Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, GELDLEEN ING. geldleening groot f6000,— DRANK WE~tT r<r handhaving onzer neutraliteit. Goede Voorlichting Jj GEMEENTERAAD. Rekeningen ten laste van het vluchtelingen comité. Van het Westelijk oorlogstooneel. So. 2664 Woensdag 14 April 1915, 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen Voor België 95 cent bij vooruitbetaling Abonnementen worden, aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaarder;? en den Uitgever. D^Oouraw >>»,biim a|yB. W,.,„>(ise. bii dan M ng Telef'. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver- mindetd tarief. Grootere ietters na«r plaatstuimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen IONGE. te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen aanbiedingen voor eene te sluiten a hoogstens 6°/0, waarvan jaarlijks, te begin nen 191G, ten minste f 500,zal worden afgelóst. Deze leening mo6t, zoo spoedig mogelijk worden gestort ten kantore van den gemeente ontvanger. Schriftelijke aanbiedingen kunnen worden ingeleverd tot uiterlijk 19 April a. s., des namiddags 3 uur, ter gemeente-secretarie. Ter Neuzen, den 12 April 1915. Burgemeester en Y\ ethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. D. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN noodigt de ingezetenen uit, om de vorderingen, welke zij ten laste van bovengenoemd comité mochten hebben zoo spoedig mogelijk in te dienen ter secretarie. Ter Neuzen, den 12 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. hebber in Zeeland daaromtrent een verbod uitgevaardigd en gaan wij zelf dat smokkelen tegen. 1 hans is ook een verbod uitgevaardigd door den territorialen bevelhebber in Zeeland tegen bet zenden van oorlogsberichten van de grenzen. Correspondenten van bladen, die daarmede voortgaan, kan bet verblijf in Zee land ontzegd worden. De aanschrijving is gericht aan de hoofden der politie in alle Zeeuwsche gemeenten. Niemand zal ons zeker eenig gebrek aan welwillendheid tegenover Duitschland kunnen verwijten. Met zeer groote zorgvuldigheid wordt in ons land gewaakt tegen alles, wat ons maar eenigszins in verdenking zou kunnen brengen ten opzichte onzer neutraliteit. Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het 2e suppletoir kohier 3an Hoofdelijke!, Omslag in deze gemeente voor 1914 in afschrift, gedurende vijf maanden op ae secretarie der gomeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 12 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Zooals men weet, is het helpen bij het doorzenden van brieven naar België sinds eenigen tjjd verboden. Naar aanleiding van klachten van Duitsche zijde over het smok kelen var. brieven, heeft de territoriale bevel- Schreven wij in een vorig artikel, dat zoo ongeveer alle bladen het in den grond boren van een onzer handelsschepen, de „Medea", afkeurden in meer of min sterke bewoordingen, dat ook de Standaard een zacht protest deed hooren en daardoor hare langdurige houding wijzigde, anders was het met „De Zeeuw". Deze trachtte met omhaal van woorden ook deze daad goed te praten voor zijne lezers. Wij hebben nog zeldzaam iets gelezen, waarbij zoo sterk de voorkeur voor een der oorlogvoerenden spreekt als in dit artikel van De Zeeuw, en dat „in eene zaak, die onze eigen verhouding tot de oorlogvoerenden aangaat, zooals de Middelb. Courant terecht opmerkt. „De Zeeuw gaat zoover, zijne eigen land- genooten achter te stellen bij een oorlog voerende, die bij hem favoriet is. Het is werkelijk verheffend op zoon manier ingelicht te worden als de lezers van »De Zeeuw*. OE OORLOG. De algersieene toestand. Het jongste bericht van Oostenrijkschen kapt over de gevechten in de Karpatben be wijst, dat ook hier weer het door de Duitschers in theorie steeds verdedigde en in dezen oor log alom in practijk gebrachte stelsel van het offensieve^ defensief wordt toegepast. De Russen zijn aanvallers en werpen steeds meer troepen massa's op den vijand om diens weer stand te breken en door de Karpathenpassen in Hongarije binnen te dringen, Dat is hun in hun centrum, dus in West Galicië, gelukt, zoodat Lopkow en Duklapas geforceerd werden maar terwijl nu Duitschers en Oostenrijkers hier door voortdurende tegen-aanvallen den binnendringenden vijand het voorwaartskomen bemoeilijken en hem voortdurend groote ver liezen toebrengen, gaan zij zelf tot het offen sief over aan den oostelijken vleugel waar het den Russen niet gelukte de Karpatben passen binnen te drengen, maar waar zij nog voor Lszok en Toecholka pas staan. Bij dien JLoecholka pas zijn thans de Duitschers en Oostenrijkers naar voren gerukt, en daar hebben zij klaarblijkelijk den Russen een plaatselijke nederlaag toegebracht door de verovering van de heuvelstelling ten noorden van I oecholka. De Russen hebben die stelling met groote opoffering veroverd en hebben haar sindsdien hardnekkig verdedigd, zoodat haar herovering door Duitschers en Oosten rijkers ongetwijfeld een succes is In hoever het van invloed zal zijn op de gebeurtenissen in het centrum van 't Karpa- thenfront, valt nog niet te zeggen. In dit ge bied staan klaarblijkelijk de verschillende ge- vechtstooueelen niet in zulk een nauw ver band tot elkander als in 't westen, en boven- j dien zijn de Russen zoo dikwijls verslagen op de ééne plaats terwijl zij tegeijjkertyd of even ater een overwinning behaalden vlak daar bij, dat men ook in dit geval geenzins behoeft aan le nemen dat dit échec een terugtocht v an de vooruitgeschoven troepen in de' wes telijke Karpatben ten gevolge moet hebben. ien aanzien der gevechten op het twee- beemjje front Verdun St. Mihiel, Pont a Moussen zijn de jonste Franscbe berichten DJurecht in tegenspraak met de Duitsche De r ranschen herhalen dat zij een belangrijke stelling veroverd hebben bij Les Esparges, waar alle Duitsche loopgraven op de hoogten door hen veroverd werden, zoodat de Fran schen het beoogde doel van hunne aanvallen daar ter plaatse volkomen hebben bereikt Hiervan wordt echter in 't Duitsche bericht slechts erkend dat de Franschen tijdelijk vas ten voët hebben gekregen in de voorste Duit sche loopgraven linies, maar dat zij weldra ook weer daaruit werden geworpen. Waar ligt de waarheid Ook ten aanzien van de gevechten in de bosschen van Ailly (bij St. Mihiel) en van Martmora (bij Flirey) spreken de berichten elkander tegen. Voorts is in de berichten over de gevech ten aan het westelijk front opmerkelijk de mededeeling der Franschen dat de Duitschers aanvallen in Champagne. Eindelijk zegt een Fransch bericht ons nogmaals dat de Belgen nabij Driegrachten werkelijk op den oostelijken Yzer oever ge komen zijn, waar zij vasten voet konden krij gen, zoodaf zij den rivier-overgang konden blijven beheerschen. Vermoedelijk is dit de bedoeling van wat genoemd wordt de vero vering van een bruggehoofd door de Belgen. Daarnaast wordt erkend dat bij Driegrachten zelf de Duitschers op den westelijken oever kunnen blijven. Alles bijepn schijnt het wel dat de ons zoolang van te voren reeds beloofde voorjaars activiteit op het westelyk front begonnen is en dat vooral de geallieerden aanvallen, op zooveel mogelijk plaatsen tegelijk, hetgeen natuurlijk het eenige stelsel is waarbij een dooioraak denkbaar geacht kan worden. Trouwens al gelukt die doorbraak niet of nóg niet, dan winnen de bondgenooten hier mee althans dit: dat de Duitschers^een troe pen van west naar oost kunnen zenden om te laten helpen bij het verdedigen der Karpa- then-overgangen tegen de Russen. BERLIJN, 11 April. Wolff-bureau.) Het Groote Hoofdkwartier bericht d.d. 11 April: Aan het I Jser-kanaal, bij Pneseles, ten Westen van Drie Grachten, namen wij door de Belgen bezette hofsteden, en maakten daarbij 1 officier en 40 man gevangen. Bij eenige onbelangrijke aanvallen in de buurt van Albert, namen wjj 50 Franschen gevangen. Jn het Westelijk deel der Argonnes mis lukte een aanval der Fianschen. De strijd tusschen Maas en Moezel nam gisteravond nog in hevigheid toe. In het woudrijk gebied ten Noorden van de hoogten van Combres ver zamelden de Franschen een sterke troepen- afdeeling, ten einde opnieuw te trachten, onze stellingen op deze hoogten te nemeD. De aan val werd eerst hedenochtend ondernomen en mislukte geheel De stelling is nog in haar geheel in ons bezit. Ten Zuid-Oosten van Ailly hadden den geheelen nacht door verbitterde gevechten van man tegen man plaats, die ten "onzen gunste worden beslist. Bij een krachtigen, maar mislukten aanval der Franschen ten Noorden van Flirey leden de 1 ranschen zeer zware verliezen. In het gevecht, dat gisteren in het Bois- le-Prêtre plaats had, veroverden wij 4 mitrail leurs Het hierbij aansluitende zeer verbitterde handgemeen, werd ten onzen gunste beslist. De zeer zware verliezen der Franschen tus- schen de Maas en de Moezel kunnen nog niet geschat worden. Alleen tusschen Selouse en het woud van Lamorville vonden wij op een kleine plek ten Noorden van Regniéville, 700 lijken van Franschen. Wij namen 11 officieren en 804 man gevangen en veroverden 7 mi trailleurs. De Duitsche kabelballons, die wegens het stukschieten van den kabel, afdreef, is niet, zooals de Franschen melden, binnen hunne linies, maar by Moerchingen gedaald en Ge borgen In de Vogeezen verhindert de sneeuwstorm alle operaties van eenige beteekenis. fficieeie communique's. PARIJS, 11 April. (Havas.) In België, aan de i ser en in Champagne hadden artillerie gevechten plaats. 1 usschen de Orne en de Maas werd geen enkel gevecht geleverd Bij Rparges hebben de Duitschers, noch met hun infanterie, noch met hun artillerie, een tegen aanval beproefd. Sinds het einde van februari bevond zich op dit gedeelte van het front de geheele 33e reserve-divisie der Duit schers en tegen het einde van Maart, toen deze divisie uitgeput was, de tiende actieve divisie van het vijfde Duitsche legercorps, dus de beste troepen van hun leger. Het is deze divisie, die de stelling op den heuvelkam bij Eparges, welke als een ware vesting gebouwd was, verloren hebben. De Duitsche troepen hadden verschillende malen bevel gekregen de positie, het kostte wat het wilde, te behouden. Men had hun gezegd, dat deze stelling vau het allergrootste belang was. 1 en Noorden van Regniéville hebben wij onze positie versterkt en eenigszins uitgebreid. In het Bois-le Prêtre is een succes behaald by La Lisière. Wij veroverden een Duitsch machine-geweer Den geheelen lOen April was het storm achtig weer. BERLIJN, 12 April (Wolff.) Officieele mededeeling. In Argonne zijn kleine gedeelteljjke aan vallen van de Franschen mislukt. I usschen Maas en Moezel was het gisteren betrekkelijk kalm Pas in de avonduren be gonnen de Franschen een aanval, die na een strijd van twee uur afgeslagen werd. In het bosch van Ailly en in het Bois le Prête zijn gisteren gevechten op korten afstand geleverd waarin wij de overhand behielden. Nieuwe aanvallen gedurende den nacht werden afgeslagen. Bij wijze van antwoord op den op 5 April ondernomen bommenaanslag van vijandelijke vliegers op de open stad Mühlheim, die buiten het operatiegebied ligt en waarhij 3 vrouwen gedood zijn, is Chanzy, de hoofdplaats van de vestinggroep van denzelfden naam, door ons ruimschoots met ontplofbare bommen en brandbommen bestookt. Volgens verklaringen van Fransche officieren, zijn de kathedraal Notre Dame te Parijs en die te Troyes en voorname staatsgebouwen, geïyk de Nationale Bibliotheek, kunstgebou wen, het lnvalidengebouw, Louvre enz. van militaire Inrichtingen als zoeklichten, draad- looze stations, machinegeweren, voorzien. Een terechtstelling. De »Neue Freie Pesse* ontleent aan de »New-Vork Tribune* de volgende schildering van de terechtstelling van een deserteur »Tk sprak iu het hospitaal een geestelijke, die bij een voornaam Eugelsch regiment te velde was; dat regiment nam krachtig deel aan de gevechten in Noord-Frankrijk en is thans bijna volkomen vernietigd. De geeste lijke zelf ligt in het hospitaal wegens zenuw- De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN mankt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehoudon op Donderdag den 15 April 1915, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 12 Aprii 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINQA Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevcdge artikel 37 in verband met artikel' IJ, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bii hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van JEAN BAPTISTE DOOM tg wonende te Ter Neuzen, in het benedenvoorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 10 en gelegen aan de Kazernestraat Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is" geschied kan ieder tegen liet verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 12 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1