Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. GEMEENTERAAD. PUBLICATIE. Van het Westelijk corlogstooneel, No. 2578. Woensdag 9 Juni 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Her 8 maanden 7 6 oent voor binnen en buiten Ter Neiuzen. Voor België 9B oent bij vooruitbetaling, Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Deze Courant T^sohynt eiken Woensdag- en Ta"r (U7m Telef. Interc, Mo 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van l tot en met 5 regels 50 eent; elke regel meer 10 cent Bij abonnement aanmerkelijk ver- minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen O r g e li by den Uitgever M. DE JONGE. teTerNeusen. VERKIEZING VOOR DEN De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 29 Juni aanstaande, zal plaats hebben de ve: kiezing van vijf leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de keeren DE BRUIJNE Mz. JACs. DE FEIJTER Jacz. J. DE JAGER J. J. IWOGGRÉ A. WIELANO G. dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd opgaven van candid aten als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn dooi' ten minste twee en dertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot bet district, waarvoor decandi- daatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer personen, die de opgave hebben onderteekend De candidaat kan daarbij tegenwoordig zyn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zjjn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 in levert wetende dat zij is voorzien van handteeke- ningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inleve ring geschiedt, terwijl zonder die handteekingen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met, gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is, tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave bedoeld bij artikel 51, heeft onder teekend. Ter Neuzen, 7 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZING A DE OORLOG. Officieele communique's. BERLIJN, 6 Juni. (Wolff.) Officieele mede- deeling van het groote hoofdkwartier (ver traagd) De aanvallen tegen onze stelling aan de oostelijke helling 7an de Loretto-hoogte zijn met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Alleen om enkele vooruitspringende stukken loopgraaf wordt nog gevochten. De overblpfselen van de suikerfabriek bij Souchez zijn nog in bet bezit van de Franschen'. In het dorp Neuville verlooren wij twee groepen huizen. De vijand liet mijngangen springen in Cham pagne. Dit had geen uitwerking. Wij hebben gisteren de vesting Calais en het vliegveld St. Clément (Lunévillej met bommen bestookt. PARIJb, 6 Juni. (Reuter.) Het offiicieele avondcoramuniqué luidt De slag ten noorden van Atrecht ia nog hevig gaande en heeft een voor ons gunstig verloop. Door verschillende goedgeslaagde aan vallen gingen wij belangrijk vooruit. Wederom hebben wij loopgraven genomen in het Doolhofhet gevecht daar duurt thans acht dagen onafgebroken voort. Wij hebben nu twee derden van het Doolhof in ons bezit. 1 en noorden van de Aisne en ten oosten van Tracy-le-Mont hebben wij na een hevige beschieting twee linies loopgraven over een lengte van 1 kilometer veroverd. Bij een be storming namen wij 200 man gevangen en maakten wij 3 veldstukken buit. BERLIJN, 7 Juni. (Wolff) Officieele mede- deeling van het groote hoofdkwartier: Aan de oostelijke helling van de Lorette- hoogte hebben de Franschen in de namiddag en avonduren hun aanvallen hernieuwd. Deze werden door ons vuur volkomen gestuit. Verdere jiogingen om aan te vallen 's nachts zijn in de kiem verstikt;. Ten Z.O. van Hebuterne (ten O. van Doul- lans) heelt de vijand vanochtend vruchteloos aangevallen. De strijd is daar nog niet ge ëindigd. Een met breed front uitgevoerde aanval der Franschen ten N.W. van Moulin-sous-Touvent (ten N.W van Soissons) is grootendeels dadelijk afgeslagen. Slechts op een plaats bereikten de Franschen onze voorste loopgraven, om welke nog gestreden wordt. Onze stelling bij Vauquois ten Z O. van Varennes is gisterenavond aangevallen. Ondanks het gebruik van brandbommen, die onze loop graven met een licht ontvlambare vloetstof overgoten, lukte het den Franschen niet, in onze stellingen binnen te dringen. Met zware verliezen stroomde de vijand naar zijn loop graven terug. 1 A RUS, 7 Juni. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag. In de sectoren ten N. van Atrecht is de strijd gisteren den heelen dag voortgezet met voor ons gunstig verloop. Fransche en Engelsche troepen hebben ver scheidene geslaagde aanvallen gedaan aan weerszijden van den straatweg Aix-la-Noulet,t( - Souchez en terrein gewonnen in het bosch ten O. van dien weg en ten Z. in de streek van Buval. Je Neupille-St. Vaest zijn de Frnnsche vorderingen voortgezet in liet binnenste en noordelijke deel van het dorp. De Franschen hebben verscheidene huizen vermeesterd Iegelijk hebben zij het vijandelijke steunpunt op het eilandje ten N.W. van de plaats be stormd en den weg die er heen leide bezet. In het midden en Zuiden van het Doolhof hebben de Franschen verscheidene nieuwe loopgraven vermeesterd en zijn zij 100 M. vooruitgekomen. In den sector ten N. van Atrecht is in den afgeloopen nacht een hevig artilleriege vecht geleverd, vooral ten N. van Lorette, Ablaio, de »Roode Herberg» bij Souchez, het Doolhof en den stal. De Duitschers hebben hier twee tegenaanvallen gedaan, die volslagen zijn mislukt, één tegen de suikerraffinaderij ran Souchez, die door ds Fransche artillerie werd gestuit, en de andere ten Noorden van het Doolhof, die door de Fransche infanterie werd afgeslagen. De Franschen hebben van hun kant nieuwe vorderingen gemaakt en 1 kilometer veld gewonnen ten O. van de kapel van Lorette. Vanochtend om 5 uur hebben de Franseheu bij Hébuterne de vijandelijke stellingen in den omtrek van Touvent aangevallen en over een tront van 1200 meter twee achtereenvol gende linies loopgraven genomen. Zij hebben gevangenen gemaakt en machinegeweren ver meesterd. In het gebied ten N. van de Aisne, ten O. van Trycyleraont, op een hoogte dichtbij Moulin-sous-Touvenf, hebben de Franschen een aanval verricht en, na een hevige beschie- ting, over een tront van 1 kilometer in één slag twee linies loopgraven en verscheidene Duitsche veldwerken veroverd. Drie verwoede tegenaanvallen werden afgeslagen door de fransche troepen, die meer dan 200 krijgs gevangenen maakten. In Champagne zijn de Franschen Beau Séjour door ondermijning vooruitgekomen. De poging om Verdun te beschieten waar van op 5 Juni is gewag gemaakt, heeft zich niet herhaald. Op de hoogte aan de Maas en in de Vogezen artilleriegevechten De verovering van de suikerraffinaderij bij Souchez. PARIJS, 5 Juni. (Reuters bijz. dienst.) In een officieele nota wordt de verovering van de suikerraffinaderij bij Souchez beschre ven. Deze raffinaderij is een verzameling van gebouwen over een lengte van meer dan 200 M., staande aan de rivier op gelijken afstand van Souchez en Ablian. Op toegangen tot de raffinaderij werd een hevig geconcentieerd vuur var. de vijandelijke artillerie geopend en tegenover ons front werd door de Duitschers haastig een loopgraaf in gericht, die wij echter zonder veel moeite namen. Op 31 Mei besloten wij tot een aanval van beide zijden tegelijk op den molen te Malon en de suikerraffinaderij in het zuiden. Wij slaagden reeds bij den eersten aanval op den molen, waar zoo goed als geen tegenstand werd geboden. Van den molen naar de raffi naderij liep een van de verbindingsloopgraven van den vijand. Onze infanterie wierp zich op de Duitschers, die door ons vuur gede moraliseerd werden. Zij boden weliswaar enkele oogenblikken tegenstand, maar trokken toen achteruit. Wij vervolgden hen met de bajonet op het geweer en bereikten de raffinaderij tegen middernacht. De Duitschers, woedend dat zij de stelling verloren hadden, die hun moest dienen als basis .voor tegenaanvallen op Ablain, deden een ernstige poging om ze te hernemen. Zij hadden minstens 300 man tegenover onze veel minder sterke afdeeling, die reeds vermoeid was door het gevecht gedurende den dag. Na een haastig en verwoed gevecht in de duisternis tusschen muren, die door het gra- naatvuur hall vernield waren, trokken onze mannen langzamerhand achteruit naar de ver bindingsloopgraven ten zuiden van de raffina derij op korten afstand van den molen. anneer deze toestand bleef voortduren, zou de raffinaderij voor ons verloren zijn. Onze artillerie had echter order met een gordijn van vuur onze troepen te beschermen, die den zoom van het bosch ten oosten van Ablain bezet hielden en bevel hadden ontvan gen om onmiddellijk langs het bed van de rivier op te rukken naar de raffinaderij. I ezelfdertijd keerde de compagnie, die een oogenblik geweken was voor den aanval der Duitschers met versterking terug en deed een aanval voordat bovengenoemde beweging uit gevoerd was. Onze artillerie trad zoo snel en zoo krachtig op, dat de Duitschers vreesden, dat hun de terugtocht zou worden afgesneden. Toen onze tegenaanval tot de raffinaderij was gevorderd, was de vijand reeds bezig die te verlaten. In een oogenblik voltooiden onze bajonetten en handgranaten het werk, zoodat reeds vóór het aanbreken van den dag de geheele raffinaderij weer in onze handen was. Onmiddellijk begonnen wij de ruines weer in staat van verdediging te 'brengen, waarmede wjj in den avond van den Isten Juni oereed waren. Tegelijkertijd had een afdeeling sap- peurs bij vol daglicht en onder een hevig \iiin van den vijand de noodige verbindingen met onze loopgraven gereed gemaakt. Een onderofficier van deze afdeeling was acht uren lang op zijn post gebleven, steeds zijne manschappen aanvoerend, ofschoon hij een granaatsplinter in zijn dij had gekregen. De soldaten, die dit werk met succes heb ben uitgevoerd, zijn dezelfde, die den 9den Mei Latency en Ablaing hebben ingenomen. Zy hebben in drie weken bijna drieduizend Duitschers begraven en meer dan driehonderd gevangenen gemaakt, terwijl hunne eigen verliezen minder dan een vierde deel daarvan bedroegen. Asquith bij Yperen. De heer Asquith heeft zooals een correspon dent in het Britsche hoofdkwartier aan Times» seint, na verblijf aan ffiet front na conferenties met generaal Joffre engeneraal Foch, ook nog een blik willen slaan, o, Yperen. Hij liet zich via bteenvoord en PoperLghe rijden naar een hoog punt, vrij gevaarlijk Ri deze dagen, waar hij de meest kritieke posite, bjj Yperen kon overzien. Rechts van hem la£ ver in't zuiden de hoogte van Notre-Dame de Lorrette en inks Dixmuiden en Duinkerker, Daartusschen lag het Engelsche frontgedeelte, vaar het steeds zoo spande. De overbljjfselen -an Yperen waarboven nog een dikke rook dwarrelde toen mr. Asquith op een heuvel stont, werd op dat oogenblik door de Duitschers neschoten. Men had 't gemunt op de Lakenhal en de ruïne der kerk. Heel veel schade is aan Yperen niet meer te berokkenen, daar er nut veel meer overeind staat. Toch zag men ei nog vele huizen branden. De toren van de Laken hal staat nog, maar daarnaast is de vorige week een geweldig groot gat geslagen door een reusachtig projectiel. De correspondent die met Asquith de bouwvallige stad observeerde schatte dat gat op 15 bij 20 voet. Menschen waren er niet meer ts zien. Jankende honden die half dol geworden zyn volgens de soldaten, die gebeten werden door die dieren, omzwerven Yperen. Mr. Asquith zag ook de projectielen barsten boven Steenstraete en bij Wijtschaete en Mes- sines. Hij kon, doordat 't 'een heldere en zonnige dag was, zeer goed de loopgraven onderscheiden en stelde daarin bijzonder veel belang. Staf-officieren wezen ook'de plek aan, een vuilbruine tusschen het overige groene landschap, waar 't volgens de Engelsche soldaten voortdurend de verschrikkelijkste hel voor hen geweest is. Het is de plek waar zij voor t eerst, en dus onvoorbereid, te vechten hadden tegen de verstikkingsgassen der Duitschers. Electrische geleidingen langs de Riederlandsch-Belgische grens. Blijkens mededeeling van het Duitsche ge zantschap zijn langs zekere gedeelten der Nederlandsch-Belgische grens electrische ge leidingen aangebracht, waardoor van 7 Juni af een electrische stroom wordt geleid, ten gevolge waarvan het aanraken van die gelei dingen ernstige ongelukken kan teweegbrengen. De plaatsen, waar deze electrische gelei dingen zich bevinden, zijn door de Duitsche militaire overheden op duidelijke, uit de verte goed waarneembare wijze aangegeven. (Stet,.) Van de Zeeuwsch-VJaamsche grens schrijft men aan de Nederl. De Duitsche overheid is begonnen, langs de grens electrische draden te laten spannen. Met de personen, die gedeeltelijk in Holland en gedeeltelijk in België wonen, wordt overleg gepleegd, of ze wenschen te vallen binnen dan Burgemeester en Wethouders vau TER NEUZEN brengen bjj deze tor kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tusschen den 20 en den 27 Juni 1915 binnen deze gemeente de jaarlijksclie collecte zal plaats hebben, ten behoeve van bet Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden dienst in de Nederlanden, welk Fonds uitsluitend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei Btrjjd, waaronder ook die in Nederlands Overzoesche Koloniën of bezittingen, en noodigon mitsdien een ieder uit, om door een miide bijdrage, dat Fonds tot vervulling van het edele doel van des- zelfs bestemming, te helpen in staat te stellen. Ter Neuzen, 7 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1