Van het Oostelijk oorlogstooneel. Zee, Op "binnenland! UIT QUZE OMGEVING. wind word krachtiger en verspreidden den rook, zooaat de vijand geheel in het gezicht kwam. De 1 ranschen stonden gereed en open den uit vijftien machinegeweren het vuur op de voorwaarts rukkende Duitschers. De eerste rijen werden als graan onder de zeis neer»e- maaid. De aanvallende beweging werd gestuit en de vijand wankelde en vlood. Het granaat- kartets-, mitrailleurs eu geweervuur had een vreeselijke uitwerking en toen de aanvallers vluchtten, lieten zij 2000 dooden en stervenden op het slagveld achter. De aanval op de Britsche linie bij St. Julien had een even ramspoedig verloop. Ook hier misten de verstikkende gassen hun uitwerking en werden de Duitschers met ernstige verliezen teruggedreven. BERLIJN', 5 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De Engelschen trekken met de zwaarste verliezen in de richting van Hart, een ten oosten van p u-en gelegen bruggehoofd, terug. Behoeven Van Heule, Eksternest, Slotpark, Yan Herenhofstede en Pappotje-ferme zijn door ons vermeesterd. Tusschen Maas en Moeztl heerscht weer grootere bedrijvigheid. In het Priesterbosch hebben de Franschen ten VV. van Pont a Mousson met sterke strijdkrachten/ een aanval ondernomen, die ondanks langdurige voorbereiding door de artillerie met zware verliezen voor den vijand is mislukt. In het bosch van Ailly en ten oosten daar van zjjn wij tot den overgegaan, die goeden voortgang maakt. Wij hebben daar tot dus verre 10 Officieren en 7ö0 man erevaueren hos en Pilkelm. Nogmaals moest de Taube 't onderspit delven, maar ze viel ditmaal binnen haar linies. Dit was de vierde Taube, die bier in den omtrek binnen drie dagen neergehaald werd. De Engelsche vliegeniers toonen een stoutmoedigheid, die elk denkbeeld te boven gaat. De laatste burgers van Pilkelm zijn op 20 April gevlucht. Er waren nog vrouwen en meisjes bij. Lang weerstonden ze aan de ver schrikkingen van den oorlog. Maar nu werd de bommenregen te geweldig Pilkelm weid ontzettend gebombardeerd 't gehucht ligt plat. De huizen, de school vormen een puinhoop hoornen zijn afgeslagen, de molen is als in splinters geschoten. Men' verwacht h'ier geweldigen strijd. En nu stop ik, want ik hoor weer de shrapnelles barsten 1 -b. Er valt een bom in het huis van den dokter en een in dat van den notaris. haasten terugtocht van onze stellingen ge dwongen. genomen LONDEN, 5 Mei, (Reuter.) Maarschalk French deelt mede dat de toestand onveranderd is. De gevechten om heuvel 00, waar de Duit schers vanochtend onder dekking van giftige gassen voet hebben gekregen, duren vo^rt."^ Een zwakke, door overvloedig gebruik van giftige gassen voorafgegane, aanval der Duit schers ten oosten van Yperen is gemakkelijk afgeslagen. Onze artillerie heeft den vijand zware verliezen toegebracht. De Duitschers hebben bij Giverrchy een mijn doen ontploffen. Ook daar' hebben zij giftige gassen gebezigd, waardoor vier man zijn ver giftigd. Voor 't overige zijn de pogingen der Duitschers er volslagen mislukt. Aan de leperlee. Een correspondent te Sluis meldt Uit Boesinghe, aan de Ieperlee, 't in de laatste dagen zoo dikwijls genoemde dorp, ontvangen wij een bericht, daar verzonden op 24 April, dus op den dag, dat de Duitschers hun groot offensief in de richting begonnen en de strijd aanving, welke nog in alle hevig heid voortwoedt. Het bericht draagt nog den poststempel Boesinghe, zoodat de ambtenaar daar op t postkantoor wel gewerkt heeft onder 't springen der bommen, gelijk trouwens uit liet bericht blijkt, dat als volgt luidt »ln de laatste dagen zijn Je Duitschers weer druk aan t beschieten van Boesinghe en omlig gende dorpen Tal van burgers zijn hier nog gebleven en velen van hen werden gedood en gewond, waaronder ook vrouwen en meisjes. De verwoesting wordt al erger. De kerktoren is neergeschoten en de huizen der dorpsplaats liggen plat of staan er slechts nog als wanke lende muren. De meeste gebleven bewoners vei ti ekken nu; anderen daarentegen weigeren nog heen te gaan en zoeken, als de kanonnen beginnen, beschutting in de kelders We hebben hier verschillende gevechten in de lucht gezien. Op 17 April werden we al vroeg gewekt door schoten. We hoorden't ge rucht van motors en keken natuurlijk naar bovein Daar had een t wepgevecht plaats tusschen een Engelschen en een Duitschen aviateur. De Engelschman was wat hooger dan dé ander. Het duurde zoowat 5 minuten tot de laube wonderlijk begon te draaienen te dalen. Ze deed nog een allerlaatste poging om in de Duitsche linie te geraken, maar 't gelukte niet en ze viel in de weide van A. B., te Boesinghe, bij de Franschen. Van de beide passagiers was er een dood en de andere onge deerd. Deze laatste was een officier-, die bij den kolonel geleid en dan in een auto wegge voerd werd. Een half uur later kregen we geweldig bombardement op Boesinghe Vooral de kerk scheen het doel der Duitschers. Enkele staaltjes om u een denkbeeld te geven van dergelijke beschieting er vloog een stuk van een zerk, niet minder dan 200 kg. wegende, van het kerkhof een heel eind in de dorpstraatde overige zerken werden schier alle in scherven geslagen. Op het kerkhof zijn er putten van 4 meter wijd en 3'/2 meter diep het eene gat tegen het andere. De muur, het traliehek, stukken van kisten, zerken. kruisen, kransenen doodsbeenderen vormen een chaos. Een huis stortte in op de herberg »De Zwaan«, welke ook vernield is. Op 19 April weer een tweegevecht tusschen een Engelschen en een Duitschen aviateur Dit bericht geeft ons even een kijkje op het tooneel van den strijd. We verwachten nadere beschrijvingen van de worsteling, welke in dit schrijven aangekondigd wordt en waarvan we reeds meer wetenwant toen beaon de vreeselijke slag. De Duitschers zijn zelfs tot bij de brug van Boesinghe geweest, nadat ze het Sas in handen hadden. Lizerne, dat ineengeschoten is, telde ongeveer 500 inwoners, 't Was een gehucht, zonder eikhof, kapel, daar hetgeen halven kilometer van Zuidschote ligt het behoort deels tot deze gemeente en deels tot. Boesinghe. Steen- straete, 't meest genoemde gehucht in dezen slag, telde een tiental huizen. (Tel.) Oe gevechten hij Yperen De Uanadeesche minister van oorlog, gene raal Hughes, heeft een ambtelijke mededeelina- gepubliceerd over de verliezen' der Uanadeezen in de recente gevechten ten noordoosten van peren. Buiten de reeds vroeger vermelde verliezen aan officieren, verloren de Uanadeezen nog aan minderen 705 aan dooden, 2161 aan gewonden en 2-336 aan vermisten. »Met deze lijstaldus de Times-corres pondent te Toronto geeft generaal Hughes een bevattelijker beschrijving van den slag, dan die welke vervat is in het verhaal, ver leden week, van den Canadeeschen ooggetuige. De mededeeling van het Canadeesche"departe- ment berust op authentieke officieele inlich tingen, en geeft meer dan de bevestiging van de vroegere berichten, welke behelsden, dat de Uanadeesche troepen met moed de vreese lijke overmacht van den vijand bleven weerstaan, ook nadat hun flank was omgetrokken. Het wordt gemeld, dat de Uanadeesche artillerie reeds vroeg in den slag tweederden van haar paarden verloor. Generaal Hughes deelt mee, dat de Cana deezen aan 150,000 Duitschers weerstand moesten bieden een krijgsmacht tienmaal zoo sterk als zjj zelf waren. Bij de troepen die bij St. Julien moesten worden achtercre- laten, en die tot het laatst bleven doorvechten, waren afdeelingen van verschillende bataljons van de 3de Highland Brigade, waaronder compagnieën van het 13deen 14de van Montreal, het 15de van Toronto en het 16de uit het Westen. 4 olgens de lezing, door den minister gegeven van den slag, concentreerden de Duitschers laat in den slag verscheiden brigades tegen de Uanadeesche Hooglanders, De troepen in de loopgraven waren in staat, stand te houden tegen de groote overmacht; doch verspreide afdeelingen, die in het open veld de linies, welke loodrecht op de loopgraven stonden, moesten verdedigen, zagen zich genoodzaakt geleidelijk terugtewijken voor de zeer groote overmacht. Aanzienlijke troepenmassa's, tezamen naar schatting 3 divisies, of zoowat 60,000 Duit schers tellende, vielen den Canadeeschen Hoog landers in den rug, en sneden hen af. Maar laatstgenoemden weigerden zich over te geven, en tot ;n den avond bleef men schieten hooren. Of de Hooglanders vernietigd zijn, dan wei gevangen gemaakt is niet bekend; doch zij bleven doorvechten zoolang zij nog over pa tronen beschikten. ST. PETERSBURG, 4 Mei. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf ln de streek van Libau en Mitau, die door onze troepen bezet wordt gehouden, is de vijand gisteren lijdelijk geweest. Bij Rossieny zijn schermutselingen te vermelden. Op den linkeroever van de Njemen, ten noorden van de Bobr en de Narew en op den linkeroever van den Weichsel tot aan de Pilica geen verandering van beteekenis. Wij hebben verscheidene dorpen tusschen de Netta en de Egrzna, ten noorden van het groote moeras, al vechtende bezet. De Duitschers hebben onze stellingen op den rechteroever van de Omulew over een vrij breed front aangevallen, doch zjj werden tot een over- Meer zuidelijk aan de Pilica heeft de vijand onder dekking van hevig geschutvuur ver scheidene aanvallen ondernomen. Bij Lopoesjno is zijn infanterie Zondag tot'op 200 pas van onze loopgraven gekomen, doch in den daar- opvolgenden nacht heeft onze tegenaanval haar met groote verliezen weer verdreven uit de opgeworpen verschansingen, welke wij onbruik baar gemaakt hebben. Op enkele plaatsen heeft de vijand getracht de Nida over te komen, maar door tegenaan vallen hebben wij den vijand genoopt den linkeroever van genoemde rivier geheel te ontruimen. In het VYeichselgebied bij Krasnew had de vijand, die zich bij onze stellingen concentreerde, ingegraven. Maandagnacht werden deze afdee lingen vernietigd in een bajonetaanval, waarbij wij 400 man met 9 officieren gevangen maakten. lu Galicië, tusschen den Weichsel en de Kar- pathen hebben zich in den loop van Zondag en Maandag achtereenvolgens gevechten ontwik keld. Vijandelijke afdeelingen slaagden er in over te steken naar den rechteroever van de Dunajec, doch ons vuur belette hen van den oever verder vooruit te komen. In de streek van luchow en Biecz hadden de gevechten een bijzonder hevig karakter. De vijandelijke artillerie heeft er een groot aanlal projectielen verschoten. Wij hebben bij tegenvallen ver scheidene honderden gevangenen gemaakt en konden ons hier overtuigen van de tegen woor- digheid van Duitsche linietroejien, die voor de eerste maal aan ons front in de Karpathen verschenen. In de richting van Stryj, in de streek van Golowetsko, wordt bet verwoede gevecht voortgezet. Een hoogte ging hier driemaal van de eenenaar de andere partij over. Maandag morgen maakten wij er ons voorgoed van mee- stei, namen in den loop van den dag opnieuw 1200 man met 5 officieren gevangen en ver meesterden 3 mitrailleurs. Bij de bronnen van de Switsa is een poging van den vijand om onze filank om te trekken geheel mislukt. Ook hier hebben wij gevan genen gemaakt. De vijand werdt tot' een or- deloozen terugtocht gedwongen. WEENEN, 5 Mei. (Wolff.) Officieel be richt van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier De uitwerking van de overwinning begint zichtbaar te worden. Het Russische front in de Beskiden de linie Zboro Sztropko Lupkow is onhoudbaar geworden. Daar de Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche strjjdkrachten in voor hen voortdurend gun stige gevechten van het westen op Jaslow en Zmigrad blijven vooruitdringen, is de vijand op het westelijk deel van het front in de Karpathen sedert vanochtend vroeg in vollen aftocht uit Hongarije; onze en de Duitsche troepen vervolgen hem. De Russen zijn dus op een front van ongeveer 150 K.M lengte verslagen en onder de zwaarste verliezen tot den terugtocht gedwongen. Op de overige gedeelten van het front is de toestand vrijwel onveranderd. BERLIJN. 5 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Aanvallen der Russen uit zuidoostelijke richting op Rossienic zijn afgeslagen. Onze troepen vervolgen den vijand. Ook bij Kalwarja, zoomede ten N.O. van Suwalki en ten oosten van Augustowo zijn verscheidene aanvallen der Russen mislukt. Daar hebben wij ongeveer 500 Russen ge vangen genomen. Op de overige gedeelten van het front is het hier en daar tot een handgemeen geko men. Deze gevechten zijn alle te onzen aunste beslist. lusschen de Weichsel en de Karpathen hebben de Oostenrijksch-Hongaarsche er. Duit sche troepen ten noorden van de Bosch-Kar- pathen gisteren reeds de derde verdedigings linie der Russen doorgebroken. De Russen, op dat geheele front teruggeslagen, trekken op de isloka terug. Den omvang der over winning kan men afleiden uit het feit dat tengevolge van de doorbraak de Russen hun noordelijke flank- en frontstelling in de Bo3ch- Karpathen ten zuidwesten van Dukla begin nen te ontruimen. De snelheid waarmede onze successen zijn bereikt, maakt het onmogelijk onze overwinningsbuit nu reeds in getallen uit te drukken. Blijkens voorloopige berichten schijnt bet aantal gevangenen meer te zijn dan 30,000. Orie treilers in den grond geboord. LONDEN, 5 Mei. (Reuter.) De bemannin gen van drie treilers uit Huil, de Jolenthe, Hero en Northward Ho, zijn vannacht te Huil aangekomen. Hun schepen zijn Maandag in de Noordzee opgeblazen door een Duitsche duikboot. LONDEN, 5 Mpi. (Reuter. Part) De drie in den grond geboorde treilers waren aan het visschen, toen een Duitsche duikboot verscheen en last gaf te stoppen. De bemanning begaf zich daarop in de sloepen en roeide weg. De treilers werden door van de duikboot gezonden manschappen tot zinken gebracht. De beman ningen hadden ongeveer acht uur aan de riemen gezeten, toen zij eindelijk de aandacht (van een schip) trokken door het verbranden van een hemd. De Hero had nog getracht te ont snappen, Joch na een opwindende jacht, die uren duurde, kreeg de duikboot den treiler onder schot en nadat het geweervuur was begonnen, oordeelde de schipper het verstan diger te stoppen. ST PETERSBURG, 4 Mei. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf: De Zwarte Zeevloot heeft de versterkingen van den rechtervleugel der Tsjataldzjalinie"en de haven Karabornoe beschoten. De oudste Lnndweerliehting naar Imis. Op 15 Mei a. s. worden de dienstplichtigen der oudste Landweerlichting en wier diensttijd onder normale omstandigheden zou geëindigd zijn op 1 Augustus 1914, voor zoover zij zulks '.elf wenschen en voor zoover zij ff een rang be- kleeden of daarvoor in opleiding zijn in het genot van voorloopig (klein) verlof gesteld. Aan het kader dezer Landweerlichting kan geen verloi worden verleend, evenmin aan het Landstorm plichtige kader dat onder de wapenen is. Echter zullen de sergeants en korporaals (behalve de fouriers) behoorende tot den Land storm en tot de lichting Landweer 1907 zoo veel mogelijk worden werkzaam gesteld in of nabij hunne woonplaatsen tot hulp bij de op leiding van den vrijwilligen Landstorm. Het aantal van deze Landstorm-afdeelingen is gaandeweg zeer toegenomen, zoodat het be doelde kader daarbij onontbeerlijke diensten zal bewijzen. De diensten van het hoogere en administra tieve kader van de onderhavige lichtingen van Landweer eu Landstorm kunnen bij den troep nog niet worden gemist. Het was een echt ouderwetsche Mei koopdag op Donderdag bij den landbouwer J. Huissen nabij Othene. Tot van over de Schelde waren de boeren hierheen gekomen. De drukte was dan ook geweldig. Te voet, per rijtuig en op ontelbare fietsen was dé menigte naar deze boerenkoopdag toegestroomd. Zij, die voor verfrisschingen hier waren uitgestald, waren spoedig leeg verkocht eu nieuw aangevoerde voorraden vermochten nog niet alle dorstige kelen te laven. Bier, limonade, sinaasappelen enz. vervlo gen in minder dan geen tijd. Het weder was mooi, de drukte enorm, de kooplust niet gering. Er werden flinke prijzen gemaakt. Een echt ouderwetsche koopdag dus. Toch niet geheel. Er klonk geen vedel of trom. Geen been kwam van den vloer, noch op de hofstede, noch in de herbergen te Othene. Want Othene behoort tot de banne van het aloude Zaamslag en zucht onder de wijsheid van deszelfs vroede vaderen. De werkzaamheden in de Volksbiblio theek in de Brouwerijstraat zijn voor dit winter seizoen weer ten einde. In 29 zittingen werden 5441 boeken uitgegeven, een bewijs, dat vele meuschen prijs stellen op lezen. Veel werd ook gevraagd naar geïllustreerde boeken en en tijdschriften, maar deze zijn slechts in be perkt aantal aanwezig Mocht deze of geene; oude jaargangen van plaatwerken willen missen, de Volksbibliotheek zal ze gaarne in ontvangst nemen. Naar wij vernemen, heeft Z. E. de Ge zant van België, te 's-Gravenhage, het Bureau voor Inlichtingen, gevestigd te 's-Gravenhage, Lange Voorhout No. 17, belast met de re geling en verzending van pakketten, van elke hoedanigheid, welke de in Nederland verblij vende Belgen of Steun-Comités, wenschen 'te zenden aan de Belgische militairen of aan de vluchtelingen in Frankrijk Zij die zulke zendingen te doen hebben, kunnen deze adresseeren aan bovengenoemd bureau, onder bijvoeging van één gulden voor elke zending, onverschillig de groote of inhoud. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Woensdag arrest gewezen in de zaak tegen A. L., arbeider te Hoek, dien de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 3 dagen gevan genisstraf ter zake van de verduistering van een zakje aardappelen. Het vonnis werd ver nietigd en beklaagde vrijgesproken. cJ

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2