Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Kit den ftaad Aardappelen-uitvoer. Van liet Westelijk oorlogstooneel. No. 2571. Zaterdag 8 Mei 1915. 28e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 oent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tarief. Gbrootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woeusdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Met z'n achten trokken we verleden week Donderdag weer de raadzaal binnen om de belangen onzer gemeente te bespreken, wat in den toestand, dien we sinds maanden beleven, geen amusant werk is. Van den Voorzitter kregen we nogmaals eene verklaring over de Paaschfeestdagen. Ma deze opheldering bespraken we onzen bouwgrond achter de H. B. S., dien we wel kwijt kunnen, maar tegen te geringen prijs. We zullen thans bet bouwterrein eerst in orde maken en gaan eene nieuwe leening sluiten van 43000 gulden. Tot uitvoering van een gedeelte van bet werk gaven we het D. B. reeds machtiging. Bij de aanvrage van het plaatselijk steun comité tot verhooging der toegestane subsidie kwamen de tongen los. Over het algemeen kan het steuncomité te vreden zijn over den uitslag der uitvoerige discussie's. Wat in hare laatste vergadering de meening der aanwezigen vertolkte, werd ook door ons, vroede vaderen, beaamd. Aan eene werkloozen-verzekering werd niet gedacht. De ongeorganiseerden zullen gelijk behandeld worden met- de georganiseerden. En de heer Waalkes opperde het idee bij het Rijk om steun aan te kloppen, waar in het belang van het land verschillende maatre gelen waren genomen (eerst de vreemdelingen weg, daarna de schepen, die nadeelig voor onze plaats waren. Voorloopig werd daarom alleen voor de maand Mei een subsidie van 1500 gld uitge trokken. De mooie circulaire van Minister Posthuma om goedkoop brood beschikbaar te stellen, werd goed in ons college ontvangen. Om in strjjd met de bedoeling des ministers te han delen als bij het vluchtelingencomité, acht ik om vele redenen niet aanbevelenswaardig. loch zal dit, naar ik hoop, nog wel in de goede richting gaan. Het zou jammer zijn, dat deze gelegenheid om goedkoop brood en spek te verkrijgen niet op de beste wijze werd benuttigd. De Voorzitter had nogal bezwaren. Hij wou de distributie van het brood aan zich zelf houden, dan weet men aan wie het brood wordt uitgegeven. Hij hing ons een schrikbeeld op van de uitvoerige en moeilijke controle als in den geest van de circulaire des minis ters gewerkt werd. Hij wou het bakken uit besteden en het gebakken brood moest aan de commissie gegeven worden, die het aan degenen, die zich aanmeldden, zou uitreiken. Wij hebben er niet veel over gezegd. Maar later (dat doen we vaak na de raadszitting) gingen we er eens over nadenken. En toen vonden we het toch mooier, dat ieder bij zijn eigen bakker terecht kon. De bezwaren van den Voorzitter zonken in het niet tegenover de grootere bezwaren, die eene wijze van werken als bij het vluchtelingen comité bood. Verbeeld je, dat de menschen in lange scharen qeue moeten maken voor het gebouw, waar de uitdeeling plaats heeft, om na lang wachten en dringen hun' voorraad in ontvangst te nemen. Neen, ieder bij zijn eigen bakker, door middel van het broodkaartenstelsel. Dat ver dient uit een oogpunt van gevoel reeds de voorkeur. En met een weinig goeden wil zal de controle best gaan. Men vergete ook niet, dat bij de vluchte lingen het brood werd afgegeven, hier wordt het beschikbaar gesteld tegen een' vasten, lagen prijs. Nu is het bekend, dat de bakkers crediet geven hetzij voor langer of korter tijd. Ook practisch is het dus het meest gewenscht zijne klanten te laten iederen bakker voor bakken. Menigeen, die het hard noodig heeft zal er gemakkelijker toe overgaan van de goedkoope gelegenheid gebruik te maken. Men denke aan zoovelen, die zich schamen voor eene publieke uitstalling hnnner ellende. Ik verneem nog, dat de aangewezen com missie in hare vergadering van Maandag j I. met aigemeene stemmen met het idee medeging, het meel aan de verschillende bakkers te ver strekken, die het benoodigde kunnen afleveren bij hunne klanten, die een broodkaart bezitten. Zoo wordt, als en W. op dit advies in gaan, op de beste wijze de mooie circulaire van Minister Posthu ma uitgevoerd. Ik hoop, dat de gemeente zich ook beijveren zal goedkoop spek en vet te verstrekken. Hoe vollediger de bedoeling des ministers wordt uitgevoerd, hoe beter er wordt gewerkt om de armoede te verminderen Over de drukte op het stadhuis heeft ieder gehoord. Vreemd klonk ons dan ook de inter pellatie van den heer Waalkes in de ooren, die vroeg, waarom het kohier van den Hoof- delijken Omslag op het stadhuis was gedrukt in plaats van bij den drukker, zooals reeds jaren de gewoonte is Bevredigend was ons de opheldering niet, maar we zwegen als menschen, die weten, dat ze in een tijd van verrassingen en vreemde dingen leven. Waarom dan niet deze kleine verrassing op het gebied der gemeente-admi nistratie Wie een beetje wijsgeerig is aangelegd, laat zich zijne kalmte niet spoedig ontnemen en niet minder goed gehumeurd gingen mijne collega's en ik na de sluiting om de koffie, die ons ondanks de duurte van koffie en cichorei nog uitmuntend smaakt. loch kreeg ik deze maal een'onaangenamen bijsmaak, toen ik dacht aan de agenten, die den inspecteur niet lieten mededeelen van het traktement van den agent Annot, die onder de wapens is. En ik vroeg mij af, of we er wel goed aan gedaan hadden extra eene bij drage per maand te geven voor drukke werk zaamheden, terwijl ieder denkt, dat het bij gemis aan booten, vluchtelingen vreemdelingen verkeer, feestelijkheden enz. ook voor de politie een slappe tijd is. Drukte op het stadhuis, drukte bij de politie Ik verbind er den hartelijken wensch aan, dat spoedig ook de werkman en de zakenman over drukte mogen spreken. Dan was onze gemeente uit den druk. Bovenstaande kwestie werd in den laatsten tijd in de verschillende bladen druk besproken. Onze afgevaardigde, Jbr DE MURALT, intresseert zich ook in 't bizonder voor deze zaak en heeft dezer dagen daarover een uit voerig artikel geschreven. Het daarin behandelde] werd door hem in de Tweede Kamer herhaald en wij lezen daarover het volgende in 't Kort Verslag De heer DE MIJRALT sluit zich aan bij den heer de Jong, wat betreft den inhoud der circulaire, maar wenscht iets te zeggen over hetgeen de heer Schaper zeide over den prijs van aardappelen. Dat er te veel aard appelen in ons land zijn, weet iedereen, en heeft ook de heer Schaper erkend. De heer de Wijkerslooth de Weerdesteyn deelde onlangs mede, dat er tweemaal zooveel aardappelen in ons land worden verbouwd als door het Neder- landsche volk kunnen worden gegeten. Het toestaan van uitvoer van aardappelen, nu de nieuwe oogst voor de deur staat, is een goede maatregel van den Minister. Maar spreker heeft bezwaar tegen de regeling van dien uitvoer en de bepaling van den maximum prijs voor het buitenland. De prijs van de aardappelen hangt samen met de hoeveelheid, en vooral met de hoeveelheid, die er te veel is. Nu wordt gezegd, dat de prijs der aardap pelen hier in het land hiermede samenhangt. De heer Schaper zeide gisteren, dat er rijst genoeg is in het land, en dat de prijs toch stijgt, ondanks er niet een maximum-prijs, maar zelfs een verbod van uitvoer is. De lieer bchaper verklaarde dit niet te begrijpen spreker meent te kunnen volhouden, dat de rijstprijzen toch wel omhoog zullen gaan, onafhankelijk van den uitvoer. Zoo ook de prijs der aardappelen. De Minister zal dus een anderen weg moeten inslaan. De heer bchaper wil de Eigenheimers en de Zeeuwsche bonten niet uitvoeren. Spreker leest in het Kort Verslagdat de heer Schaper zeide, dat er op de Zuidhollandsche en Zeeuwsche eilan den groote voorraden- klaar staan, die er te gen hooge prijzen uitgaan en nu moet de kleine man zich met de mindere soorten te vreden stellen. Spreker hoopt, dat de Minister niet op den raad van den heer Schaper zal ingaan. Hij vindt het een uitnemenden maatregel, dat de Minister juist de duurzame soorten hier wil houden en de minder duur zame wil uitvoeren. Volgens de bladen schijnt de Minister een bepaald kwantum, nl. 20 millioen K.G., te willen verdoelen over Zwit serland, Duitschland en België. Spreker juicht dit toe. Dan zullen er uit verschil lende steden van Duitschland menschen komen, die n:et dadelijk zullen koopen, maar hier tusschenpersonen zullen moeten zoeken. De Duitsche attache hier te lande zal die tusschen- handelaren aanwijzen, en er zal een cautie worden ge-teld om te voorkomen, dat niet verkeerde soorten worden uitgevoerd. Daarop zal controle worden geoefend. Dat is uitste kend, en spreker heeft daartegen geen bezwaar. Wel echter tegen het stellen van een maxi mum-prijs voor de uit te voeren aardappelen. Spreker staat in dezen in het geheel niet aan de zijde van den heer Schapsr en van den Minister. Hij meent juist, dat de maximum prijzen te laag zijn en zelts moesten worden opgeheven. Het is noodig in ons land de benoodigde hoeveelheid te houden, en daarom te bepalen, hoeveel er mag worden uitgevoerd, maar dan tegen ook eiken prijs. Waarom zou hier geen oorlogswinst mogen worden gemaakt Het zijn vooral de kleine boertjes en arbeiders over wie de heer Albarda zijn interpellatie hield, die van den aardappelverkoop profiteeren. In Zeeland zjjn bet de menschen, die een gemet 1/3 H.A., bezitten, welke zij bepoten met aardappelen. Zij gebruiken 1/4 voor zich zelf en de andere verkoopen zij, wanneer de groothandelaar zijn prijs heeft gemaakt. Het zijn hier niet groote boeren, welke oorlogswinsten maken, ofschoon spreker hun die gaarne gunt, als de winst uit het buiten land komt. De heer Tydeman zeide, dat 70 pet. der landbouwers i 10 H. A. bezitten. Spreker weet uit betrouwbare bron, dat 40 pet. minder dan 1 H.A. bezit. En dezen zijn het. die worden getroffen. Nu heeft de heer Schaper gisteren gezegd, dat bij zelfs niet wilde, dat op bokking oor logswinsten werden gemaakt ten koste van de arbeiders. Spreker is dat geheel met hem eens. Op die winsten heeft niemand recht. Maar waarom mag een zeepfabrikant wèl oor logswinsten maken, en bankiers wèl op de Indische leening, en aardappelhandelaren niet Dat begrijpt spreker niet. Er wordt in Duitsch land elke prijs betaald, dien men vraagt, en nu meent spreker, dat deze Nederlandsche Minister van Landbouw niet heeft te zorgen, dat men daar goedkoope aardappelen eet, ten koste van den Nèderlandschen landbouwer. De maatregel van den Minister zal ons eenige millioenen kosten. Tegen philanthropie bijv. tegenover Belgische vluchtelingen heeft spre ker geen bezwaar, maar wèl tegen philanthro pie in zaken, en dat krijgen we, als de Minis ter maximum-prijzen voor den uitvoer vast stelt. Spreker vreest, dat nu door een kongsie zal worden bepaald, dat men niet eens den prijs van f 3,50 zal betalen. Hoezeer spieker met dezen Minister is in genomen en diens werk bewondert, heeft bij toch deze opmerkingen moeten maken. Spre ker weet niet of de Minister de regeling nog kan of wil wijzigen. In ieder geval hoopt spreker, dat zijn opmerkingen er toe zullen leiden, dat niet ten aanzien van andere vruchten gelijksoortige maatregelen zullen worden ge troffen. Spreker wil den Minister eenige vragen stellen. Heelt de Minister den maximum-prijs voor den uitvoer van aardappelen bepaald, alleen om te voorkomen, dat anders de binnenlandsche prijs zal stijgen Is dit zoo, dan zal spreker den Minister een ander middel aan de hand doen. Is die binnenlandsche prijsstijging niet op even goede of andere wijze te voorkomen Heeft de Minister reeds bij andere vruchten de ervaring opgedaan, dat door het niet- bepalen van een maximum-prijs voor den uitvoer de binnenlandsche prijs is gestegen Is den Minister bekend of de handelaren in het buitenland wel oorlugsprijzen maken Is de Minister er zeker van, dat niet de buitenlandsche opkoopers door een kongsie den prijs nog zullen drukken Is de Minister alsnog bereid de bepalingen omtrent den uitvoer te veranderen door de maximum-prijzen te wijzigen of op andere wijze met de gemaakte opmerkingen rekening te houden DE OORLOG. Officieele communique's. IARIJö, 5 Mei. (Havas) Officieele mede- deeling van hedenmiddag 3 uur De branschen hebben hun vooruitgang in de richting van Steenstraete voortgezet. Ten Noorden van Yperen zijn de Duitschers in den avond van den 4den Mei aangevallen op den linkersector van het Engelsche front. Zij werden teruggeslagen en in de flank aan gevallen door de Fransche artillerie en leden ernstige verliezen. In Champagne bjj Beau Séjour hebben de Duitschers verscheiden achtereenvolgende aan vallen gedaan. Zij werden met gevoelige verliezen terug geslagen. In Argonne rukten de Franschen van Ba gatelle uit vooruit. Zij vonden verscheiden lijken van Duitschers op het slagveld, die in het gevecht van den len Mei waren gesneuveld. Nieuwe aanvallen stelden de Franschen in staat hun terreinwinst in het Bois le Prêtre uit te breiden. LONDEN, 5 Mei. (Part.) Aan de Times i3 gisterren uit Noord-Frankrijk geseind Zondagnacht werden aanvallen ondernomen op de Fransche linie bij Steenstraete aan het Yser-kanaal, waar de Duitschers nog een bruggehoofd bezet houden en hun stelling krachtig versterkt hebben. Toen de aanval begon, woei er een zwakke noord-oosten wind en de vijand vertrouwde, dat zijn vergiftige gassen met doodelijke uit werking over de Fransche linie zouden dry ven Onder dekking van een dichten, gelen rook rukte hij in gesloten gelederen op, doch de TER MIZEM VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1