Van tiet Oostelijk oorlogstooneel. UIT QU2S OMGEVIUG. de Duiflctier,'? zongen in nun loopgraven zeker moesten zy een of andere crnede tijding ontvangen hebben. Als er maar niet iets bij Yperen gebeurd was! Maar dat was bijna' onmogelijk. De Kussen Onmiddelijk snelden wij naar onze stand plaatsen, ieder in zijn sector. Onze jongens luisterden allen met de grootste aandacht, stil en bewogen, wat hun niet vaak overkomt. Een oogenblik later hoorde ik van den kant van en van L het geluid van horens en trommels, en onmiddelijk daarop, heel in de verte, bet. ge- bimbatn van de kerkklokkeu in den Elz.as. Van dorp tol dorp word bet plechtige geluid voortgeplant door den stillen voorjaarsavond. 0, wat was dat innig-droefgpestig, die be kende tonen te h'ooren, die ons thans de tijding van een nederlaag brachten. Een nederlaag maar waar? Wij wisten het niet. Natuur lijk in Rusland, dachten de soldaten, cn terstond begonnen zij mij te ondervragen. De »hurrahs« onderbraken nu en dan het klokgelui plot seling ratelden de Duitsche mitrailleurs. Bij tienduizenden sloegen de kogels suizend in onze borstweringen en dekkingen. Deze wijze om hun vreugde uit te drukken door het geluid der zuivere klokfetonen te vermengen met het haastige en lugubere getiktak der mitrailleurs was tegelijk grootseh en barbaarsch. Scherper dan ooit werd er dien nacht door onze jongens wacht gehouden ik liet hen beloven om bij het eerste groote succes aan onze zijde, de Marseillaise te zingen. Wij leg den een plechtigen eed af. Den volgenden dag wisten wij nog niet, welke tijding tot die uitbarsting van vreugde hij de Duitschers aanleiding had gegeven. Maar bij een naburigen sector waren 's nachts stukken karton aan het prikkeldraad bevestigd met de woorden »Russes batfus-; 100.000 prisonniers. AUez les rejoindre Anti'OuKsche opstootjes Sii EsisgeiamrS. LONDEN, 12 Mei. (Part.). Hedenmorgen zijn op tal van plaatsen in het Oosten en Noorden van Londen hevige opstootjes tegen de Duitschers voorgevallen. Duitsche kappers winkels, slagerijen en bakkerijen werden ver nield. De menigte was daarbij zóó talrijk, dat de politie, die reeds gisteren ettelijke gekwets ten had gekregen, thans in de meeste gevallen machteloos was, of ten minste niet veel meer kon doen dan bescherming verleenen aan personen. De winkels moesten zij aan vernieling en in sommige gevallen aan plundering over laten. Er wordt beweerd, dat er soldaten worden gereed gehouden om in ti grijpen. Toen ik Zaterdag op een bus door het East End reed, scheen alles daar rustig. De eerste-minister heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regeering overweegt, of de afzondering en interneering van buitenlanders vijandelijke nationaliteit op groote schaal wen- schelijk is. LONDEN, 12 Mei. (Reuter.) Dennti-Duitsche stemming, voortvloeiend uit het in den grond boren van de Lusitania, neemt in alle deelen van Engeland en Ierland met het uur toe. Vanmiddag is in verschillende wijken van Londen een aantal Duitsche winkels a-ingeval len, ondanks de aanwez.igenheid van troepen en politie. Een aarftal agenten, die Duitsch eigendom beschermenden, zijn gekwetst. De schade, te Liverpool aangericht, wordt van ofiicieele zijde op t 40,000 geschat. Beursmaiihen hebben vandaag in de beurs vergaderd en het verlangen uitsproken, dat geen Duitscher in de Pity mag blijven. Besloten is een groote bijeenkomst te houden op het Trafalgar-plein. De nouding van üftalïë. ROME, 12 Mei. (Wolffbureau.) Volgens de »Messagero« gaf Giolitti tegenover °den koning als zijn meening te kennen, dat de nieuwe concessies van Oostenrijk bet mogelijk kunnen maken, dat de oorlog vermeden wordt, en verzocht om bijzonderheden aangaande de plaats gehad hebbende onderhandelingen. De koning stelde Salandra in kennis met Giolitti's verzoek, waarop de premier Giolitti inlichtte en verklaarde, dal een ingrijpen van Italië aan de zijde der Triple Entente wensche- lijk was Giolitti bestreed zulks en wees op de voordeelen van een overeenkomst met de centrale mogendheden. Het onderhoud droeg een zeer hartelijk karakter. De Turijnsche »Stampa«, het orgaan van Giolitti, geeft te kennen, dat deze een minne lijke schikking met Oostenrijk mogelijk en ook wenschelijk acht. De Giolitti-pers spreekt de geruchten om trent Giolitti s beweerde toetreding tot de oorlogspartij tegen. Volgens deze bladen legde de ex-premier tegenover Salandra en den koning zijn overtuiging bloot, zonder zich te bekommeren over een mogelijke impopulari teit, die hiervan het gevolg kan zijn. De »§tnmpa« verklaart vonrls, dat het ge rucht, als zou Italië reeds een vaste overeen komst met de Entente-mogendheden hebben gesloten, een verzinsel is, uitgedacht door belanghebbenden. Italië is integendeel nog steeds vrij, oorlog of vrede tb kiezen. De interventionistische bladen vallen Gio litti en zijne aanhangers woedend aan, behan delen hen als landverraders en schelden hen hettig uit. De »Tribuna« komt tegen di^e aanvallen op, en wijst op de merkwaardige propaganda van het »Giornale d'Itulia*, welks hoofdartikels tot kalmte vermanen, terwijl de overige kolommen zoo gekleurd zijn,-als voerde Italië reeds oorlog. De J ribuna* schrijft, dat «het vertrouwen* dezer bladen „in de regeering* slechts het vertrouwen is, dat Italië oorlog zal kiezen. Dat is echter geen vertrouwen, maar intimi datie. liet blad wijst verder het denkbeeld van de hand, als zou de regeering de gedachte aan oorlog om de wille van den oorlog koesteren, zells al zouden de nationale wen- schen en verlangens met andere middelen zijn te bereiken. Daar de regeering nog steeds onderhandelt, zoo neemt de »Tribuna« aan, dat zij de nationale belangen bedachtzaam en tevens krachtig wil beschermen, zonder het land smartelijke offers op te leggen. De »Tribuna« zet boven haar artikel: Meer kalmte bij de regeering en in den lande Een krachtige nota der Ver. Staten. WASHL<I<<1 ON, 12 Mei. (Reuter). President Wilson zal weldra een beslissing nemen met betrekking tot de politiek der Vereenigde Staten in zake de Lusitania«. Men kan spoe- dig zijn eerste stappen verwachten. Het con cept der mededeeling, die aan de Duitsche re geering gezonden zal worden, werd door het kabinet eenparig goedgekeurd. Men verneemt, dat de nota der Vereenigde Staten aan Duitschland den volgenden inhoud 'ïeef't lo. De Vereenigde Staten dringen aan om opheldering over de incidenten, die zich sinds de bepaling van de duikbooten-zöne hebben voorgedaan. 2o. de verklaring heeft in krachtige, niet voor onjuiste uitlegging vatbare termen, uiting aan de opgewonden stemming in het land. 3o'. de Vereenigde Staten eischen, dat Duitsch land zal vasthouden aan de bepalingen, die over den zee-oorlog bestaan. Wilsori vraagt de verzekering en waarborgen, dat ongewa pende schepen, die non-combattanten vervoe ren, doorzocht zullen worden en dat passa giers en bemanning in veiligheid worden ge bracht, alvorens een prijs-verklaard schip ver nietigd wordt. 4o. De president, wijst er op, dat omstan digheden, die onafhankelijk zijn van den wil der Vereenigde Staten, een krachtige actie noodzakelijk kunnen u.aken. WASHINGTON, 12 Mei. (Reuter.) De nota van de Vereenigde Staten zal hedenavond naar Berlijn geseind .worden. Zij is in krachtige bewoordingen vervat en stelt Duitschland streng verantwoordelijk voor het verlies der men- schenlevens van Amerikanen en voor de schendingen van de Amerikaausche rechten. De nota eischt, dat er geen herhaling van der- geljjke gevallen zal voorkomen, eii geeft dui delijk te kennen, dat de Vereenigde Staten op alle eventualiteiten voorbereid zijn, ingeval niet aan de eischen voldaan wordt. ST. PETERSBURG. 12 Mei. (P, T. A.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier in de streek van Sjawli zijn onze troepen gisteren met succes de naar het zuidwesten terugtrekkende Duitschers, die uit de stad Sjawli zijn teruggeslagen, blijven vervolgen. Op den linkeroever van de Njemen eu°liet Narew-front is het bijna overal rustic ge bleven. h n Op den linkeroever van den YV-eichsel heeft een commando onzer infanterie, die in den nacht van 11 dezer bij Sochaczew (op den rechteroever v/d. Bzura) de Bzura was over getrokken, ten zuiden van Sochaczew na een bajonetgevecht een groep Duitsche loopgraven vermeesterd, een officier en verscheidene tien tallen soldaten gevangen genomen. Pogingen vau de Duitschers om onze troepen in de streken ten zuiden van Skierniwice en Ruwa aan te vallen, zijn afgeslagen. In West-Galiciè hebben onze troepen den lüen dezer in de richting van Lutowiska (ten noorden van Sinolnik oostelijk van de Saiiy hun terugtocht naar de hun aangewezen stellingen voortgezet. Het offensief vau den vijand wordt door onze tegenaanvallen be lemmerd. In de richting van Uzsok en Stryj zijn aanvallen van de Oostenrijkers met groote verliezen voor den vijand afgeslagen, Bij de beneden-Rojarika heeft de vijand mijnen laten springen bij onze loopgraven en vervolgens een aanval gedaan op de naburige sectoren van onze stallingen. Hij slaagde er in een deel van de mijnkraters te bezetten, doch onze troepen hebben de Oostenrijkers er weer uit verdreven en hen met achterlating van honderden dooden op de vlucht gejaagd! Wij hebben daar tal van gevangenenen ge maakt. In de streek van de Larvvornikketen ten westen van de Lomnica hebbpn wij de door ons behaalde voordeelen uitgebreid door een krachtig offensief. De vijand heeft daar de laatste dagen reusachtige verliezen geleden en op de helling van de bergketen meer dan 5000 dooden laten liggen. In de streek over de Dnjestr zijn onze troepen op het meer dan 60 werst langs front Obertyn Czernowitz tot het offensief overgegaan en schieten er goed op. Zij brengen den vijand groote verliezen toe en slaan zijn pogingen om onzen opmarsch door tegen aanvallen te stuiten, af. W ij hebben in die streken veel gevangenen gemaakt; den lOen dezer zijn er meer dan 5000 ingeschreven. Bovendien hebben wij opnieuw zes kanonnen, 8 machinegeweren en een groote oorlogsbuit vermeesterd. De haastig terugtrekkende vijand heeft den gehgelen linkeroever van den Dnjestr en de stad Zaleszezyki ontruimd. BERLIJN, 12 Mei. (Wolff) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Bij Sjawli is een nog on beslist gevecht gaande. Aan de Bzura is een Russisch bataljon, bij een poging om over de rivier te trekken, ver nietigd Tusschen de Karpathen en den Weichsel is onze vervolging der Russen nog in vollen gang. Op het geheele front hebben wij den vijand groote afbreuk gedaan. Zoo heeft, een bataljon van het vierde garderegiment te voet alleen 14 officieren, o. w. een kolonel, en 4500 man gevangen genomen, vele kanonnen en een hereden machinegeweer-comjiagnie met bagage buitgemaakt. De Duitsche en Oostenrijksch-Honguarsche troepen zijn tusschen Sanok en Dynow de San overgestoken. Verder naar het N.W. hebben zij de streek Rzeszow- Mielec bereikt. De in de Karpathen, aan beide zijden van de Stryj vechtende troepen hebben den vijand uit zijn stellingen geworpen. WEENEN, 12 Mei. (Wolff.) Officieel be richt van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier De nederlaag van het derde en het achtste Russische leger wordt dagelijks grooter. In ordelooze kolonnes, die ten deele geheel uit hun verband zijn geraakt, trekken de Russische troepen en legertreinen dezer legers in de richting van Jaroslau, Przemysl en Chyrow terug. Uit den sector Sanok Lisko naar het oosten vluchtende sterke vijandelijke strijdkrachten worden van het zuiden door onze over Bali- grod en Polana opgerukte kolonnes aangevallen. Onze zegevierende troepen zijn, de vervolging voortzettend, de beneden-Wislok overgestoken en hebben Rzeszow, Dynow, Sanok en Lisko veroverd. Door ons groot succes in YVest- en Middeu- Galicië begint nu ook het Russische Karjjathen- front ten oosten van den Uzsoker-paa te wankelen De Duitsche en Oosten rij ksch- iiougaarsche troepen zijn ook daar óp het geheele front tot het offensief overgegaan. De vijand is in de streek van Turka en in de dalen van Orawa en Opor in vollen aftocht. 'Iep noorden van den Weichsel zijn onze troepen de Nida overgetrokken. In Zuid-Oost-Galicië zijn sterke Russische strijdkrachten over den Dnjestr getrokken en in de richting van Horodenka opgerukt. Zalesz ezyki hebben wy ontruimd. De gevechten duren voort. Het Oostenrijksche 42 cM. geschut. In Oostenrijksche bladen is eenige malen het bericht voorgekomen, dat de plannen voor het Duitsche 42 c.M. geschut afkomstig zijn uit de Oostenrijksche Skoda-fabrieken. Freiherr von Skoda, die op het oogenblik te Karlsbad vertoeft, spreekt deze bewerking in de Karlsbader Morgenzeitung* tegen en zegt o.a. ,,De Skoda-fabrieken hebben als zwaar belegeringsgeschut behalve en bekende 30 5 c.M. inortiereu, motorbatterijen geheeten, ook 42 c.M. houwitsers geconstrueerd vervaar digd. Deze constructie geschiedde echter vol komen onafhankelijk van de 42 c M. mortieren van Krupp en beide firma's wisten van elkaar niet, dat zij 42 c.M. geschut vervaardigden. De Skoda-fabrieken fabriceeren echter hout- witsers, Krupp daarentegen mortieren. De Dardaneilen, PALIJS, 12 Mei. Havas.) Officieel wordt gemeld, dat de Fransche en Britsche troepen op het schiereiland Gallipoli in den avond van 8 Mei onder medewerking van het geschut van de vloot een algemeenen aanval hebben gedaan op de Turksehe stelÜDgen. Zij namen met de bajonet vsrscheidene loopgraven op de hoogten nabij Krithia. Het vermeesterde ter rein werd in staat van verdediging gebracht. Den 9den overdag beproefden de Turken een tegenaanval. KONSTANTJNOPEL, 12 Mei. (Wolff.) Uit het hoofdkwartier Aan de Dardanellen ondernam de vijand van zee uit geen pogingen tot aanval meer. Daar de vijandelijke aanvallen te land gisteren onder groote verliezen ineengestort waren, heeft de vijand heden ook te land geen ern stige actie meer ondernomen. r (1 f Bij kon. besluit is aan Ph. Haak, ge wezen grafdelver te Ter Neuzen met 1 Juli 1914, ingevolge de pensioenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913, een pensioen ver leend van f 173. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd tot concierge bij het kanton gerecht te Ter Neuzen, dhr Öh. L. de Cooker, gep. se'rg. marech. O.-Ind. leger Dat een openbaar concert in onze plaats op belangstelling mag rekenen, bleek Donder- avond opnieuw. Ondanks het regenachtige en koude weder liet de muziekvereeniging „De Vereenigde erklieden" haar aangekondigd concert door gaan. Het bleek goed gezien. Reeds bij den tocht van de Westkant naai de Markt volgde eene groote menigte het gezelschap en bij de uitvoering op de kiosk- op de Markt was een groot, belangstellend publiek aanwezig dat met aandacht goed geslaagde concert tot het einde bijwoonde. De spelers hebben zich door het weder niet laten afschrikken en de talrijke toehoorders bleken dit voor hunne aanwezigheid op prijs te stellen. sj^Zij werden niet teleurgesteld. De nummers van het programma werden als naar de ge woonte goed uitgevoerd, zoodat men werkelijk heeft kunnen genieten. Met Hemelvaartsdag hield de vereeni- ging »De Vereenigde Handwerkslieden* eene tentoonstelling van het teekenwerk op den vakcursus dier vereeniging in den afgeloopen winter vervaardigd. Zoowel op het gebied van handteekenen als op dat van bouwkundig legde een groote collectie getuigenis af van den vruchtdragenden arbeid, in den jongsten cursus geleverd. De tentoonstelling werd door velen bezocht, al was het aantal bezoekers, waarschijnlijk tengevolge van het ongunstige weder* wel iets minder dan andere jaren. Er was veel goed werk te bewonderen. Het blokteekenen was dit jaar slechts door een enkel exemplaar vertegenwoordigd, wat naar we vernamen, moet toegeschreven worden, aan de schorsing van het onderwijs, toen vau het najaar militaren waren in gekwartierd in het gebouw. Maar ook zonder dat was de indruk bepaald gunstig. We sluiten ons dan ook gaarne aan bij de woorden van den Directuer, den heer Eijke, die bij het uitreiken der prijzen de hoop uit sprak, dat nog meerderen als donateur der vereeniging zouden toetreden, om het nuttige werk te steunen. De uitgeloofde prijzen werden toegekend als volgt le Klasse le prijs, een 3 decimeterliniaal, D. de Bruijne. 2e prijs, een tubendoos, J. Hamelink. 3e prijs, een schetsboek, P. de Feijtpr. 2e Klasse, le prijs, eene trekpen, J, v. Breen. 2e prijs, een tubendoos, J. de Zeeuw. 3e Klasse, le prijs, 2 driehoeken, ABedet. 2e prijs, eene trekpen, C. v. d Velde. 4e Klasse, le prijs, een waterpas, A. de Doelder. 2e prijs, een beitel met helft, J. Molegraaf. Ook van de Christelijke Vakvereeniging- had op Hemelvaartsdag de tentoonstelling op teekengebied plaats. Ze werd door vele belangstellenden bezocht. Op het gebied van handteekenen was veel goed werk te zien. Wat bouwkundig teekenen betreft leek ons de collectie maar klein, al was ook hier ver dienstelijk werk geleverd. Voor het beste werk werden in de verschil lende klassen prijzen uitgereikt.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2