Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Schoolgeld. Schoolgeld. De Godsvrede. GEMEENTERAAD. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2575. Zaterdag 22 Mei 1915. 28e Jaargang aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. luiere No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van I tot en met 6 regels 60 sent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Grootere letters nasr plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorge ll by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Wegens Pinksteren zal het „Ter \eii7.enscli Volksblad" a. s. Woensdagmorgen niet verschijnen. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Donderdag den 27 Mei 1915, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 21 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No. 1 van het schoolgeld voor het middelbaar onderwijs in deze gemeente over het tijdvak van 1 Januari-30 April 1915, in afschrift, gedurende v(jf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegdd". Ter Neuzen, 17 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No. 3 van het schoolgeld voor het meer uitgebreid lager "onderwijs in deze gemeente over het tijdvak van 1 Septem ber—31 December 1915, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 17 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. mm" De Burgemeester van TER NEUZEN brengt 5? ter kennis van logement-, koffie- en bier huishouders en verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn va» 20 Mei tot nadere aankondiging. Ter Neuzen, den 19 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Als gevolg van den bloedigen strijd om ons heen, is ook in ons land een drang gekomen naar eensgezindheid. En dit heeft zijne goede zijde. Een volk, dat een beeld van eendracht levert, zal naar buiten grooter indruk van macht maken en alleen daardoor reeds tal van gevaren, die ons mogelijk bedreigen, kunnen bezweren. Op politiek gebied heerschte om die reden sinds maanden de z. g. Godsvrede. Meer dan ééne tusschentijdsche verkiezing voor de Tweede Kamer of de Provinciale Staten had zoodoende bij enkele candidaats- stelling plaats. Daardoor werd politieke strijd, die immers de hartstochten in beweging kan brengen, vermeden. Toch zijn hier en daar, vooral bij vacature's in gemeenteraden, stemmingen noodig geweest en niet immer zonder reden. Men kan niet aan alles het zwijgen opleggen. Men beroept zich bij bet uitoefenen van macht en invloed te vaak op Godsvrede, zoo bij het tegenhouden van noodzakelijke ver beteringen, als bij het belemmeren van de noodzakelijke opruiming van misstanden. Men grijpt te dikwijls dan de huidige omstandigheden aan, om zijn zin door te drijven, om zaken tegen te houden of door te drijven, die men ook in normale omstan digheden zou willen tegenhouden of doorvoeren. Voor diegenen zijn de tijdsomstandigheden reeds meermalen een uitstekend middel ge bleken, om een doel te bereiken, dat ze anders niet bereiken kunnen. Wij bedoelen thans niet het zooveel mogelijk tegengaan van allerlei ontspanning met een beroep op de treurige tijden. Wij hebben het oog op wat op politiek en schoolgebied nu hier, dan daar, vooral in gemeenteraden voorvalt. Dan wordt de Godsvrede schijn. Ook vergete men niet, dat men door al te groote lijdzaamheid een' ongezonden toestand schept. De oorlog kan en zal niet blijven duren. Eens komt goddank weer de vrede. En dan zou men het kunnen betreuren, dat men niet getracht heeft de beginselen in oorlogs tijd voldoende hoog te houden. Zij, die bij de periodieke verkiezingen worden gekozen, zitten niet alleen gedurende de dagen van oorlogsgerucht, ze zitten hun volle zes jaren. En al zijn wij er op gesteld, dat onnoodige strijd ook thans vermeden wordt, toch begrijpen we, dat tegenover de plaatsen, waar de ge meenteraadsverkiezingen in het teeken van den Godsvrede staan, er ook tal van andere zijn, waar men het volk, de kiezers, uitspraak zal laten doen. Zoo ook te Apeldoorn. De Rechtsche* kiesvereenigingen zonden en bloc een schrijven aan de liberale kiesver- eeniging „Burgerplicht", om met het oog op den ernst der tijden en ter wille van den Godsvrede, voor de a.s. verkiezingen samen te gaan en tegenover de aftredende leden geen candidaten te stellen. In hare vergadering van gisteravond be sloot „Burgerplicht" hierop niet in te gaan, om redenen dat de rechtsche partijen, hoewel eene meer derheid in den Raad vormende, eene minder heid onder de keizers zijn, gevolg van de partijdige districtsverdeeling dat die meerderheid in den Raad echter tot op heden nimmer toonde, dat het haar ernst was aan de rechten en wenschen van links den vrede onder de burgerij te willen herstellen ot den Godsvrede te willen bewaren dat deze weinig verzoenende houding o. a. duidelijk spreekt: a. uit de wijze, waarop in onze gemeente de Zondagswet inog steeds toepassing vindt b. uit de houding door rechts aangenomen tegenover de behoefte der kleine burgerij in zake goedkoop M. U. L. Onderwijs, om niet te gewagen van de eenzijdige samenstelling van het D. B. c. dat de S. D. A. P. door hare voormannen en in haar orgaan .,De Pionier" het duidelijk heeft uitgesproken, dat zij zonder concessie van b. v. een paar Raadszetels, zich door den Godsvrede niet zou laten weerhouden om met eigen candidaten uit te komen dat dus eerbiediging van den Godsvrede onzerzijds toch geen verkiezinsstrijd zou uit sparen overwegingen, die er „Burgerplicht" toe leidden te besluiten, met vermijding van alles, wat in deze moeilijke tijden de hartstochten noodeloos zou kunnen prikkelen, geen eerlijke poging onbeproefd te laten om den Raad in zijne samenstelling te doen beantwoorden aan de verhouding, waarin de partijen in de ge meente tot elkaar staan. Een en ander gaat begeleid door de noodige toelichtingen. Wie gevoelt niet voor het aangevoerde door „Burgerplicht De rechtsche Eerste Kamer dorst het aan, de wijziging van de Vermogensbelasting te verwerpen. Tal van rechtsche gemeenteraden gaan voort het Openbaar Onderwijs als vroeger te drukken. En daarom zeggen wjj Niet alleen Gods vrede bij de verkiezingen, maar ook in de handelingen, in de daden. Eendracht en eensgezindheid, we willen ze hooghouden, ook vóór den oorlog hebben we er steeds toe opgewekt. Maar op een gezonde basis. Anders doet de eerste windstoot ze in elkaar storten. DE OORLOG. Officieele communiqué's. BERLIJN, 20 Mei. (Wolff,) Officieele mede-? deeling van het groote hoofdkwartier Betrokken weder, dat het uitzicht belem merde, heeft in Vlaanderen en Noordwest- Frankrijk de gevechtsoperaties beperkt. Bij de Loretto-hoogte maakten wij geringen voortgang. Een krachtige aanval des vijands bij Ablain werd in een bajonetgevecht afge slagen. Tusschen Maas en Moezel hebbefi hevige gevechten plaats. Tegen den morger. gingen de Franschen ten oosten van Ailly over een breed front tot den aanval over, die overal, ten deele in verbitterde bajonetgevecht, is afgeslagen. PARIJS, 20 Mei. (Ilavas.) Officieele mede deling van hedenmiddag 3 uur: In de nacht van den lSden op den 19den hebben de Duitschers tegen het Priesterbosch een aanval beproefd, die de Franschen met hun vuur dadelijk tot staan hebben gebracht. Op den dag van den 19den op geen punt van het front eenige actie. Over den nacht van 19 op 20 niets te vermelden. Uit Duitschland. BERLIJN, 19 Mei. (Wolff.) De heropening van den postdienst in België is nu voltooid. Al de plaatsen in dit gebied zijn aan het nieuwe postnet vau de Duitsche post en telegrafie in Berlijn aangesloten. Het gebied omvat de pro vincies Antwerpen, Brabant, Limburg, Luik, Luxemburg, Namen en de provincie Hene gouwen met uitzondering van Doornik. Bij het gebied zijn bovendien ingedeeld de Fransche arrondissementen Givet en Fumay, met de post-plaatsen Aubrives, Fumay, Givet, Bargnies, Haybes, Vireaux, Molhain. Niet ingedeeld is Maubeuge met omgeving. Dit gedeelte van Frankrijk, dat aan het Duitsche generaal- gouvernement in België toegewezen is, behoort evenals de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Doornik, nog tot het bereik van de veld post der westelijke legers. KEULEN, 19 Mei. De Duitsche en de Oostenrijksch-Hongaarsehe consul-generaal te Rome zijn volgens een telegram aan de Köl- nische Zeitung uit Bern, met hun personeel gisteren uit de Italiaansche hoofdstad vertrok ken. Gisteren hebben ook de eerste secretaris van het Russische gezantschap en Barrère, de Fransche gezant, besprekingen met Sonnio gevoerd, 's Avonds is bij laatstgenoemde ook verschenen Nabi bei, de Turksche gezant, wiens bezoek men in verband brengt met de bezoeken van den Duitschen en den Oosten- rij ksch-Hongaarschen gezant. De Zwitsersche bondsraad moet alle hoop op een vreedzame oplossing opgegeven hebben. Hervorming van het Engelsche Kabinet. LONDEN, 19 Mei. (Reuter.) Minister Asquith heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat er maatregelen in overweging zijn genomen welke een hervorming van de regeering inbe grepen op een breederen perslijken en politieken grondslag. Er is nog niets bepaalds geregeld, doch om misverstand te voorkomen wenschte Arquith aan een ieder duidelijk te maken, ten eerste dat welke verandering er ook plaats- grijpe, ze niet de jiortefeuilles zal raken van den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken, die in dezelfde handen zullen blijven (toejuichingen)ten tweede dat men volstrekt geen verandering, welke dan ook, op het oog heeft ten aanzien van 's lands politiek voor zoover betreft de voortzetting van den oorlog met alle mogelijke kracht en met alle beschikbare middelen (luide toejuichin gen) ten derde, dat elke hervorming van het kabinet alleen het oorlogsdoel zal dienen en niet mag worden opgevat als het prijsgeven door de een of andere partij van haar poli tieke idealen. Bonar Law sloot zich bij de verklaring van minister Asquith aan. Ilij verzekerde dat de oppositie zich alleen zou laten leiden door de vraag wat de beste wijze is om aan den oorlog met goed gevolg een einde te maken, (luide toejuichingen.) LONDEN, 19 Mei. (Reuter.) In het Lager huis heeft de arbeiderspartij vandaag de uit- noodiging van Asquith om in het hervormde kabinet vertegenwoordigd te zijn, aanvaard. Aan het Belgische Front. Een berichtgever schrijft Het ging er in de laatste dagen geweldig toe aan het Belgische front, vooral romdom Dixmuiden en aan de Steenstraat die een gehucht is. Ook daar gebruikten de Duitschers hun verstikkende gassen, en wat men ervan te lijden had vernam ik van een Belgischen officier. De geur van den gelen damp door dringt alles, en blijft bij, nog lang nadat de gaswolken opgetrokken zijn. De kleeren zijn ervan doordrongen, het brood en boter smaken ernaar, en er blijlt maar één afleidingsmiddel overte rooken zooveel men kan. Maar de Duitschers hebben er evenwel verkeerd uit slagen mee behaald als met de handelwijze van velen hunner diplomaten en van hun duikbooten. Zijn er ook als Belgische strijders en niet minder burgers, die achter de strijd- ünie gebleven waren, door gevallen onder afschuwelijk ljjden, het aanwenden van die strijdmethóde heeft de Belgen »Ia rage au eoeur* gegeven. Ze waren haast niet te weer houden door hun officieren. Toen hun gift wolken opgetrokken waren en de Duitsche officieren dachten dat de Belgen hun positie zouden ontruimd hebben, kwamen de Duitschers opzetten. Op de Steenstraat trokken zij in gesloten gelederen van zes man per rij vooruit. Ze werden ontvangen met het vuur der Bel gische geweren en mitrailleusen. 't Was een afschuwelijke slachting. Bjj rijen stortten zij neer. Nadat zij geweken waren, zijn wij de gewonden gaan opzoeken. Ik zag een loopgraaf, die men even aangelegd had op één plaats lagen 31 man in stukken gescheurd dooreen obus van de Fransche vijf-en-zeventiger. De gevallenen bij Linerne en op Steenstraat be hoorde tot de 209e en 210e Pruisische infan- terie-regimenten, in garnizoen te Stettin. Ik zag het aan de merkteekens op hun kleeding- stukken. Het waren jongelingen van 17 jaar, vrijwilligers die zich hier aan stukken kwamen laten hakken. Aan de Belgische zijde waakte op dat ge- gedeelte van het front het 3e en 4e bataljon van het 2e regiment carabiniers. Vier dageu achtereen bleven dezelfde mannen in den strijd gewikkeld. »Het heeft er gestoven, schrijft er een, het was een hel van vuur. Vreeselijk en bedwelmend tevens. Op zekeren nacht maakten de Duitschers weer gebruik van hun stikgassen. Naar mijn bataljon kwam er niet te veel heen. Maar we hadden er toch geweldig van te lijden we weenden ik vertel het eerlijk we weenden uit vrees en spijt om aldus te moeten sterven. Ons ander regiment had er verschrikkelijk van te lijden. Toch hielden wij stand. En hoe wjj daarop de aanrukkende Duitschers opeen looden en stalen Iractatie ontvingen, hoef ik u niet TER

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1