WEG KRUKKEN KLOOSTERBALSEM Gemengde Berichten. Laatste Berichten. f Smokkelaars. MET UW Woensdag j.l. hield de Boerenleenbank alhier hare tweede jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van haren directeur de heer D. J. Dees. Na eenige woorden van welkom aan de opgekomen leden te hebben geuit deelde de voorzitter mede, dat het aantal leden in 1914 met 27 is toegenomen, op 31 December j.l. 77 bedroeg en thans tot 88 is gestegen. Het aantal boekjes voor gelden in reke ning courant steeg van 20 tot 08. Na een overzicht te hebben gegeven van de gevolgen van den Europeeschen oorlog ten fopzichte van de werking van de bank staafde hij met cpters dat de Centrale Bank en de Boeren leenbanken algemeen het vertrouwen genieten van den landbouwenden stand in ons land. Na goedkeuring van de notulen van de vorige algemeene vergadering brengt de kassier op verzoek van den voorzitter het finantieel ver slag uit. Daarbij blijkt, dat de rekening over 1914 de volgende posten en cijfers aangeeft Ontvangsten Inhoud der kas op 31 De cember van het vorige jaar 1130,97"» Ontvangen spaargelden 1070,49» Ontvangsten in loopende re kening van de Centrale Bank 56227,60' Van medeleden 10794^80^ Van afschrijvingen 20,- Op de reserve gebrachte winst 81,27 Ontvangen renten van voor- schotten 475, Ontvangen renten in loopende rekening1384,- Buitengewone ontvangsten 69,51 Totaal 169400.66 Uitgaven Terugbetaalde spaargelden Gegeven voorschotten I itgaven in loopende rekening aan de Centrale Bank Aan medeleden Uitgegeven renten voor spaar gelden Uitgegeven voor renten in loopende rekening Aan provisie enz. 4 Salaris van den kassier Buitengewone uitgaven Op de reserve gebrachte winst Inhoud der kas op 31 Decem ber van dit jaar Totaal 400,— 5000,- 67212,15 89562,24 70,49» 1404.33 31,86» 100,— 167,70 81,27 5370,61 169,400,66 De balans vermeldt de volgende posten ^n, cijfers ActiefInhoud der kas op 31 December van dit jaar 5370,61 Uitstaande voorschotten 9000 Tegoed in loopende rekening van de Centrale Bank 13573,84» Van de leden23469',52 Aandeel Centrale Bank Kn - Meubilairigo]— Totaal f 51643,97» PassiefSaldo der spaar- 0 £eJden 2384,74» ocbuld in loopende rekening aan de leden 49023,84 Reservefonds81 27 Het saldo of de winst van dit Jaar154.12 Totaal 51643,97' De rekening en balans worden daarna met algemeene stemmen goedgekeurd, onder dank betuiging aan den kassier voor het gevoerde beheer. De jaarwedde van den kassier wordt voor 1915 met algemeene stemmen vastge steld op 1 8 procent van de ontvangsten en uitgaven met uitschakeling evenwel van de ontvansten van en de uitgaven aan de C'en- trale bank. Dit laatste om te voorkomen, dat de kassier op de hoegrootheid van zijn salaris door heen en weer zenden vau gelden aan de entrale Bank invloed zou kunnen uit oefen enDe kassier betuigt zijn welgemeende dank voor deze regeling. De aftredende bestuursleden, de heeren F. de Kuiter te Zaamslag en M. de Jonge te Hoek worden met overgroote meerderheid van stemmen herkozen, evenals de aftredende plaatsvervangende leden, de heeren K. de Koeijer te Zaamslag en G. van Fraaijenhove te Axel. Als lid van den Raad van Toezicht wegens bedanken van den heer Joh. de Feijter, our- gemeester van Zaamslag, wordt bij herstem ming de heer A. Wolfert, burgemeester van Hoek gekozen, niettegenstaande een verklaring van dezen om niet voor een benoeming in aanmerking te komen. Ouder dankbetuiging voor het in hen ge stelde vertrouwen verklaren de gekozenen de op hun uitgebrachte benoemingen aan te nemen. Naar aanleiding van punt 9 der agenda „Kegeling rentestandaard" wordt met alge meene stemmen besloten artikel 10 van het huishoudelijk reglement te doen luiden als volgt „De renten voor inlagen en voorschotten „alsmede in loopende rekening voor credit „en debet wordt door het bestuur vastgesteld „en zal niet meer dan een half procent ten voordeele der bank mogen verschillen met den rentevoet, zooals die door de Centrale Bank voor deposito en credit wordt vast gesteld." Bij de ronddraag vestigd een der leden er de nadruk op dat de boerenleenbanken instel lingen zijn van de boeren voor de boeren en door de boere?>. Een ander lid vraagt of er reeds in voor zien is dat een lid ten zijne behoeve crediet kan bekomen niettegenstaande het reeds ten zijnen name een crediet heeft ten behoeve van een niet rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging. Na ontkennend antwoord en breedvoerige besprekingen wordt met algemeene stemmen besloten de beperkende bepalingen van arti kel 5 van het huishoudelijk reglement in dier voege te wijzigen, dat'aan de door den heer Joh. de 1- eijter geopperde bezwaren wordt tegemoet gekomen. De redactie van dit artikel wordt aan het bestuur overgelaten. Een lid vraagt met het oog op de vele genoemde cijfers een verslag van deze ver gadering aan de leden toe te zenden. Een ander lid acht het gewenscht om de rekening en de balans bij de agenda voor de algemeene vergadering te voegen. De voorzitter acht het niet noodig op het idee van die leden in te gaan, omdat van deze vergadering allicht een verslag in de plaatselijke bladen verschijnt. Tenslotte brengt de voorzitter dank aan den kassier, den secretaris, het bestuur aan de commissie van toezicht en aan het stem bureau, dat in deze vergadering heeft gefun geerd voor hunne vele bemoeiingen alsmede aan de leden voor hunne opkomst. Bovendien spreekt hij nog een woord om den bloei der bank naar vermogen te helpen bevordereren. Daarna sluit hij de vergadering. Mond- en klauwzeer Met ing. van 13 Mei is verboden het ver voeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gem. Waterlandkerkje en IJzendijke, aangegeven in »St. Ct.« 111. Op de grens onder Clinge heeft zich dezer dagen het volgende afgespeeld Een diietal Belgen hadden het plan opgevat meel te smokkelen naar hun vaderland of zooals men tegenwoordig zegt »over den draad* te wippen. Des nachts zou dit werk verricht worden. Onderweg werd wat rust genomen toen de drie Belgen plotseling een viertal mannen op zich af zagen komen waaronder een in militaire kleederen. De Belgen hielden zich zoo stil mo gelijk, de soldaat loste een paar schoten, welke echter zelfs te zwak waren voor revolverscho ten. De soldaat en de andere drie mannen na men de zakken meel op en gingen er mede weer gevolgd door de Belgen, die nu plotseling in den soldaat een verkleeden beruchten smokke- laar herkenden die met drie handlangers op deze wijze aan de smokkelwaar trachtte te ko men. De schoten waren gelost uit een honden pistool. De Belgeh gingen hun dieven te lijf en er ontstond een vechtpartij waarbij zelfs bet mes te pas kwam en waarbij zekere V. vrij ernstig aan de band en aan het zitvlak werd verwond. Op een mijn geloopcn. Bij het overbrengen van brieven naar Bel gië is Pierre Goorden, een persoon die ge regeld boodschappen van Holland naar België deed, op een kontaktmiin geloopen, waardoor hij op slag gedood werd. Door de Duitsche grenswacht werden ruim 300 brieven aange slagen. Motor ongeluk. Een heer uit Loosduinen had onder Kwinst- heul het ongeluk met zijn motorrijwiel, waaraan een zijspanwagen bevestigd was en waarin een dame zat, te kantelen. Beiden kwamen in een droge sloot terecht; de heer G. werd licht vei wond, doch de inzittende dame werd aan een der armen zwaar gekneusd, zoodat ge neeskundige hulp moest worden verleend. Motorrijwiel en zijspanwagen werden bescha digd. Groote brand. Het »Berl. Tagebl,« verneemt uit Venetië, da* de groote^ pakhuizen der expediteursfirma Gomlrand Fratelle aan het station Stata Chiara in brand zijn gevlogen. Er waren groote massa' s zwavel en balen katoen en velFn op gestapeld, zoodat men den brand lot Vrijdag ochtend ondanks de aanwending van aïle mogelijke middelen en de hulp van talrijke drijvende brandspuiten nog niet meester was. -'"O soldaten en talrijke carabinieri hielpen de omliggende gebouwen, die in direct brandge vaar verkeerden, leeg te sleepen. Een in de nabijheid voor anker liggend zeilschip, waarop eemge zakken zwavel door de uitstralende hitte vanzelf ontbrandden, liet men zinken, "e brand heeft een enormen omvang aange nomen er. de schade is zeer aanzienlijk. I ARIJS, 12 Mei. (Reuter.) (Avondcommu- mque.) Het gevecht ten N. van At.echt werd met buitengewone heftigheid voortgezet. De vijand, die versterkingen had gekregen, deed Dinsdagnacht tal van tegenaanvallen, welke met hevige verliezen afgeslagen werden. Door onze vorderingen vau Woensdag worden de laatste overblijvende verbindingen vun den ij and met Carency bedreigd. Sinds Zondag hebben wij 4000 krijgsgevan genen gemaakt. PARIJS, 13 Mei. (Havas.) (Middagc immuni- que.) De Franschen hebben ten no0id»n van Atrecht schitterende successen behaald in den avond van 12 Mei en deu daarop volgerden nacht. Te Notre Dame de Loreite ztjn het blokhui» en de kapel in hunne handen.' De Frauschen hadden in de uitgestrekte vier hoeken van loopgraven en veldwerken een zeer hengen tegenaanval te doorstaan. Het gevecht duuide deu gebeden nacht. In den ochtend van 13 Mei waren de Fran schen volkomen meesier van het, terrein en hadden zij den Duitschers buitengewoon zware verliezen toegebracht. In den nacht van 12 M°i namen de Fian- scben eveneens het dorp Carency en het bosch ten noorden van heuvel 125. Het garnizoen, dat bet doip en het bosch verdedigde, bestond uit een bataillor. van het lüJde regiment infarterie, een bataillon van het 136ste, een bataillon jagers en zes com pagnieën genie, elk van 300 man. Deze troepen hadden het dorp en bet bosch tot een geduchte sterkte gemaakt. Ofschoon zeer gedund door de verliezen van den vorigen dag aan dooden, gewonden en gevangenen', boden zi] den geheelen nacht in de doolhoven van het blokhuis en in de loopgraven een hard- neiikigeu tegenstand. Deze werd echter op breken en bij bet aanbreken van den dag bleven de Franschen totaal meester van de stelling. De Franschen doodden in een bajonetge- vecht ongeveer 100 Duitschers en maakten j> kr9gsgevar,genen, waaronder 30 officieren, onder deze een kolonel en een majoor van de jagers. Ten zuiden van Smchey werden de Fran- sehe stellingen hevig aangevallen door de Duitschers. Eerstgenoernden bleven echter meester van Neuville. Een nieuwe aanval au de franschen op het dorp en ten noorden daarvan liep uit tot hun voordeel, zoodat zjj eenige konderden meters, vorderden. De franschen maakten zich meester van den spoorweg, die van Neuville naar Givencby loopt. Van het dorp zelf bezetten de Franschen in den echtend van 12 Mei slechts het zuidelijk gedeelte, terwijl de Duitschers nog in bet be zit bleven van het midden en bet noorden. In den middag werd echter in een aauval huis voor huis het geheeie centrum van het plaatsje genomen. De Duitschers zijn nog aan het noordelijk uiteinde. De I ransche troepen hebben schitterende blij ken gegeven van moed en doorzettings vermogen. In het Le Prêtre-bo ch veroverden de Fran schen op 12 Mei opnieuw een linie Duitsche loopgraven. EERLIJN, 13 Mei. (W. B.) Officieel bericht uit het Duitsche Hoofdkwartier) »Teu oosten van peren namen wij wederom een steunpunt van den vijand. In den namiddag werden zware aanvallen der Franschen op, ons front Ablain—Neu ville met zeer hevige verliezen voor dgn vijand afgeslagen. Daar het grootste deel van het dorp Carency omsingeld was, doordat de Franschen zich in onze voorste loopgraven tusschen Carency en Neuville hadden genesteld, werd dit dorp en het westelijk gedeelte van Ablain in den afge- loopen nacht door ons ontruimd. Daarbij zijn belaas een aantal onzer dappere manschappen gesneuveld en is materieel verloren gegaan. De Franschen deden een poging om het door ons ten noordwesten van Berry-au -Bac in de bosschen ten zuiden van Ville-au-bois genomen stuk loopgraaf te heroveren. Die poging bleef echter vruchteloos. Na een krachtige voorbereiding door artil lerie deed de vijand gisteravond een aanval op onze stellingen tusschen Maas en Moezel bij Croix-des-Carmes en het gelukte, hem op een breedte van 450 tot 200 M. onze voorste loopgraven binnen te dringen. Na verbitterde gevechten werden onze stellingen echter weder geheel en al door den vijand ontruimd. Een aantal gevangenen bleef in onze handen. Twee blokhuizen aan de westelijke belling van den Hartmannsweilerkopf werden door onze artillerie plat geschoten. LONDEN, 13 Mei. (Reuter.) Churchill heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat het linieschip Goliath in de Dardanellen is getoi pedeerd. Men vreest dat de verliezen 500 man bedragen. Voorts deelde Churchill mede, dat de Engel- sche duikboot E 14 in de Zee van Marmora is doorgedrongen en twee Turksche kanonueer- booteo en een Turksch transportschip tot zinken heelt gebracht. KAAPSTAND, 13 Mei. (Reuter. Officieel) Botha is gisteren om 12 uur Windhoek, de hoofdstad van Duitsch Zuid west-Afrika, binnen gerukt. Er werd geer tegenstand geboden. De Union Jack werd op het raadhuis geheschen. Er werden ongeveer 300 blanken en 12,000 inboorliogen in de stad aangetroffen. LIJDERS A Aft" Rheiiniatiek, jicht, podagra spit in den rug, Icndcn- S>ijis, '""ëPijn, verstuikingen, ischias, spierverrek- kingen en stramheid. Wacht niet langer. O E ft E E S T U M E T D E ft De heer Willem Smittenberg, scheepstimmerman te Westerbroek, gemeente Hooqezant jron verklaarde ons - Een balt jaar lang heb ik aan een soort verlamming in mijn rug geleden.") Vreese- PSDen stond ik uit, in rug en lendenen steeds erger, totdat ik niet meer werken kon, )a zelts tenslotte gaan noch staan kon. Van ailes probeerde ik, helpen deed niets, en men zeide mij dat het een verlamming was. Toen ik zoo hulpeloos lag, raadde een vriend mij den Kloosterbalsem aan, welke ik liet koopen bij den dro«i.-t H L Y\ olters te Martenshoek. Driemaal daags werd ik met den Kloosterbalsem gewreven; waardoor ik een onbesehijfeljjke verlichting van pijn gevoelde en bemerken kon dat de Kloosterbalsem uuj genezen zou. Vol hoop ging ik met den Kloosterbalsem voort en toen vijl potjes van dien wonderbaren balsem gebruikt waren, was ik geheel genezen. De K LOOSTER BALSEM is eveneens een beproefd middel tegen alle won- i "i ^®ren' «Htvelliiigen, huiduitslag, dauwworm, aambeien. Geneest vele huidziekten met goed gevolg. Prijs per potfc f 0 75 11,20 en f 2,50. Eiscbt ROODEN BAND met onze hand- ee entng AKKEK, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers VA li mvunnov bfl d,e \!ed' AV VAN GVERBEEKE- -LeunisAxel, H. DIX HOORN en L, B. A. ROLFF LzHulst, F. L. VERWILGHEN i). HooftZaamsfag, D. RIEMENS Janfsen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3