Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Wet op de Vermogens belasting. j)e HatwijH- Van het Westelijk oorlogstooneei. No. 2572. Woensdag 12 Mei 1915. 26e Jaargang 4.- 4.Of 4.11 4.1; 4.21 4.85 5.2(1 5.50 5.57 6.03 6.12 6.18 6.24 ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 75 cent voor binnen en büiteD Ter Neuzen. Voor België 95 oent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 5 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver- rmnderd tariel. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen J3eze^ Courant verschynt eiken Woensdag- en Zaterdagmor g e u by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen Ongebuild Tarwebrood. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ingezetenen, die gebruik wenschen te maken van de gelegenheid om ongebuild Tarwe brood te koopen, uit, daarvan aangifte te doen ter gemeente secretarie lo. op Dinsdagnamiddag van 7—9 uur door hen wier naam beginnen met de letters A. K. en 2o. op Woensdagnamiddag van 7-9 uur door hen, wier namen beginnen met de letters L. Z. Ter Neuzen, 10 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Donderdag werd in de Eerste Kamer de wijziging der Wet op de vermogensbelasting behandeld, die in de Tweede Kamer was aangenomen. Verschillende sprekers van rechts waar onder niet weinige met dubbele namen deden zich tegen de wet hooren. Door mannen van links werd deze verde digd, en zeer gelukkig en krachtig in zijne verdediging was de Minister van Finanti'ën, de heer Treub. Niets evenwel hielp. De Wet werd met 26 tegen 16 stemmen verworpen. Letterlijk niemand van de rechterzijde die in de Eerste Kamer eene groote meerderheid heeft, stemde voor. Er was geen politiek bij, had men van rechts gezegd. Of het waar is Zonder uitzondering niemand van de coalitie er voor Hoe het ook zij, wij betreuren, vooral na de krachtige houding van Minister Treub, de verwerking ten zeerste en oordeelen, dat de rechterzijde met die verwerping heel wat heeft aangedurfd, al blijft de portefeuille kwestie er ook buiten. De tweede verklaring thans door de Duitsche regeering afgelegd inzake de Katwijk kan niet anders dan algemeene voldoening wekken. De Duitsche regeering heeft de rapporten van onze regeering vergeleken met het rapport van den commandant van een Duitsche duik boot (welke en is bij die vergelijking tot de conclusie gekomen, dat het werkelijk een Duitsche onderzeeër was, die de Katwijk tor pedeerde. De Duitsche Regeering maakt hare wel gemeende verontschuldiging wegens het ge beurde. betuigt, dat elk opzet hieraan vreemd is geweest en verklaart zich bereid de ver oorzaakte schade te vergoeden. Ze geeft ook eene verklaring van de ver gissing van den commandant, die meende een vijandelijk schip voor zich te hebben. Hiermede is een zeer ernstig incident voor ons land naar wensch opgelost. Over deze oplossing kan ieder tevreden zijn. Wij mogen hieruit lezen, dat volgens het rapport van den commandant hij op plaats en tijd door de bemanning van de Katwijk genoemd, een schip tot zinken heeft gebracht. Waar wij de oplossing hartelijk toejuichen, hopen we tevens, dat deze vaststelling van het feit verschillende onzer landgenooten tot voorzichtigheid zal manen bij het onjuist en onrechtvaardig uitspreken van een oordeel. Wij bedoelen, Jat vooral in onze streek' menigeen zonder eenig schijn van bewijs! maar dadeljjk vertelde, dat de onderzeeër geen Duitsche was, maar een andere. Zelfs hoorden we het praatje, alsof de schuld bij de Hollanders zelf moest gezocht worden. Dit stemming maken in zekere richting kan niet sterk genoeg veroordeeld worden. Gelukkig, dat de overgroote meerderheid van ons volk en bijna de geheele pers er anders over dacht. Want bij het algemeen zijn van zoo'n be treurenswaardige stemming zou dit op den duur het krachtige, kalme en waardige optreden van onze regeering bemoeilijken. Recht durven noemen, wat recht, en onrecht, wat onrecht is, dat moet de Hollandscbe natie zich tot een plicht en een eer blijven rekenen. En vooral niet beginnen met maar dadelijk uit zekere voorliefde ons eigen land en onze landgenooten af te vallen. Het incident met de Katwijk is op eene gelukkige wijze opgelost en heeft voor menigeen eene wijze en noodige les geleverd. DE OORLOG. Officieele communique's. PARIJS, 9 Mei. (Havas.) Ambtelijke mede- deeling van hedenmiddag. Over het geheele front hebben artilleriege- vechten plaatsgevonden. Een fransch bataljon heeft door een ge lukten overval ten Westen van Lens een sterk werk op de Duitschers veroverd, waarbij zij honderd man gevangen namen. In Argonne zijn bij Bagatelle drie Duitsche aanvallen, waarvan een in den nacht van 7 op 8 Mei en twee op den 8sten afgeslagen. Drie Duitsche aanvallen bij het Bois-le-Prêtre zijn dadelijk afgeslagen. Op den rechteroever van de Fecht zijn de Franschen over een frontbreedte van 1500 M. een K.M. vooruitgekomen in de richting van Metzelar. LONDEN, 9 Mei. (Reuter.) Maarschalk French meldt dd. heden In de algeloopen nacht en vandaag zette de vijand zjjn aanvallen ten Onsten van Ype- ren voort. Deze aanvallen zijn alle afgeslagen. Onze linie staat daar stevig. V anochtend viel ons eerste leger het vijan delijke front aan tusschen Bisgrenier en 1'esthubert en won terrein in de richting van Fromelles. Het gevecht duurt voort. Onze vliegers hebben met succes St. Andre', liet spoorwegknooppunt ten Noorden van Rijsel en de brug over het kanaal bij Don aangevallen. BLRL1JA, 9 Mei. (Wolff.) Ambtelijke mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: Bij de voortzetting van onze actie tegen 'i peren wierpen wij den vijand uit zijn goed versterkte stellingen tusschen Fortuin-Wieltje en de plaatsen Frezenberg en Verlorenhoek. Wij stelden ons daardoor in het bezit van den gewichtigen heuvelrug, die den omtrek van Yperen aan de Oostzijde beheerscht. 1 ot dusver vielen ons 800 Engelschen, w. o. 16 officieren, in handen. De aanvallen der Franschen ten Westen van Liévin (bij Lens), ten Noordoosten van den Lorettoheuvel, zijn met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij la Bassée en bij Vitry ten Oosten van Atrecht is een vijandelijk vliegtuig tot landen gedwongen. Een plaatselijke aanval des vijands met ge bruik van nevelverspreidende bommen ten esten van Perthes ondernomen, werd met handgranaten afgeslagen. In de Argonnen tusschen Maas en Moezel en de Vogezen is de dag zonder gebeurtenissen van belang voorbijgegaan. PARIJS, 10 Mei. (Havas) Officieele mede- deeling van hedenmiddag 3 uur Tusschen Nieuwpoort en de zee hebben de Duitschers aangevallen zij zijn teruggeworpen en hebben belangrijke verliezen geleden. Ten Oosten van St. Joris hebben deFransche mariniers zich van de hoeve Eendracht, die sterk door de Duitschers was versterkt, en van een versterking ten Oosten daarvan meester gemaakt. Zij hebben een 40tal gevangenen gemaakt. Duinkerken is den lOden om 6 uur opnieuw gebombardeerd. Twee granaten vielen in destad. De Engelschen hebben terrein gewonnen in de buurt van Fromelles. De franschen hebben aanzienlijken vooruit- gang gemaakt ten N. van Atrecht in de richting, van Loos en ten Z. van Carency. In die laatste streek hebben de Franschen over een front van 7 K.M. twee en hier en daar drie loopgravenlinies genomen, die zeer sterk waren bevestigd De f ranschen hebben het dorp la Pargette en van de helft van het dorp NeuvilleSt. Vaast vermeesterd. De vooruitgang der Franschen heeft op sommige punten een diepte van 4 K.M. bereikt. De Franschen hebben meer dan 2000 ge vangenen gemaakt en 6 kanonnen genomen. In C hampagne :s bij St. Thomas een aanval afgeslagen evenals ook op den rand der Maas heuvelen. Bij Bagatelle in Argonnen hebben de Fran schen kunnen constateeren hoe groot de ver liezen waren, die de Duitschers den 8sten Mei hebben geleden. Bij het gevecht van dien dag hadden de Duitschers zich van bommen die verstikkend gas ontwikkelden en brandende vloeistoffen bediend zonder daarmee meer succes te behalen dan de vorige malen. Op het overige front artillerievuur, dat in het bizonder hevig was bij Ailly. in bet Bosch Ie Prêtre en ten Zuiden van Sillakerwasen. BERLIJN, 10 Mei. (Wolft') Uithetgroote hoofdkwartier wordt in een uitvoerige be schrijving als het resultaat van de gevechten om Yperen 7an 22 April tot 4 Mei aangegeven, dat de bondgenooten hun vroegere stellingen ten Oosten en ten zuiden van Yperen in een lijn van Steenstraete over Langemarck tot ten westen van Poelcappelle, znid-oostwaarts tot Wallemolen, zuidwaarts voorbij Paschendaele, langs den straatweg Mosselmart—Broods eindeBecelaere ovei znid-oostwaarts naar Oosthoek tot het kanaal, welke stellingen een frontbreedte van 25 K.M. en een maximum diepte van 9 K.M. hadden, gedeeltelijk hebben moeten terugnemen tot een lijn 700 meter zuidwestelijk van Fortuin Frezenberg Ek sternest naar den oostelijken rand van bet bosch ten oosten van Zillebeeke, zoodat de nieuwe stelling, van de bondgenooten voor Yperen slechts 13 K.M. breed en 5 K.M. diep is. De stelling is nog meer aan een con centrische beschieting door de Duitsche artil lerie blootgesteld dan de vorige. Zeppelins boven den Theemsmond. LONDEN, 10 Mei. (Reuter.) Vannacht zijn twee zeppelins boven Westcliff bij Southend (op den noordelijken oever van de monding van de Theems) verschenen. Om kwart voor drie hebben zij daar 15 bommen geworpen LONDEN, 10 Mei. (Reuter.) Op Southend en Westcliff niets anders dan badplaatsen, waar de menschen hun vacantiedagen komen doorbrengen, zijn een dertigtal bommen ge worpen. Enkele brandbommen hebben een aantal branden gesticht. Naar tot dusver bekend ia, zijn 2 vrouwen gedood en een aantal inwoners gewond. Een op de gasfabriek geworpen bom piste haar doel. LONDEN, 10 Mei (Reuteri) De totale schade, aangericht door den luchtaanval op Southend, wordt geraamd op 6000 LONDEN, 10 Mei. (Reuter's bijz. dienst.) De eerste aanwijzing dat zich vijandelijke vliegers boven Westcliff en Southend bevonden, waren hevige ontploffingen van bommen, geworpen op de slapende plaatsen Kort daarna weerklonken de sirenen. Intusschen waren reeds een aantal brandbommen op Westcliff gewor pen. Speciale politieagenten en hulpagenten snelden naar hunne posten. Een groot aantai menschen kwam de straat op. Herhaaldelijk bewogen de bommen zich naar de aarde toe als met een langen vlamtnenden staart. Voor zoover men kon nagaan, waren het die soort bommen, die te Southend en te Westcliff nederdaalden. De bommen vielen in zoo groote hoeveel heid in straten en tuinen, dat er reeds te 4 uur 20 opgenomen waren en naar het politiebureau gebracht. Te 8 uur waren er reeds 80 opge nomen en gebluscht of op een plaats neerge- t waar zij geen schade konden aanrichten. Bijna alle ooggetuigen verklaren, dat de Zeppelins laag boven den grond vlogen. Er was geen spoor van paniek onder de menigtezij scheen meer er op uit om te bepalen waar de vliegers zich eigenlijk be vonden dan zichzelf buiten gevaar te hou den. Door dikke wolkenbanken op verschil lende punten van de lucht bleven de vliegers echter aan het gezicht onttrokken. LONDEN, 10 Mei. (Part) Aan de Times is gisteren van het Nauw van Calais geseind Gisteren en heden is er tusschen de zee en de Scarpe (zijrivier van de Schelde) hevig gevochten. Het begon gisteren met een verwoed bombardement van onze linie ten oosten van i peren door de Duitschers. Aanvallen van de Duitsche infanterie volgden daarop. Dit duurde zoo den geheelen Zaterdag tot in den nacht voort eu op verschillende plaatsen kwam het tot een handgemeen. Door de meerderheid in getalsterkte en geschut aan Duitsche zijde in dit gedeelte van het gevechtsterrein hadden onze mannen een moeilijke taak, doch heden nebben zij zich, dank zij de versterking van onze linie en den druk, dien wjj elders uit oefenden, weer stevig genesteld in een nieuwe linie ten oosten van Yperen, terwijl de aan vallen der Duitschers, die hun op zware ver liezen te staan zijn gekomen, opgehouden hebben. Als antwoord hebben wij en de Franschen op de linie van bij Laventie tot aan de Scarpe den Duitschers heden een onaaugenamen ver rassing bereid door een hevig bombardement op hen te openen, dat 's middags om halfvijf is begonnen en 40 minuten geduurd heeit. De grond beefde van de onophoudelijke knal len en de ontploffende granaten hebben schade aangericht aan de Duitsche linie. Na dit bom bardement heeft een gedeelte van onze infan terie een aanval gedaan en de voorste rij van de Duitsche loopgraven aan den weg van Laventie naar Aubers over een oreedte van een mijl veroverd. Hier waren onze mannen blootgesteld aan het vuur van vele Duitsche machinegeweren, die opgesteld waren in ver borgen stellingen op onze flanken en vlak op den grond. Doch in weerwil van dit vuur en de tegenaanvallen der Duitschers, zijn wij nog meester van de veroverde loopgraven. Verder zuidwaarts heeft onze artillerie den Duitschers veel schade berokkend, doch een aanval van de infanterie, die op dit gedeelte was begonnen, wend niet doorgezet wegens de ontdekking van vele batterijen van Duitsche machinegeweren. Met deze aanvallen wordt echter beoogd, dat vele Duitsche legerkorpsen aan ons front moeten blijven, de vjjand ern stige verliezen lijdt en de druk bij Yperen verminderd wordt. TER MEM VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1