Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, AANBESTEDING. Ongebuild Tarwebrood. Opluchting. Van liet Westelijk oorlogstooneel. No. 2573. Zaterdag 15 Mei 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 aent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tariei. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterilagmo r g e ll bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuz c n. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Woensdag 26 Mei 1915, des namiddags ten 3 ure, in het openbaar aanbesteden het gedeeltelijk afgraven der vestingwallen van het voormalig Bastion 2 der vesting Neuzen. Het bestek met een teekenincr, liort van af 17 Mei a.s,, ter gemeente-secretarie ter inzage en is aldaar voor f 0,50, per exem plaar, verkrijgbaar. Ter Neuzen, den 10 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ingezetenen, die nog gebruik wenschen te maken van de gelegenheid om ongebuild Tarwe brood te koopen, uit, daarvan aangifte te doen ter gemeente-secretarie, op Maandagnamiddag 17 Mei a. s., van 7 9 uur. Ter Neuzen, 14 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. China heeft i. de wijste partij gekozen en toegegeven. Wat had het land. dat aan militaire toe bereidselen niet heeft kunnen denken, kunnen beginnen tegen den machtigen nabuur, die in twee oorlogen heeft bewezen, dat hij een Oostersche Pruis is. Wat had het anders kunnen verwachten dan een algeheele Japansche invasie Men mag nu zeggen welk een armzalige houding, daar staat tegenover, dat althans Oostersch bloed is gespaard. Er is veel wijsheid uit het Oosten gekomen. Zoo is Japan de zee overgesprongen en zull.en onze onderwijzers welhaast aan de kinderen kunnen leeren, dat er ook een Japansch vasteland bestaat. Welhaast? Er zal nog wel een tijdje overheen gaan, vóór het bezette gedeelte'ge heel gejapaniseerd is. Tot zoolang heeft het machtige rijk al zijn aandacht aan dit gedeelte van wat het als zijn taak beschouwt, te wijden, m. a. w. het gevaar, dat reeds voor Zuidelijk gelegen eilan den als de Philippijnen en Onze Archipel opdoemde, is voorloopig afgewend. Wat een oorlog thans voor ons Indië had gebracht laat zich denken. C hina heeft ons heel wat opluchting ge bracht. DE OORLOG. De algemeene toestand. Opnieuw is geheel de aandacht gevestigd op Italië, welks regeering nu spoedig beslissen moet wat zij wil doen vrede bewaren of oorlog voeren. Een tusschenweg is er niet. Eu de spanning moet niet langer duren, wil zij niet tot een uitbarsting in Italië zelf leiden. Maar nog is de toestand niet veranderd, nog is het onzeker wat Italië zal doen. In Rome duren de besprekingen tusschen de staatslieden en met de parlementsleden voort. Het doel van Giolitti is den toestand op te helderen, voordat het parlement bijeen komt. Hij wil een weg pogen te vinden, om den oorlog te voorkomen. De Koning zelt heeft de besprekingen met Giolitti gewenscht, en is evenzeer als deze oud-minister overtuigd, dat de vrede moet bewaard worden, als de aanbiedingen van Oostenrijk bevredigend zijn. Giolitti acht het noodig, dat de regeering, zoo zij zich reeds te vast aan de Triple En tente heelt verbonden, aftreedt, om de neutra liteit te kunnen behouden. En uit de berichten in verschillende bladen wordt het duidelijk, dat socialisten, clericalen en aanhangers van Giolitti onder de Kamer leden werken, om den wensch van het parle ment naar behoud van den vrede uiting te geven. Giolitti heeft duidelijk uitgesproken dat hjj, nu hij alle stukken kent, overtuigd is, dat de oorlog kan worden vermeden. De »Stampa« zegt, dat de concessies, door Oostenrijk gedaan, meer dan voldoende zijn om den strijd te voor komen, doch dat deze voor de regeering te laat gekomen zijn, wijl zij zich reeds te veel aan de Triple Entente had verbonden. En de vraag wordt gesteld of het ministerie zich kan losmaken van die besprekingen met de geallieerden Kan dat niet, zegt de »Avanti«, dan moet Salaudra, die noch in den Seuaat, noch in de Kamer een meerderheid heeft, en die dus het aanzien mist, noodig om Italië in een oorlog te wikkelen, heengaan, opdat een ministerie- Giolitti met Oostenrijk een overeenkomst kan aangaan. Het blijft de oude sjaggerpolitiek, die Salandra van den aanvang at heeft gevoerd, een politiek, die met de waardigheid en de eer van een groote mogendheid moeilijk valt overeen te brengen. Het is natuurlijk, dat de bladen in de en tente-landen de beslissing van Italië ten gunste van een oorlog tegen Duitschlaud en Oosten rijk pogen te verhaasten. Want men verwacht, daarvan niet alleen de deelneming van Italië aan den strijd, maar ook die Roemenië De Times* verneemt uit Boecharest, dat de aansluiting van Roemenië bij de entente- mogendheden nu ieder oogenblik kan worden verwacht. De bezwaren, door de houding van Bulgarije ontstaan, zijn thans feitelijk wegge nomen. De betrekkingen van beide mogend heden worden steeds beter. Het blad »Alde- verul* zegt dat het oogenblik gekomen is, waar in Roemenië een beslissende houding moet aan nemen, en de Roemenen zich moeten gereed maken hun plicht te doen. Herhaaldelijk is op die wijze de geheele toonladder van verwachtingen bespeeld Italië, Roemenië, Bulgarije, Griekenland Griekenland heeft door het afgetreden van YTenizelos en de houding van koning Constan- tijn, beslist het voornemen te kennen gegeven buiten den strijd te willen blijven, zoolang er geen directe aanleiding ontstaat voor een gewapende interventie. Van Italië is voor het oogenblik de toekom stige houding nog niet vast te stellen. Het kan meegaan maar het kan ook blijven staan. Het is mogelijk dat de regeering zich zoo vast verbonden heeft, dat er geen terug meer denkbaar is, maar het is eveneens mogelijk dat Giolitti en zijn medestanders de overhand behouden, en de vrede bewaard blijft. Ot echter de beslissing van Italië ook die van Roemenië, wellicht van Bulgarije na zich sleepen zal, is zeker de vraag. De »Times«- correspondent voegt bij zijn bericht dan ook de restrictie: ^although experience has shown that such predictions are liable to be falsified by the course of events*, »hoewel de onder- vioding heeft geleerd, dat zulke voorspellin gen door den loop der gebeurtenissen licht kunnen worden gelogenstraft,* Officieele communique's. BERLIJN, 12 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Vijandelijke vliegers hebben gisteren bom men op Brugge geworpen, zonder militaire schade aan te richten. Ten oosten van Yperen hebben wij een belangrijke, door Schotsche hooglanders ver dedigde hoogte genomen. Duinkerken zijn wij onder vuur blijven nemen. Ten oosten van Dixmuiden hebben wij een Engelsch vliegtuig neergeschoten. De loopgraven tusschen Careney en Neu- ville, door de Franschen de laatste dagen veroverd, zijn nog in hun bezit. Overigens zijn ook gisteren alle pogingen van den vijand om door ons front heen te breken vergeefsch geweest. Zijn aanvallen waren hoofdzakelijk gericht op onze stellingen ten oosten en zuidoosten van Vermelles, op de Lorette-hoogte, de plaatsen Ablaing en Careney en op onze stellingen ten noorden en noordoosten van Atrecht. Al deze aanvallen zijn onder de zwaarste verliezen voor den vij and mislukt. Een krachtig door de artillerie voorbereide poging vau den vijand om ons den Hartmanns- weiierkopf weer te ontnemen is verijdeld. De Fransche Alpenjagers zijn ons op den top ge legen blokhuis binnengedrongen, doch er da delijk weer uit verdreven. PARIJS, 12 Mei. (llavas Het officieele communiqué van hedenmiddag 3 uur luidt (met weglating van hetgeen reeds in het avond- bericht van II Mei is meegedeeld): De aanval op het door de Belgen ingerichte bruggehoofd ten N. van Dixmuiden in den naeht van 10 op 11 Mei geschiedde door 3 Üuitsche bataljons. De Belgen hebben hun gevoelige verliizen toegebracht en 50 gevan genen gemaakt. De door de Engelstfhen afgeslagen aanval der Duitschers, waarbij dezen van verstikkende gassen gebruik maakten, had plaats ten O. van Tperen. De door de Franschen ten N. van Atrecht behaalde successen hebben op 11 Mei na uiterst hevige gevechten nog aanmerkelijk grooter afmetingen aangenomen. In den nacht vau 11 op 12 Mei hebben de Duitschers bij een tegenaanval een deel van het veldwerk en de loopgraven, die de Franschen aan den weg Loos—Vermelles had den vermeesterd, heroverd. De Franschen hebben hun succes bij Notre Dame de Lorette voortgezet en drijven de Duitschers tusschen de kapel van Notre Dame de Lorette eenerzijds en Ablaing en St. Na- zaire anderzijds krachtig achteruit. De Duitschers hebben van Ablaing uit een tegenaanval gedaan, die is afgeslagen. De Franschen hebben bij hun aanval op de stelling SouchezCareney verscheidene op zichzelf staande huizen in het Oostelijk deel van het dorp genomen en 50 gevangenen ge maakt, waaronder een officier. Wij zijn verder vooruitgekomen in de richting van het bosch ten O. van het dorp. De verbinding tusschen Careney en Ablaing over Souchez wordt steeds lastiger voor de Duitschers. In den heelen sector Loos Atrecht, waai de Franschen sedert Zondag 3 linies Duitsche loopgraven hebben genomen, wordt thans om de 4e linie gevochten. Duitsche krijgsgevangen, wier aantal steeds toeneemt, verklaren dat er order was gegeven om tegen eiken prijs Nieuw- Kapelle en het steunpunt Notre Dame de Lorette te verde digen. Op het overige front is niets belangrijks voorgevallen. De gevechten hij Yperen. LONDEN, 12 Mei. (Reuter part.) De oog getuige bij het Engeische hoofdkwartier geeft een beschrijving van de gevechten ten N. en N.O. van Yperen, op Zaterdag en Zondag, waaruit blijkt, dat deze slag een der meest verbitterde van deu heelen oorlog was. De slag begon Zaterdagochtend vroeg met een hevig geschutvuur, gevolgd dour aanvallen der Duit schers met sterke strijdkrachten. De Engtlsche linie werd op verscheidene punten doorboord, vooral bij Frezenberg. De Duitschers kwamen op een gegeven oogenblik zelfs tot Wieltje toe. Dadelijk werden tegenaanvallen op touw gezet. Maar de Duitsche infanterie keerde telkens weer terug. Gedurende den nacht nam de strijd voortdurend in hevigheid toe. Het gevechtsfront waggelde voortdurend heen en weer. Omstreeks I uur, in den nacht van Zaterdag op Zondag, wierpen de Engelschen den vijand met de bajonet uit Wieltje, dat bezaaid was met Duitsche gesneuvelden. Bjj het krieken van den dag was er een korte ver ademing. Ze duurde echter niet lang. In den namiddag bereikte de strijd zijn hoogtepunt. Onder dekkiDg van een verschrikkelgk artil lerievuur deden de Duitschers vijf afzonderlijke aanvallen. Duitsche infanterie, in dichte gelederen, wierpen zich met doodsverachting op onze stel lingen en werden door ons weggemaaid. Óp één punt ten N. van de stad kwamen 500 Duitschers het bosch uit. Ooggetuigen verklaren, dat er niet één van hen is ontkomen. Om half zeven 's avonds beproefden de Duit schers een stormaanval op het kasteel Hooge, doch hij werd onder een hagel van granaat kartetsen gebroken. Op dit punt hadden de Duitschers gelijktijdig het vuur van kanonnen, snelvuurkanonnen en geweren te verduren. Bij hun doorbraakpogingen hebben de Duit schers ontzettende verliezen geleden. De grond was letterlijk bezaaid met hun dooden. Voorzoover de streek bij Yperen betreft, was dezen dag wel de gelukkigste voor de Engelschen. Onze linie, die den dag tevoren hersteld was op korten afstand achter het oorspronke- front, bleef onaangetast. Onze verliezen waren betrekkelijk gering. Doordat de vijand ons voortdurend zulk een goed doel bood, bestond de strijd onzerzijds eenvoudig in het neerschieten van den vjjand. Maandagochtend om 5 uur begon een nieuw gevecht 20 mijlen meer naar 't Zuiden. De bondgenooten openden een geweldig kanonvuur; om 6 uur rukte onze infanterie vooruit tusschen Bois-Grenier en Festhubert en bestormde de voorste loopgravenliuie der Duitschers ten N. van Fromelles Een tijd lang werd er man tegen man gevochten met bajonet, geweer en handgranaten. Wij hand haafden ons den heelen dag en brachten den vijand uiterst gevoelige verliezen toe. Niet alleen werd een groot aantal Duitschers gedood bij het bombardement, maar hun her haalde pogingen om ons uit de vermeesterde stelling te verdrijven kwam hun allerduurst te staan. Ten N. van Festhubert heeft onze opmarsch zwaren tegenstand ontmoet. Onze verliezen waren zwaar. In de Fransche loopgraaf. Een Fransch officier, die zich in de loop graven in den Elzas bevindt, schreef dezer dagen aan de »Temps« een brief, waarin hjj verhaalt op welke wijze de Fransche troepen aldaar bericht kregen van de overwinning van de Duitschers en Oostenrijkers in Galicië. Opeen mooien Mei-avond zaten wij, officieren, achter de loopgraven bij elkaar, schrijft hjj, toen ik plotseling heel in de verte een »Hur- rah* hoorde. Ik sprong op en verzocht den kameraden stil te zijn. Het was werkeljjk zoo TER lElIZESSCII VOLKSBLAD. o1 o

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1