Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zelawlia tn de neutraliteit. Bekendmaking. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2577. Woensdag 2 Juni 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Por 3 maanden 7 6 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. TYIH. latere. No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Z a t e r d a g 111 O r g e U bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN", brengen ter kennis, dat het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente voor 1915, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 31 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Zelandia had het over het neutraal zijn. Sommige bladen waren dat niet genoeg. Ook wij «vonden de uitingen van een blad in ons land, toen dit pleitte voor den vrij- willigen landstorm te eenzijdig, het wijzen op het gevaar van één bepaalde, aangewezen zijde onvoorzichtig. Verschillende bladen hebber, op die wijze van propaganda voor eeue overigens goede zaak aanmerking gemaakt. Of Zelandia op datzelfde blad doelt? Misschien wel. Alleen waren wij verbaasd het Zelandia voor de neutraliteit te zien opnemen. We herinnerden ons de artikels in dat blad even vóór en in het begin van den oorlog. Het blad was, toen hef de verhouding tusschen Oostenrijk en Servië besprak, bepaald oorlogszuchtig. De geest, dien het blad ademde, was alles behalve neutraal. Zelandia en de Zeeuw zijn wel de bladen geweest, die in onze provincie de meeste stemming voor eene bepaalde partij in den wereldbrand trachtten te maken. Zelfs ten koste van het moreel. En nu durft Zelandia zoo kalin weg, of er geen vuiltje aan de lucht is, een waarschuwend woord over neutraliteit plaatsen. Men moet toch maar durven, DE OORLOG. Gfficieele communique's. PARIJS, 30 Mei. (Reuter.) Het officieele avondbericht luidt Wij hebben alle Duitsche loopgraven op den rechteroever van het Vser-kanaal in het district Pilkem genomen, 50 gevangenen ge maakt en 3 mitrailleurs vermeesterd. Het hevige*artillerie-duel ten noorden van Atrecht duurt voort. Wij hebben een aanval gedaan op bet Duitsche veldwerk Labyrinth geheeten, ten zuid oosten van Neuville, vor derden een groot aantal gevangenen. Wjj veroverden nog eenige loopgraven aan den zoom van het Priesterbosch en maakten daarbij 50 gevangenen. Een vijandelijke aanval op Schnep'enrieth in den Elzas werd afgeslagen. BERLIJN, 30 Mei. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling uit bet groote hoofdkwartier Na een voorbereiding door een artillerie beschieting van 10 uur deden de Franschen oostelijk van het JJzerkanaal een aanval op onze stellingen ten noorden van de Hordthoeve. legen middernacht ^as de aanval over de geheele linie afgeslagen onder zware verliezen voor den vijand. Een aantal Zouaven, waar opder manschappen van vier verschillende regimenten, werd gevangen genomen. Tusschen Atrecht en het kanaal van La Bassee vond slechts een artillerieduel plaats. Aan den straatweg van Bethune naar Souchez namen wij een paar dozijn zwarte Franschen gevangen, die zjch in een boschje hadden verborgen, De gebruikelijke beschieting door de bond- genooten van de plaatsen achter onze linie heeft onder de Fransche vrouwen en kinderen, die uit liefde voor de plnats hunner woon stede daar zijn achtergebleven, weer vele onschuldige slachtoffers geëischt. PARIJS, 30 Mei. (Havas.) In den sector ten noorden van Atrecht hebben de Franschen opnieuw voortgang gemaakt. Na met volko men succes een tegenaanval van de Duitschers op de loopgraven bij Ablain en St.. Nazaire te hebben afgeslagen gingen de Franschen tot. het offensief over. Zij veroverden eerst het meerendeel van de huizen van Ablain en daarna de nog overige huizen in Duitsch be zit. De geheele plaats is thans in handen van de Franschen. De strijd was zeer hevig geweest. De Franschen hebben te Neuville St. Vaast drie Duitsche compagnieën vernietigd of op de vlucht gedreven. De straatgevechten duren nog voort. De Franschen veroverden daar opnieuw een groep huizen aan den westelijken rand der plaats. Uit het overige deel van den sector Atrecht valt niets te melden dan een zeer hevig bom bardement van de Duitschers, dat door de Fransche artillerie werd beantwoord. Bij Thiercourt ten zuidwesten van Assigny hebben de Franschen een vliegtuig naar be neden geschoten. Het geraakte in brand en viel voor de Fransche linies. PARIJS, 31 Mei. (Havas.) Officieele mede- deeling van hedenmiddag lu België hebben op den rechteroever van het JJzerkanaal de Fransche troepen alle Duitsche schansen op den heuvel 17 genomen. In de streek van Pilkem hebben wij een honderd tal gevangenen en 3 machinegeweren genomen. Wij hebben daarna een tegenaanval afge slagen. In den sector ten N. van Atrecht is het artilleriegevecht zeer hevig voortgezet. In de streek van Notre Dame de Lorette is een Duitsche aanval met gemak afgeslagen. Bij de vorderingen, die de Franschen bij het Labyrinth hebben gemaakt, zijn 150 ge vangenen, o w. 4 officieren genomen. Bij de gevechten bij de Scnepfënrieth is een loopgraaf van den vijand genomen. De Franschen hebben 1 mitrailieuse en 2 mijn- werpers genomen. BERLIJN, 31 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Gisteren trachtten de Franschen zoowel ten Noorden van Atrecht als in het Priester bosch met sterke strijdkrachten ons front door te breken. Bij Atrecht had de tegenstander zich op het front Neuville - Roclincourt in de laatste dagen door sappen naar voren gewerkt. De aanval op deze linie, nadat alle pogingen, ons uit onze stellingen le drijven, mislukt waren, werd dus verwacht. De aanval geschiedde gisterennamiddag na een urenlange voorbereiding door de artillerie en werd door de dapperheid van de Rijnland- sche en Beiersche rigimenten tot een volsla gen nederlaag voor den tegenstander. Zijn verliezen zijn buitengewoon hoog. In het Priesterbosch gelukte het den Fran schen eenige vooruitgeschoven loopgraven binnen te dringen. De aanval des vijands is voor bet overige ook hier mislukt. Bij Oostende hebben de kustbatterijen een vijandelijken vlieger neergeschoten. Het spoorwegviaduct bij Dammerkirch werd gisteren door onze artillerie met een paar schoten verwoest. De Franschen waren er na maanden werk eenige dagen geleden in ge slaagd bet viaduct voor het gebruik in orde te maken. Duitsche landstorm opgeroepen. BERLIJN, 31 Mei. (Wolff.) Een extra nummer van den Reichsanzeiger bevat een keizerlijk besluit van 28 Mei betreffende de oproeping van den Duitschen landstorm, waarbij alle landstormplichtigen van den eersten ban, voor zoover zij niet reeds door de besluiten van 1 en van 15 Augustus 1914 waren op geroepen, nu opgeroepen worden. De aan melding van de opgeroepen personen tot in schrijving bij den landstorm zal bij nadere beschikking van den rijkskanselier hebben to geschieden. Dit besluit is niet van kracht voor het koninkrijk Beieren. Het trpedt op den dag der afkondiging in werking. Op grond van dit besluit wordt bij nadere bekendmaking van den plaatsvervanger van den rijkskanselier ter kennis gebracht, voor zoover dat qog niet gebeurd is, bij de plaatse lijke overheid van hun woonplaats ter in schrijving bij den landstorm van 8 Juni at tot en met 10 Juni 1915 hebben aan te geven en dat de opgeroepenen, die in het buitenland verblijf houden, voor zoover mogelijk en voor zoover het nog niet geschied is, zieh aanstonds schriftelijk of mondeling bij de Duitsche ver tegenwoordigingen in het buitenland tot in schrijving op de bijzonder daarvoor aangewezen lijsten hebben aan te geven. Spionnenwerk Op heeterdaad betrapt De overzetdienst op de Schelde Gelegenheid om Duitscher te worden De Voorschotbank Een besluit betreffende de tabak. AI meermalen werd hier gezegd, dat het te Antwerpen krioelt van verspieders en verklik kers. Dat betert nietintegendeelAls de sbirreu der Kommandantur geen overtredingen kunnen aanbrengen, dan gaan ze er uitlokken, en wel op de meest weerzinwekkende manier. Vooral op de brievensmokkelaars wordt jacht gemaakt. Niettegenstaande al hun maatregelen om de Belgen in een kooi op te sluiten, ondervinden de Duitschers, dat er iedren dag nog bij honderden brieven aankomen en weg gaan langs geheime wegen en dat ergert hen verschrikkelijk. Ook zijn alle middelen hun goed om de smokkelaars in handen te krijgen. In den laatsten tijd gaan ze dat nu probeeren door de personen aan te houden, die gesmok kelde brieven ontvangen hebben. Deze per sonen moet dan verraden wie hem de brieven bezorgde ofhij gaat zélf de kast in. Zoo vaarde o.a. de heer Cb. Valentijns, de bekende graveur op de St. Elisabethsplaats. Dezer dagen ontving bij een brief van zijn schoonzoon, die in 't Belgisch leger is. Mis schien had hij wel de onvoorzichtigheid begaan, in 'n café of op straat over dezen brief te spreken hoe het zij, reeds 's anderdaags kreeg hij 't bezoek van een Duitscher Gij hebt gisteren een brief ontvangen van uw schoonzoon aan 't front Zeg niet neen Ik zeg niet neen. Wie heelt u dezen brief gebracht Dat weet ik niet. Hoe? Dat weet ge niet? Ik heb hem in mijn bus gevouden. Zóó maar in uw bus Kom maar met me mee De heer Valentijns werd naar de Komman dantur geleid en, na een korte ondervraging, opgesloten. Een les voor allen, die er niet te nauw op letten, waar en aan wie ze hun »geheime« be richten vóórtvertellen Nog grooter voorzichtigheid echter ia te raden aan hen, die zich werkelijk gelasten met het overbrengen van brieven, of die zich als gids ten dienste stellen van hen, die naar Ne derland willen vluchten. Hebben de Duitschers eenmaal het oog op hen, dan beproeven ze van alles om hen in de val te doen loopen. Daar voor worden dan gewoonlijk vrouwen gebruikt. Zoo ontving dezer dagen een der geheime postiljons op den Dam het bezoek van een vrouw, die hem al snikkende kwam vragen om een brief te bezorgen aan haar echtgenoot, die in Nederland was. In den beginne liet de man zich niet vermurwen hij vertrouwde 't zaakje niet - maar de vrouw speelde zóó meesterlijk haar rol weeklaagde om een steenen hart te breken, viel hem letterlijk te voetdat hij ten slotte tóch toegaf en de boodschap aannam. Twee uren later zat hij achter slot en grendel. Ook den pastoor van Cappellen moeten de Duitschers verdacht hebben. Een paar weken geleden werd er bij hem aangescheld in het holste van den nacht. Het kan zoowat één uur geweest zijn. Hij trok zijn raam open en zag voor zijn deur twee personen staan, van wie één 1 ransch en de andere Vlaamsch sprak, en die hem »om de liefde Gods« smeekten, hen te helpen, om over de Nederlandsche grens te geraken Zij wister zeker, dat hij zulks ver mocht vertrouwde vrienden hadden het hun verzekerd, en hun leven was er mee gemoeid, want zij hadden enorme diensten bewezen aan 't vaderland en de kogel wachtte hen, als z.e in handen van de Duitschers zouden vallen. De pastoor antwoordde hun, dat hjj er vol strekt geen middel of raad op zag om de grenswacht te verschalken en de nachtelijke bezoekers konden heengaan, zooals ze gekomen waren. Dat is nu al 'n paar weken geleden, maar de pastoor heeft nog altjjd niet gehoord, dat deze twee personen gefusilleerd zouden zjjn. De staatsoverzetbooten. die dienst deden tusschen Antwerpen en het Vlaamsch-Hoofd, liggen nog altijd te Vlissingen. Het havenbe stuur heeft thans, zoo goed en zoo kwaad als 't gaat, dezen dienst hersteld en wel met kleine sleepbooten. Het vervoertarief is vastgesteld als volgt5 centiemen per persoon. 10 cen tiemen voor elk viervoetig dier (honden uitge zonderd). 20 centiemen voor elk bespannen voertuig. Betaald dient er alleen te Antwerpen. De terugreis is gratis. Hoeveel hulp het stadsbestuur vanwege de Duitsche militairen ondervindt bij al zijn moeite om het normale leven te herstellen, bleek de vorige week eens te méér uit een incidentje in verband juist met de herinrich ting van den overzetdienst. Voor de afvaarten heeft liet. stadsbestuur bepaalde uren vastge steld. Nu kwam dezer dagen een Duitsch offi cier aan boord, die al bijzonder haast scheen te hebben, en den kapitein Ch. Goffa op onbe- schoften toon beval, oogenblikkelijk van wal te steken, al was 't nog wel vijf minuten vóór den tijd. De kapitein weigerde halsstarrig, wat de officier ook schold en dreigde. Maar 's anderdaags werd hij op de Kommandantur ontboden, en, zonder de krachtige tusschen- kornst van de stad, zou hij ongetwijfeld zijn trouw aan de reglementen wel in de gevangenis hebben uitgeboet Bij middel van plakbrieveff heeft het Duit sche gouvernement bekend doen maken dat voor iedereen gelegenheid bestaat om binnen de 18 uren de Duitsche naturalisatie te be komen. Onnoodig te zeggen, hoe er om die eer gevochten werd De voorschotbank voor de benijdenswaardige bezitters van Duitsche requisitiebons, waarvan de oprichting door de Duitsehe bladen met zooveel beslag wereldkundig gemaakt werd zeker al drie maanden geleden is nog altijd niet in werking Thans zjjn de crediteuren van het machtige Duitsche rijk, weer eens in 't riet gestuurd met als kluitje: de belofte dat de requisitions gedagteekend vóór den 18en Februari uitbetaald zullen worden.... drie maanden nadat de Deutsche Reichsbank België baar bedrijf zal begonnen hebben De militaire gouverneur van Antwerpen TER NEIOTSCH VOLKSBLAD. in

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1