Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Van groot belang Voor ons eigen land. Van bet Westelijk oorlogstooneel. No. 2578. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. ^o°r België 95 cent bjj vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en don Uitgever. Telef. lütt-ro Na IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tariei. Orootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant .erschqnt eiken WütiiBdat- en a 1 e r d a g m O r e a bq den Uitgerer M. DB JONGE, ta T e r N e q z o n. Dat was ongetwijfeld de laatste zitting van den Duitschen Rijksdag. Niet zoozeer, omdat het opnieuw door den rijkskanselier werd voorgesteld, alsof deze oorlog aan Duitschland opgedrongen is, waar door het Duitsche volk blijft gelooven, dat het een verdedigingsoorlog geldt, waardoor de eensgezindheid en strijdlust blijven bestaan. Niet wegens het verwekken van geestdrift bij de leden van den Rijksdag. Maar wel om de stemmen, die uit de ver gadering opgingen. Van socialistische zijde werd in het licht gesteld, hoe ook de socialisten zoo goed als de overige burgers bereid waren alle offers te brengen, om Duitschland de overwinnihg te verschaffen. Maar de socialistische spreker kwam op tegen mogelijke annexatie van eenig gebied, waardoor het karakter van verdedigingsoorlog verloren ging. 1 hans kwam de conservatief Graaf Westarpp voor den dag, om wel hpt veroverde gebied te behouden, en ook de nationaal liberale spreker, die op hem volgde, wees deze idee niet af. Bij twee machtige staatspartijen in Duitsch land zit dus reeds de gedachte voor om grondge bied in te palmen. De Rijkskanselier heeft hierover gezwegen evenals het Centrum en de vrijzinnigen. In het begin van de oorlog verklaarde de Rijkskanselier, dat het plan niet bestond om België te behouden. Ook is destjjds verklaard, dat Duitschland met België alleen niet opschoot, maar dan ook Nederland diende te hebben. Staat de Rijkskanselier nog op hetzelfde standpunt? Hij heeft zich niet uitgelaten. Laat ons hopen, dat hij bij zijne oorspron kelijke meening blijft, om België niet te an- nexeeren, doch, dat hij het beter achtte, hierover in den Rijksdag nog niet te spreken. erschillende bladen in ons land wijzen op de woorden van conservatieve zijde geuit en aannemende, dat de regeering óp haar oor spronkelijk standpunt staat, vragen zij of de drang tot annexatie op de regeering niet zoo sterk zal wezen, dat ze er aan toegeeft. In verband hiermede wjjzen ze op het be vaar, dat ons land dan dreigt. De vrees voor veroveringszucht van Duitsch land proeft men in de artikelen der meeste Hollandsche bladen. Het Algemeen Handelsblad is de meening toegedaan, dat het maar het beste was, dat men zoo vroeg mogelijk wist, wat Duitschland van plan^ is. Anders kan het voor ons land te laat zijn, om het gevaar te keeren. De meeste onzer bladen putten uit het zwijgen van den Rijkskanselier evenwel de hoop, dat de Duitsche regeering deze verstrekkende ver overingsplannen niet voorstaat. Het ongelukkigste is, dat de Duitsche pers met de idee van conservatieve zijde instemt, behalve de socialistische bladen en het vrij zinnige Berliner Tageblatt. Deze komen tegen annexatie op. Men begrjjpt met welk eene belangstelling het denkend deel van ons volk de zitting van den Duitschen Rijksdag 'heeft gevolgd. Want de gedachten daar geuit, kunnen van verstrekkende gevolgen zijn voor het bestaan onzer eigen natie. Wie zijn vaderland lief heeft, heeft die uitingen metzonder bezorgdheid kunnen lezen. La faim vient en mangeant. Zoo kon het met Duitschland ook wel eens zijn. Waakzaamheid blijft in ieder geval geboden De nationaal liberalen in Duitschland niet te verwarren met onze liberalen. Hun patriottisme •ontaard in chauvinisme. De algemeene toestand. Een^ zeer belangrijk bericht wordt heden uit Weenen gemeld. Przemysl is weder in het bezit van de Oostenrijkers. Spoediger nog dan verwacht kon worden na de aan het noordelijk front door de verbondenen behaalde successen is die vesting gevallen. Bijzonder- derheden ontbreken nog, maar men mag ver moeden dat de Russen, die de verbinding met Lemberg in handen hadden, de onhoud baarheid der vesting inziende, zijn terugge trokken. De vooruitgeschoven positie was te gevaarljjk en een verovering der vesting later, als ook de terugtochtsweg zou zijn afgesne den, zou de vernietiging van een aanzienlijke strijdmacht hebben beteekend, Trouwens in Duitsche bladen had men er al op gewezen, dat liet een domheid der Russen zoude zijn, als zij uit een gevoel van trots ernstig zouden willen denken aan een verdediging dezer vesting, nu hun front Ier weerszijden reeds belangrijk was teruggedrongen. Vermoedelijk hebben de Russen dat zelf begrepen en heb ben ze dus de vesting ontruimd. De herovering van Przemyls is niet alleen van groote strategische beteekenis voor de Duitsch-Oostenrijkers, maar zal ongetwijfeld een geweldigen moreelen invloed hebben op de verbonden legers. De bedreiging van Lem berg wordt nu zooveel te ernstiger. Vooral ook omdat de Oostenrijkers ook bet bij Stryj behaalde succes hebben voortgezet, door de verovering van de stellingen tusschen Droko- bycz eu Stryj. In het Russische legerbericht worden de Duitsch-Oostenrijksche successen hier erkend, al wordt hieraan onmiddelijk toegevoegd dat het gevecht nog voorduurt. De krachtige offensieve actie der verbonden troepen hier heeft den Russen blijkbaar aanleiding gegeven meer naar het zuidoosten een tegenoffensief in te zetten om den druk op de stellingen bÜ '^tryj te verminderen. Dat tegenoffensief had plaats aan de Bysfritza, waar volgens de Russen zeli door hen een deel van de vijan delijke stelling werd vermeesterd. Het Oosten- rij ksche legerbericht erkent den aanval door een talrijke Russische strijdmacht in de streek van Solotwiue (aan de Bystritza gelegen), maar stelt het voor alsof deze aanval is af geslagen, en wel 7.00 krachtig, dat de vijand in vlucht terugtrok, Wie van beide partijen nu gelijk heeft, is natuurlijk van hieruit niet te beoordeelen, en bet eenige wat dus vast schijnt te staan is dat, dat de actie hier van de in het gebied van den Proeth geconcen treerde Russische legers van geen invloed is geweest, op de offensieve beweging van het meer noordwestelijk gelegen front tusschen btryj en Drohobycz. De positie der Russische legers is op het oogenblik dus verre van gunstig m de be vrijding van Oost-Galicië is een belangrijke stap nader gekomen. Trouwens de geheele maand Mei is voor de Russische legers een zeer ongunstige maand geweest. Dat too- nen de oflicieele opgaven van Duitsche en Oostenrij ksche zijde omtrent het langs het geheele front gemaakte aantal gevangenen en de geweldige oorlogsbuit in die maand door de Duitsch-Oostenrijksche troepen vermeesterd. Die cijfers toonen ook zeer duidelijk hoe anders liet in het oosten toegaat dan op het westelijk oorlogstooneel. Het best wordt de toestand hier geteekend als men de opschriften leest, die de Engelsche bladen gewoon zijn boven hun uitvoerige telegrammen te plaatsen. »Gevecht om een suikerraffinaderij lezen wij nu met flinke letter, bijv. in de »Times«', boven het telegram omtrent .de gevechten bij Souchez. Dagen lang is er gestreden en bloedig gestreden om het bezit van een enkel fabriek, waarin de Duitschers zich hadden verschanst. En ten slotte werd de inspanning beloond en werd de fabriek door de Fransche troepen veroverd. De Duitschers echter heroverden de stelling weder hetgeen in het Duitsche legerbericht gisteren werd meegedeeld. Maar het Duitsche bericht meldt niet dat de Fran schen in een tegenaanval voor de tweede maal de fabriek veroverden en zich er nu wisten te handhaven, gelijk het Fransche legerbericht, gisteren ongeveer gelijktijdig met het Duitsche ontvangen, wel al wist mede te deelen. Men mag dus nu aannemen dat werkelijk de suiker fabriek van Souchez in Fransche handen is. Maar de vijand is daarmee niet verslagen en de strijd moet dus met, dezelfde verwoedheid worden voortgezet om een ander stukje terrein, een andere stelling, een ander gebouw. Het vreeselijkste van dezen positieoorlog in het westen is wel dat voor zulke kleine terrein winsten, die de beslissing geen stap nader lnengen, zoo bloedige offers moeten worden gebracht. De ranschen-die met indruk wijzen op de zware verliezen der Duitschers, geven zelf voor hun verliezen in den strijd om arency, Ablain, Souchez een cijfer van 3200 man op, meest lichtgewonden. Ook als dit riansche verliescijfer juist is en de opgaven omtrent de Duitsche verliezen wat overdreven, zal men toch met diepe deernis deze getallen lezen. Duizenden gesneuveld en gewond voor een vooruitgang van enkele honderden meters. Hoe duur zal dan een werkelijke doorbraak der vijandelijke lines wel gekocht moeten worden. OE OORLOG. Offficieele communiqué's. 1 ARIJS, 2 Juni. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag. Zeer levendige actie is er geweest op den sector ten Noorden van Atrecht. De Fran- schen hebben nieuwen vooruitgang gemaakt. Irots verscheiden hevige tegenaanvallen kon den de Duitschers de Franschen niet verdrij ven uit de loopgraven, die dezen in de bosschón nabij den weg van Aix-Noulette naar Souchez hadden veroverd. De I ranschen behielden evenzeer de winst ten Noordoosten van de kapel van Notre Dame Lorette. l)e hevige gevechten, waarvan de suiker raffinaderij van Souchez gedurende twee dagen liet schouwspel is geweest, eindigden in het voordeel der Franschen. Dezen maakten zich van de fabriek meester. De Duitschers heroverden haar in den nacht van 31 Mei op 1 Juni, maar de Franschen joegen er hen den volgenden morgen weer uit en bleven, trots alle tegenaanvallen Jer Duitschers, meester van de stelling. De 1 ranschen berokkenden hun tegenstan ders zware verliezen bjj Neuville St. Vaast. De Franschen veroverden er een groep huizen, waai zij zich trots verscheiden tegenaanvallen handhaafden. In het doolhof ten Zuidoosten van Neuville gaan de Franschen voort stuk voor stuk de Duitsche veldwerken te nemen. Belangrijken vooruitgang konden zij boeken in het Noor delijke gedeelte van dit stelsel van verster kingen. Al het gewonnen terrein is behouden. Het aantal gevangenen sedert Maandag op dit punt door de Franschen gemaakt, gaat de 450 te boven. Bij Lisière in het Bois Ie Prêtre hebben de Duitschers na een hevig bombardement eenige stukken van de loopgraven hernomen, die de Franschen den 30sten Mei hadden ver overd. De rest van de winst op dit front bleef in handen der Franschen. Gp het overige front niets te vermelden, behalve dat Reims tweemaal is gebombardeerd, in het bizonder de kathedraal. PARIJS, 3 Juni. (Havas.) Officieele mede- deeling van hedenmiddag 3 uur In België hebben de Engelsche troepen met de bajonet het kasteel Hooge bij Zonnebeeke genomen. In de streek ten N. van Atrecht duurt het artillerie-gevecht dag en nacht voort. Eenige zeer hevige infanterie-gevechten ont wikkelden zich ten O. van Notre Dame de Lorrette. waar de stellingen over en weer niet gewijzigd zijn. Ten Z.O. van Neuville— St. Vaast hebben de Duitschers een tegenaanval gedaan in het Doolhof. De Franschen wierpen hen terug en hebben daarna nieuwe vorderingen gemaakt en gevangenen genomen. Het geheele aantal gevangenen bedraagt sedert 31 Mei in het Doolhof 800, w. o. 9 officieren en 50 onderofficieren. De Franschen hebben eveneens 2 machine-geweren genomen. Het is van belang op te merken, dat tus schen 9 Mei en 1 Juni de Fransche divisie, die Carency, Ablain-St. Nazaire, le Moulin Malon en de suikerfabriek van Souchez ge nomen heeft, 3100 gevangenen gemaakt heeft, w. o. 63 officieren, 2600 lijken begraven heeft en aan gewonden, gesneuvelden en vermisten 3200 man verloren heeft. Twee derde gedeelte van deze 3200 man zijn slechts licht gewond. In Champagne hebben de Duitschers beproefd een nachtelijken aanval te doen in de buurt van Beauséjour. Zij zjjn dadelijk naar hun linies teruggedreven. Aan den zoom van het Bois le Prêtre heb ben de Franschen twee hevige aanvallen af geslagen. BERLIJN, 3 Juni. (Wolff.) Officieele mede- deeling van het groote hoofdkwartier: Om de plaats Hooge, ongeveer 3 K.M. ten (1. van 5 peren, die door de Engelschenbezet en in sterken staat van tegenweer gebracht is, heeft zich een gevecht ontwikkeld, dat voor ons een gunstigen loop neemt. Wij hebben ons gedwongen gezien, den toren van de St. Maartenskerk te Yperen, waarop vijandelijke waarnemingsposten voor de artillerie herkend zijn, gisteren uit den weg te ruimen. In de streek ten N. van Atrecht was de bedrijvigheid aan het front Souchez—Neuville en ten Z. daarvan weer zeer levendig. De Franschen ondernamen daar 's middags en in den nacht herhaaldelijk groote aanvallen, die op enkele plaatsen tot verbitterde gevech ten op korten afstand leiden. Overal leden de Fransche zeer zware ver liezen, zonder eenig voordeel te behalen. Om het bezit van de suikerfabriek bij Sou chez wordt nog voortdurend gevochten. Het vuur van de Fransche artillerie op de achter oDze stellingen gelegen plaatsen heeft onder de Fransche inwoners gisteren weer tal- rjjke offers gevergd. B v. werden te Angres 5 (mannen 15 vrouwen, 10 kinderen en in Méricourt 2 vrouwen gedood of gewond, ln het Bois le Prêtre zijn de gevechten nog niet geëindigd. In de ogezen hebben onze vliegers de étappeplaats Rémirémont, een kruispunt van spooi wegen, en het vjjandelijke troepenkamp bij Hoheneck met bommen bestookt. Kleine plaatselijke gevechten ontstonden vannacht in de buurt van het Fecht-dal bij Metzéral. De verovering van Ablain S* Nazaire. De verovering van dat dorp heeft geduurd van 12 tot 29 Mei. In het dorp, dat bestaat uit afzonderlijke groepen huizen, die krachtig waren versterkt, heeft een scherpe worsteling plaats gehad. In tegenspraak met de voorstelling door de Duitsche officieele mededeeling gegeven, (alsof de Duitschers uit het dorp waren terugge trokken, zonder dat de Franschen het bemerk- TER MMSCH

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1