Aan de Dardanelles VAN DALEN, BINNEMLAND. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiön. De „Argyllschire". De »ArgyIlshire« ia te Havre binnengekomen na ontanapt te zijn aan twee Duitsche onder zeeërs in 't Kanaal. Dinadag werden de onder- zeeëra gezien en de Argyllshire» atoomde met volle kracht weg, terwijl de telegrafiat het S O.S. aignaal aeinde. Torpedo 'a werden afgeachoten, doch miaten en apoedig waren de achtervolgera dit het gezicht. In de Egeïsche Zee. KONSTANTINOPEL, 31 Mei. (Wolff.( Gisteren heeft een Fransche torpedoboot, die voor de haven van Koesjdassi verkenningen deed voor de kuat van het wilajet Smyrna, in de buurt van Kaap Oelendsji schipbreuk geleden. In den grond geboorde schepen. LONDEN, 31 Mei. (Reuter.) Een Duitaehe duikboot heeft het stoomschip Uixiann met granaatvuur voor Uahant tot zinken gebracht Naar Lloyda uit Brest meldt zijn eveneens door een Duitsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht de stoomschepen Glenlee van Glasgow en Oysne van Oporto en wel aan den ingang van het Kanaal. De beman ningen zijn gered. Volgens een bericht, van Lloyds uit C'ul- lercoates meldt het stoomschip Torejard, dat het de geheele bemanning van het stoomschip Söborg van Kopenhagen heeft gered, dat 40 rnjjlen ten Noordoosten van de Tyne is ge torpedeerd. LONDEN, 31 Mei. (Reuter, Part.) Het Persbureau maakt bekend Den 26en en 27en Mei is er aan de Dar- danellen niets bizonders gebeurd. Den 28en ontdekten wij, dat vijandelijke genie onder een post van ons aan het werk waren. Wij lieten met uitstekend gevolg een tegenmijn springen, 's Avonds nestelden de Turken zich in open loopgraven van ons Onze troepen heroverden de voorste met de bajonet, waarop de Turken in de daarachter gelegen loopgraven zich over gaven. Terwijl dit gaande was naderde een sterke colonne van den vijand. Ze was in het heldere maanlieht goed zichtbaar De afstanden waren nauwkeurig bekend, zoodat onze kanonniers z.e onder kruisvuur konden nemen. De vijand raakte in wanorde. De Turken in de tweede linie wierpen hun handgranaten onder die van de ecste linie, en het eindigde voor hen in een volslagen vlucht Hun verliezen bedroegen ten minste 2000 man, de onze 300. Op den avond van den 29en vielen de Tur ken tot twee maal toe den nieuwen post aan, dien wij den vorigen avond hadden ge nomen, zonder dat ze iets bereikten. Op den avond van den 28en veroverden de Franschen een gewichtige schans op de uiterste linie der Turken en versterken zich daar. Den volgende avond vuurden de Turken hevig op die stelling maar zij vielen haar niet aan, aangezien zij door artillerievuur werden gestuit. Wel vielen zij den linkervleugel van een Fransche divisie aan. TWEEDE KAMER. In afwijking van het aanvankelijk voor nemen van den voorzitter, om de" Tweede Kamer na het Pinkster-reces Donderdag 3 Juni a.s. haar werkzaamheden te doen hervatten, is thans de Kamer nader bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Juni, des namiddags te half twee. In deze vergadering is aan de orde regeling van werkzaamheden stemming over het wets ontwerp tot wijziging van het invoerrecht op sinaasappelen, mandarijnen, citroenen en ba nanen en op oudheden en trekking der af- deelingen. De voorzitter is voornemens, in deze ver gadering aan de Kamer voor te stellen om. Indien het eindverslag over het wetsont werp tot aanvulling en verhooging van hoofd stuk 111 der Staatsbegrooting voor 1915 (Ne- derlandsche vertegenwoordiger bij het Yaticaan) (stuk no. 3G3) tijdig wordt uitgebracht, in die vergadering onmiddellijk derhalve vóór de onderwerpen, welke reeds op de agenda voorkomen een aanvang te maken met de beraadslaging over genoemd wetsontwerp. Men verzoekt ons het volgende te melden i De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, datjgeldzendingen bestemd voor Belg. militairen, dienen te geschieden door bemid deling der posterijen, door middel van post- bewijzen of postwissels, om het even of het land, waarin de afzender verblijft, bondgenoot of onzijdig is. Ingeval men het adres der militairen, wien men geld verlangt te doen geworden, niet zou kennen, kan men dienaangaande in lichtingen bekomen bij het Departement van Oorlog, te Havre. Het eerste concert in dit seizoen in »De Buitensocieteit« alhier Zondag gegeven, door het muziekgezelschap »De Vereenigde Werk lieden heeft het slecht getroffen. Het was 's avonds erg koud geworden en hoewel de tuin tegen een noordenwind nog al tamelijk beschut is, was het zitten in den tuin niet aangenaam. Het gezelschap voerde met, veel ambitie het programma uit en de aanwezigen hebben weer eens kunnen profiteeren van de opwekkende muziek die het gezelschap ten gehoore bracht. De opkomst der leden was niet groot. Maandagavond werd in het Verenigings gebouw Donze-Visserstraat, alhier een verga dering gehouden van personen, die gevolg hadden gegeven aan den onlangs gedanen oproep, om hunne sympathie te betuigen met de oprichting eener Coöperatieve Broodbak kerij De vergadering werd geopend door' den heer Lok, die na een welkomstwoord het doel dezer vergadering uiteenzette. Ilij begon er op te wijzen, dat vooral in de laatste tijden het publiek overgeleverd is aan den willekeur der bakkers, wat betreft de prijs en het ge wicht van het brood. Daar het 'hier geldt een der voornaamste voedingsproducten, is er van lieverlede bij velen een ontstemming ontstaan die zich langs zoo meer uitte in verschillende gesprekken. Als uitvloeisel dier gesprekken zijn daden gevolgd, zoodat enkele weken ge leden een oproep gedaan werd tot sympathie- betuigen. Het succes hiervan was dat een 80-tal personen hun instemming betoond hebben. Thans deelt spreker mede, dat hjj verschil lende coöperaties, alsmede de Nederlandsche Coöperatieve Bond, gevestigd te Den Haag, had aangeschreven ten einde verschillende gegevens in zijn bezit te hebben en deze de vergadering voor te leggen. Enkele brieven, waarin wenken werden gegeven om tot op richting eener coüp. bakkerij te komen, als mede het groote nut van zulk een coöperatie werden voorgelezen en door spr. verduidelijkt met voorbeelden. Spr. wees er ook op, dat door sommigen de vrees is uitgesproken dat de zaak verkeerd zou loopen, daar gemeend is geworden dat de ipzet begonnen is uit zekere richting. Om die meening niet te laten doorwerken, verze kert spr. de vergadering dat hiervan niets aan is. Het doel is »het algemeen belang.» Hij beroept zich hiervoor op de verschillende categoriën van menschen die hun instemming betoond hebben. 1 en slotte vraagt spr. of de vergadering eerst wil overgaan tot bespreking of wel tot benoeming van een voorloopig bestuur. Tot het laatste wordt besloten. Om een eindeloos stemmen te voorkomen, noemde spreker enkele namen van personen van wie hjj de zekerheid had gekregen dat zij voor- loopig voor de zaak willen werken. Het gevolg was dat dat bij acclamatie be noemd werden uit de categorie der postbe ambten dhr D. M. Broerwaterstaat dhr F. Verbrugge; commiezen dhr J. van Beveren spoorwegpersoneel dhr C. LeunisHoll. loodswezen dhr. A. P. OnderdijkBelg. loodswezen dhr V. Focquierpolitie dhr C. Klaassen en voorts uit de vak-categories de heeren C. Lok, J. de Groen en A. P. van Baal. Dit voorloopig bestuur zal ter hand nemen de taak om zooveel mogelijk propaganda te maken en het daarheen te leiden, dat spoedig de oprichting van een eoöp. broodbakkerij een feit is. De heer Lok beantwoordt nog enkele ge stelde vragen, waarna hij nogmaals herhaald dat het thans de plicht is van ieder der aan wezigen om personen te winnen voor deze zaak, op dat weldra het getal van 80 ver dubbeld worde. Ieder die zich nog niet heeft opgegeven kan dit thans nog doen aan bovenbedoeld bestuur. Hierna werdt de vergadering gesloten en bjjjft het voorloopig bestuur nog eenigen tijd bijeen om de functiën te verdeelen. Naar wij vernemen is het bestuur aldus samen gesteld 'V oorzitter C. LokV an Bovenstraat 33. Secretaris A, P. van Baal Lanjze Kerk straat 45. Penningmeester D. M. Broer Verbinding straat 14de andere heeren bestuursleden. De vergadering was door 51 personen be zocht. In de Vrijdag te Axel gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Capelle" werd het dijkgeschot vastgesteld op f 7 per hectare. Het vorig jaar bedroeg het dijkgeschot f 6 per hectare. De ontvangsten over het dienstjaar 1914/15 bedroegen f 1381 59 en de uitgaven f 1169 25\ zoodat er een batig slot was van f 212.334. De begrooting voor het dienstjaar 1915/IC werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op t 1504.28', met, een post van onvoorziene uitgaven groot f 68.032. Om in de behoefte aan brood in de Belg. gemeente Bouchaute te voorzien, betrekt een aldaar opgericht ondersteuningscomité dagelijks brood uit de gemeente Philippine. In de raadvergadering te Biervliet op Vrijdagavond werd besloten lo. tot goedkeuring van de door B. en W. gehouden aanbesteding van reparatie aan den door onweer beschadigden gemeentetoren voor f 1767 aan deu laagsten inschrijver F. Iloevenagel te Biervliet. 2o. tot het aangaan eener geldleening groot f 3200. De uitvoering van het werk aan den toren zat plaats hebben onder toezicht van den bouwkundige den heer van Baal te Oostburg. De kosten der vernieuwing, alsmede die der verharding van de beide laatste toegangswe gen tot cle kom zullen gevonden uit het be drag der geldleening plus de assurantiesom. lot tijdelijk onderwijzer aan de Drie- weegsche school te Biervliet is anngesteld de heer L. Versprille te Oostburg, om l Juni in functie te treden. Zaterdagmiddag nam de heer Dicho, gepensionneerd onderwijzer aan de openbare school te Aardenburg afscheid van zjjn hoofd, het personeel en de leerlingen. De heer Rijkse, hoold der school sprak den scheidenden, onder wijzer hartelijk toe en hoopte dat de heer Dieho nog tal van jaren van zijn pensioen moge genieten. Namens hoofd en personeel werd hem als aandenken een wandelstok met zilveren knop aangeboden. 1 Juni is de school B te SJuis gesloten en het hoofd dier school is in functie getreden als hoofd van school C. Ged. Staten hebben het raadsbesluit, waarbjj de school te St. Anna ter Muiden opgeheven werd, goedgekeurd. Redding door Nederlanders. Het journaal van het stoomschip ,,Megres" bevat o. m. het volgende Op den 30sten April, te 2.30 nam zagen wij op 38- 44 N Br. en 38 W.L een masteloos schip, hetwels noodseinen toonde. Het was stormweer uit N.N.W., met hooge zee en dei- ning, waarin ons schip, dat in ballast op reis was van Amsterdam naar Newport-News, zwaar slingerde en werkte. Koersten naar het wrak en bevonden dit te zijn van de Amerikaansche 4/mast schoener „R. P. Pendleton". Het wrak was masteloos en geheel ontredderd, slingerde hevig en werd voortdurend door zware zeeën overloopen. De bemanning ver keerde in hachelijke positie, en verlangde het schip te verlaten. Stoomden langzaam rond het v\rak, en maakten alles tot reddiug ge reed. Manoeuvreerden daarna zoo dicht moge lijk te loevert van het wrak en lieten te 5 uur onze B.B.-reddingboot te water, vrjjwillig bemand en onder bevel van den lsten stuur man E. van Oversteeg, door de matrozen L. van Es, D. Kalsbeek en D, Hendriks. De boot roeide naar de lijzijde van het wrak en slaagde er in, de geheele bemanning, zijnde kapitein en 8 man over te nemen. Manoeuvreerden inmiddels dicht naar de lijzijde van het wrak, daarbij ruimschoots olie stortend. Te 5.45 waren allen veilig bij ons aan boord. Scheep ten onze reddingboot, waarbij deze tengevolge van het hevig slingeren tegen het schip zwaar beschadigd werd. Waren te 6 uur gereed en vervolgden de reis. (Scheepv.) Moordaanslag. Een bewoner van de Stadhouderskade te Amsterdam heeft gisternacht met een revolver drie schoten gelost op een Grieksch student, wonende in de le Sweelinckstraat. De Griek had vroeger bij hem ingewoond en nu verdacht de bewoner der Stadhouderskade den jongen man van ongeoorloofde betrekkingen met zijn vrouw. De schoten misten. De dader meldde zich zelf bij pe politie aan. liijna ontsnapt. Te Edam is aangehouden een officier der Engelsche marine, geïnterneerd op Urk. Met een Belg was de zuster van den officier per motorboot van Amsterdam naar (Jrk vertrokken. De geïnterneerde luitenant zwom naar het bootje, werd opgenomen en naar Volendam gebracht. De groepscommandant te Edam liet de toegangswegen afzetten. Een patrouille ge lukte het met behulp van gemeentepolitie de vluchtelingen aan te houden. Bnsehbraml. Vrijdagmiddag ontstond brand in een bosch langs de spoorlijn Venlo-Nijmegen, nabij het station te Mook, vermoedelijk door uitspattende vonken van een voorbij rijdende locomotief. Ofschoon terstond de arbeiders van den heer Vroeg van het landgoed »De Mooker heide» en een afdeeling soldaten van de bewakings- groep te Maak aanwezig waren om te blus- schen, zijn toch pl.m. 4 H.A. boschgrond af gebrand. Zeppelin-aanval. Een Zondagochtend verspreid bericht maakte op gezag van in Zweden aangekomen reizigers gewag van een ,,Zeppelin"-aanval op Helsing- fors, de hoofdstad van Finland. Dit blijken geen praatjes te zjjn geweest. Het Zweedsche blad „Aftenposten" weet ten minste te verhalen, dat twee van die Duitsche luchtschepen ongeveer 30 bommen naar be neden wierpen, waardoor ernstige stoffelijke schade berokkend werd. Verscheidene inenschen werden zwaar verwond. Duitsche duif-toestellen waren reeds meer malen boven Finsche steden waargenomen, zonder dat tot nu toe aanvallen waren onder nomen. De Finsche bladen mogen over de ge volgen van dien lucht-aanval maar wei nig melden. De censor is in de desbetref fende berichten geducht aan 't schrappen ge weest. Maar overeenkomstig dat eerste nieuws verneemt de Zweedsche Aftenbladet», dat een stoomboot vernietigd en 40 menschen verbrand zijn. Het is echter niet volkomen duideljjk, of dit met de »Zeppelin«-bommen in recht- streeksch verband moet worden gebracht. LONDEN, l Juni. Er zijn Zeppelins gezien boven Rainsgate, Brentwood en eenige andere plaatsen in |de onmiddellijke nabijheid van Londen. Er zijn vele branden uitgebroken, doch het is niet uitgemaakt of deze door de luchtschepen zijn veroorzaakt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Een gevaar. Wjj denken wel te doen de aandacht te roepen van wie het behoort op de ren of loods, geplaatst langs het binnenpad, dat leidt van de stationsweg naar het kerkhof. Die loods, opgevuld met oude planken en balken, helt zoo zeer over en schijnt in zulken slechten staat te bevinden, dat deze, ons dun- kens, alle oogenblikken kan instorten, en een bestendig gevaar oplevert voor de voorbijgan gers en de kinderen die daar spelen. X. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 28 Mei. Wouterus Antonius den Boggende, 25 j-, jm. en Maria Scheele, 20 j., jd. Geboorten. 25 Mei. Jacobus Marinus, z. van Andries Johannes Adriaansen en Suzanna Adriana de Mefjer. 26 Mei. Arie, z. van Gerrit den Exter en Jannetje de Nooijer. Alphonsus Johannes, z. van Frederik Dominicus Antbonius Schirris en Milanie Herdewel. 27 Mei. Arie Krijn, z van Geertrudes Adrianus Hamelink en Cornelia Jacoba Hamelink 28 Mei. Adriana Johanna, d. van Jacobus Hendrik Balnikker en Elisabeth Amelia Christina van Kerkvoorde. 29 Mei. Adriana Margaretha, d. van Aiie den Exter en Catharina Pladdet. Overlijden. 24 Mei. Bernardus Dominicus Nederlof, 22 j., z van Abraham (overl.) en Maria Clemencia Seegers. 26 Mei. Johanna Jacoba Leenhouts, 41 j., d. van Abraham en Maria Jacoba Tromp (beiden overl) 27 Mei. Janneke Rouw, 11 m., d. van Martinus Maarten en Janneke Maria Elve. Maria Regina Jochem, 7 j d. van Arie Marinus en van Maatje Vereist (overl.) DAGEN. Yoorm. Nam. Woensdag 2 Juni 4.39 5.7 Donderdag 3 5.34 6.3 Vrjjdag 4 G.34 7.7 Dinsdag 5 7.40 8.18 Zaterdag 6 8.4G 9.19 Zondag 7 9 51 10.22 Maandag 8 10.50 11.17 TAN D A R rr 8, H ro it w trijst mat 3 (hoek Havenstraat) TER NEUZEN, is dagelijks te consulteeren van 12 en van 24 uur. Plaasten van Kunsttanden en Gebitten, 11 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3