Jlfig «n h«agaai. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Op Zee BINNENLAND. wel buiten de draden. Ik woonde Vrijdag toe vallig een dergelijke bespreking bij. De Duit- sellers zijn in deze kwestie zeer gemoedelijke personen, die liever binnen Holland wonen, wordt dit toegestaan en de draad wordt dan' pi ra. 5 AI. van het huis gespannen, zoodat het gedeelte, wat tot België behoort, nu ook tot Holland zal gerekend worden. Een militaire vliegster. SI. PETERSBURG, 5 Juni. (P. T. A.) Een vrouwelijke studente van de hoogeschool te St. Petersburg is een van de koenste Russische vliegers. Zij is onlangs gewond aan arm en been te Kiel aangekomen. Zij werd getroffen, terwijl zij over zekere Oostenrijksche stellingen vloog. Zij hield baar machine in bedwan" totdat zij behouden achter de Russische liiifc was gelaud. Oe val van Przetnysl. BERLIJN, 6 Juni. (W. B.) IJit het Groote Hoofdkwartier ontvangen wij het volgende telegram over den val van PrzemvslToen de bondgenooten op 2 Mei hun offensief in West-Galicië begonnen, waren er zeker wei nigen, die konden vermoeden, dat het zware geschut der centrale mogendheden reeds vier we ken later het vuur op Przemysl zoude openen. Op 21 Mei seheen men reeds besloten te hebben de vesting over te geven toch werd zjj daarna nog acht dagen hardnekkig ver dedigd. Generaal V on Kneussl schoof de omsin gelingslinie van zijn Beiersche regimenten van het Noorden uit dichter naar de vesting toe. Te elf uur s ochtends begonnen de zware batterijen den strijd tegen de forten aan het noordelijk front. Op 31 Mei's mid dags te vier uur zwegen de zware kanonnen. Toen begonnen eenige Beiersche regimenten infanterie, een Pruisisch regiment en een Oostenrijksche lusiliersafdeeling de bestorming. De vernietiging van de uitgestrekte en ver sterkte steunpunten van de vesting door bet vuur van de zware artillerie maakte op de bezetting een zoo verpletterenden indruk, dat zij niet iri staat was aan de aanvallende infanterie krachtigen tegenstand te bieden. De bezetting van twee werken vluchtte, voor zoover zij althans niet onder bet puin van de stukgeschoten kazematten lag, met ach terlating van al haar oorlogsmaterieel, waar- ouder een groot aantal van het nieuwste zware en lichte Russische geschut. Op 1 Juni bracht de vijand eenige batal jons voor een tegenaanval in het veld. Deze aanval werd zonïter groote moeite afgeslagen. De zware artillerie schoot nu de forten 10 en 1_ plat, wiarop het 45st.e Pruisische in fant, erie-regimeiif in vereeniging met Beiersche troepen twee ten Oosten van fort 11 gelegen schansen, die de vijand hardnekkig verdedigde, stormenderhand nam. Den 2ei Juni 's middags t.e 12 uur be stormde liet 22ste Beiersche infanterie-regi- ment. fort 10, van hetwelk alle schuilplaatsen door de zware artillerie tot puin waren ge schoten. Een bataljon van een garde-regiment nam 'savonds fort 12, terwijl de werken 10 B eu 9 A en B capituleerden. 's Avonds begonnen de troepen van gene raal v. Kneussel den aanval in de richting van de stad. Het dorp Zoerawia en de daar gelegen versterkte stellingen van den vijand werden genomen. Deze gaf toen eiken 'ver deren tegenstand op. Zoodoende konden de Duitsche troepen, wie later de vierde Oosten- rijksch-Hongaarsche cavalerie-divisie volo-de de goed versterkte binnenste fortenline bezetten en te 3 uur 's ochtends, nadat eerst nog krijgs gevangenen gemaakt waren, de bevrijde stad I rzemysl binnenrukken. Na een belegering van slechts vier dagen was de vesting Przemysl weder in de handen der bondgenooten. Oe Russen hadden tevergeefs gedurende maanden aanvallen op dezelfde vesting gedaan. PARIJS, G Juni. (llavas.) De Fransche pers brengt bij bare besprekingen van den val van Przemysl warme hulde aan de Russische troepen, die de stad verdedigden. De ontruiming der stad, die door militaire schrijvers reeds voorzien was, is feitelijk een gebeurtenis van niet overwegend belang,'omdat I rzemysl geen versterkte plaats meer was en de Russen er manschappen noch munitie nebben achtergelaten. Overwegingen van militairen aard leidden Ue Russen ertoe zich niet te laten ophouden door de verdediging der stad, die var. geen strategisch belang meer was en vrij te blijven om in deze bewegingsoorlog gebruik te maken van de uitgestrektheid van het oorlogstooneel en hun onmetelijke voorraad aan strijdkrachten. BERLIJN, 6 Juni. (Wolff.) Offi. mededee- luig van het groote hoofdkwartier (vertraagd) Ons oltcnsief in de streek Sawdyniki waar- 'II zich iri het, noorden en zuiden staande (roepen hebben aangesloten, heeft in oosteljjke lichting opnieuw terrein gewonnen. Het aantal gevangeuen is gestegen tot 3650. Aleer naar hel zuiden hij Ugiany is de aan val van een Russische divisie afgeslagen. Tën Z. van de Njemeu hebben Duitsche troepen vijandelijke afdeelingen op de linie bapiezyszei Wilei teruggedreven. Op het zuidoostelijke oorlogsterrein hebben Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen ten O. van Przemvsl den vijand teruggeworpen tot in de streek ten N.W. en ten Z.W. van Aiosciska. Het leger van generaal v. Linsingen heeft een bruggehoofd van den vijand hij Zurawno bestormd eu is op bet punt den overgang over den Dnjestr bij die plaats te forceeren.0 Ook meer naar het Zuiden vordert de ver volging. Zij heeft voor ons totnogtoe 10,900 gevangenen, 6 kanonnen, 14 machinegeweren opgeleverd. 8 1. PEiERSBURG, 6 Juni. (Pet. Tel.-Ag.) Alededeeling van den grooten generalen staf: in de streek van Riga eu Sjawlc "een verandering van beteekenis. Aan het Narewfront heeft de vijand Zater dagmorgen aan den linkeroever van de Pissa (ten N.W. van Lomza) een hevig artillerievuur geopend. Onze vliegers hebben met succes hommen geworpen op een sleep op den Weichsel, waarbij één vaartuig gezonken is Aan de Rawka heeft de vijand partij ge trokken van de richting van den wind en Zaterdag opnieuw getracht gebruik te maken van verstikkende gassen. Hij verbrandde daarbij chemische producten, welke een ver- giftigen rook ontwikkelden. In Galicië hebben onze troepen zich Vrijdag na een gevecht meester gemaakt van het dorp ïoble. ien noorden van Lezajsk zetten onze over de beneden-San getrokken afdeelingen zich in weerwil van eer. vijandelijken aanval en liet hevige vuur, vast. Van Przemysl uit zet de vijand zijn ottën- sie m de richting van Mosciska voort. Nadat de vijand Vrijdagavond blangrijke strijdkrach ten had samengetrokken tegen het front Gziszky Pakosc Bnkowiee (Deze plaatsen liggen op een rechte lijn ten Zuiden van aiosciska. Red) ondernam hij een reeks met talrijke zware batterijen ondersteunde aanvallen. Hij slaagde er echter niet in onze verschansingen te naderen en leed groote ver- merde, daar de spoorlijnen er om heen liepen zuidelijk over Samber en noordelijk over Jaroslaw. Ten derden was Przemysl in Mei met meer zoo geducht als vesting ais het geval was in februari. Voor de verwoesting had de vesting ruim 1000 kanonnen en etn garnizoen van 130,000 man. Zij werd ingesloten door het leger van generaal Seliwanof, sterk drie divisies infanterie, van welke 30,000 territo- i iulen. Ihans zou een hardnekkige verdediging van de vesting zeker een garnizoen hebben geeischt, niet kleiner dan indertijd het Oosten- iijksche, dus 130,000 man sterk. De kracht van de verdediging van Przemysl was gelegen in het snelvnurgeschut dat'in gepantserde koepels was opgesteld. Al deze koepels waren vernield door de Oostenrijkers voor de overgave, gelijk zij ook de fori én en en tussphenwerken vernielden. Eindelijk wijzen de bladen er op. dat men mocht verwachting van 1 rzemysl zon worden besloten, omdat het pgei jpve) nipt uit gevoelsoverwegingen een groot leger, duizenden kanonnen en een "roote hoeveelheid munitie noodig zelfs bij een mrt beleg zou willen opofferen. In den oorlog heslissen militaire overwegingen en met het behoud van bepaalde plaatsen, maar de gunstige dislocatie der troepeu geeft den doorslag. Eindelijk waren de Duit,sellers blijk baar besloten een laatste poging te doen om het in elkaar stortende rijk der Hab,sbur"ers overeind te houdeb. liezen onder ons vuur. Aan den Dnjestr, tusschen de Tysminica en en de Nwica heeft Vrijdagavond en Zaterda" geen gevecht van belang plaats gehad. Aan de Pruth, tusschen Delatyn en Kolo- mea, zijn onze afdeelingen naar de rechteroever overgestoken. Zjj hebben Vrijdag en in den volgenden nacht met groot succes een reeks tegenaanvallen afgeslagen, welke ondernomen wei den door aanzienlijke Oostenrijksche reserves. W EENEN, i Juni. (Wolff.) Officieel bericht van den grooten generalen staf: Na de zware nederlaag bij Przemysl heeft 'Ie Russische legeraanvoering de laatste dagen verwoede aanvallen gedaan op onze stellingen aan de Pruthlinie, teneinde hier met geweld door te breken. Vooral in den sector Kolonéa en Delatyn bracht de vijand telkens nieuwe strijdkrachten in liet gevecht. Terwijl al deze aanvallen afstieten op de taaie dapperheid van het leger onder den generaal der infanterie tanzer en den Russen op bloedige verliezen kwamen te staan, rukten uit 't Westen de troepen der bondgenooten onder generaal -unsingen aan. Zij namen gisteren Kalusz bezetten de streek ten N. van deze stad en' de hoogten op den linkeroever van de Dnjestr ten N. van Zurawno. Tusschen Nadworna bi] de Bystryea en de Lomnica sloten onze troepen zich bij die van Linsingen aan. De gevechten ten O. van Przemysl duren voort. Ten N. van Alescika moest de vijand zich mt ('zerniawa terugtrekken. Op zichzelf staande zwakke tegenaanvallen der Russen werden verijdeld. Bij Przemysl zijn sedert 1 Juni 360,805 gevangenen in de handen der bondgenooten gevallen. Oe val van Przemysl. Een telegram van het Petersburgsche Teie- graaf-agentschap meldt De geheele jiers bespreekt de ontruiming Wan lialiaansche zijde. Het ltaliaansclie gezantschap heeft de vol gende mededeeling uit het groote hoofdkwartier ontvangen, gedagteekend 1 Juni Langs de geheele grens van Tirol en Tren- tmo hebben geen gevechten van eenig belang plaats gehad. In aansluiting aan de krijgsverrichtingen in de richting van Rovereto, hebben wij Matassone en Valmorbia in Vnllarsa bezet. De mist was een belemmering voor het ge schutvuur van de hoogvlakte van Asiago. Er werd mtussehen vastgesteld, dat ons geschut met alleen de Oostenrijksche forten van Luserna en van Spitzverle tot zwijgen bracht, maar dat bet ook aan de forten Belvedere en Busaverle ernstige schade toebracht. In Karinthië beperkte de strijd zich tot ge schutvuur. Vastgesteld werd dat onze batterijen een batterij in den bergpas Montecroce Carnico tot zwijgen bracht, twee stukken gesehut on bruikbaar maakte en twee andere zwaar be schadigde. Aan de Isonzo stuitte ons aanvallend optreden tegen de bergpassen van den Alontenero naar lolmina (Tolmeiri) op groote terreinmoeilijk heden en kolossale verschansingen, bezet door sterke Oostenrijksche strijdkrachten met ma chinegeweren en geschut. Er werd den 3den Jnni den geheelen da" aanvallend gestreden met wisselende kansei" maar de top van den Alontenero en zijn hellingen zijn nog steeds stevig in ons bezit'. Onze ver liezen zijn niet ernstig. De strijd duurt voort, onder versterking met versche troepen, teneinde het gevecht een beslissing te geven. <>p het oveiige deel van het front duurt onze voorwaartse he beweging voort. Oe IConing van Griekenland j- BERLIJN, 8 Juni. Het Berliner Tageblatt* publiceert een particulier telegram uit Athene, meldende, dat koning Konstantijn van Grieken land is overleden. Koning Konstaniijn werd geboren 2 Aug. 1868 te Athene, voerde het bevel over het legei in den GriekschTurkschen oorlog van 1897 en huwde 27 October 1889 met prinses bona van Pruisen. De kroonprins George is 25 jaar oud. van I rzemysl. Men wijst er in de eerste plaats op dat een vesting alleen reden van beslaan heeft' als ze de vrijheid van beweging van het leger vergemakkelijkt, niet als ze"bet belemmert. Het behoud van Przemysl nu dwong onze troepen een zeer onregelmatig front in m ne,men' tervvlJI in den sector Medyka— A oscika onze troepen naar noorden en zuiden oen vijand onder zeer ongunstige omstandig heden het hoofd hadden te bieden. Bovendien was Przemysl door de Oostenrijkers versterkt ter verdediging tegen ons en dus weinig geschikt voor onze strategische behoeften, nu de aanval van den anderen kant kwam De bladen wijzen er verder oji dat bij het Rus sische offensief tegen de Karpathen en te -en en tegen Krakau de vesting Przemysl z'eer weinig de bewegingen van onze legers belem- Ouitsche marine-actie tegen Riga. PETERSBURG, 7 Juni. (P. T. A.) Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat de kust wachten en op verkenning zijnde duikbooten op 3 Juni bedrijvigheid vau den vijand bij onze kust en vooral voor den ingang tot de Golf van Riga rapporteerden. Te zelfder tijd naderden vijandelijke torpedobooten, die groote schepen voorafgingen den ingang van de Golf, maar keerden terug toen zij onze naderende strijdkrachten ontdekten. Kort daarop zond de vjjand watervliegtuigen af, die onze schepen aanvielen nochtans zonder succes. Alle projec tielen misten onze schepen, terwijl onze artil lerie de vliegmachines verjoeg. Den 4en beproefde de vijand nogmaals onze kust te naderen, maar trok zich terug, toen onze duikbooten aanvielen. In de Oostzee werd ons transportschip i enissey« door een Duitsche duikboot aan gevallen en in den grond geboord. Twee en dertig man werden gered. Volgens de rapporten der kustwachten eu duikbooten van 6 Juni zijn, als gevolg van den vijand gelegde mijnen en door aanvallen van duikbooten, drie vijandelijke schepen in' den grond geboord of beschadigd. De redacteur van het anti-rev. blad Luctor et Emergo is heengegaan. De heer H. Koel mans heeft zich met 1 Juni als zoodanig teruggetrokken, na een dozijn jaren het blad geredigeerd te hebben. Het is iets dat in gewone omstandigheden meer de aandacht zou trekken, maar dat thans bijna onopgemerkt zou passeeren. VV ij laten hier even volgen, wat twee coali- tieb aden, twee verwanten in den bloede (po litiek bloed natuurlijk) dus, hierover schrijven. Wij geven het, zooals Luctor et Eniemo het. zelf meldt. „De Zeeuwschrijft: De lieer H. Koelmans te Ter Neuzen heeft tegen het begin van deze maand het redacteur schap van ons zusterorgaan »Luctor et Emergo* nedergelegd. AA ie, als wij, van liet werk van dezen be kwamen penvoerder heeft kennisgenomen, beseft wat de a.-r. Pers in hem verliest. De artikelen van zijn hand waren vooral op pole misch gebied, in den regel zeer logisch en ad rem. Vooral de magistraat van Ter Neuzen en de liberale Kamerleden uit zijn district zullen zijn heengaan niet betreuren. Zelandiaschrijft De heer H. Ivoelmaus te Ter Neuzen heeft met het eindigen der maand Mei de redactie van de aldaar verschijnende Luctor et Emerqo welke hij gedurende 12 jaar gevoerd heeft,' nedergelegd. In hem verliest het ant-rev blad een slagvaardige pen en de coalitie een onver- moed strijder. Het is ons doel niet in te gaan op de meer dan belachelijke uitlating van De Zeeuw over de vreugde der liberale Kamerleden uit ons district over het, heengaan van den heer Koelmans. De Zeeuw oedenke, dat wie eeu bestrijder wil zijn, soms onwillens een helper wordt. ,v<)nkl ..telt ons district maar één Kamerlid. Dit schijnt trouwens overal in ons goede landje nog de gewoonte te zijn. AA at zullen wij bij het scheiden zeggen Ojirecht gesproken heeft de redacteur het niet ieder steeds gemakkelijk gemaakt bij het heengaan een woord van waardeering te spreken. Alenigeen zal van oordeel zijn, dat de ge- ooden spijze vaak te sterk gekruid was, dat de pen te veelvuldig in de gal gedoopt werd Bij verschillende gelegenheden is de wijze van bestrijding zelfs door geestverwanten aange vochten. 6 Ons blijven in den politieken strijd haat en wrok vreemd. Wij stellen ons voor, dat de heer Koelmans gemeend heeft, dat de beginselen, die wij ver derfelijk achten, heilzaam waren voor land en volk en dat hij gemeend heeft te moeten strijden, zooals hij deed. In de hitte van den strijd ontsnapt menigeen een woord, dat beter niet gesproken of ge schreven ware. Ieder heeft zijne wijze van zeggen en doen en ook ieder meent op zijne wijze zijne be ginselen het best te dienen. Dit in het oog vattende, zeggen ook wij, na vaak den degen gekruist te hebben, met oprechtekjk gemoed Hij ga in vrede. Uitbreiding landstorm. Een wetsontwerp is ingediend tot nadere uitbreiding van de iandslorm, enz. Het luidt als volgt Alzoo Wij in overweging genomen hebben, dat nadere uitbreiding van den landstorm noodig is en dat van alle landstormplichtio-en gewapende dienst moet kunnen worden be vorderd Artikel 1. 1. Door Ons kan worden bepaald, dat tot der. landstorm behoortieder voor zoover hij niet reeds tot den landstorm behoort die vóór het in werking treden van deLand- stoi mwel is komen te verkeeren in een der gevallen bedoeld in art. 2, eerste lid, onder lo. en 2o. dier wet, dan wel van den dienst bij de militie is vrijgesteld als eenige wettige zoou en niet vóór 1916 het 40ste levensjaar heeft volbracht. Het vorige lid is niet van toejiassing ten aanzien van personen als bedoeld in art. 2, tweede lid, der landstormwet. Artikel 2. De dienstplicht bij den landstorm vangt voor de in art. 1, eerste lid, bedoelden aan met den dag. waarop zij volgens Ons daartoe strekkend besluit tot, den landstorm komen te belmoren. Ai tike] 3. Het tweede lid van art,. 4 der Landstorm wet is tot een nader door Ons te bepalen tijdstip niet van bracht. - ««IVI minui"

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2