Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieb ad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, MILITIE. MILITÏR Uit den Raad. No. 2567. Zaterdag 24 April 1915. 20e Jaargang Eerste zitting van den Militieraad. Zitting van den Keuringsraad. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaardere en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen etker Wo*ii»dag- Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M DE JONG Hl te Ter Ne K De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt by deze het navolgende ter openbare kennis. In de eerste zitting van den Militieraad wordt in het algemeen uitspraak gedaan omtrent a. vrystelling van den dienst wegens eigen vrijwilligen dienst en wegens broederdienst b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van in het zelfde jaar ge boren broeders, doet de Militieraad eerst uitspraak in zyne tweede zitting, welke later zal worden bekend gemaakt. De ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lich ting van het volgend jaar, die vrystelling wegens eigen vrijwilligen dienst of wegens broederdienst hebben aangevraagd zullen in de gelegenheid wor den gesteld desgewenscht die aanvrage toe te lichten of te doen toelichten en vervolgens de uit spraak hieromtrent van den Militieraad te verne men op Vrydag, den 30 April e. k., te 1 uur na middags, te Middelburg in het stadhuis aldaar, (ingang Helm). De uitspraak zal voorts door ondergeteekende schriftelijk ter kennis worden gebracht van den ingeschrevene, die aanvrage om vrystelling deed De aandicht wordt nog gevestigd op onderstaande bepalingen Yoor zoover omtrent een en ander nadere inlichtingen worden gewenscht, vervoege men zich ter Gemeente-secre tarie op een werkdag tusschen 9 en 12 uur voormiddags. Ter Neuzen, den 21 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Tuk van den keuriugsraad. Wie voor den Keuringsraad moeten verschijnen. VI ie niet voor den kcuringKi-aad behoeven te verschijnen. Strafbepalingen. Nieuw geneeskundig onderzoek. lnrieeliiiK bij de zeemilitie ot' bij een der korpsen van bet leger. Er waren in onze laatste vergadering meer leden present dan de vorige malen. Misschien zat toen wel een beetje de vrees erin voor een idee, dat in het brein van een onzer collega's was opgekomen en dat hij in een courant had gepubliceerd, het bouwen van een nieuw stadhuis. Maar onze collega meende t zoo erg niet en in de vergadering van ons, vroede mannen, hij had er ganschelijk niet van gerept, al hadden wij hem zoo van ter zijde met schuchtere en toch glundere blikken zitten begluren. We waren dus met meerderen om de groene tafel vereenigd en luisterden met meer of minder welgevallen naar de verklaring, die onze voorzitter voorlas. Dat was eene verklaring over de feestdagen met Paschen, toen de caroussel had gedraaid en danslustige paren hun hart ophaalden aaö eer. genot, waaraan ze zoolang gespeend waren. l)ie verklaring was een merkwaardig stuk. Er bleek ten eerste uit, dat de burgemeester, wat den commandant onzer vesting betreft, vrij stond, geheel vrij. Toch bleek hij die vrijheid niet te apprecieeren. Was het uit vrees voor voortdurende critiek va'n zekere zijde Het merkwaardigste was, dat noch de commandant, noch de voorzitter ten slotte de verantwoordelijkheid (m i. eene zeer ge makkelijk te dragen verantwoordelijkheid) droeg. Velen trokken een bedenkelijk gezicht, maar mij ging een licht op. Kan er niet iemand anders zich zekere autoritaire macht in onze plaats aanmatigen en heeft onze burgervader door zijne verklaring die onbekende grootheid willen ontlasten en zich zeiven blootgegeven Ik zou er voor wezeu en anderen met mij, dat de burgemeester bij voorkomende gevallen op gepaste wijze gelegenheid tot ontspanning gaf, maar dat werkelijk hij het deed. Want in allen ernst wij kunnen er met den besten wil ter wereld geen kwaad in zien, dat ook iu deze tijden nu en dan de mensch zich eens ontspant. Het festival verviel in het vorige jaar, de kermis ging niet door, op verschillende dagen werden de herbergen gesloten. Wij komen hiertegen niet in oppositie. Maar dat eene enkele maal eens een bljjde toon weerklinkt, wij kunnen dit onmogelijk afkeuren. Reeds meer dan eens hebben wij gevraagd, of men kunstmatig d6n druk nog wil ver zwaren. In groote plaatsen gaan concerten en feeste lijkheden voort. In streken, die van den oorlog het meest leden, verstomden de feestklanken niet, al zullen ze daar de bewoners zeker schrijnend in de ooren kknkeD. (Men deuke slechts een oogenblik aan de concerten, door de Duit- schers gegeven, te Brugge, Brussel enz.y. Maar in ons land drukke men niet erger dan noodig is. Men vergete niet, dat zeer velen hier met de Paaschdagen van buiten den neringdoen den een paar goede dagen kwamen bezorgen. Zulke goede dagen mogen ze wel eens hebben, waar ze vooral dit jaar voor zware belastingen komen te staan, zoo van rijk als gemeente, belastingen, die men gaarne betaalt, als de oorlogsfakkel maar buiten onze gren zen mag blijven. Ja, we hebben in onze laatste vergadering ook de gemeentebelasting, den hoofdeiijken omslag ondor handen gehad. Het vaststellen van den hoofdeiijken omslag is een gewichtig en verantwoordelijk, tevens zeer onaangenaam werk. Ik heb al gedacht, waar hier in Ter Neuzen de omslag over een 15001600 personen loopt, of we niet een ambtenaar dienden te hebben, die wijk voor wijk en persoon voor persoon nauwkeurig kon nagaan en schatten. Ook dan zouden er klachten blijven. Ihans echter zullen verschillende menschen te hoog andere daartegen weer te laag zijn aangeslagen. Dit jaar was de vaststelling wegens de tijdsomstandigheden al zeer moeilijk. Zeer velen hebben in het afgeloopen jaar aan hun' belastingplicht niet kunnen voldoen. De gemeentekas heeft heel wat minder ont vangen, en de uitgaven waren wegens de heerschende malaise hooger dan in andere tij den. Tegenover een aantal personen, die als ge volg van den oorlog hoogere verdiensten hadden (landbouwers en verschillende neringdoenden) staan veel meer anderen, wier inkomsten ver minderden of geheel ophielden, terwijl de duurte der meeste artikelen de balans nog ongun stiger maakte. De vaststelling was dus moeilijk en daar mede moet bij de beoordeeliug rekening worden gehouden. Wat echter een vreemden indruk zal maken Dat ieders aanslag nog eens met 150/0 ver hoogd wordt. Was het noodig Er komt nog een suppletoir kohier, dit ter geruststelling van hen, die een aantal namen in het vastgestelde kohier zullen missen. Er zijn verschillende personen, wier ver diensten, zoodra de oorlog gedaan is, aan merkelijk hooger worden. Waren dezen nu aangeslagen, dan zouden zij veel te laag staan en toch zouden we ons aan dien te laag gestelden aanslag moeten houden. Dezen zijn dus niet vergeten, maar komen later. Wat in het vat is, verzuurt niet. Om nu toch aan het bedrag te komen, hebben wij er maar 15 percent opgelegd. Iets, waar udt billijkheidsoogpuut misschien wel iets tegen te zeggen valt. Dat het op öhze secretarie druk is, zal ieder lezer wel gemerkt hebben. Veel overuren en toch nog achterstallig zaken met het werk. Thans zullen wij de overuren bekostigen. Tegen de uitspraak van den Militieraad omtrent vrijstelling of uitsluiting kan binnen TIEN dagente rekenen van den dugwaarop die uitspraak is geschied bij Gedeputeerde Sa ten der Provincie bezwaar wor den Ingebracht door den Militiecommissaris en door lo. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of doorzijn vadermoedervoogd of curator 2o, elk der overigevoor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator -, Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in ter Secretarie dezer Gemeente Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijzekunnen geen gevolg hebben. In bovengenoemde zitting heeft geen geneeskundig onderzoek plaats, opdat zij, die meenen wegens gebreken ongeschikt voor den militiedienst te zijn, geen vergeef se he reis maken. i De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat de Keuriugsraad vo r de iuge- scbreveuen »oor de militie, lichting 1916, dezer Gemeente zitting zal houden te Ter Neuzen, in het gemeentehuis, op Maandag den 7 Juni 1915, des namiddags to 1 uur, voor de keuringsplichtigen voorkomende in het alphabetisch register onder de nos. 1 tot en met 36, op Dinsdag den 8 Juui 1915 des voormiddags 9,80 uur, de nos. 37 tot en met 60 en des namiddags 1,30 uur, de nos. 61 toten met 90 op YVeensdag den 9 Juni 1915 des voormiddags 9,30 nar de nos. 91 tot en met 113. Behalve in de hierna te noemen uitzonderingsgevallen geschieden voor den Keuringsraad de meting en het geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor don dienst worden geacht lo. zij, die kleiner zijn dan 1,55 M. 2o. zij, die lijden aan of behept zijn met een der ziekten of gebreken, vermeld op een bij Koninklijk be sluit vastgestelde lijst. Alleen zij, die bij de meting blijken de vereischte lichaamslengte te bezitten, worden onderworpen aan het geneeskundig onderzoek. De uitspraken van den Keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. Voor den Keuringsraad moet in het algemeen ver schijnen ieder ingeschrevene, die niet bij onherroepelijk geworden uitspraak van den dienst voorgoed of tijdelijk vrijgesteld dan wel voorgoed of voorloopig uitgesloten is. Onherroepelijk is een uitspraak tot vrijstelling of uitsluiting eerst, wanneer tegen de uitspraak geen be zwaar ingebracht of beroep ingesteld is binnen den daarvoor bij de wet gestelden termijn of de uitspraak bij de eindbeslissing is gehandhaafd. Hij, die voor den Keuringsraad moet verschijnen, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar Zijn li chaamslengte en, zoo noodig aan een geneeskundig on derzoek te onderwerpen. Hjj kan echter aan de Com missaris der Koningin in de provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden weiden. Het staat den ingeschrevene vrjj bij de keuring een geneeskundige verklaring omtrent lichaamsgesteld- hiid over te leggen, opdat de keurende geneesheeren daarmede rekening kunnen houden. Voor den Keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen, die iu vrijwilligen militairen dienst -iju, en verder lo.die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verscbij iug buiten staat te zijn De hier bedoelde ingeschrevenen worden onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen 2o. die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd wordeu u eeu rijkswerkinrichting, eeu rijks pvoeding ges ieht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze categorie van inge schrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de ca tegorie onder lo. vermeld. Voor deze ingeschrevene wordt door de bestuurders der gestichten eene geneeskundige verklaringovergelegd. do die hun beroep mak-u van de buiten- landsche zeevaart of van (1e zeevisscherij buiten slands Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keuring wensehen, zich hetzij voor den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, hetzjj vóór 16 Mei tot het ondergaan van dit onderzoek aanmelden bij den Plaatselijke- of Gar nizoenscommandant in een garnizoen te hunner keuze, waar een officier van gezondheid is, of bij den Com mandant der Afdeeling Mariniers te Rotterdam. Bi) deze aanmelding, die op een werkdag des voormiddags negen uur moet geschieden, moet de ingeschrevene ziin bewijs van inschrijving voor de> militie medebrengen en ten genoegen van den Commandant aantoonen, dat hij een beroep als hierbedoeld uitoefent. Ten minste één dag vóór de aanmelding moet de aanvrage om keuring aan den Commandant hetzjj schriftelijk, hetzij mondeling worden gedaan. 5o. die woonplaats hebben of verblijf houden in het buitenland. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin zoozjj keuring wensehen, zich bjj den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen. Zjj kunnen bovendien op de hiorvoren aangegeven wijze verzoeken om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Voor zooveel deze inges- hrevenen echter doorziekte of gebreken buiten staat zjjn voor den Keuringsraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bjj den Keurings raad vóór de sluiting zjjner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven verklaring, waaruit blijkt a. dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Keuringsraad te verschijnen b. dat de ingeschrevene door hen, die de verklaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld c. de aard en de graad van de ziekte of van liet gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde. In de Nederlandsehe koloniën mag de verklaring door en kel dokters djuwa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen andere geneeskundige is, e mflg zjj door een dokter-djawa met een ander genees kundige alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan één ander geneeskundige is. De handteekeningen van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zjjn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteekeningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde, dan wei dokter djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door doktere c^jawa ot mede-onderteekend door een dokter djawa, moet bovendien bljjken welk van de hiervoren bedoelde ge vallen aanwezig is. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Keurings raad te vorschjjnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats of tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de meting of aan het geneeskundig ondor zoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats waar hij zich bevindt en zich niet onderwerpt aan de meting of het genees kundig onderzoek, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden Pleegt hij het feit opzetteljjk, dau wordt hjj gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Een nieuw geneeskundig onderzoek van een inge schrevene heeft plaats, zoo het gevoelen van heide geneeskundigen van den Keuringsraad niet van dezelfde strekking is. Het nieuwe onderzoek geschiedt voor den .Militieraad, in zjjn tweede zitting in Augustus. Overigens kan van een ingeschrevene, omtrent wien door den Keuringsraad uitsprauk is gedaan, bjj den Militieraad, een nieuw geneeskundig onderzoek worden aangevraagd lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, ot door zjjn vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de gemeente inge schrevenen, of door zjjn vader: moeder voogd of curator. Do aanvrage moet, zoo zij wordt ingediend dooreen der onder 2o bedoelde personen, berusten op aanneme lijke in de aanvrage omschreven gronden, en binnen tien dagen na den dag, waarop de uitspraak van den Keuringsraad iu het openbaar werd medegedeeld, zjjn ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, waar de ingeschrevene, wien het geldt, voor de militie is ingeschreven. V an de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Aanvragen, niet ingericht ot niet ingeleverd op de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg hebben. De Voorzitter van den Keuriugsraad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den ingeschrevene vrjj alsdan aan dien Voorzitter mede te deeleu, of hij zou wensehen te worden bestemd voor de zeemilitie voor een bereden korps of voor de administratietroepen en ook aan welk korps of garnizoen hij zich anders gaarne zou zien toegewezen. Ook kan de ingesohreveno den oorzitter een sehrilteljjke verklaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Ter Neuzen, den 21 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1