Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 7el«nrstelling zal nief ttilblijVen. Schoolgeld. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2570. Woensdag 5 Mei 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Iiiterc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootore letters n&ar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordetraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken W o a 8 d a g - en Zaterdagm o r g e n bjj den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neus e r, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het school geld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, over het ie kwartaal 1915, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 3 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Voorjaarsschouwing. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 27 Mei 1915 vanwege .de ge meente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken. Ter Neuzen, 3 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Als ni9n den stroom van adressen ziet, die door de diverse Middenstands-vereenigingen aan de Tweede Kamer zijn gericht, om het ontwerp-Aaiberse tot bestrijding van oneerlijke concurentie aan te nemen, moet het dunkt ons, een ieder, en in de eerste plaats den ontwerper zelve, bang te moede worden. Want men kan daaruit niet anders concludeeren. dan dat de requestranten van oordeel zijn, dat als maar eenmaal het wetsontwerp-Aalberse is aange nomen, aan den middenstand zoogoed als niets meer te wenschen overblijft. En de voorsteller, aan wien ook wij gaarne een woord van hulde brengen voor zijn onver droten ijver en volharding voor de zaak die die hem zoo jaren lang ter harte gaat zal zelf de materie kennende als weinigen toch wel de eerste zijn om te erkennen, dat het door hem aan de volksvertegenwoordiging aange bodene, allerminst een panacee is tegen de kwaal, die hij bestrijdt, en hij zal, als zijn wet in het Staatsblad zal staan, misschien niet zonder zorg uitkijken naar bet eerste rechtsgeding, dat op grond van de nieuwe wet zal worden gevoerd Want, teleur stelling zal er niet uitblijven, waar in den middenstand de concurrentie zóó groot is, dat de concurrenten over en weer de recla memiddelen waarvan zjj zich bedienen, a priori als oneerlijk bestempelen, als zij daar van nadeel ondervinden. Rijzonder teekenend is dan ook het adies van de Kamer van Koophandel te Assen, de Vereeniging van Sigarenwinkeliers te Rotter dam, en 8 adressanten, grossiers te Groningen, bij wier adres gevoegd ziju adhaesiebetuigingen van 2940 personen, waarin uitvoerig wordt opgekomen tegen verkoopen met bijvoeging van cadeau's adressanten zien in die bijvoe ging een misleidend masker voor den verkoop van minder deugdelijke waren. Natuurlijk was er nu ook een adres van de te Groningen gevestigde naamlooze vennootschap Albino, die er in hare 274, over gansch den lande verspreide filialen, juist haar werk van maakt koloniale en grutterswaren door bjjvoeging van cadeau s van de hand te zetten, en die het verwijt van mindere waren aan het publiek te leveren, ver van zich afwerpende, als eeuige goede middel tot bestrijding van oneerlijke concurrentie de instelling van een rijksdienst tot keuring van alle voedings- en genot middelen aanbeveelt. Men ziet dus nu reeds, waar het heengaat die leveranciers met cadeau's zitten andere leveranciers in den weg, en dus moet hun bedrijf als „oneerlijk" onmogelijk worden gemaakt, en toch zal wel zeker niemand den Nederlandschen rechter zoo laag aanslaan, dat hij het geven van een cadeau bij eene be paalde leverantie voor eene „bedriegelijke handeling zal uitmaken Daargelaten, Jat de ontvangers van die cadeau's als ze even nadenken, begrijpen, dat ze deze zelf betalen, en als ze dat niet doen genieten ze schulde- looze vreugd, waardoor niemand benadeeld wordt. Maar, zooals wij zeiden, het geval is tee kenend, en bewijst alweer, dat, waar de voor steller niet anders bedoelt dan de ^oneerlijke* concurrentie te bestrijden, zijn middenstands pupillen daarom zoo hoogelijk met het ontwerp zijn ingenomen, omdat zij hopen, dat het hen meteen van de »lastige« concurrentie zal be vrijden. Dit is niets vreemdshet is een treurig maar onomstootelijk feit, dat de middenstand ten onzent zoowat alles van den wetgever verwacht, en bitter weinig van het particulier initiatief. Onze winkeliers zijn met name zóó in onderling wantrouwen tegen elkaar opge groeid, dat samenwerking tusschen hen dik wijls onmogelijk blijkt, ook waar eigenbelang dit gebiedt. Wij vernamen daarvan weinige jaren geleden een treffend voorbeeld. De houder van een onzer grootste comes- tibleswinkels in den lande, die een zeer groo- ten afzet heeft van binnenlandsche en buiten- landsche choeolade, genoot van zijne chocola deleveranciers, door contanten inkoop van groote partijen tegelijk, aanzienlijke korting op dit artikel. Waar nu die korting grooter is, progressief grooter, naarmate de partij, die gekocht wordt, grooter is en de betalings termijn korter, kwam bij op het zeer gezonde denkbeeld, om alle voorname comestibleswin- keliers in tde zeer groote plaats zijner inwo ning er toe te bewegen, om goed te vinden, dat hij namen3 allen de benoodigde chocolade inkocht, om die, na ontvangst te distribu- eeren. loen hij dat plan aan zijne collega's, juis ter gezegd, concurrenten, blootlegde, was de eerste vraag, die hem gedaan werd En hoe veel extra provisie zult u dan wel van de fabrikanten genieten Het is zeker onnoodig te zeggen, dat met deze collegiale vraag het goede plan in de geboorte werd gesmoord. Eu bij de kleine neringdoenden en bedrijfs- houders is het niet anders dan bij de groote winkeliers. Wantrouwen, wantrouwen en nog eens wantrouwen. In Den Haag b v., snak" ken barbierspatroons en barbiersbedienden naar Zondagsrust. Maar ze is onbereikbaar. Konat dat misschien door bet verzet van de clientèle Allerminst, er zijn er zelfs velen onder, die op de zaak aandringen. Maar er kan niets van komen, omdat de eene bar bier den andere niet vertrouwt in bet houden van zjjn woord, en het enkele denkbeeld, dat zijn concurrent er stilletjes een op Zondag zou inzeepen, maakt hem zoo zenuwachtig, dat hij oorzaak wordt, dat de duizenden ge zellen in het Haagsche barbiersbedrijf geene Zondagsrust hebben. Het gemis aan onderling vertrouwen doet dan ook den Middenstand zoo hard om deze wet roepen. Maar ze leze dan eens het be hartigenswaardige woord na, dat Mr. Schim van der LoefF in de uitnemende rede, die hij over het wetsontwerp heeft gehouden, aan deze daadzaak wijdde, en dat aldus luidt: »Schier de geheele middenstand van gansch het vader land roept eendrachtig om die bepaling. Doch heeft men zich wel eens afgevraagd, tegen wien zij, eenmaal wet geworden zijnde, gericht zal zijn, op wien zij toegepast zal worden 1 egen niemand anders dan tegen de leden van dien middenstand zelJt. Dezelfde personen die thans gezamenlijk de invoering van gevange nisstraf bepleiten, zullen aanstonds de toe passing op elkander vragen. Ik betwijfel, of dit wel voldoende gevoeld wordt.* De wet-Aalberse moet aangenomen worden, en zal ook aangenomen worden. Het is zeker meer dan tijd, dat de rechter meer macht krijgt dan vroeger tegen de bedriegelijke streken, die met de firmanamen, fabrieksmerken, ver pakking, enz., enz., worden uitgehaald. Maar de wijze, waarop dit ontwerp door den mid denstand wordt bejubeld, heeft bitteren nas maak, en doet andermaal de vraag stellen, door Dr. Bos eens in de J weede Kamer aan den heer Aalberse gedaan, of deze stand niet meer gebaat is met de ontwikkeling van zijn eigen initiatief en den goeden kijk op zijn gezamelijke belangen, dan met welke hulp van den wetgever ook. Want, de aanneming van deze wet zal vele middenstanders stichten, zooals eene juffrouw, waarvan Dickens ons verhaalt, in de kerk bijzondere stichting kreeg, omdat dominee eene preek had gehouden, die zoo bijzonder toepasselijk was op al haar vrienden en ken nissen. DE OORLOG. Offtcieele communique's. PARIJS, 2 Mei. (Haves.) Officieele mede- deeling van vanmiddag drie uur In België niets nieuws. In Argonne zijn in den nacht van 30 April op 1 Mei twee aanvallen van de Duitschers bij Bagatelle gemakkelijk afgeslagen. De franschen namen verscheidene loopgraven, 130 gevangenen en een machine geweer. De Iranschen behouden het veroverde terrein. Een Fransch vliegtuig is op 1 Mei 's ochtends door een granaatscherf getroffen, die het re servoir deed scheuren. De vlieger slaagde erin binnen de Franscbe linie terug te komen, waarbij hij de Duitsche linie ter hoogte van 400 M. over vloog. Hij werd gedurende dien moeilijken overgang met een hagel van kogels bestookt en op het oogenblik van zijn landing onder artillerie-vuur genomen. De vlieger is nochtans ongedeerd teruggekeerd. Een deserteur heeft medegedeeld, dat een ingenieur van Krupp sedert bijna twee maanden in den omtrek van Dixmuiden, in den sector waar niet gevochten werd, toezicht houdt op de stelling van een marine-kanon, dat zeer ver kan schieten. Dat kanon moet Duinkerken gebombardeerd hebben en 38 K M. ver dragen. Daar er bij het tweede en laatste bombar dement slechts 9 projectielen afgeschoten zijn, is er een reden om aan te nemen, dat dit kanon óf beschadigd is door de wijze van schieten, waartegen de grootste stukken niet lang bestand zijn, öf dat het voordurende vliegen van Fransche vliegers in die streek ten gevolge heeft gehad dat men met schieten heeft opgehouden. De Franschen hebben gisteren een van de forten ten Zuiden van de vesting Metz gebom bardeerd. BERLIJN, 2 Mei. (WolffOfficieele mede- deeling uit groote hoofdkwartier: In Vlaanderen heeft de vijand weer beproefd om, na een zeer krachtige voorbereiding van den aanval door de artillerie, onze nieuwe stellingen ten N O. van Ypereu te berennen. De Frauscben vielen tusschen het kanaal en den weg van Yperen naar St. Julien, de En gelseken ten O. daarvan flauwtjes aan. Deze pogingen waren voornamelijk ten gevolge van ons zeer krachtdadig vuur in de fllank en den rug uit de buurt van Broodseinde en Veldhoek volkomen vruchteloos Twee machine geweren vielen in onze handen. In Argonne zijn onze aanvallen ten N. van lour de Paris goed gevorderd Ondanks hevige tegenstand verloren de Franschen verscheidene loopgraven en 156 gevangenen. Tusschen Maas en Moezel is het in het Bois le Prêtre tot een hevig gevecht gekomen, waarbij de Franschen verscheidene malen in groote menigte aanvallen, waarbjj de vijand op verschillende plaatsen tot in onze loop graven doordrong, af, met zware verliezen voor den vijand, en maakten 90 man gevangen. Gisteren zijn weer twee Fransche vliegtuigen buiten gevecht gesteld; het eene werd"bij Reims in elkaar .geschoten, het andere ten N.W van Verdun uit een groep vliegtuigen tot landen gedwongen. De Hartmannsweilerkop. PARIJS, 3 Mei. (Reuter.) Gelijk gemeld is, heeft een correspondent van de Ameri- kaansche Associased Press ingevolge een uit- noodiging van de Fransche regeering den top van den Hartmannsweilerkop bezocht. Hij meldt, dat 60 84 groote en kleine projectielen in de minuut op dit punt in de Vogeezen neervielen. Maandag jl. hadden de Fransche bergtroepen den top stormenderhand genomen. Tweemaal daarvoor hadden die troepen al den top bereikt, maar zij waren er door hardnekkige aanvallen van de Franschen weer van verdreven. Deze keer klampten zij zich vast aan de kraters, die door mijnen en projectielen in den grond geslagen waren zochten dekking in verlaten loopgraven schuilkuilen. Toen het artillerie-vuur plotseling ophield en de Duitschers weer tegen de hoogte op kwamen stormen, waren de Alpenjagers, die versterkingen hadden gekregen, juist bij machte om den eenen aanval na den anderen te keeren. De Duitschers hielden met grooten moed hardnekkig vol. Na de eerste bestormingen werd meest met de bajonet gevochten. Dooden en gewonden vielen zoo talrijk, dat de lichamen naast elkaar liggen. Daarop bloedden do aanvallen dood en doken de Duitschers in hun loopgraven langs de hellingen weg, waar zij sedert dien dag en nacht zijn gebleven. De correspondent beeft Vrijdagochtend 11. anderhalf uur bij de Fransche troepen op den kop doorgebracht. De voorste stellingen van de Franschen zijn nu goed gedekt met daken, die uit stukken boomstam ziju samengesteld, en op verschillende gunstige punten zjjn machinegeweren geplaatst, die het geheele terrein daar voor onder kruisvuur kunnen nemen. Op een enkel punt waren de Duitschers maar 25 tot 30 voet van de Franschen af, op geen enkel punt liggen de loopgraven meer dan 135 M. van elkaar verwijderd. Een bloedig gevecht op de ftiederlandsche grens ROSEN DAAL, 3 Mei (Telegraaf.) In den nacht van Zaterdag op Zondag werden een aantal personen die in groep met brieven, cou ranten en smokkelwaar over de Belgische grens wilden trekken, door een Duitsche patrouille verrast. Het scheen wel, alsof zij zich, met het oog op deze gebeurlijkheid, vereenigd hadden om zich dan met geweld een doortocht te banen. Zeker is dat zij niet op de vlucht sloegen en de Duitschers te lijf gingen. Zoo kwam het tot een gevecht in regel, waarbij van weers zijden van wapens gebruik werd gemaakt. Een der smokkelaars raakte met den voet een der tallooze mijnen, die bij de grens ver borgen liggen deze ontplofte met vervaarlijken knal en de man werd op slag gedood. De meeste zijner gezellen werden door de Duitschers gevangen genomen. Naar 't schijnt konden er een paar nog, door de duistern s en de verwarring begunstigd, het Nederlandsch grondgebied bereiken.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1