Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee. Daarna gingen de Duitschers tot den aanval op onze loopgraven over, onder hun gebruike lijk geschreeuw van »Hoehen »IIoera«, maar onze mitrailleurs ontvingen hen op waar dige wijze. Desniettemin hadden wij tien dooden en drie gewonden. De eigenlijke aan val had niet langer dan 10 minuten geduurd, maar het waren ontzettende minuten. Om drie uur begon weer een bombardement om een nieuwen aanval in te leiden, maar deze was veel zwakker dan de vorige mijn vriend werd gewond, een kogel rukte een schouderstuk van mijn jas af. Daarna heerschte er weer ruster floten ons nog wel eenige kogels om de ooren, maar dat had niet veel meer te beteekenen. Akelig klonken nu de noodkreten van ge wonden en stervenden, welk een onheil was er weer in enkele minuten aangerichtDe lijken werden weggehaald, maar lang niet alle. Dozijnen gesneuvelden bleven liggen ten prooi aan ratten en kraaien en in de loopgraven heerscht een verpestende lijklucht. Wederom ben ik aan het gevaar ontsnapt, en ik heb nu verlof gekregen om eenigen tijd achter het front uit te rusten. (Tel.) Om Zeebrugge. Aan de Yser. Een correspondent te Sluis meldt d.d. 6 April Dat de Engelsche kruisers nog op Zeebrugge loeren, bleek Dinsdagmorgen, toen de Duitsche kanonnen tusschen Heyst en Duinbergen weer eenige schoten in zee vuurden. Er werd uit zee echter niet geantwoord. Den ganschen dag klonk trouwens 't geschut, maar 't was van de Yser. In den namiddag regende en stormde het, doch boven 't geloei van den wind, bulderde 't kanon. Dagen achter een werd er dus aan de Yser, zoowel te Dix- muiden als te Nieuwpoort hardnekkig gestreden. En nog geen «doorbraak* zegt het volk. Maar van weerskanten is er heel wat krachts inspanning noodig, om de verdedigingswerken te vernielen. Van Duitsche zijde vernam ik eenige bijzon derheden over de sterkte der werken. Elke ruïne, elke woning, hoe gehavend ze was, is als een fortje geworden In de duinen aan gindsche zijde van Ostende, zitten de Duit schers als ingegraven. Dit hebben we trou wens ook aan dit kustgedeelte zien gebeuren, en we herinneren aan ons bericht over Blan- kenberge. En verleden week zei ik ook, dat het gerucht van frontverandering wel in tegenstrijd was met die versterking, waaraan men den gan schen winter heeft kunnen werken. Een frontverandering zou wel een der groot ste verrassingen zijn. Vier dagen aanhoudend schieten dus weer, en met kracht. Ook de vloot werkte mee. En heden was er te Brugge nog geen ander resul taat bekend, dan 't gewoneveel gewonden, en het terugvoeren van heel wat uitrusting stukken naar 't militair depot. Ja, men meldde ook, dat Westende weer geleden heeft, wat uit de vlootactie wel te begrijpen is. De cavalerie ligt nog steeds bij de Neder- landsche grensdie van Maldegem werd zelfs versterkt. Te Westkapelle daarentegen werd de bezitting gedund. 't Broodrantsoen voor de Duitsche militairen in de duinen alhier bedraagt '/a K.G. per dag (een brood van V/„ K.G. per drie dagen,) dus nog 't dubbele der burgerij al is 't ook ver minderd. In Woëvre. De correspondent van de Times meldde Maandag uit Parijs Het lijdt geen twijfel, dat de Franschen opnieuw een beweging van beteekenis onder nemen in Woëvre d. w. z. in het bosch achtige en bergachtige terrein tusschen de Maas en de Moezel ten Z. van Verdun, waarover bet Duitsche leger zich verspreid heeft in de gedaante van een voet waarvan zich de toon te St. Mihiel bevindt. Ofschoon de communi que's in den laatsten tijd ongewoon kort zijn geweest, wordt er bijna eiken dag iets over dien sector gemeld. Het doel van de Franschen is de Duitsche verbindingslijnen met St. Mihiel te bedreigen met andere woorden, door op de wreef en het plat van den voet te beuken den toon te nopen zich terug te trekken. In het begin van de vorige week vielen zij te Combres en te Les Epargas aan, die aan de wreef liggen, en dienden hun vliegers door op verschillende punten achter de Duitsche linies bommen te werpen, speldeprikken tot in de streek van de enkel. Tezelfdertijd heeft het plat van den voet ernstig te lijden van voorwaartsche bewegingen van de Franschen, eerst in het Bois le Prêtre, daarna te Fey-en- Haye (dat 1.1. Woensdag genomen werd) en Régnieville, dat Zaterdag bezet is. Door de vermeestering van die dorpen zijn de Franschen weer wat dichter bij de Duitsche hoofdaders gekemen den spoorweg die door het steile dal van de Hupt de Mad loopt. Zij zullen nog maar een kilometer of drie verder behoeven te kouen om dien af te snijden. Troepenbeweging, Kleurlingen, Het front, Gewonden enz. Uit Rousselaire wordt d.d. 7 April aan de Telegraaf het volgende geschreven Ook van Rousselaere zijn enkele troepen naar 't Oosten vertrokken en door jongere, blijkbaar recruten, vervangen maar de be weging was van geen invloed. Rousselaere telt steeds van 12 tot 15 duizend militairen, in gekwartierd in 't arsenaal, in scholen in leeg staande, maar ook veel in bewoonde huizen, bij de burgers dus. Loopgraven werlen in den laatsten tijd ge maakt ten Noorden der stad, tusschen de wijk Batavia en Aardappelduiker. De soldaten hebben weinig rust. Komen ze van 't front, dan moeten ze toch iederen dag exerceeren op 't groote oefeningsplein, aan gelegd tusschen de wijk Batavia en het kanaal. Eenige dagen geleden werd de exercitie gestoord door de verschijning van een Engelsche aéro- plaan. In een oogwenk stormden de soldaten heen en schaarden ze zich langs de huizen van de Bataviastraat. De aviateur wierp echter geen bommen. Zelden gaat er een dag voorbjj zonder dat twee of drie aéroplanen der ver bondenen boven de stad komen. Dan hoort men plots een geweldig kanongebulder en mitrailleurgeknal. 't Geschut staat o.a. op een hoeve op den Ardagschensteenweg. Maar hier werd nog geen aéroplaan der verbondenen neergehaald. De Duitschers hebben ook een vliegplein tusschen Rousselaere en Rumbeke, niet ver 't kasteelbosch. van Soldaten, die hier komen rusten, streden te Dixmuiden, Poelcapelle en ook te La Bassee. Wel vijf keer meldden ze de verovering van Yperen en Nieuwpoort. 't Is moeilijk, om ze kere bijzonderheden van 't front te krijgen, hoe dichtbij dit ook is. Maar ik kan u toch melden, dat de frontlinie niet verandert. In de laatste weken werd hevige druk uitge oefend bij Poelcapelle en St. Eloi, doch te vergeefs. Duitsche gewonden liggen voortdu rend in 't College (Seminarie). Engelsche en Fransche gewonden worden in een afzonder lijk gebouw verpleegd, nl. het Patersklooster, in de Leenstraat. Duitsche diaconessen en am bulance-zusters verzorgen de gekwetsten. Al is het verboden met de militairen over den oorlog te spreken, toch geschiedt dit om dat de ingekwartierde militairen er zelf over beginnen. Zoo verzekerden er mij, dat ze bij Dixmuiden met zwarten gestreden hadden en dezen hoe de kleurlingen soms ook voor hun leven smeekten en zich dus wilden overgeven, zonder genade neergeschoten, daar zwarten niet gevangengenomen werden. Dikwijls wordt temidden van den nacht al arm geblazen. Dan geraakt Rousselaere in rep en roer. De soldaten stormen naar hun posten. Soms is 't een oefening, soms echter moeten troepen dadelijk naar 't front vertrekken. Er liggen nu ongeveer 400 militairen aan hun wonden bezweken, op 't kerkhof begraven. Ze hebben een uitgestrekt, afzonderlijk deel van en doodenakker. Rousselaere is ook een hoofdpunt voor de Duitsche veldpost. De post komt hier met den trein aan en de brieven, enz. wordert per auto naar 't front gebracht. 90 Groote broodovens staan op de speelplaats eener gemeenteschool, maar ook achter de stad, zooals te Ardoye, bij de kerk. Deze laat ste ovens stonden vroeger aan de andere zijde der stad, naar 't front toe. Ook op veel punten zijn veldkeukens. De burgerij leeft op Amerika. De levens middelen worden per schip aangevoerd over het kanaal van Rousselaere naar de Leie. Geen slag werk, tenzij voor burgers, die vroeger, gedwongen, maar nu, door ellende gedreven, eiken morgen per tram naar de frontzijde vertrekken en 's avonds terugkeeren. Zij her stellen nog altijd wegen met 't puin van ver brande huizen, welke nu vrijwel opgeruimd zijn. Ze verdienen 2 frank en een half solda tenbrood per dag. Veel vrouwen en kinderen leuren met sigaren, tabak, chocolade, enz. Een groot deel der bevolking wordt ondersteund. Langs 't kanaal liggen opslagplaatsen van aard appelen, door militairen bewaakt. Op de meest hoffelijke wijze verricht bur gemeester Mahieu zijn zware taak. Hij heeft al menigen dag gevangen gezeten. Op 't stadhuis zijn nog altijd acht gijze laars. Menige burger zit in Duitschland gevangen. Een straf van minstens drie maanden moet ginds uitgeboet worden voor minder bromt men in 't stedelijk gevang. De vonnissen wor den op de Groote Markt bij plakkaat bekend gemaakt. 't Regent nog altijd boeten. Een plakkaat gebiedt nu de boeren hun lan derijen te bebouwen, alleen met voedingsge wassen. Ook de burgers mogen geen voet tuin grond ongebruikt laten. Wie geen zaad of planten heeft, kan zich tot een bijzonder bu reel op 't stadhuis te Rousselaere wenden. Me nig afgedankt krijgspaard is voor ploeg, eg, of wagen gespannen. Drie scholen zijn geopend. Veel burgers, wier woning verbrand is, verblijven met vrouw en kinderen in een gesticht der Katten straat. De boeren komen niet meer ter markt, maar menige burger loopt de hoeven af, om melk, boter en eieren, teneinde die met een klein winstje te verkoopen. De gemeente Staden, bij Rousselaere, is zoo goed als ontruimd, 't Water was er besmet en zou ziekten verwekt hebben. Er komen nu en dan gevallen van desertie voormen wordt het dadelijk gewaar aan strenge huiszoekingen. Krijgsgevangenen. NEERPELT, 6 April (Telegraaf). Van Hasselt is Zaterdagavond een trein vertrokken naar Luik, waarin 1G3 dienstplichtige Bel gen uit de provincie Limburg, die als krijgs gevangenen vervoerd worden, naar Duitsch land Het aantal arrestaties is aanzienlijk toegenomeu in de laatste twee weken. Onder de gearresteerden bevond zich ook een enkele oude man, wiens zoon gevlucht was. Het sta tion te Hasselt was afgesloten de burgers werden geweerd om ongeregeldheden te voor komen. Ik verneem uit goede bron, dat door bemid deling van den bisschop van Luik, van de Duitsche militaire overheid verkregen is, dat geen vrouwen gearresteerd worden, wanneer haar zonen gevlucht zijn. De gemeenten moe ten daarvoor nu een iosprijs betalen, boven dien wordt nog de gewone boete opgelegd. Uit verschillende Limburgsche dorpen zijn gevangenen naar Duitschland gebracht. Uit Brussel. Het Belgisch informatiebureau verneemt uit Brussel De Duitsche militaire overheid liet onlangs aan het Brusselsch gemeentebestuur weten, dat het te zorgen had voor het herstellen van den grooten verkeersweg tusschen Brussel en Mechelen. Dat kwam neer op een geheele nieuwe bestrating. Het gemeentebestuur ant woordde dat die straatweg een rijksweg was, en dus buiten het wegennet lag dat Brussel in beheer heeft, te meer, daar geen enkele meter van dien weg op Brusselsch grondge bied ligt. Toen het Duitsche militaire bestuur bleef aandringen, beriep het gemeentebestuur zich op de Haagsche Conventie, ten bewijze dat uitsluitend de Duitsche regeering aangewezen was om deze werken voor haar rekening te nemen, en dat het opleggen van deze ver plichting aan de gemeente Brussel even on juist zou zijn als te eischen van de gemeente het herstel van den straatweg van Konings bergen naar Berlijn. Daar het legerbestuur wilde doordrijven, wendde de gemeente zich tot het Duitsche civiele bestuur. Dit stelde, na onderzoek van de zaak, het gemeentebestuur van Brussel in het gelijk. Doch onmiddellijk na die uit spraak liet het militaire bestuur zijn opper gezag over het civiele bestuur geldenhet veroordeelde de gemeente Brussel tot eene boete van 500,000 frs. omdat het geweigerd had te gehoorzamen aan zijne bevelen en dwong haar daarenboven de werken onmid dellijk uit te voeren. Koning Albert van België. Ook de «Echo Belge«" brengt den vorst eerbiedige hulde en schrijft o. a.Nog is België niet bevrijd. Maar wij zijn vol ver trouwen en rekenen op de overwinning, vaster en zekerder dan ooit te voren. En naar gelang de ontknooping nadert, vermindert onze onrust, omdat wij overtuigd zijn te zullen zegevieren en vertrouwen hebben in onze zaak. Een geestestoestand, waaraan het voorbeeld van den koning niet vreemd is. Zonder dat wij ons rekenschap ervan geven, werkt dat voorbeeld op ons in en sterkt ons. Het is nu ruim acht maanden geleden, dat de koning op dien ge- denkwaardigen dag, waarop over het lot van België beslist werd, zijn »neen« den indringer toevoegde en geen dag, geen uur is hij in zijn krachtige houding verzwakt of heeft hij van afmatting blijk gegeven. En toch was de beproeving afschuwelijk. Eindelijk, na drie maanden worstelen, heb ben de koning en zijn handjevol dapperen zich kunnen vastzetten in het terrein en een slagboom kunnen vormen, die de vijand nog steeds niet heeft vermogen te verwijderen. Nog handhaven wij onze driekleur op Bel gisch grondgebied. Eiken dag verscheurt het schroot het dundoek, maar het wint slechts aan schoonheid, nu nog slechts flarden aan den vlaggestok wapperen. In Belgischen bo dem geplant, is het meer dan een ijdel sym bool of teeken van hoop het duidt de wer kelijkheid aan en het geklapper van de banen in den wind klinkt als het geluid van den- gene, die van gene zijde van den Rijn den nobelsten, heldhafstigsten en grootsten der koningen de beleediging durfde toevoegen Koning zonder land. Zij hebben het hem wel willen ontnemen, dat land, aan dien vorst, die slechts er voor leefde om het door werken des vredes groot en vruchtbaar te maken en heerlijker en schooner voor lien, die het bewoonden. Zij zijn er niet geheel in geslaagd. Zoolang nog het kleinste stukje ervan onbe zet is, is heel het land vrij, want hoe zwaar ook de hiel van den overweldiger drukt, de ziel van het land raakt hij niet. Die ziel is ontembaar en blijft geheel toegewijd aan den Man, die haar in zeker opzicht aan zichzelf ontdekt heeft en die er de reinste en hoogte incarnatie van blijftonze Koning. Gesneuvelde Juristen. Hoe velen in dezen grooten oorlog vallen, wordt men het best gewaar, als men het aantal gesneuvelden alleen van een' bepaalden stand of klasse ziet. Het „N v. d. Dag" heeft thans een bericht uit de «Deutsche Juristenzeitung«. Volgens deze opgave zijn tot nu toe 1472 Duitsche rechtsgeleerden op de slagvelden gesneuveld, onder wie 7 hoogleeraren aan universiteiten, 313 rechters, regeeringsambtenaren en ambte naren van het Openbaar ministerie en 1152 advocaten. PETERSBURG, 7 April. (Telegraaf-agent- schap.) De generale staf deelt mede In de Karpathen, tusschen de rivier To- plia en Uzsok, duurt ons offensief voort ondanks tegen-aanvallen van den vijand, die belangrijke versterkingen ontving, welke aan de Duitsch- Oostenrijke troepen onttrokken waren. Alle toppen van de hoofdketen der Beskiden, ten Westen van het dorp Oustzykigornyia zijn in onze handen en onze troepen maakten zich achtereenvolgens van alle Zuidelijke verster kingen meester. In den loop van den 5en April vielen on geveer 2900 gevangenen, drie kanonnen en verscheidene mitrailleurs in onze handen. Op de vorige {sectoren van ons front zijn geen belangrijke wijzigingen ingetreden. De gevechten van ondergeschikt belang en de infanterie-acties duren voort. PETERSBURG, 7 April. (Telegraaf-agent- schap.) Sinds den 2_7en Maart zijn de aanval len der Duitschers in de streek van Koziouvika en Rozanka gestaakt. De operaties, om ons front in die streek te doorbreken, werden den len Februari door de Duitschers begonnen en acht weken lang trachtten zi] tevergeefs onze stellingen te ne men. Duitsche regimenten, die hier opereer den, moesten door de enorme verliezen, als gevolg van onzen tegenstand, drie of vier keer hun contingenten verwisselen. Thans is het einde van de Duitsche aanval len de erkenning van de nutteloosheid der enorme offers. Den Gen April vielen de Duitschers ons zonder succes aan in de streek van Suwalki bij Ludvinovo. Denzelfden dag zonk bij Liban een Duit sche hydroplane, welker inzittenden, die bom men op de vreedzame stad Libau hadden wil len werpen, door ons gered en krijgsgevangen werden gemaakt. Een Fransche kruiser in actie. De »Lyon Républicain* verneemt uit Parijs, de de pantserkruiser «d'Entreccasteaux* den 28en Maart ter hoogte van Ejaza (Syrië) een boot had uitgezonden om een zeilschip te doorzoeken. Deze boot werd van de kust uit beschoten, waarbij een man gedood en een zwaar gewond werd. De Fransche kruiser nam daarop het dorp en de haven en zich daar bevindende Turksclie troepen onder vuu r. De „U 29" gezonken. BERLIJN, 7 April. (Wolff-bureau). Officieel. De duikboot »U 29is tot heden van hare laatste onderneming nog niet teruggekeerd. Volgens een op 2G Maart bij de Engelsche ad miraliteit gepubliceerd bericht, zou de boot met de geheele bemanning vergaan zijn. Zij moet dus als verloren beschouwd worden. De plaatsvervangende chef van den marine-staf. BEIINCKE. Reeds den 26sten Maart werd door de En gelsche admiraliteit gemeld, dat zij goede redenen had om te veronderstellen, dat de Duitsche onderzeeër »U 29* met man en muis vergaan was. Bovenstaand officieel bericht van Duitsche zijde maakt deze veronderstelling tot zekerheid. (Deze duikboot werd, naar verluid, gecom mandeerd door kapitein Otto Weddigen, die eerst op de »U 9« was en de Britsche kruisers »Hogne«, »Cressy« en Aboukir« op 22 Septem ber en de »Hawke« op 16 October tot zinken

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2