„Vrijwillige Landstorm" Loop der bevolking Ic Ter Neuzen. 0 Verstuikte En^el en Groote Oper> Wond UIT QU^JS. QJMLtfimjjfó. Kerknieuws. Laatste Berichten. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Afdeeling Ter Neuzen. Tot 22 April a. s. bestaat nog gelegenheid tot aangifte voor deel name ten Gemeentehuize of bij een der Bestuursleden van de Schiet- vereeniging „Voor Vaderland en Koning." Nederlandsch stoomschip getorpedeerd. Stoomfreilers opgebracht. Een Engelsch stoomschip getorpedeerd. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 17 April 3.10 3.24 Zondag 18 3.39 3.53 Maandag 19 4.9 4.25 Oinsdag 20 4.42 5.1 Woensdag 21 5.22 5.45 Donderdag 22 6.14 6.47 Vrjjdag 23 7.28 8.16 JF. DE COOKER, Nieuwstraat. G. rJMMEKMAN, De Blokken. J. J. VERJAAL, Zandplein, I waren de gevolgen van hetongeluk. I De KLOOSTERBALSEM geneest beide geheel. voerde toen bevel over den 9<, omar nu ben ik commandant van den »U 29ln- tusschen was de bemanning van de »Anda- lusianc uit de booten die de onderzeeër op sleeptouw had, op het dek van dezen ont boden en stond hier nu dicht opeen. De offi cieren van de duikboot gaven den manschap pen sigaren. Geen der Duitschers was tegen over ons onvriendelijk. De gemoedelijkheid der Duitschers bereikte het hoogtepunt toen wij afscheid namen De onderzeeër haalde een Fransche bark in Nadat deze gedwongen was te stoppen, kregen we bevel in de booten te gaan en naar het Fransche schip te roeien. Mijn gesprek met kapitein Weddigen waszeker wel het laatste onderhoud dat iemand met hem had. Vier stoomtreilers opgebracht. Bij de betrekken reederijen te IJmuiden is heden telegrafisch bericht uit Cuxhaven ont vangen, dat Duitsche torpedobooten 4 te IJmuiden thuisbehoorer.de stoomtreilers, n.l. de Nicolaas, de Rijnland, de 1 en de 2, heb ben opgebracht. Naar wij vernemen, is het Nederlandsche stoomschip Katwijk (groot 2040 ton van de Maatschappij Stoomschip Katwijk, Erhardt Dekkers alhier), van Baltimore naar Rotter dam, ten anker liggende bjj het lichtschip Noord Hinder, Woensdagavond om 8 uur aan bakboord getorpedeerd door een duikboot. De Katwijk lag, toen de torpedo haar trot, sedert ongeveer een kwartier voor anker. Het schip is na 20 minuten gezonken. De bemanning werd gered en op het vuur schip opgenomen. Zij wordt door de marine afgehaald ter overbrenging naar Vlissingen. De Katwijk was geladen met graan, gecon signeerd aan de Nederlandsche regeering. Het vaartuig voerde de gebruikelijke onderschei dingsteekenen, als naam in grooie letters op den zijwand, lichtbak met seinletters, stalen vlaggen. De Vliss. Ct. deelt omtrent het afhalen der bemanning het volgende mede. Donderdagmiddag te vier uur meerde alhier aan de Buitensluis de tonnenlegger »Zeeland« die de bemanning van het stoomschip Kat wijk* aan boord had. Van enkele leden der equipage vernamen wij, dat bet schip getorpedeerd is zonder eenige voorafgaande waarschu wing, men had zelfs nog geen onderzeeër gezien. Toen deze boven kwam was het onmogelijk vast te stellen van welke nationaliteit zij^ was. Het schip was getroffen in ruim twee bij een wachterdicht schot en zonk binnen het kwartier. Gelukkig was het juist aflossen der wacht geweest en bevoDd zich niemand in de kooi, zoodat alle 28 opvarenden een plaatsje in de twee booten, die hier door de »Zeeland« wer den binnengesleept, redde. Men roeide naar de »Noord-Hinder«, waarbij eeu der booten den onderzeeër raakte. Op de Noord-Hinder werd den nacht door gebracht. De mannen hadden niets van hun eigendom men kunnen redden, dan de kleeren, die zij aan hadden. Zooals boven gemeld wordt was het schip geladen met graan en mais voor de Nederland sche regeering. Bij het Donderdag te Middelburg gehou den examen slaagden o. m. de heeren J. A. van den Broeke en A. Dees, te Middelburg, beiden van Ter Neuzen. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, waren tegen woordig de heeren Visser, Dees, Moggré, LNe Jager, R. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Eijke en D. Scheele, terwijl afwezig waren wegens ziekte de heeren Donze en W,'eland en wegens uitstedigheid de heer Van Bo'rssum Waalkes. Ingekomen was een missive van Ged Staten met goedk euring van het suppl. kohier Honden belasting rin een missive van het Dep. van Justitie waarbij de huur van het gebouw dienende voor kantongerecht, wordt opgezegd' tegen 1 Juli aS. Beide stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de klerken ter secretarie, die sedert langen tijd in de avonduren werkzaam zijn zonder vergoeding, met verzoek om van af 1 April voor die meerderen arbeid ver goeding te mogen ontvangen. Op voorstel van B. en W., die het verzoek steunen, wordt zonder discussie bepaald, dat aan de ambtenaren voor ieder uur overwerk 50 cent zal worden betaald. Goedgekeurd wordt de rekening over 1914 van het Burg. Armbestuur, bedragende in ontvang 6931.74 en in uitgaaf f 5849.91. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om ongeveer 1000 kub. meter grond, die door de baggermolen thans vaD de slikken in de buitenhaven wordt gebaggerd, te laten werpen tegen den dijk achter de H. B S., wat op een uitgaaf van f 100 zal komen. De Voorzitter deelt mede, dat de Comman dant der kustbatterij hem verzocht heeft een nadere toelichting te geven op het antwoord door hem in de vorige vergadering gegeven aan den heer De Jager betreffende de ver gunning aan dhr. Janvier voor het openstellen van diens stoommolen en voor het geven van dansmuziek Die nadere toelichting had de Voorzitter in schrift gebracht en las deze op verzoek van den heer De Jager voor. Jn^ dit schrijven, dat zeer uitvoerig was, zegt de V oorzitter, dat de Commandant in Augustus reeds gezegd heeft, dat hij aan hem overliet het geven van vergunningen aan herbergiers enz. Spreker heeft dit beschouwd als een vriende lijkheid van den Commandant tegenover hem, maar heeft daar geen gebruik van gemaakt en steeds belanghebbenden verwezen naar den Commandant. Door het opslaan van de tent van Janvier meende hij dan ook, dat de Commandant daarvoor vergunning had gegeven. Aan het slot van het schrijven, deelde de Voorzitter nog mede, dat hij voortaan wanneer vragen gedaan worden, voorzichtiger zal zijn en niet direct daarop antwoorden zal. De heer De Bruijne deelde mede dat hjj er den heer De Jager bij den Commandant zijn ontboden. De Commandant deelde hen mede er prijs op te stellen mede te deelen, dat bij hem geen aanvrage om verlof' was ingekomen, evenmin was de Voorzitter van de Koffihuishouders bij hem^ geweest. Bij vroegere aanvragen heeft oe Commandant steeds naar den Burgemeester verwezen. Wel is waar heeft hij eenige malen de herbergen doen sluiten, maar dat was in 't belang van den dienst. De oorzitter herhaalt, dat hij belangheb benden steeds naar den Commandant verwijst. Alsnu wordt nog besloten het voorstel van B. en W. om de grond achter de H. B. S te verpachten voor j 175.aan J. Vercouteren, met de bepaling dat die pacht ieder oogenblik kan worden opgezegd. De vergadering gaat daarna over in een met gesloten deuren waarin het Kohier van den Hoofd. Omslag werJ behandeld. In eene der lokalen van de H. B. S had Donderdagavond eene vergadering van het steuncomité plaats. Besproken werd, om nu de gemeentebijdrage was uitgeput, op welke wijze thans moest voortgegaan worden. De werkeloozenverzekering, door den Voor zitter verdedigd, vond geen bijval. Ook de afgevaardigden der werkliedenvereenigingen oordeelden, dat de tijd niet gunstig voor de verwezenlijking van zoo'n plan was. Algemeen werd geoordeeld, dat steun even bard, misschien nog harder noodig was, dan vroeger. Steun te verstrekken op de tot nu toe ge volgde wijze werd het best geoordeeld. De opmerking werd gemaakt, dat de steun meer gelijkmatig diende piaats te hebben, daai in verschillende gevallen ongeorgani seerden minder hadden ontvangen dan geor- ganiseerden. Men was van meening, dat van verminde- ring geene sprake mocht zijn in deze dure tijden. Besloten werd iu dezen geest de meenig van het Comité aan den Raad te doen blijken. Daar geene enkele gemeente in Zeeuwsch- laanderen, ja, iü geheel Zeeland den druk ondervindt, zooals Ier Neuzen in zijne positie als handelsstad werd het idee geopperd, of dit voor onze regeering geen motief kon zijn, bijzondere hulp aan onze stad te verleenen. Dit te meer, waar de neringdoenden alhier voortdurend nadeelen oudervinden door maat regelen m het belang des lands genomen, zoo laatstelijk weer door het vertrek van vele schepen, maatregelen, waartegen wij niet oppo- neereu, maar die toch den druk voor onze plaats nog beduidend grooter maken. Uit verschillende staaltjes bleek, dat meer dan een gesteunde misbruik tracht te maken, waarom scherpe controle gewenscht blijft. Het is jammer, dat zelfs in deze dagen zulke gevallen voorkomen, maar, helaas niet ieder staat moreel hoog genoeg, om te beseffen, dat zulks vooral nu, zeker niet oirbaar is. Gok werd door een der leden in het licht gesteld, dat bij de feestdagen met Paschen noch in de caroussel van Janvier, noch in de dans- lokalen door trekkers van het steuncomité goeden sier werd gemaakt, wat de geheele vergadering beaamde. Zij, die zich vermaakten waren in over- grooten getale van buiten, militairen en verder ingezetenen, die het konden missen. i Dinsdagmiddag reed te Hoofdplaat een landbouwersknecht van den afrit aan de haven met een wagen, waarvan 40 zakken haver gescheept moesten worden. Een paar zakken gleden |jjj het rijden van de helling van den wagen en sleepten den voerman mede naar den grond, waardoor de wielen van den wagen over het lichaam van den knecht gingen. Op advies van een aanwezigen geneesheer is de knecht op een bed gelegd en zoo per as naar de hoeve, halfweg BiervlietIJzen- dijke, langs grintwegen vervoerd. In den loop dezer week hebben zich de volgende personen alhier gevestigd. J. Walraven, dienstbode, Noordstraat 97 van Goes R. d' Hont, zonder beroep, Nieuwe- Jiepstraat 112 van Antwerpen A. van Baal, zonder beroep, Arsenaalweg 5 van Breskens M. A. Openneer, dienstbode, Noordstraat 18 van Rotterdam J. J. R. Verhage, leerling- teekenaar, Grenulaan 27 van Goes P. Meertens, dienstbode, Vlooswijkstraat 12 van Hoek P. J. Eijke, onderwijzer, Lange Kerkstraat 19 van Zaamslag. Vertrokken J. J. Verbrugge, werkman, Baandijk 3e naar Texel M. Iiempe, arbeider, O 191 naar Axel M. J. de Zeeuw, dienstbode, 7 E naar Sas van Gent P. L. Permentier, klerk spoorwegmij., de Feijterstraat 1 naar St. Nico laas C. v. d. Hooft, zonder beroep, Zand straat 12 naar Middelburg J. de Putter, landbouwersknecht, P 75 naar Biervliet M. 1' rederiksen, zouder beroep, Heerengracht naar Goes. Zondag 18 April 1915. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. A, Tim merman. Sluiskil. Voorm. 9 u., on riam. 2 n., dhr. L. Dek Hulst. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en S'/s leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/, u., leeskerk. Lokaal ,,Eben-Haëzer" (Kerkbottaan.) Ter Neuzen. Nam. ö1/, u., Evangelisatie. Volgens te IJmuiden ontvangen telegram men lagen er te Cuxhaven 12 IJmuider stoom treilers, die door Duitsche oorlogsschepen op zee zjjn aangehouden en derwaarts opgebracht. Van vier dezer is bericht ingekomen, dat zjj gisteren weer zijn vrjjgelaten. Of de ladin gen visch gelost zijn, is nog onbekend. De weer vrijgelaten treiters zijn de St. Nicolaas, de Rijnland de 1 en de 2. PARIJS, 15 April (Havas.) Offiieel bericht van vanmiddag Bij La Boiselle heeft het Fransche geschut de loopgraven en schuilplaatsen der Duitschers geheel vernield. Bij Berry au Bac hebben de Franschen den 13en 's avonds een Duitsche loopgraaf veroverd, die de vijand s nachts heeft hernomen. De Franschen hebben zich in de onmiddeljjke na bijheid iu een nieuwe loopgraaf kunnen nestelen. In Champagne heeft een Duitsche afdeeling infanterie in de streek van Perthes getracht uit de loopgraven te komen, hetgeen door het vuur der Franschen is belet. In Argonne is een plaatselijk gevecht bij Fontaine aux Charmes in het voordeel der Franschen voortgezet. Het overwicht der Franschen blijkt op dezen sector meer en meer. Bij Epargas heeft de vijand den I4en 's avonds van den Combres-heuvel een tegenaanval gedaan, die onmiddelijk is gestuit door onze artillerie. Den 14en htbben de Duitschers de Fransche stellingen beschoten, maar niet aa ngevallen. In het bosch van Ailly hebben de Franschen hun front verbreed en een tegenaanval afge slagen. Hun terreinwinst heeft hen in het bezit gebracht van een deel der voornaamste Duitsche loopgraaf en ten noorden daar van van een strook grond van 400 M. lengte en 100 M. diepte. In het bosch van Montmare hebben de Irauschen ten westen van bun linies vorderingen gemaakt en twee tegenaanvallen afgeslagen. Krijgsgevangenen, een kanon van 37 c.M., tal van geweren en veel munitie zijn in hun handen gebleven. Een nieuwe loopgraaf, door de Franschen bij Essey Flire veroverd, is nog altijd in hun bezit. Bij Fey-en-Haye artillerievuur zonder infanterieaan vallen. In het Bois le Pretre hebben de Franschen, na den 13en een deel der Duitsche linie te hebben veroverd, gisteren hun winst behouden en een tegen-aanval gestuit. In den Elzas zijn de Franschen ten noorden van de Lauch 1500 M. in de richting van Schnepfenriethkopf opgeschoten. BERLIJN, 16 April De Duitsche regeering heeft naar het Wolffbureau meldt, naar aan leiding van het torpedeeren van de Katwijk* een onderzoek doen instellen, dat het gebeurde spoedig zal ophelderen. LONDEN, 15 April. (Reuter.) Naar de bladen melden is het Engelsche stoomschip I tarmigan bij het lichtschip Noord Hinder getorpedeerd. Elf van de uit 22 koppen be staande bemanning zjjn gered. 11 1» 11 De heer H. A. Janssenwonende te I Spijk Lohithverklaarde ons Mjjn zoon Hendrik van 13 jaar, I werkzaam op de Steenfabriek der firma lerwindt alhier, bad daar bet ongeluk I te vallen ouder een bittonwagen Hp werd er onder uit gehaald met eer. groote wond, even boven de knie er een verstuikten enkel. De wond wera nog aldoor grooter, begoD te dragen en werd zoo groot als een hand terwjjl de knie op'iep en bont en blauw werd Gelukkig heb ik toen deri Klooster- I halsem aangewend, waarmede ik reed- mijne kindeien van dauwworm geneze had. Ook thans taalde de Kloosterbal sem niet want dadelijk verzachte de pijn. De wond werd zuiver sd begon ziender- oogen te genezen. Weldra was y.ijr, voet en de wond geheel genezen, dank zij de wonderbare geneeskracht van den Kloos terbalsem. Zorgt steeds den Kloosterbalsem bij de baud te hebben, geen beter middel tegen brand- en snijwon- den oude en nieuwe wonden, ?we- reu, rbeumatiek. jicht, aambeien, huiduitslag, spie-verrekkingen etc Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram 1,20 en van 250 gram f2.50. Eischt ROODEN BAND met onze handteekeningL I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle dro gisten, apothekers en te TW N>-uzei hij de Wed A. VAN OVERBEEKE Leünis; Axel, J. H. VAN I»1X HOORN en L BA. ROLFF L/ Hulst F. L. VERWJLGHEN v o Hooft; Zaamslag. D. RIEMENS Janssen

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3