Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op liet Zuidelijk oorlogstooneel. Op Zee. heeft onlangs «en besluit uitgevaardigd betref fende de voorraden tabak, die nog te Antwerpen liggen. Bet, blijkt, inderdaad dat de Dni[sehera niel al de 'tabak opgevorderd hebben Dit besluit luidt nu «Ruwe en bewerkte tabak, welke zich in het bezit, van Duitsche onderdanen of bondgenooten van in bet binnenland verblijvende Delgen of van neutralen bevindt wordt vanaf 17 Mei 1915 voor den verkoop in België en Duitschland vrij verklaard, de tabak, welks eigenaars onder danen van vijandelijke staten of in het buiten land verblijvende Belgen zijn, blijft in beslag en mag niet verkocht, of van haar bergplaats verwijderd worden. Wordt aangezien als eigenaar, degene die er eigenaar van was op 10 October 1914. Overtredingen worden gestraft, met i nbe- slugneming der goederen zonder schadeloos stelling, en met eene geldboete ten bedrage der waarde van de verkochte waren. Oeze geldstraf is te betalen de helft door den ver- kooper, de andere helft door den kooper. De verkoop van vrijgelaten tabak in België behoeft geen vrijlatingsbewijs meer terwijl elke uitvoer naar Duitschland eene toelating van den goeverneur-intendant eischt. Bij uitzondering en op bijzonder voorstel kunnen fabrikanten welke aan vijandelijke staten toebehooren of Belgen, die nog in het, buitenland verblijven, onder bijzondere voor waarden tabak t,er bewerking vrij bekomen, in geval hunne fabrieken zich in het bezet gebied van België bevinden en zij den arbeid herne men willen, om hunne werklieden te onder steunen.» (Tel.) Stakingsrelletjes in de Belgische mijndistricten. LUIK, 31 Mei (Telegraaf.) De stakings- relletjes onder de mijnwerkers zullen niet, zonder gevolgen blijven. Terwijl het eensdeels zeker is, dat de Duitsche autoriteiten strenge maatregelen zullen nemen tegen de personen, die als leiders worden beschouwd, zullen van den anderen kant pogingen worden gedaan, de prijzen der levensmiddelen op zulke wijze vast te stellen, dat de werklieden niet over onvoldoende of te duur voedsel hebben te klagen. Ook zal vermoedelijk van overheids wege toezicht worden gehouden op de loon regelingen, hoewel men er van overtuigd is, dat, dit meer moeilijkheden medebrengt dan in Duitschland het geval is. Immers worden daar aan den werkgever, zuo hij de loonre geling overtreedt, eventueele legerlevemnties onruiddelijk ontnomen en bestaat er evenzeer een poenale sanctie, In de mijndistricten in België zal men echter tegen de verantwoor delijke directeur der betrokken maatschappijen en tegen de mijnwerkers, bij gebleken onwil het hun opgedragen werk te verrichten, an dere maatregelen treffen, en naar een gewoon lijk zeer juist ingelicht persoon mij heeft medegedeeld, zal het instituut der burgerlijke krijgsgevangenen in Duitschland er weer door gaan opbloeien. Een Zeppelin zoek PALtIJS, 31 Mei. (llavas Uit Kopenhagen wordt, aan de «Morning Post» bericht, dtft liet Duitsche bestuurbare luchtschip, dat oji 21 Mei zich van de kabels losrukte als verloren wordt, beschouwd. De Zeppelins, die ernaar zochten in de Oostzee en op Deenscli gebied, zijn onver richter zake teruggekeerd. Rubber'Smokkelarij. Zes agenten van de Duitschers in New-York, die via de neutrale mogendheden rubber hebben geëxporteerd naar Duitschland, door die in vaten met katoenafval te verbergen en zoo door de douane te krijgen, staan daar voor in New-York terecht. Het bedrog was ontdekt door onderzoek van de verdachte lading met x-stralen. De beklaagden hadden de beschik king over groote kredieten voor Weenscheen Berlijnsche rekening. Uit brieven, in hun bezit gevonden, bleek, dat in Duitschland en Oostenrijk-Hongarije groote behoefte aan rubber bestaat. Wel wordt door rubber surrogaten in een deel van de beboette voorzien, doeb er is nog enorn# vraag naar echte rubber. Worden de beklaagden wegens smokkelarij veroordeeld, dan zullen zij zich ook nog te verantwoorden krijgen wegens misleiding van de havenautoriteiten en valschheid in geschrif ten, waarop gevangenisstraf staat en zij er niet met boete alleen kunnen afkomen. Het Duitsche antwoord op de Amerikaansche Nota. Duitschland heeft thans geantwoord op de nota der Vereenigde Staten in zake de torpe deering van de »Lusitania«. Zooals te verwach ten was blijft Duitschland daarbij op zijn standpunt staan en houdt het vol dat de Lusitania» bewapend was, dus terecht als hulpkruiser mocht worden beschouwd, dat het .schip bovendien oorlogsmateriaal vervoer de. en dat de verantwoordelijkheid voor het geoenrde dus terugvalt op Engeland, dat toe liet op zulk een schip passagiers te vervoeren. Speciale vermelding verdient, dan ook eigenlijk alleen dat de Duitsche regeering in deze ant woordnota opnieuw wijst, op hare bereid willig heid om met Engeland een modus vivendi te treffen, die echter op de weigering van Enge land is afgestuit. Die modus vivendi is deze, dat Duitschland bereid is den duikbooteu- oorlog op te geven, indien Engeland niet langer Duitschlands handel met de neutralen belemmert. Hieroji nu kan Amerika geen invloed oefenen. Eu men mag dus belang stellend zijn naar bet antwoord, dat president Wilson nu weer zal moeten geven op deze Duitsche nota. waarin Duitschland liet rech.t van zijn optreden beslist handhaaft. ST. PETERSBURG, 30 Mei. (P. T. A.) De reusachtige krachtsinspanning van den vijand gedurende de laatste dagen beoogde de in sluiting van Przemysl tot stand te brengen. In den ochtend van den 20sten werden Je verwoede gevechten aau de San gestaakt. En gedurende de vier dagen, die daarop volgden trachtte de vijand het offensief over te bren gen uit, liet noordoosten. Tusscben Sieniawa en Jaroslau werden 15 bruggen geslagen. Bij de frontverandering werd een groote vijande lijke krijgsmacht, uit troepen van allerlei wapenen bestaande naar het westen verplaatst, hetgeen deed vermoeden, dat de Duitschers den terugtocht aanvaardden. Doch op den ochtend van den 24sten liet generaal Mackensen zijn troepen opnieuw overgaan tot, den aan val op onze stellingen tusscheu de rivieren Lubaczowka en San, evenals op den linkeroever der San in de richting van Radyme en Dro- gotsjer. Over een front van 25 wersten wierpen vele duizenden infanteristen zich, ondersteund door 1000 vuurmonden van verschillend kaliber die over ruime ninnitievoorraden konden be schikken, op de Russische loopgraven. In het, kort, Mackensen herhaalde bij deze poging om Przemysl te omvatten de methoden, in Novem ber 1.1. door hem beproefd bij Lodz, toen zijn leger door ons front brak bij Strikhof en Dresinaook toen deed bij een poging om met zijn linkervleugel te omvatten Thans wordt, eenzelfde poging herhaald, echter op grooter schaal en r.iet, door afzon derlijke legerkorpsen, maar met gelieele legers. Tengevolge van de grootere troepenmassa's zijn de bewegingen thans echter langzamer. De beweging die Mackensen heeft laten uitvoeren is nog niet voltooid ofschoon reeds verscheiden van zijn infanteriecorpsen s/4 van bun effectief hebben verloren. De Oosteri- lijksch-IIongaarsche legers, die de strijdkracht van Mackensen bij de insluiting van Przemysl uit het Zuiden moesten tegemoet komen, zijn dicht bij Hoessakow in de pan gebakt bij een vergeetsche poging 0111 ons front te breken, terwijl de beid van Port-Arthur, generaal Irmanof, het garnizoen dat Mackensen in Sieniawa achter had gelaaten heeft verpletterd en o a. krijgsbuit ook troepen vee heeft ver- meesterd, die voor de intendance van de vij andelijke troepen bestemd waren, welke tegen Przemysl optrekken. Niettegenstaande de verliezen van den vij and die enkel van 24 dezer af niet slechts in de tienduizenden maar in de honderdduizenden loopt, en niettegenstaande andere voor ons gunstige teekenen, zon liet niettemin voor barig zijn, reeds thans van den uitslag van "dezen veldslag van buitengewone lievigheid te spreken. liet is merkwaardig te constateeien, dat volgens de officieele Duitsche en Oostenrijk- sche communique's het derde Kankasische legerkorps, dat bij Sieniawa 14 kanonnen en 7000 gevangenen vermeesterde, in April aan de Wisloka volkomen vernietigd heette te zijn en dus feitelijk niet meer had krui nen bestaan. ST. PETERSBURG, 30 Mei. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeltng van den grooten generalen staf In de streek van Sjawle gaan onze troepen voort met de Duitschers, die de toegangen tot de dorpen Szawkiany en Kelmy verdedigen, in het nauw te breLgen. In deze streek vielen ons Vrijdag bij het dorp Sawdenil 9 kanonnen, 7 mitrailleurs, gevangenen en vele andere trofeën in handen. Aan de midden- en de beneden-Doebissa heeft de vijand zijn aanvallen herhaald. Onze troepen hebben zich over de rivier terugge trokken en verijdelden Zaterdag herhaalde pogingen van den vijand om de rivier over te steken. De slag in Galiciè' duurt voort. Wij hebben Zaterdag den vijand genoopt het gebied op den rechteroever van de San tot de monding van de Uoebaczewka benevens de doiqien Kal- nikow en Naklo, op de twee oevers van de Wiznia gelegen, te ontruimen. Hier hebben wij in een enkelen dag 3000 gevangenen gemaakt met 60 officieren, en mitrailleurs, zoeklichten en treinwagens vermeesterd. In de streek aan gene zijde van den Dnjestr duren de hardnekkige gevechten voort De vijand heeft den grootsten druk uitgeoefend in de streek van Hai. waar onze linie een vooruitspringenden hoek vormt. Wij deden een tegenaanval, waarbij een onzer bataljons er in slaagde den vijand in den rug te vallen en zijn aanzienlijke strijdkrachten terug te werpen, waarbij 6000 gevangenen zijn gemaakt met 17 officieren, en 8 mitralleurs werden vermeesterd. In de vallei van Dolina hebben onze afdee- lingen door een aanval den vijand gedwongen den rechteroever van de Swica te ontruimen. Op de andere deelen van ons front geen belan- rijke gevechten. BERLIJN, 31 Mei (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op het Oostelijk gevechtsterrein geen ge beurtenissen van belang. Przemysl zijn de Duitsche troepen zoowel van het Zuidoosten als van het Noorden en Noordoosten dichter genaderd. ST. PETERSBURG, 31 Mei. (P. T. Ai) De generale staf deelt mede In de streek van Szawle gaan de Duitschers voort tegenstand te bieden aan ons offensief en beschieten zij ons hevig. Intusschen blijven de gevechten in deze streek zich in ons voor deel ontwikkelen. Op het front tusscben de Pilica en den boven Weichsel hebben wij tusschen den l2den en den 28sten Mei 209 officieren en 8617 soldaten gevangen genomen. Ook de gevechten aan de San ontwikkelen zich in voor ons gunstigen zin. Onze troepen hebben met, succes liet offen sief genomen en staken in den nacht voor den 30sten de rivier Lubaczowka over, bezet ten het dorp Monasterz en brachten onzen tegenstander zware verliezen toe. Het offensief des vijands, uitgaande van het front Jaroslau Radymnoin Oostelijke richting, is tegengehouden door ons vuur. lil de streek aan gene zijde van den Dnjestr zijn den 29sten alle aanvallen des vijands op het front Gaderewacz BolechowJaworow met. voor hem groote verliezen teruggeslagen. italiaansche oorlogsberichten. De Italiaansche legatie te 's-Gravenhage deelt liet volgende mede. Volgens de tot dusver bij den chefvan'den Italiaanschen Marinestaf ingekomen rapporten kunr.en de krijgsverrichtingen tegen de Oos tenrij ksch-Hongaarsche Marine gedurende den 24en en den 25en Mei als volgt worden sa mengevat. Omtrent het zeegevecht, van Porto Bnso zijn de volgende berichten ontvangen Op 24 dezer drong de torpedovernieler «Zeffiro» bij verrassing de haven binnen, bombardeerde de kazerne, vernielde de aanlegplaats en tal rijke motorbooten Een Hongaarsch eerste- luiter.ant der infanterie gaf zich, na de witte vlag te hebben geheschen, met zijn manschap pen over aan den commandant van het schip. Twee van onze torpedobooten voerden den 24en een gevecht, tegen een Oosten rij ksche torpedoboot en twee onderzeeërs. Een van deze laatsten, herhaaldelijk getroffen, ontwik kelde een zeer dikken zwarten rook, wierp een waterzuil op en verdween. Groote olie vlekken verschenen aan de oppervlakte der zee. De commandant van onze torpedoboot onderstelt dat de onderzeeër gezonken is. Onze torpedobooten hadden geenerlei schade. Den 27en beett een Ttaliaanscli bestuurbaar luchtschip boven Sebenico gevlogen en ver schillende bommen met goed gevolg op een groep vijandelijke torpedovernielers geworpen, die verankerd lagen in de monding van de rivier de Budug. Het luchtschip werd hef tig gebombardeerd maar zonder resultaat en keerde ongedeerd terug. Den 27en is de Oostenrij ksche torpedoboot «3 80«, die het kanaal Poito Corsini was genaderd, onder vuur genomen door gemas keerde batterijen, die den vijand onbekend waren en zij werd zoo zwaar beschadigd dat zij met lekken naar Pola moest worden te ruggevoerd. De torpedojager «Scbarfscbüte», die met de torpedoboot »S 80c samenwerkte, werd zeer zwaar beschadigd en verloor manschappen. Het verkenningsvaartuig »Novarac moest ze te hulp komen om ze te kunnen bevrij den. Het verkennigsschip »Novara«, eerst zeer onlangs gebouwd, werd verscheidene malen aan de kiel getroffen. De torpedojager »Czerel», van het jongste Tatra-type, werd ernstig beschadigd tijdens de vervolging, door ons marine-detachement, dat gedurende het gevecht tegen onzen tor pedojager «Turbine», ter plaatse was gekomen. AI deze berichten worden bevestigd door bulletins van den vijand en door mededeelingen, die door ons onderschept zijn. Volgens inlichtingen uit niet officieele bron, zou de Oostenrij ksche torpedojager «Heligo land», t jjdens zijn achtereenvolgende aanvallen tegen onzen torpedojager, ernstig beschadigd zijn door het vuur van ons marine-detache ment. Men zag hem varen, geëscorteerd door een torpedojager en zwaar overhellende, daar hij water maakte. Tegenover de ernstige verliezen van den vijand, hebben wij slechts het verlies te be treuren van den torpedojager «Turbine», een schip van 330 ton, gebouwd in 1901. In den ochtend van den 24en Mei ontdekte dat vaartuig, dat verkenningsdienst verrichtte, een vijandelijken torpedojager, op 't welk het dadelijk jacht ging maken en zich daardoor verwijderde van een vlootdetachement, waar van het deel uitmaakte de vervolging werd ongeveer een half uur voortgezet, toen vier vijandelijke schepen, drie torpedojagers en de lichte kruiser Heligoland», kwamen opdagen. De «Turbine» trachtte het vloot-detachement, waartoe het behoorde, weder te bereiken, maar was, daar zij twee malen aan de ketels getroffen was, genoodzaakt haar snelheid te verminderen. Het schip vocht desniettemin nog een uur voort, niettegenstaande een he vige brand aan boord was uitgebroken. Daar de munitie op was, gaf de commandant bevel tot bet openzetten van de kleppen, ten einde het schip te doen zinken ten einde te belet ten dat het in 's vijands handen zou geraken. Het schip begon te zin keu. Maar niettegen staande opgehouden was met vuren en de bemanning op het achterschip was verzameld, ging de vijand voort, het op korten afstand te beschieten. Toen gaf de commandant, die bij het begin van bet gevecht gewond was geworden, bemerkende dat de »Turbine« aan 't zinben was, den manschappen last zich in zee te werpen. De Oosten rij ksche torpedojagers zetten booten uit om de schip breukelingen te hulp te komen 'maar daar het Italiaansche vlootdetachement, waartoe de «Turbine» behoorde, verschenen was, haalde de vijand zijn sloepen haastig binnen en stoomde met volle kracht naar zijn kust. Onze schepen vervolgden al vurende den vijand. De torpedojagers van het type «Ta- tra» en «Heligoland» werden verscheiden malen getroffen en ernstig beschadigd. Hydroplane genomen. De Italiaansche legatie te 's-Gravenhagc deelt het volgende communiqué van den Ita liaanschen Marine-Staf, gedagteekend Rome 29 Mei mede Er is een Oostenrijksch-Hongaarsch wa tervliegtuig op onze kusten in onze handen gevallen. De militairen, die in het vliegtuig zaten, zijn gevangen genomen. ROME, 30 Mei. (Reuter.) Aan de grens van Tirol en Trentino hebben wij de belang rijke stelling op Cima Spezza bij Storo bezet. Op de hoogvlakte van Asiago heeft onze artillirie het fort Lusrena vernield, dat de witte vlag heesch. Een modern werk werd op de Gima Veneza werd eveneens vernield. De in fanterie bezette het dorp Vezena, dat over haast door de Oostenrijkers ontruimd werd. In Dadore hebben wij den Trecoeci pas, Cortinos, Dambezzo en de daar om heen ge legen vallei bezet. Door onderzeeërs achtervolgd. LONDEN, 30 Mei. (Reuter.) Het stoomschip «Ping Suey» (van de «China Mutual Steam Navig. Co. Ltd te Liverpool), op de terug reis van Batavia met een kostbare lading, is in het Kanaal tweemaal achtervolgd en met granaten beschoten door Duitsche onderzeeërs, maar slaagde erin Plymouth behouden te be reiken. Eén man van de equipage werd gewond. Schip getorpedeerd. LONDEN, 30 Mei. (Reuter.) Het stoomschip «Tullochmoor» is op 28 Mei ter hoogte van Ouessant getorpedeerd en in den grond ge boord door een Ouitschen onderzeeër. De be manning is geland te Barry. [Het s.s. «Tullochmoor» groot 3520 br. tons, gebouwd in 1899, behoorde aan de «Moor Line Ltd.» te Londen. Het was op reis vaa Genua naar de Tyne. Red. H.] De „Triumph". LONDEN, 29 Mei. (Reuter.) De Admirali teit bericht, dat bij het ten gronde gaan van de «Triumph» in de Dardanellen drie offi cieren en 11 manschappen om het. leven zijn gekomen, terwijl er 42 man vermist worden.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2