Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee. te vertellen. Aan onze rechterzijde waren de grenadiers bewonderenswaardig. Hun woede was zóó hoog gestegen, dat zij geen dekking meer zochten en hun mitrailleuses boven op de loopgraven plaatsen, des te beter te kunnen schieten. Zij richtten een geweldige slachting aan onder de Duitschers, die de verlaten Fransche loopgraven wilden bezetten. Koningin Elizabeth aan hetfr>ont. Een gewond Belgisch officier, die te East bourne aan de Engelsche kust verpleegd wordt, heeft aan zijn dokter een verhaal gedaan van een bezoek, dat de Koningin der Belgen gebacht, heelt in de loopgraven aan de Yser. De mannen herkenden in de vriendelijke, bevallige dame die daar opeens in de loopgraven verscheen, de Koningin niet zoo aanstonds. Een van de soldaten zeide aldus het »N. v. d. D.« »Kom, mevrouw, gaat u liever naar huis». Een ander soldaat zei »Pas op, mevrouw, dit is een gevaarlijke loopgraaf:» De koningin antwoordde: «Niet voor mij, ik ben zoo klein.Een van de manschappen bracht zijn ransel en zette dien tegen den rand van de loopgraaf. De Koningin ging er ap zitten en begon de chocolade en de sigaretten te verdeelen, welke zij had medegebracht. Op dat oogenblik kwam er een soldaat uit een andere loopgraaf, die, Hare Majesteit herken nende, uitriep «O, de Koningin. Alle sol daten sprongen natnurlijk overeind en namen eerbiedig de militaire houding aan. De Koningin sprak hare beste wenscben uit voor hun welzijn en verliet daarna de loopgraaf. Op den ransel, waarop H. M. gezeten had, werden de woorden gezet «Rustplaats van de Koningin Den 'soldaat aan wien de ransel toebehoorde, werd gevraagd, of hij dien als een aandenken verkoopen wilde. «Voor nog geen honderdduizend franken, luidde zijn antwoord. Een Duïtsche spion. Ivupferle, de Duitscher, die thans te Londen voor liet Hooggerechtshof terechtstaat wegens verspieding, was den 4den Febr. met de Ara bic van de White Star lijn uit New York vertrokken en den 14den te Liverpool aan gekomen. Hij gaf zich uit voor een Ameri kaan, had ook een Amerikaanscb paspoort en beweerde naar Engeland en Nederland te gaan om handel in wollen stoffen te drijven. Den loden Febr. vertrok hij uit Liverpool naar Dublin (hij had gezegd dat bij naar Londen ging) en postte voor zijn vertrek een brief aan «iemand in een onzijdigen staat. ln leesbaar schrift bevatte de brief niets an ders dan het bericht van zijn aankomst, doch de censor ontdekte, dat met onzichtbare inkt tusschen de regels geschreven was. Bij ont cijfering bleek, dat de schrijver in het Duitsch mededeelingen gaf over Engelsche oorlogs schepen, die hij op rei4 van Amerika had ge zien. Hij noemde hun namen en de plaats waar zij zich bevonden. Verder gaf hij inlich tingen over het Eugelsche expeditieleger, de uitrusting daarvan en de data, waarop waar schijnlijk nieuwe troepen naar Frankrijk zouden vertrekken. Daar de brief was geschreven op papier met een bedrukt hoofd ten name van befcl., is deze den 19den Febr. gevangen genomen. Dezer dagen, den 8sten Mei, is op hpm nog een andere brief, ook met onzichtbare inkt geschreven, gevonden, waarin hij aan een vriend bizonderheden over den loop van den oorlog mededeelde en o a. schreef: «Het gas moet groote uitwerking hebben en d6 Engelsehen volstrekt niet smaken, 't Doet ben braken alsof zij zeeziek waren. Het doodt zeker, en als de oorlog nog wat duurt, zullen er heel wat door omkomen.» De procureur-generaal leidde uit dezen brief, dien bekl. op de een of andere wijze aan zijn vriend dacht te doen toekomen, af, dat bekl. een Duitsch soldaat is en aan het front is geweest. Zooals men uit de telegrammen zal zien, is de zaak gisteren met gesloten deuren voortgezet. LONDEN, 20 Mei. (Reuter.) De van spionage beschuldigde Duitscher Kupferle heeft in zijn gevangenis door ophanging zelfmoord gepleegd. Hij heeft een mededeeling achtergelaten, waarin hij betuigde dat het geding tegen hem o)) eerlijke wijze was gevoerd. Maar hij was soldaat en wilde dus ook als soldaat sterven. Hij kon het denkbeeld niet verdragen, als spion op het schavot te zullen worden gebracht. Luchtgevechten. Het eerste gevecht dat tot nog toe plaats vond tusschen een Engelschen vlieger en een Zeppelin heeft zeer de belangstelling getrokken. Maandagochtend vroeg werd door een Loods van Dael bij North Foreland een vijftal groote luchtschepen gezien. Later bleek dat maar twee daarvan werkelijk boven Engeland zijn geweest. Een ging er over Dover en een naar Ramsgate, waar zij ongeveer twintig brand- granaten, volgens het Engelsche admiraliteits rapport liet vallen. Niettegenstaande het niet zeer heldere weer, was zeer spoedig alarm aan de Engelsche kust geslagen en weldra stegen van de stations te Eastchruch en Westgate de Engelsche vliegers omhoog en begon een snelle vervolging van de luchtschepen die zich ver wijderden. De vliegers bleven de Duitscbe luebtvaarders achterna zetten tot bij het West Hinder lichtschip. Het werd steeds gemakke lijker doel voor de kleine vliegers. Zoo naderde men de Belgische kust, na dus bijna geheel de zee overgevlogen te zijn. De Zeppelins waren toen door elf vliegers om zwermd. De Zeppelins vuurden-, herhaaldelijk op de vliegers die natuurlijk terugschoten. Dat schouwspel, eenig in zijn soort moet alles overtroffen hebben wat dte stoutste fantasieën van een jaar of tien geleden hebben voorspeld ten opzichte van toekomstige gevechten in de lucht. De bevelhebber of luchtadmiraal van het Engelsche luchteskader Bigsworth ging op een gegeven oogenblik, met zijn vlieger steil omhoog totdat bij 200 voet boven een der Dnitsche luchtschepen was. Toen liet hij vier bommen vallen waarvan minstens één volgens het admiraliteitsrapport, doel trof, want er steeg uit een der vakken van de Zeppelin rook omhoog. Direct na het treffen ging de Zep pelin ongeveer 11.000 voet omhoog, vermoe delijk niet opzettelijk, maar de beschadiging lichter geworden. Volgens de Engelsche cor respondenten aan de Fransche kust werd, o.a. vau uit Calais, den 17en Mei ook een Zeppelin beschoten er stevenden twee Zeppelins naar Boulogne. Een daarvan werd door de batterij van Gris-Nez geraakt en moest in de baai bij het fort Mandick zijn neergekomen. Veertig man die «aan boord« waj-en, werden gevan genen genomen. In hoeverre deze Zeppelins behoorden tot diegenen die boven of bij de Engelsche kust gezien werden is niet uit te maken, maar veilig kan aangenomen worden dat van Zon- dag tot Dinsdag een algemeene Zeppelinactie heeft plaats gevonden. Het resultaat voor de Duitschers is geweest, veel schade aan een of twee hunner luchtschepen en, wat Ramsgate betreft, het vernielen van een hotel en een gedeelte van een winkel alsmede het veroorzaken van eenige onbetee- kende schfftle aan een paar visschersvaartuigen. Een drietal personen werd, door indirectie gevolgen van dezen Zeppelin-tocht, gewond. ITALIË. ROME, 20 Mei. (Reuter.) De kamer is he denmiddag bijeengekomen. Er waren 480 af gevaardigden aanwezig. De galerijen waren propvol. Groote geestdrift werd aan den dag gelegd, toen Gabriele d' Annunzio op de ga lerij verscheen. Alle parlementaire persoonlijkheden waren aanwezig, behalve Giolitti. In de diplomaten loge zaten o. m. de gezanten van Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Japan en Rusland. Het was een grootsch oogenblik, toen pre sident Marcora binnentrad. Alle aanwezigen, met uitzondering van enkele socialisten, ver rezen van hun zetels en juichten hem toe. Een nieuwe betooging volgde, toen Salandra opstond om het ontwerp van wet in te dienen waarbij aan de regeering buitengewone macht wordt toegekend ingeval van oorlog. In den senaat speelden zich dergelijke ta fereel en af. ROME, 20 Mei. (Stefani.) Met 407 tegen 74 stemmen en één onthouding heeft de Ka mer onder toejuichingen hst wetsontwerp waarbij aan de regeering in geval van oorlog buitengewone bevoegdheden worden verleend, aangenomen. ROME, 20 Mei. (Reuter, part.) Reeds vroeg in den ochtend heerschte ondanks het regenachtige weer groote drukte en opwinding in de straten. De huizen waren in vlaggentooi, de koffiehuizen zaten vol menschen die den toestand bespraken. Alle toegangen naar het Kamergebouw werden door troepen bewaakt. Toen het tijdstip, waarop de parlementsvergadering zou beginnen, naderde, werd de menigte nog dichterveel winkels sloten. De schoolkinderen hadden vrijaf en de stad zag er uit als op een na- tionalen feestdag. Op straat verkochten venters Italiaansche en entente-vlaggen. De gezantschappen van Duitschland en Oostenrijk en de woning van von Biilow wor den door troepen bewaakt. Hoe Italië zich geprepareerd heeft. Italië heeft zich, zoo lezen wij in de Engel sche bladen, gedurende liet laatste half jaar, militair belangrijk versterkt. Niet minder dan 44.000.000 pond sterling heeft het land in dien tijd uitgegeven, om, mocht de oorlog uitbreken, gereed te zijn. Het heeft een sterke luchtvloot gevormd. Buitendien heeft Italië volgens deskundigen de doodelijkste kanonnen ter wereld, nl. 100 batterijen depoitkar.onnen, die nog beter moeten zijn dan het fameuze Fransche 7,5 cM. kanon. Doch Italië heeft nog een surprise voor den vijand. Er zjjn houwitsers gemaakt, die gemak kelijker te behandelen zijn en buitendien lichter dan de zware heuwitsers van Krupp. De sterkte van het Italiaansche leger is 3.200.000 man. De vloot bestaat uit de volgende soorten schepen6 Super dreadnoughts8 oudere, doch zeer bruikbare slagschepen 10 gewapende kruisers, 12 kruisers, 50 torpedojagers, 6 tor- pedobootvernielers, 70 torpedobooten en 20 onderzeeërs, bovendien bezit Italië 60 hulp- kruisers. ST. PETERSBURG, 19 Mei. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf In de streek van Sjawle gaan wij voort, de Duitschirs met succes aan te vallen, ln de streek tusschen de Njemen en den weg van Verj naar Bolovo zijn onze troepen tot, het offensief overgegaan. Op her gevechtsterrein van Opatow naar den linkeroever van den Weichsel en over het geheele Galicsche front tot aan den omtrek van Kolomea hebben Zondag groote vijandelijke troepenmachten onze stellingen aangevallen met het centrum van hun krachtsontwikkeling in de streek ten noorden en ten zuiden van Przemysl. Op den linkeroever van den Weichsel hebben wij verwoede aanvallen van den vijand niet alleen afgeslagen, doch maakten wij ook 3000 gevangenen en vermeesterden verscheidene kanonnen en mitrailleurs. Bij Jaroslau hebben de Duitschers, ten spijt vau hun reusachtige verliezen onder ons zeer lievig geschutvuur, getracht zich op den rechter «ever van de San vast te zetten. Hier hebben wi] in den loop van den dag verscheiden vlieg tuigen naar beneden geschoten, welke het vuur van de talrijke vijandelijke batterijen riehtten. Onder Przemysl hevig geschutvuur. De vijand bombardeert de westelijke forten. Tusschen Przemysl en de groote moerassen van den Dnjestr zijn de vijandelijke troepen machten, die ons aanvielen, op vele plaatsen tot aan onze draadversperringen gekomen zij werden door ons vuur verstrooid. Toch slaagde de vijand er in zich met reusachtige offers meester te maken van de loopgraven van twee bataljons. In de streek van Drohobycz, Stryj. Bolichow, Dolina, Delatyu en Kolomea ondernam de vijand zijn aanvallen met buitengewone kracht, doch overal bleven zij vruchteloos. De alge meene verliezen van den vijand worden op tienduizenden geschat. BERLIJN, 19 Mei (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op de linie ShagoryFrauenburg resp. ten z.w. en ten westen van Mitau) zijn gisteren vrij sterke vijandelijke strijdkrachten opge treden. Ten noorden en ten zuiden van Njemen duren de gevechten voort. Op het z.o. gevechtsterrein hebben de Russen gistereu getracht den opmarsch van onze over de San ten noorden van Przemysl vooruitge drongen troepen door tegenaanvallen te stuiten. Deze pogingen zijn alle onder zware verliezen voor den vijand mislukt. Een uit Hanneveranen en Oldenburgers bestaande divisie heeft de de laatste twee dagen in de gevechten bij het overtrekken van de San 7000 gevangenen gemaakt en vier kanonnen, benevens 28 machi negeweren vermeesterd. Tusschen Pilica en boven-Weichsel zoomede ten z o. van Przemysl duren de gevechten voort. BERLIJN, 20 Mei. (Wolff.) Officieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier: Ten oosten van de linie SjagoryFrauen burg zijn, gelijk gemeld, sterke vijandelijke strijdkrachten aan het opmarcheeren. Met deze troepen hebben wij nog geen voeling. Aan de Dubissa zijn aanvallen der Russen afgeslagen 900 gevangenen en 2 machinege weren vielen in onze handen. Wij zijn gisteren ten noorden van Podulis aangevallen en hebben de hoogte 105 geno men, waarbij nog 500 gevangenen in onze handen vielen. Sterke Russische strijdkrachten, die ten zui den van de Njemen opdrongen, zijn in een bloedig gevecht geheel verslagen. Het overblijfsel vlucht in oostelijke richting de bosschen in. Kleine afdeelingen houden nog stand bij Utci: Aangezien de bloedige verliezen der Russen zeer groot waren, nam bet getal gevangenen slecht met 2200 toe. Vier machinegeweren vielen in onze handen. Op liet zuidoostelijk gevechtsterrein zijn onze troepen, die ten noorden van Przemysl over de San waren getrokken, opnieuw met de grootste verwoedheid door sterke vijandelijke strijdkrachten aangevallen. De vijand leed overal uiterst zware verlieeen en werd teruggeslagen. Vanochtend gingen wij van onzen kant op een vleugel tot den aan val over, en namen door een stormaanval de stellingen des vijands, die snel vlucht, St. PETERSBURG, 20 Mei, (Pet, Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf In de streek van Sjawle zijn Maandag en Dinsdag plaatselijke gevechten geleverd bij Kourchany, Rossieny en Eiragola. In de streek van Eiragola (o/d. oostelijken oever v d. Doe- bissa) hebben wij verscheidene steunpunten op den vijand veroverd. Wij vermeesterden mitrail leurs en maakten verscheidene honderden ge vangenen. Edn tegenaanval der Duitschers ten zuidoosten van Rossieny is met groote ver liezen voor den vijanu afgeslagen. Op den linkeroever van de Njemen zijn slechts enkele kleine schermutselingen geleverd. Aan het Narew-front en ten noorden van de Pilica heerschte rust. De slag op den linkeroever van den boven- Weichsel en aan het geheele Galicische front duurt voort en woedde Maandag in vele streken op buitengewoon hevige wijze. In de streek van Opatow werden sterke vijandelijke kolonnes door ons teruggeworpen. Zij trokken zich snel achter Iwaniska (t. Z.W7. v. Opatow) terug. Aan het front TarnobRzechi Razwadouw én aan de beneden-San blijven wij den vijand met succes het hoofd bieden. Aan den sector JaroslauLezachow is hij er in geslaagd zich op den rechteroever van de San vast te zetten. Ten zuiden van Jaroslau handhaven wij ons op beide oevers van genoemde rivier. Het bombardement van Przemysl duurt voort. Aan den sector tusschen Przemysl en de groote moerassen van den Dnjestr hebben wij met goed gevolg nieuwe hardnekkige aanvallen van den tegenstander afgeslagen de vijand tracht hier tot eiken prijs nieuwe successen te behalen. Na een verwoed gevecht hebben wij de Duit schers uit de verschansingen geworpen, welke zij den vorigen avond bij Hussakow op twee van onze bataljons hadden veroverd. In de streek Drohobycz—Stryj Dolina werpt de vijand in weerwil van zijn reusachtige verliezen steeds weer nieuwe troepenmassa's tegen onze stellingen. Op verschillende plaatsen deden wij geslaagde tegenaanvallen en maakten hon derden gevangenen. Aan den bovenloop van de Bystrica en bij Delatyn en Kolomea heeft de vijand, uitgeput door de tegenslagen van de vorige dagen, zich passief gehbuden. Aan dit front hebben wij nieuwe vorderingen ge maakt. Het aantal van de hier door ons ge maakte gevangenen groeit met den oorlogsbuit steeds aan. Schip getorpedeerd. CARDIF, 19 Mei. De «Drumcree» werd gistermiddag getorpedeerd ter hoogte van Trevose Head (Cornwall). De eerste torpedo boorde het schip niet in den grond, het werd op sleeptouw genomen door een Noorsch stoomschip. Beide schepen werden door de duikboot vervolgd. De Noor maakte toen de kabels los en stoomde weg. Daarop werd een tweede torpedo op de «Drumcree» afgevuurd,, met het gevolg dat het stoomschip snel zonk.. Het Noorsche schip kwam toen naderbij en nam de opvarenden van de »Drumcree« aan boord. (De »Drumcree« was een Engelsch stoom schip van 4052 ton bruto, dat in 1905 werd gebouwd en toebehoorde aan de Astral Ship ping Co. Ltd. te Liverpool.) Redding van vijandelijke schepelingen. LONDEN, 19 Mei. Uit een heden versche- officieel rapport blijkt, dat 1282 schepelingen van vernielde Duitsche oorlogsbodems gered zijn door Britscbe oorlogsschepen, terwijl de Duitsche oorlogsschepen geen enkelen En- gelschman gered hebben van in den grond geboorde Britscbe oorlogsschepen. Sinds de samenstelling van bet rapport echter zijn zes officieren en 76 man van de «Maori en een officier en twaalt man van de «Crusader». die zich in hun eigen sloepen bevonden, door- de Duitschers krijgsgevangen gemaakt. De „Transsylvania" door een duikboot bedreigd? PARIJS, 19 Mei. (Havas.) De algemeene verontwaardiging, gewekt door het torpedee- ren van de «Lusitania», heeft de Duitsche regeering niet getroffen. De «Transsylvania» is slechts aan hetzelfde lot ontkomen door zijn snelheid. Passagiers verklaren, dat zij, toen het schip de lersche kust naderde, een periscoop van een onderzeeër op 300 meter achter zich zagen. Het stoomschip veranderde toen zoo ijlings van koers, dat al het aarde werk in de eetzalen op den grond viel. De »Transsylvania« ontsnapte zoodoende aan een aanval van de duikboot. Aan de Dardanellen en de Klein-Aziatische kust. KONSTANTINOPEL, 19 Mei. (Wolff.) De Engelsch Fransche vloot heeft gisteren niets tegen de Dardanellen ondernomen. Sedert eenige dagen zijn de Fransche oor logsschepen in de wateren ten zuiden van de wilajets Smirna en Konia zeer bedrijvig. De gepantserde kruiser Jeanne d' Arcisdenlben dezer de haven van Marmara binnengeloopen,, O O

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2