Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, BEKENDMAKING. Zon- en Feestdagen. Etn Vergissing- Vrijwillige IsBdstore. Vjd het Westelijk oorlogstooaeei. No. 2565. Zaterdag 17 April 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaardere en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: an 1 tot en met 5 regels 50 sent,* elke regel meer 10 cent. B\j abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen _Dege_Coarantj^ elke er Zaterdagmorgen b^j den Uitgever M DE JONGE, te T er Ne u z e n. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van de ingezetenen dat, volgens een^ij hem ingekomen bericht van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, H. M. de Koningin wenscht, dat met het oog op de tijdsomstandig heden er geenerlei openbare feestelijkheden zullen plaats hebben ter gelogenheid van de eerstkomende verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis Het uitsteken van vlaggen van openbare gebouwen is mede daaronder begrepen. Ter Neuzen, den 16 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Daarvan is vermoedelijk het slachtoffer geworden het Nederlandsche stoomschip Kat wijk met graan voor de Nederlandsche regeering aan boord en bestemd voor Rotterdam. Dit schip is voor anker liggend op GO K.M. afstand van de kust nabij de Noord Hinder getorpilleerd zonder waarschuwing. De bemanning, 23 personen sterk, is gered en te Vlissingen aangebracht. De nationaliteit van den onderzeeër is niet bekend. In handelskringen wordt vermoed, omdat op deze plaats dikwijls Engelsche scheper, ten anker gaan, dat een Duitsche onderzeeër het schip tot zinken bracht in #de verbeelding, dat het een Engelsch vaartuig was. Het zal dus eene vergissing zijn. Vergissen nu ft menscbelijk. Of na de gevallen van Zaanstroom, Batavier, Zevenbergen, Medea enz. dit de stemming in ons land verbeteren zal, betwijfelen wij, ook al is er een zeker blad De Toekomst gesticht om betere gevoelens omtrent Duitscbland te wekken. Om het spel te volmaken, zijn ook vier Hollandsche stoomtreilers (visscherschepen) door een Duitsche torpedoboot opgebracht naar de Duitsche haven Cuxhaven. Reden onbekend. Laat ons hopen, dat ons land voor verdere vergissingen gespaard blijve. Want na vele vergissingen is het moeilijk een vriendelijk gelaat te toonen. Zetde niet Uilenspiegel reeds »De menschen hebben een hekel aan mij, maar ik heb het er naar gemaakt Woensdagavond had in het Verenigings gebouw der »Vereenigde Handwerkslieden«, waar op het oogenblik het Militair Tehuis gevestigd is, eene vergadering plaats, uitge schreven door de scherpschuttersvereeniging alhier »Voor Vaderland en Koning*. Het doel was om ook hier te stichten, eene afdeeling van den vrij willigen landstorm. Het ruime lokaal was geheel met belang stellenden gevuld. Precies op tijd werd begonnen. De heer militiecommissaris gaf een alge meen overzicht van het onderwerp. Hij herinnerde aan de ernstige tijden, die wij doorleven, nu een oorlog woedt, zoo groot en algemeen, als bij de ruenscbheid onbe kend is. Hij achtte het wonder, dat wij er zoo lang buiten gebleven waren en ofschoon hij hoopte, dat de vijand buiten onze landpalen 'zou blij ven, moesten wij toch op alles voorbereid zijn. Dat de vijand in Augustus ook niet door ons land trok, zooals door België, was alleen te danken aan het feit, dat ons leger gereed was en de vijand niet graag een nieuw°leger tegen zich kreeg. Wie zegt ons, dat geene invasie in ons land zal plaats hebben door de Duitschers, als ze teruggeslagen mochten worden of door ile geallieerden, als ze geene audere kans zien den vijand te verdrijven Met herinneringen aan den tachtigjarigen oorlog, aan het rampjaar 1G72 en de andere historische feiten, aan wat wij in Indië hadden te verliezen, deed spreker een beroep op de vaderlandsliefde zijner hoorders. Hij wees er op, dat de burger zijn eigendom, zijne vrijheid, zijne vrouw en kinderen niet kan beschermen, als de vijand komt. België heeft ons dat genoegzaam geleerd. Is hij in het legerverband opgenomen, dan is hij daartoe wel in staat, dan heeft hij het recht. Spreker, het leger schattende op 200000 man, r.oemde dit een mooi en sterk getal, als het geheel ter beschikking is. Het kan geheel ter beschikking zjjn, als van de 600000 personen, die niet bij het leger zijn, zooveel mogelijk zich aanmelden bij den vrijwilligen landstorm. Aan dezen kunnen verschillende diensten worden toevertrouwd, bewaking van bruggen en gebouwen, van de interneeringskampen, bjj de grenzen enz. Daardoor kan de opperbevelhebber over het gebeele actieve leger beschikken. Hierna behandelde Jhr. Bogaardt meer in het bijzonder den vrij williggen landstorm. Daarvoor wordt ieder aangenomen boven den 16-jarigen leeftijd, die niet bij den ongewapenden land storm behoort. Niemand vinde zich te oud. Hij deelde bij zonderheden mede over de afdeeling te Dom burg opgericht, di^lthans goed geoefend is en een bruikbaar element vormt. Deze werd reeds in 1914 opgericht, eene doos na het uitbreken van den oorlog. Eén ding gaf hij de pers in overweging. Bij eene lezing te Vlissingen had hij gespro ken over het loon derven door sommige ar beiders te Domburg, die zich deze opoffering gaarne getroostten. De heer Van Nifterik, lid van Gedeputeerde Staten, gat toen te kennen, dat zijne werk lieden aan de oefeningen konden 'deelnemen en dat ze hun volle loon zouden ontvangen. Spreker hoopte, dat ook hier de werkgevers dat voorbeeld zouden volgen. Nu de lange dagen gekomen zijn, wordt het gemakkelijker zich 's avonds te oefenen. ooral wielrijders zijn welkom, maar ook aldeelingen voetvolk worden er gevormd. Die zich opgeeft, ontvangt later kennisge ving voor kenring en daarna teekent hij pas zijne verbintenis. Jongeren dan 21 jaar moeten dan ook eene toestemming van vader of voogd overleggen. De diensten zullen zooveel mogelijk plaat selijk zijn, al is het niet uitgesloten, dat na behoorlijke oefening ook op andere wijze van den vrijwilligen landstorm gebruik wordt ge maakt, als het noodig is. Dit staat ter keuze van den opperbevel hebber. oortaan kan uniform van het Rijk geleend wordeD. Verschillende aardige en treffende staaltjes gaf de luitenant Bogaardt ten beste ov#r het werk in de afdeeling Domburg. De afdeelingen worden genoemd naar de plaats van vestiging, bij grootere afdeelingen met Romeinsehe cijfers achter den naam der afdeeling. Ook studenten corpsen zijn reeds gevormd. Na het geven van nog eenige inlichtingen door Jhr. Bogaardt, eene krachtige opwekking van den militie-commissaris en eene hartelijke dankbetuiging door den burgemeester Huizinga werd ieder in de gelegenheid gesteld zich op te geven. Een zestigtal, waaronder mannen die de 50 reeds gepasseerd waren, gaven zich op. Ongetwjjfeld zullen meerderen, die iets van den ernst dezer tijden gevoelen, toetreden. De gelegenheid zich aan te melden blijft nog open tot Woensdag 21 April. Ook wij wekkeo ieder op het zijne te doen, om ons vrije land tegen de rampen des oorlogs te helpen vrijwaren. DE OORLOG. Officieele communique's. PARIJS. 14 April. (Havas.) Officieele me dedeeling van hedenmiddag drie uur: De dag van den 13den is langs het gebeele front kalm geweest. De Franschen hebben hun stellingen op de verschillende punten, waar zij sedert acht dagen opgeschoten zijn, behouden. Een Zeppelin heeft bommen geworpen op Bailleuil. Zij had het voorzien op het Fransche vliegveld, dat zij niet bereikte. Drie Ifurgers werden gedood. Twee Duitsche vliegers zijn gedwongen in de Fransche linie te landen, de eene bjj Braine, de andere bij Lunéviïle. De vliegers zijn gevangen genomen. Een derde Duitsch vliegtuig dat getroffen werd door het vuur van de voorposten, viel bij Ormes (ten N. van Verdun), op zeshon derd meters van de Fransche linies. Een van de vliegers is door een kogel ge wond. BERLIJN, 14 April. (Wolff.) Officieele me dedeeling uit het groote hoofdkwartier Een nachtelijke voorwaartsche beweging van den vjjand bij Berry-au-Bac is mislukt. Ten N. W. van Verdun gebruikten deFran- schen gisteren tegen onze linie mijnen, die sterk riekende, geelachtige en verstikkende gassen ontwkkelden. Tussehen Maas en Moezel werd voortgevoch ten. Bij een krachtigen aanval van de Franschen tegen onze linie Marcheville drongen de Franschen op een smalle plaats bij Marcheville in onze stelling door een tegenaanval daar weer spoedig uitgeworpen. Aan het overige front werd de aanval reeds voor onze stelling gestuit Tussehen Com bres en St. Mi hiel zijn gisteren alleen artilleriegevechten geleverd. In het bosch van Ailly zijn, na vruchtelooze pogingen tot ontploffing, drie aanvallen van den vijand afgeslagen. Een aanval aan weerskanten van den weg Essey—Flirey mislukte te Westen van dien weg en leidde aan den oostelijken kant tot gevechten op korten afstand, waarin onze troe pen de overhand behielden. In het Bois le Prêtre werd niet gevochten. In de Vogezen mislukte een voorwaartsche beweging van de Franschen tegen den Schnep- fenriethkopf ten Z.W van Metzeral. BERLIJN, 15 April. (Wolff.i Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Tussehen Maas en Moezel is het gisteren slechts tot op zichzelf staande gevechten are- komen. Bij Marcheville leden de Franschen bij een tot driemaal toe ondernomen vruchteloozen aanval zware verliezen. Ten W. van den weg EsseyFlirey dnurde de strijd om een klein stuk loopgraaf tot in den nacht voort. In en bij het Bois le Prêtre mislukten aan vallen van de Franschen. Vijandelijke afdeelingen, die tegen onze stellingen ten N.O. van Manonviller optrokken, zijn door onze troepen met zware verliezen teruggeworpen. Ten Z. van den Hartmannsweilerkopf be proefden de Fransehen vijf keer vergeefs door ons front heen te breken. In het overige gedeelte van de Vogezen zijn alleen artillerie-gevechten geleverd. Na het gevecht bij Drie Grachten, Vliegers in actie. SLUIS, 14 April. (Telegraaf.) De onge veer honderd Belgische gevangenen, door de Duitschers bij Drie Grachten gemaakt, kwa men Zaterdagavond te 6 uur te Brugge aan. Ze werden door de stad geleid. Bijna allen, carabiniers en voetvolk, behoorden tot de laat ste lichting, die van 1914. Sommigen zagen er bedrukt uit, anderen keken daarentegen opgewekt naar de burgers, die juist talrijk op straat waren en wier aan tal snel vermeerderde Het volk gaf aan de gevangenen sigaren, tabak en zelf geld en be- illHimÜBa Burgemeester en Wethouders van de sremeente TER NEUZEN gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 15en Juli 1S44, no. 1 (Provinciaal blad no. 87), houdende mededeeling van 's Konings verlangen, dat de Ingezetenen aan de bepalingen der wet van den lsten Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagenjaarlijks zullen worden herinnerd; brengen mitsdien den iiiboud van voormelde wet ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, luidende als volgt Art. 1. „Dat op Zondagen, en op zoodanige Godsdienstige Feestdagen ais door du Kerkgenootschappen van de Christelijke Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezig heden zullen mogen verricht worden, welke de Gods dienst zouden kunnen storen, maar dat in het alge meen geene openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke Regeering daartoe schriftelijke toestem ming zal geven." Art. 2. „Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren geene koopwaren hoegonaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat Kooplieden en Winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen." Art. 8. „Dat gedurende den tijd voor de openbare Gods dienstoefening bestemd, de deuren dor Herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt voor zooverre dezelve binnen een besloten kring dor ge bouwen liggende zijn. zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dienzelfden tijd geenerhande spelen, hetzij Kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben." Art. 4. „Dat geen openbare vermakelijkheden, zooals Schouw burgen, publieke Danspartijen, Concerten en Harddra verijen, op de Zondagen en algemeene Feestdao-en zullen gedoogd worden; zullende bet aan de plaatselijke be sturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindi-en van alle Godsdienstoefeningen." Art. 5. „Dat de Plaatselijke Politie zorg zal dragen, teneinde alle hinderlijke bewegingen en goruqht in de nabijheid der gebouwen, tot de openbare Eeredienst bestemd en in het algemeen alles wat dezelve zouden hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden." Art. 6. „Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit naar gelang van persoon en omstandigheden zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene gevangenisstraf van met langer dan drie dagen, voor de overtreders die buiten staat mochten zijn deze boete te betalen." Art. 7. Dat bij een tweede overtreding de boete of straf za verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de Herbergen of andere publieke plaatsen, voor 'een maand gesloten. „En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmede niet overeenkomstige Provinciale of plaatselijke Reglementen en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervallen". Burgemeester en Wethouders, de aandacht der inge zetenen op de voorschreven bepalingen vestigende noodigen dezelve tevens uit om door eene stipte inacht neming derzelve, tot de nuttige on wijze bedoelingen van Zijne Majesteit mede te werken. En opdat niemand hiervan eenige onwetenheid zoude kunnen voorwonden zal deze worden afgekondigd en bruilTe'hjk^'' ZU"!S binnen deze gemeente ge- Gedaan te Ter Neuzen, 13 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. E- "W ABEKE, Secretaris,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1