Van liet Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee. Bijgestaan door dit krachtige optreden van maarschalk f rench, hebben de Franschen op onze rechtervleugel heden aanmerkelijke vor deringen gemaakt. Bij zonsondergang hadden zij bijna den geheelen weg van Atrecht naar Lens veroverd. Burgeiijke gevangenen. Gedwongen arbeiders, ïe Zeebrugge. Nieuwe Zeden. Waarom weel meisjes thuis blijven. BRUGGE, Mei.. (Telegraaf. Tot de grens per koerier). In de gevangenis te Brugge, een ruim gebouw bij het park, vertoeven nog' steeds een 300 tot 400 burgeljjke gevangenen" meest mannen, maar ook vrouwen, die er kerkerstraf uitboeten van veertien dagen tot 2 of 3 maanden. Deze gevangenis staat onder het vroeger Belgisch personeel, maar Duitsche soldaten oeffinen er natuurlijk het oppertoezicht. Rede nen der straf zijn velerlei overschrijden der grens, vervoer van brieven, beleediging der Uuitschers, zoogenaamde spionnage enz Per sonen uit het Zuiden en het Noorden van laanderen komen hier samen, al blijft elke atgeslotene streng afgezonderd. Zooals men weet, worden zij, die tot langere hechtenis veroordeeld zijn, naar Duitschland gevoerd. Er zijn ontslagen gevangenen, die gedwongen worden militaire werken te verrichten, waar voor ze betaald worden Ook vrije burgers worden daartoe verplicht. Anderen, die een gezin moeten onderhouden, arbeiden door den nood gedwongen. Dit geschiedt vooral langs de kust, waar ook nog altijd een zeventigtal, min of meer mismaakte Duitsche burgers aan 'twerk zijn. Waartoe al dien knstarbeid nog zal moeten dienen V Hier beoosten Ostende blijft het nog steeds lustig, uitgenomen de talrijke bomaanslagen uit de lucht op Zeebrugge. Veel werd al geschreven over de schade te Zeebrugge. Deze is grooter dan menigeen meent, schade vooral door 't bombardement van November veroorzaakt, maar ook door de Duitschers vrijwillig aangericht om herken ningspunten te verwjjderen. Weg i3 het gansche blok hooge huizen ten Westen van het Zeekanaal en ten Noorden van liet station De groote watertoren, een ver maard technisch monument, lieten de Duit- scher.s springen om een richtingspunt uit zee weg te nemen. Ze waren ook van plan om die reden den kerktoren af te breken men begon al aan den afbraak, maar hield op, zoodat de toren van zijn pannen beroofd, daar als een schamel geraamte staat. Aan Zeebrugge-haven wonen slechts nog enkele burgers, d?e echter nauwelijks hun woning mogen verlaten. Ie Knokke werd onlangs door een ontplof- fende mijn de steenen dijk tusschen Knokke en Duin bergen, die nog maar pas in aanleg was zwahr beschadigd. Eenige handelaars in een kustdorp, die hun giaati togen woekerprijs wilden verkoopen, 70 f'r. den zak, kregen een goede les. De Duit schers sloegen het koren aan en betaalden 30 fr. Het volk ziet natuurlijk gaarne de »korenbij- ters« aldus straffen. 'tis verwondelijk hoe met 't leger in som mige dorpen enkele zeden van groote steden ingevoerd zijn. treurige zeden uit flonkerende huizen met veel klatergoud.Ja, in sommige dorpen ook zijn er nu herbergen, waar vroec>"r de eenvoudige buitenman een glas bier dronk, maar thans de bazin als gedecolleteerde ma trone, de kortgerokte, in hei-kleurige bloussen gestoken dochters, 't haar met linten en strik ken getooid.met Duitsche militairen siga retten rooken, champagne slurpen. en eeren naam, gezondheid en reinheid verliezen, en zich 'Neven na den oorlog, alhier toch onmogelijk maken. Want het volk kent die huizen, kent de lafaards, kent de schaamteloozen. Wanneer burgers toelating krijgen een nabij gelegen dorp te bezoeken, worden ze door eèn soldaat vergezeld. Welnu de meeste vrouwen en meisjes verkiezen thuis te blijven, welk een dringende reden hen ook elders roepen ma", om toch maar niet met een Duitsch miljtair ge zien te worden. Want vooreerst afgezien nog van eigen afkeer voor den overheerscher, moe ten ze op den weg veel nijdige, veelbeteeke- nende blikken trotseeren, toespelingen voor lief nemen, maar dan nog staan ze als aange- teeker.d op een zwarte lijst.die van 't volks oordeel. fff ze met naam en toenaam gekend zijn, de deernen, die geregeld' bij den Duitschen dokter moeten komen Of ze bekend zjjn, de sletten, die eigen volk verraden.En spionnage be dient zich van zulke schepselMaar 't grootste In Belgisch'Kongo. Het Belgisch Informatie-Bureau verneemt uit Havre olgens een officieel rapport, door de Bel gische regeering ontvangen betreffende de krijgsverrichtingen in Katanga, hebben de Belgische troepen geen enkelen ernstigen slag behoeven te leveren. In Rhodsia heerscht volkomen rust. Op den westelijken oever van het Tanga- inkameer hebben de Duitschers nu en dan onbeduidende aanvallen gedaan, zonder ooit een ernstige troepenontscheping te wagen. Nu de droogte ingetreden is, zal zulk een onder neming nog moeilijker worden. Trouwens de Duitschers hebben voor bet oogenblik slechis twee sleepbooten tot hunne beschikking De stoomboot .Hedwig von Wissmann* "werd namelijk m Februari door Belgisch geschut van 10 3 maal getroffen bij eene poging om troepen aan land te zetten, zoodat zij met groote moeite den Duitschen oever weer kon bereiken. sindsdien hebben de Duitschers geen enkele .stoomboot meer in gebruik. Het groote stoom schip »Grat' Gëtzen* dat op 10 November in dienst zou worden gesteld, heeft Kigorna noo- niet verlaten. Het is meer dan waarschijnlijk dat de machines, voor deze boot bestemd, niet tijdig, voor de blokkade der kust, te Dar-es Salaam konden komen. De voornaamste punten van den Kongo- eescheu Tanganikanever zijn in a]len geval le goed versterkt door kanonnen en mitrail leuses. durende den 7den zijn krachtige aanvallen voort, ofschoon zij minder veelvuldig waien. In de streek waar de vijand zijn voornaamste pogingen tegen ons in het werk stelt, heeft een regiment gedurende een tegenaanval 4 machinegeweren van den vijand afgenomen. In de Karpathen hebben wij met volledig succes aanvallen afgeslagen in de richting van Mezolaborcz en den linkeroever van den bovenloop van de Lomnica. onheil voor een vrouw is wel en dat ge beurt ook - onschuldig naar dat onderzoek gestuurd te worden. Om zoo'n reden is al zelfmoord voorgevallen, 't Volksoordeel zal dan ook menigmaal onschuldigen treffen. Hel stinkgas. Michael False, de bisschop van Pretoria heelt in de Times een schokkend relaas ge geven van 'net lijden der soldaten in de hos pitalen van Noord-Frankrijk, die hadden kennis gemaakt met liet stinkgas. Het is een vreese- lijk pijnlijk lijden, met voortdurende buien van benauwdheid. De bisschop besluit zijn brief, waarboven hij het opschrift »de meest dmvelsche uitvinding* plaatst, als volgt »Er is maar een manier om deze soort van duivelachtigheid te keer te gaan en het verlies te wreken van de mannen, die op deze wijze zijn vermoord, en dat is, dat het Rijk al zijn krachten op dat doel riehte, en iederen man evenals alle wettige oorlogsmunitie levere, die noodig zijn om den vijand te verpletteren, en zulks wel onmiJdelijk, zonder e'én oogenblik onnoodig tijdverlies.» Italië. ROME, 9 Mei. (Wolft.) C'arcano. de minis ter van financiën, die tot Giolitti's politieke vrienden behoort, heeft vandaag met Giolitti een langdurig onderhoud gehad in diens woning. De Tribuna ziet hierin het voorspel van een onderhoud tusschen Salandra en Giohtti. Tusschen 12 en 3 uur 's middags is Giolitti uit Rome weg geweest om zijn vrouw te I- raseati te bezoeken. In dien tusschen- tijd hebben ongeveer twintig senatoren en vijftig afgevaardigden hun kaartjes aan zijn woning afgegeven. Hedenochtend hebben Salandra, Sonnino en Urcano in de Copsulta een gesprek gevoerd, dat drie kwartier duurde. ROME, 10 Mei (Wolft De Idea Nazionalo laat zich m een uit Weenen gedagteekend telegram melden dat de regeeringeri te Berlijn en te Weenen als tegön-voorwaarde voor 'de tegemoetkomingen aan Italië de onverwijlde erkenning van Duitschland 's inlijving 'van België eischen. Hetzelfde blad plaatst een telegram uit Londen, volgens hetwelk te Brussel en Antwerpen plakkaten zijn aange plakt die de inlijving van België'tegen 15 Mei aankondigen. BERLIJN, 10 Mei (Korr. Norden.) In Italië zijn haast geen Duitschers meer. Ook de Duit sche priesters en nonnen, personeel aan priester en jezuïtenscholen, zoomede leeraren aan het I ollegium leutonicum en zelfs pauselijke beambten zijn vertrokken. Voortdurend koriien er in Zwitserland extratreinen binnen met vluchtelingen, waarvan vele duizende Luaano passeeren. Vele Rijke Duitschers vluchten in auto's over de grens. ST. PETERSBURG, 9 Mei. (P. T. A De generale staf deelt mede Ten Zuidwesten van Mitau zijn onze troe pen met succes vooruitgegaan. Den 7den Mei heeft de vijand haastiglijk, met achterlating van oorlogsmaterieel, de stelling bij Janiscki moeten ontruimen, die hij stevig'had inae- ncht. Den Ssten begonnen vijandelijke troepen langs de kust met steun van de vloot en offensief en bezetten na een gevecht met een kleine ai'deeling van onze territorialen Libau. len Noorden van de Narew bij Wach sloegen wij met succes een onbeslisten aan val der Duitschers af en wierpen den vijand naar zijn stellingen terug. Langs de Nida is het kalm. In West-Galicië zette de tegenstander ge- BERL1JN, 9 Mei. (Wolff) Officieele niede- deelmg van het groote hoofdkwartier: In Libau hebben wij groote opstapelingen van allerhand oorlogsvoorraden in beslag be nomen. ooi sterke strijdkrachten van alle wapenen die zich in de streek van Mitau hebben samen- getiokken, zijn onze in de richting van deze stad vooruitgeschoven afdeelingen langzaam uitgeweken. Jen Noordoosten van Kowno werd na de vernietiging van een Russisch bataljon de spoorweg Wilna- Sjawli geheel verwoest. Aan de Njemen vielen wij bij Szeducbyde uiteengeslagen overblijfselen van vier Russische bata jons aan, die waarschijnlijk behoorden If - u- troeP.en' flie den öden en den 7den -Mei brj Rossieny zijn verslagen. Nieuwe aanvallen der Russen op onze stel lingen aan de Pilica zijn met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Op het Zuidoostelijk oorlogsterrein hebben de troepen van generaal von Mackensen bij de vervolging van den verslagen vijand na gevechten de Wislok (linkerzijrivier van de San, niet te verwarren met de Wisloka, rech- tet zij rivier van den Weichsel) overschreden tusschen Besko (ten Oosten van Rymanow) en 1 rystak (ten Noordoosten vvn die plaats). Voor den druk die de Dnitsch-Oostenrijkscbe troepen, welke ten Oosten en ten Noorden van Tarnow strijden, uitoefenen, wijkt de vijand terug uit Mielec (aan de beneden Wis loka) en over den Weichsel. Op liet wankelende Russische Karpatben- 'ront hebben andere Duitsche troepen den vijand uit zijn stellingen aan den spoorweg Mezolaborcz Sanok (die door den Lupkowpas loopt) geworpen De buit aan kanonnen en gevangenen wordt voortdurend grooter. WEENEN, 9 Mei. (Wolff. Officieel.) Onze colonnes hebben, nadat zij den tegenstander uit zijn bergstellingen hebben geworpen, den grenskam der Karpathen overschreden. Hon garije is thans van den vijand bevrijd. Op Galicischen bodem duurt de slag over een front van meer dan 200 K.M. lang voort. Dat front reikt van den Weichsel tot den I 'zsokpas. De Duitsch-Oostenrijksche troepen hebben thans de volgende linie overschreden Uzsok- pas—Komnncza (ten Noorden van den Lup kowpas-Krosno (aan de Wislok) - Dombica (aan de Wisloka)—Szczucin (aan den Weichsel). Op het front in de Karpathen ten Oosten van den Lzsokpas en in Zuidoost-Galicië heb ben zich nu ook zeer hevige gevechten ont wikkeld. Onze troepen hebben verscheiden stellingen der Russen veroverd. Sterke vijan delijke strijdkrachten vallen onze troepen aan op de hoogten ten Noordoosten van Ottynia. Er is daar thans een gevecht aan den gang. Het krachtig versterkte bruggehoofd bij Zalescvui, dat de tegenstander in wanhopige gevechten, die weken lang hebben geduurd, verdedigde, is gisteren door onze troepen met een bajonetaanval genomen. De Russen zijn over de Dnjestr vervolgd 3500 man werden gevangen genomen. China en Japan. LONDEN, I' Mei (Part.) Het Japansche gezantschap alhier heeft een ambtelijk tele gram uit 1 okio ontvangen, behelzende, dat China de voorstellen van Japan, in diens laatste nota vervat, heeft aangenomen. PEKING, 9 Mei. (Reuter.) China heeft 's morgens om een uur het ultimatum van Japan ingewilligd. Een Engelsch overzicht van de krijgsverrichtingen aan de Dardanellen. De gevechten op Gallipoli moeten de vorige week een zeer heftig karakter hebben gedragen. Hugh Martin, de »Daily News«-correspondent, schrijft daarover uit Lemnos aan zijn blad een' en ander. Vanaf de Zuidelijkste punt van het schier eiland, bij Seddul-Bahr hebben de Engelschen, de Turksche troepen vóór zich uit drijvende,' het eerste puntig gedeelte van dat eiland be ploegd met een net van loopgraven. Verder naar het Noord-Westen hebben zij zich niet alleen ingegraven dicht bij de zee, maar ook op andere punten en zijn zes of acht nijlen land-inwaart getrokken. Deze voor- uitgang is van veel beteekenis want het land is voor graafwerk buitengewoon bezwaarlijk en de Turken gebruiken de beste en geoefendste Duitschers voor dat werk. Het fort Clmnak, gelegen aan de Aziatische qjde van den daar ter plaatse zeer engen zee doorgang, is, volgens dien correspondent, vrij wel tot zwijgen gebracht. De Australische troepen betoonden buiten gewonen moed toen het oogenblik was aan gebroken dat zij moesten optreden tegen den vijand. Op een plaats sprongen twee hunner compagnieën uit de schepen en stormden, zonder eerst eenige formatie aan te nemen, direct naar de 300 meter verder gelegen loop graven, regelrecht tegen een hevig geweervuur in Het dubbele getal Turken koos direct het hazenpad naar hooger^ verschansingen. Het uitladen der troepen uit de transport schepen ging op trompetsignaal. Zoodra dat klonk gingen de mannen uit de schepen over in de daarnaast liggende schuiten die dan zoo moge'ijk naar land gesleept werden. Alles onder een regen van vijandelijke projec tielen. Over het algemdtene draagt de actie aan de Dardanellen een geheel ander dan op de overige oorlogsterrein en gelijkt meer op de bloedde ontmoetingen van den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Heuvel'na heuvel moet mit den bajonet genomen worden De troepen worden telkens bestookt door vijandelijke scherpschutters die in de beste dekking staan. De artillerie is zeer moeilijk op te stellen. Buitengewoon mooi werk is verricht door de »Queen Elizabeth*. Met een der eerste schoten uit haar reusachtig geschut maaide zp twee compagnieën Turken weg, zoo bericht Martin. Met het vijfde schot dat over het schiereiland vloog, deed de vQueen Elizabeth een 1 urksch transportschip zinken, dat inde Dardanallen lag. Volgens de meening van artillie-offieieren moet de »Goeben« zelf in de zeeengte liggen of zijn het haar kanonnen die daar opgesteld zijn. De Franscben aan den Aziatischen oever', beljien prachtig mede en zij maakten 't eerst I urksche gevangenen. He* torpedeeren van het Engelsch stoomschip Lusitania. Het oorlogvoeren met duikbuiten heefteen ramp te weeg gebracht, zooals er nog in geen andere oorlog heeft plaats gehad Vrijdag is de grootste mailboot van de l 'unnrdlijn de Lusitania door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De eerste berichten meldden dat er 2160 personen aan boord waren, waarvan $r 658 werden gered. Onder de passagiers bevonden zich 188 Amerikanen en 3 Hollanders. Nader meldt men Behalve de 658 overlevenden van de Lusitania zijn ook 45 lijken aan land gebracht. Er zouden voorts 21 van de in Queenstown aangebrachte opvarenden overleden zijn. Van de officieren werd alleen kapitein Turner gered. Een jour nalist hie zich aan boord bevond en tót de geredden behoort, deelde mede dat bij het naderen van de Iersche kust een scherpe uitkijk werd gehouden. Hij stond te ongeveer 2 uui* aan het dek te praten toen hij eensklaps op 1000 yards afstand den stuurtoren van een onderzeeër ontdekte. Ook nam hij <*e bellen- baan van een torpedo waar. Het schip werd aan den voorsteven getroffen. Een ontploffing volgde, waarop een tweede torpedo het schip trof, dat naar stuurboordzijde begon over te hellen. Aan boord bevonden zich 40 kleine kinderen onder het jaar benevens vele vrouwen. De..m!.lionnail' A1Jred van der Bilt is waar schijnlijk verdronken. Behalve 188 Amerikanen waren er 956 Engelschen aan boord en 109 personen, tot andere nationaliteiten behoorende. LONDEN, 8 Mei. (Part). De New Yorkscbe coi respondent van de Evening News zegt dat Amerika ziedt van verontwaardiging en acht liet niet onmogelijk dat de openbare meening de regeering zal noodzaken Duitschland den oorlog te verklaren. Tntusschen raden reeds velen tot het bewaren van kalmte en tegenwoordigheid van geest. Niemand kan nog zeggen wat er zal gebeuren.. Velen vragen, wat Amerika kan doen indien het den oorlog verklaart en zij antwoorden niets De pers is zeer heftig in haar oordeel over Duitschland. De New York American schrijftIndien de regeering te Washington op dit oogenblik doof blijft voor de eischen van zelfverdediging, zal het de taak van het volk zijn haar plaats een regeering te kiezen die de positie van de Vereenigde Staten in de wereld begrijpt. Toch zegt de corr. van de Evening News blijft de pers vertrouwen dat Wilsom de eer van het land zal ophouden. Wilson heeft zich nog met geen woord voor openbaar gebruik uitgelaten over de ramp. Toen hij hoorde dat er waarschjjnljjk veel Amerikanen zijn omgekomen, heeft hjj zich in zijn studeervertrek opgesloten en heeft zelfs Bryan niet ontboden voor 't plegen van. overleg.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2