Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2563. Zaterdag 10 April 1915. 28e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS. Per 3 maanden 75 eent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders sn den Uitgever. Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelyk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte^ Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Nsuaen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M, DE JONGE te Ter Neuzen. GRONDBELASTING. De Burgemeester van TER NEUZEN, Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870(Staats blad no 82) tot regeling der Grondbelasting Brengt ter kennis, dat de door hem ontvangen staten van de uitkomsten der meting en schatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld, gedurende 30 dagen, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat aan ieder, wiens eigen dommen in die staten vermeld zjjn, eene kennis geving zal worden gezonden. Ter Neuzen, den 6 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DE OORLOG. Officieele communïqué's. PARIJS, 7 April. (Havas.y liet officieele communiqué van hedennamiddag meldt: Een Duitsch detachement met drie mitrail leurs was er in geslaagd naar den linker-oever van de Yser ten Zuiden van de Drie Grachten over te steken en werd hier gisteren aangeval len door de Belgische troepen, die zich van Drie Grachten meester maakten. Ten Oosten van Verdun hebben de Fran sehen, behalve Gussainville, de voornaamste heuveltoppen bezet. Een aanval in de richting van Etain stelde de Franschen in het bezit van den heuvel 219 en 220 en van de boerderijen »Havet-Bois« en »Hopital«. Meer naar het Zuiden wonnen de Franschen terrein in de richting van Maizeraj. Bij Les Eparges wonnen de Franschen even eens terrein en handhaafden zich op het ver overde gebied, terwijl wij 60 gevangenen maakten onder wie drie officieren. In de bosschen van Ailly en Brulé hand haafden de Franschen zich in de door hen veroverde stellingen, sloegen alle tegenaanval len af en veroverden nieuwe loopgraven. In het Bois-le-Prêtre kwamen de Franschen opnieuw vooruit. Het blijkt uit de mededeelingen van krijgs gevangenen. dat in den loop van de jongste aanvallen der Franschen in het Zuiden van Woeuvre zes Duitsche bataljons totaal ver nietigd werden. Bij Bans-de-Sapt en Font°nelle deden de Franschen een Duitsche verschansing door een mijn in de lucht vliegen. Ten Zuid-Oosten van Hartmannsweiler ver overden de Franschen een heuveltje, dat als observatiepost diende 'voor een Duitsch kolonel, die in den strijd vaD 26 Maart een brigade aanvoerde. De Franschen trokken dien heuvel voorbij en maakten gevangenen. BERLIJN, 7 April. (Wolffbureau). Officieel wordt d.d. 7 April uit het groote hoofdkwartier gemeld De eergisteren door ons bezelte boerderij »Drie Grachten«, die de vijand met zware artillerie en mijnwerpers in elkander gescho ten had, werd derhalve gisteravond door ons opgegeven. In de Argonne mislukte een aanval van den vijand ten gevolge van het vuur onzer ja gers. Noord-Oostelijk van Verdun kwamen de Franschen bij 'n aanval slechts tot onze voor ste stellingen. Oostelijk en Zuid-Oostelijk van Verdun mislukte een reeks aanvallen onder buitenge woon zware verliezen. Bij de hoogte van Combres zijn twee Fransche bataljons door ons vuur vernietigd. Bij Alzev gingen onze troepen tot een te genaanval over en wierpen den vijand naar zijne oude stellingen terug. Eveneens zijn alle aanvallen der Franschen bij Flirey volkomen mislukt. Tal van gesneu velden bedekken het Jerrein voor ons front, wier aantal nog vermeerderd wordt, doordat de Franschen de in hun eigen loopgraven gesneuvelden voor het front hunner stellingen wierpen. Aan den zuidelijken rand van het woud van Le Prêtre sloeg een onzer oataljons in een bajonet-gevecht een aanval van een sterke troepenmacht van het 13e Fransche regimentaf. Bij Hartmannsweilerkopf wordt sedert gis ternamiddag niettegenstaande een hevigen sneeuwstorm, gestreden. PARIJS, 7 April. (Reuter). Het communi qué van hedenavond luidt Het weer is nog steeds zeer slecht, doch er heerscht groote activiteit tusschen de Maas en de Moezel, daar wij al het veroverd terrein behielden en nieuwe vorderingen maakten, waarbij wij twee rijen loepgraven nabij Pareid, ten Oosten van Verdun, veroverden. Dinsdagnacht maakten wij een grooten sprong voorwaarts bij Eparges. De Duitschers deden tevergeefs hevige tegenaanvallen gedurende den geheelen Woensdag. De Duitsche tegenaanvallen op het bosch van Ailly werden eveneens afgeslagen. Wij maakten vele gevangenen, waaronder soldaten van de garde. BERLIJN, 8 April. (Wolff.) Officieele me- dedeeling uit het groote hoofdkwartier De gevechten tusschen Maas en Moezel du ren voort. In de Woëvre-vlakfe ten O. en ten Z.O. van Verdun mislukten alle aanvallen van de Franschen. Van de hoogten bij Combres zijn op eenige plaatsen de tot in onze voorste loopgraven binnengedrongen vijandelijke strijd krachten door een tegenaanval verdreven. Uit het bosch van Sélouse ten N. van St. Mihiel tegen onze stellingen opgerukte bataljons werden met zeer zware verliezen in dat bosch teruggeworpen. In het bosch van Ailly is een verbitterd gevecht op een korten afstand wederom aan den gang. In het bosch te W van Apremont hebben onze troepen den vijand die zonder succes had aangevallen, vervolgd Vier aanvallen op onze stellingen ten N. van Flirey en twee avondaanvallen ten W. van het Bois le Pêtre door ons vuur gestuit, met zeer zware verliezen voor den vijand. Drie nachtelijke voorwaartsche bewegingen van de Franschen in het Bois le Pêtre zijn mislukt. Het verlies van de Franschen langs het heele front is weer buitengewoon groot, zonder dat zij ook maar het geringste succes te boeken hebben. In de buurt van Réthel is een Fransch vliegtuig dat uit Parijs kwam, gedwongen te landen. De vlieger verklaarde, dat over de verliezen der Franschen in den slag in Champagne te Parijs nog niets bekend was geworden. De gevechten bij den Hartmannsweilerkopf duren voort. PARIJS, 8 April. (Havas Officieele mede- deeling van hedenmiddag drie uur: Artillerie-gevecht in België, in het dal van de Aisne en ten O. van Atrecht. Ondanks het zeer slechte weer is de be drijvigheid zeer groot geweest tusschen Maas en Moezel. De Franschen hebben al hun winst behou den en zijn opnieuw gevorderd. Bij Parreid ten 0. van Verdun hebben de Franschen twee loopgraaflinies genomen. Bij Eparges hebben de Franschen in den nacht van Dinsdag op Woensdag een groo ten sprong vooruit gedaan. Den heelen dag hebben de Duitschers zeer heftige tegenaanvallen gedaan, maar niets teruggewonnen. Hun laatste aanval die bijzonder krachtig was, is weggemaaid in het vuur van de Franschen. Hetzelfde was het geval in het bosch van Ally. Na verscheidene tegenaanvallen, die alle afgeslageu zijn, blijven de Franschen meester van de door hen op 6 dezer veroverde stellingen. In het Bois Brülen (ten N. van Ailly) hebben de Ej-anschen een Duitsche loopgraaf genomen. De Franschen maakten aan dit gedeelte van het front talrijke gevangenen. Onder de gevangenen, op 6 dezer genomen, in de buurt van Hartmannsweiler, zijn man schappen van de garde, die naar die streek door de Duitschers overgebracht waren, na hun tegenslag van 26 Maart. Belgische gevangenen. TH1ELT, 7 April. (Telegr.) Een Duitsch communiqué meldde, dat de Duitschers bij Kloosterhoek, aan de Yser, 44 Belgische sol daten gevangen genomen hebben, 't Was als een overwinningsbulletin. Men schijnt bet aantal gevangenen dan nog met 4 vermenigvuldigd te hebben, volgens dit bericht uit Thielt. Vrijdag, 2 April, kwamen te Thielt elf Belgische krijgsgevangenen van de Yser aan. 't Waren jonge soldaten, vermoedelijk van de lichting 1914. Zij zagen er vermoeid uit sommigen waren zonder sako of muts anderen liepen op klompen. 't Volk keek zeer bedrukt naar de strijders, die van de Yser kwamen, van 't leger, dat men vreest, maar waarvan men niets ziet Doch de soldaten waren opgewekt en riepen, o. a.»'tOaat goed ginder Courage! Geef ons mutsen, schoenen en, als 't kan zijn, tabak en sigaretten. Maar kijk zoo triestig niet De Duitschers voerden de Belgische gevan genen dan vlug weg naar den wacht achter een herberg. In deze herberg was een oudere Duitsch militair, die plots een bierglas nam en bij de talrijke bezoekers welke hier wachtten voor de tram rondging, zeggend »Voor die Belgische soldaten*. Het glas was vlug vol. De soldaat over handigde het geld aan de waardin, om duide lijk te toonen, dat het werkelijk voor de ge vangenen was, en zei »Breng het hun*. De krijgsgevangenen werden verder naar Gent gevoerd, 't Waren de eersten sinds langen tijd. Thielt heeft steeds een talrijke bezetting, daar hier veel Kommandaturbureelen zijn. Het volk noemt ze: #de groote Kommandatur voor Vlaanderen*. Hier moeten doorreizende passagiers hun passen vernieuwen, of laten stempelen. Er komen dus dagelijks tal van vreemdelingen, wat nog eenige levendigheid brengt. Er waren verleden week troepenbewegingen in beide richtingen, van en naar 't front, maar de sterkere was van 't front. Troepen zijn r.aar 't Oostelijk terrein vertrokken. De Paaschdagen aan de Belgische kust. Een berichtgever meldt van de Belgische grens De, blijkbaar volkomen ongegronde, geruch ten aangaande een terugtrekken door de Duit schers van het Yserfront houden aan. Er is dan ook de beide Paaschdagen hevig aan de Yser gevochten. In ieder geval gaan de Duitschers voort met de kust tot aan de Nederlandsche grens te versterken. Den laatsten tijd is men vooral bezig in de duinstrook, die Knokke van Neder land scheidt Heel duidelijk kan men zien, hoe zij daar achter de duinen zich ingraven, ka nonnen gesteld hebben, en houten hutten en barakken hebben gebouwd. Telkens wordt dit gedeelte dan ook door aeroplanes bespied. En ook de Engelsche schepen nemen af en toe een kijkje. Zater dagavond verschenen er eenige kruisers voor de kust, die evenwel door het donkere weer niet onderscheiden konden worden, maar zich alleen door hun schieten lieten hooren. De Duitschers beantwoordden het Engel sche geschut, terwijl door een aeroplaan hun de richting werd aangewezen. Het was een fantastisch gezicht. Vuurpijlen werden in de lucht geschoten, om de aeroplaan op haar beurt de juiste richting aan te geven. Of het schieten eenige uitwerking heeft gehad kon niet worden geconstateerd. Deze aanval van uit zee was een voorspel van den aanval, die gedurende de Paaschda gen op het Duitsche leger is gedaan in Vlaan deren. Zooals zelden hoorde men hier het geschut daveren. Daarbij kwam, dat de actie van uit zee ondersteund werd. De Engelsche vloot lag voor Middelkerke, en heeft van daar uit de Duitsche stellingen beschoten. Het was eene vreeselijkte tegenstelling met de kalmte en den vrede van het Paaschfeest. Zijn er nog stemmen opgegaan op het Kerst feest zich te onthouden van den strijd, en heeft men dit ten deele dan ook gedaan, het Paaschfeest schijnt hier niet voor in de ter men te zijn gevallen en op het Levensfeest heeft de dood weer verschrikkelijke triomfen gevierd. Treinen met gewonden zijn in Brugge aangekomen, en verder doorgezonden. Ook in Sluis was men den eersten Paasch- avond nog in ongerustheid. In den avond weerklonk eensklaps hevig geweervuur van af de grens bij St. Anna ter Muiden. De Hollandsche grenswacht kwam terstond in het geweer. Maar spoedig bleek het, dat het vuur gericht was op eeuige koeriers, die van uit Sluis weer terugkeeren wilden naar hun woonplaatsen. Duidelijk hoorde men hun »balt« toeroepen, en toen zij daar aan niet wilden voldoen, werd op hen geschoten. De kogels vlogen tot een kwartier over de grens, en kwamen voor een deel vlak bij Sluis neer. Gelukkig zijn er geen ongelukken te betreu ren. Maar gevaarlijk is het zeker Ook de koeriers zijn niet getroffen. Nog in den nacht liepen de Duitsche schildwachten met lantarens gewapend, hen te zoeken, want zij meenden vast en zeker hen te hebben getrof fen. Maar de waaghalzen waren de grens weer overgegaan, en lagen, toen men hen zocht, reeds lang en breed in het hooi bij een boer te slapen. Zij hebben den moed niet verloren. Gisteravond zijn zij weder de grens overgetrokken naar hun land, en dit maal met beter gevolg. Maar met dat al heeft men hier weder een spannend oogenblik doorleefd. Als de kogels zoo dichtbij komen, dan.En 't behoeft niet eens op koeriers of smokkelaars te zijn, dat men zoo onvoor. zichtig schiet. Meer dan eens gebeurt het, dat men een Duitsch soldaat het land ziet af- loopen met zijn geweer in den arm, om een haasje te schieten. Dat de Nederlandsche soldaten nooit zijn voorbeeld volgen, zou ik niet durven verzekeren. Dezen nacht heeft men ook een enkele maal hooren schieten. Maar 't hield op, toen de morgen aanbrak. Als men tenminste eene uitzondering maakt voor het aanhoudende schieten, dat dezen morgeD van den kant van Zeebrugge komt. Maar dit was éénmaal tegen een aeroplaan gericht, en de andere malen schietoefeningen, gehouden met het nieuw geplaatste geschut. Dit kan steeds worden onderscheiden door het regelmatig, in bepaalde tempo's terugkomende schieten. Uit de loopgraven. Het was weer een heete nacht, schrijft een Fransch soldaat in een brief, die ons ter publi catie werd atgestaao. De granaten barstten rondom ons en sloegen diepe gaten in den grond.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1