Van bet Oostelijk oorlogstooneel. Duütsch legerbericht. BERLIJN, 31 Maart (W. B) Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld Ten westen van Pont-a-Mousson deden de Franschen bij en ten oosten van Requiéville, zoowel als in het Bois de Prêtre, aanvallen, die echter onder zware verliezen werden afgeslagen. Alleen op eeD plaats, ten westen van het Bois de Prêtre wordt nog gevochten. ijandelijke vliegers wierpen gisteren bom men op de Belgische plaatsqn Brugge, Chistelles en Kort rijk. zonder echter'militaire schade aan te richten. Ie Kortrijk werd door een bom een Belg in de nabijheid van het hospitaal gedood, een ander gewond. Fransche legerberichten. 1 ARIJS, 31 .Maart. (3 uur.) In den nacht van 29 op 30 Maart hebben de Duitschers zonder resultaat de beschieting voortgezet van de brug bij Nieuwpoort. Dinsdag bleef in den loop van den dag met herhaalde tusschenpoozen langs het heele front van de zee tot aan de Aisne het geschut aan den gang. In Champagne in de buurt van Perthes en Beau Séjour werden artillerie- en mijngevechten geleverd, waarbij de Franschen eenige voor deelen behaalden. In Argonne woedde op eenige punten van ue gevechtslinie de strjjd met volharding en hevigheid voort, maar zonder bepaalde resul taten, nog aan den eenen nog aan den anderen kant. Maandag werd Deaumont ten Notn-den van erdun met granaten van 21 c.M. beschoten. De Fransche b^terijen brachten echter het Duitsche geschut tot zwijgen. In het Westelijk deel van het Ie Prêtrebosch veroverden Fransche reservetroepen een reeks loopgraven, waarbij zij een lOOtal vijanden gevangen namen, o. w. ook een officier. Óndanks een hevigen tegenaanval behielden de Franschen het voornaamste deel der ver overde loopgraven ten Westen van Pont a Mousson op den weg van Auberge. In den nacht 7an Maandag op Dinsdag ver meesterden de Franschen een Duitschen post en stuitten een reeks tegenaanvallen. Na het gevecht bij den Hartmannsweilerkopf zijn 700 lijken van gesneuvelde Duitschers op het slagveld geteld. (11 uur.) In Champagne heeft een artil lerieduel plaats. Er heerscht onafgebroken -activiteit in de Argonne, speciaal tusschen Four de Paris en Bagatelle. De strijdende troepen zijn zoo dicht bij elkander, dat stukken van een Duitsch loop graafmortier, dat door een granaat getroffeD was. in onze loopgraven terecht kwamen. Wij heboen Dinsdag 150 Meter loopgraaf veroverd, daarbij krijgsgevangenen gemaakt en 2 loopgraaf mortieren genomen. Een aantal vijandelijke bataljons veroverde Dinsdag een gedeelte van het le Prêtrebosch, doch werd kort daarop weder verdreven. Een Frausch vlieger heeft Dinsdagnacht 24 bommen geworpen op stations in Woevre, Cbampagee en bij Soissons en in België Woens dag over dag op het station Brugge en een vliegkamp. Nog troepenbeweging in Oostelijke richting- Bij de Belgische soldaten. Wapenschouwing door koning Albert en Joffre. Een correspondent te Sluis meldt ons, d.d. 30 Maart In Oostelijke richting blijft hier, in Noord- iaanderen, troepenbeweging aanhouden. De zen morgen weer cavalerie door Brugge, ko mend van 't front. Ook Zondag en Maandag en den nacht er tusschen trokken soldaten met paarden, wa gens en zelfs kanonnen, van Brugge in de richtiug Gent. Allerlei geruchten loopen daar over rond. Men beweert, dat 30%, der grens bezetting naar t Oosten vertrekt. Zeker is het, en ik heb dit zelf waargenomen, dat de posten van^ de grens heden zeer verminderd waren. Een ander gerucht handelt over verandering van front-linie, t Getrouwe Maldeghem meldt heden: »Y\ij ontvingen Maandag bevestiging van een tweede onzer koeriers van het bericht, hetwelk we gisteren meldden, dat te Kortrijk en te l hielt de Duitschers hebben aangeplakt, dat ze de Yser om krijgskundige redenen zul len verlaten*. Ik heb dit gerucht insgelijks vernomen, maar blijf wantrouwend tegenover het weer geven van plakkaten, welke dikwijls verkeerd begrepen worden en wacht nog mijn zeker nieuws af. Uit Brugge vernam ik hedenavond nog, dat ook daar druk gesproken wordt over het plan der Duitschers, om de Yser-linie ge deeltelijk op te geven. Maar 't plakkaat was er niet bekend. Die troepenbewegingen in Oostelijke rich- ting zjjn meer voorgekomen. Toch maken ze sensatie nu in Noord-Vlaanderen. Hedenmorgen zag ik boeren den akker be werken onder toezicht van Duitsche soldaten. De akkers lagen langs de grens en daarom deze militaire bewaking. De kabelballon bij Zeebrugge hing heden weer omhoog ter observatie. Na't aviator-be- zoek, dat ik u meldde, bleef het om de haven den ganschen dag rustig. Hier voor mij ligt een photo van Belgische soldaten in hun nieuwe kleedij, mannen van de lichting 1914. De uniform, heel eenvoudm en sober, is grijs van kleur heeft breeden kraag en één rij knoopen. De Belgische soldaat droeg vroeger een kogeitasch aan den gordel riem, op in midden van 't lichaam bevestigd. Deze strijders dragen twee taschjes aan een band over den schouder, 't Hoofddeksel is een don kere pet met oorlappen, welke omlaag gehaald kunnen worden en dan de ooren bedekken. Een soldaat van die lichting schrijftHet is ongelooflijk hoeveel geestdrift er onder onze jonge klas van 1914 Eindelijk, na 4 maanden ongeduldig oefenen en wachten, zijn wij uit G., in frankrijk, mogen vertrekken naar ons niet bezette België. Ik heb nooit zooveel geest- dntt gezien als op onze reis. Waar we kwa men zongen de Engelschen »'tls a longe wy van Ty pour ci ryc en de Franschen de ^Mar- seillaise*,^ en wij natuurlijk den Vlaamschen Leeuw, Zij zullen hem niet temmen*. In De anne kwamen we aan het muziek aan het hootd. Zes dagen bleven we daar, om te rusten. Eer we naar de loopgraven vertrokken, kwam de koning met generaal Joffre ons bewonde ren en ons aanzetten moedig te strijden en goed te hoorzamen. Eer wij vertrokken kre- ge ws elk vijf sigaren, met het merk »de i ser 1914« erop«. Van deze wapenschouwing gaf een Engelsch blad een photo koning Alburtus en generaal Joftre staan voor een eenvoudige, Vlaamsche ïeiberg, met opschrift: »In den Vlaamsohen Leeuw«, een uithangbord, dat men in Vlaan deren veel zag. Aan de grens en te Brugge. Een onzer correspondenten schrijft: Bij de Duitsche bezettingstroepen aan onze Zeeuwsch-V laamsche grens hebben wjj al heel wat verschillende soldaten gezien. Daar waren mariniers onder Beiersche landstormers, die in hun dikke zwarte jassen met stoffen knoo pen wel eerzatne burgers geleken, vaders, ja soms grootvaders, W urtembergers met het kruis op hun pet; jonge, stevige Ulanen, kurasiers, dragonders, doodskophuzarenzelfs manschappen van de keizerlijke garde. Sommige troepen streden in net Oosten en wisten te vertellen van ijs en sneeuw en bloedige gevechten bij de Masurische meren en in de bergpassen. Anderen hadden gevoch ten bij Reims en Arras, waren overgeplaatst naar het oosten en weder teruggekomen naar België. Maar de meesten hadden in de loop graven rondom peren ot aan den Yser ge legen. Dikwijls komen ze hier aan de grens wat uitrusten, om dan na eenige tijd weder naar het front terug te keeren. Ook de jongste lichtingen komen menigmaal eerst aan de grens in actieven dienst, om deü spoedig te vertrekken. Ze gaan met meer moed en geest drift heen, dan de ouderen, die reeds de verschrikkingen van de loopgraven hebben medegemaakt. Hun taak aan de grens is :strenge bewaking, helpen bij de requisites en de orde handhaven, de orde die wel nooit wordt verstoord. Deze grensbewaking leidt uog al eens tot aanhouden en wegvoeren. Tal van personen uit Kuokke hebben door hun pogingen over de grens te sluipen reeds moeten kennis ma ken met de kelders van het Germaniahotel aldaar ot een hokja op een ander dorp, om daarna naar de gevangenis te Brugge te wor den vervoerd. De straffen voor deze, onge oorloofde grensoverschrijding varieeren van tien dagen tot vier jaren. Het vervoer van brieven verzwaart de straf aanmerkelijk. Zoo is druk besproken de aanhouding van eene vrouw te Middelöurg, waarmede wij na tuurlijk bedoelen het Vlaanderensche Middel- burg, gelegen vlak tegen de grens bij Heille, een buurtschap van Sluis. Dit kleine dorp, eertijds eene stad door wallen, muren en poorten omgeven, is eene nederzetting van bewoners uit Dinant, na de verwoesting dezer stad door Filips den Goede. Deze brachten er hunne nijverheid, de koperslagerij, over, waardoor de Middelburgers den bijnaam van Ketelboeters* hebben ontvangen. Nu is 't een klein landbouwdorp, waarvan alleen de schoone kerk de herinnering aan vroeger da gen wakker roept. Genoemde vrouw dan had haar koeier., uit vrees voor requisitie, over de grenzen op Hol- landsch gebied gebracht, lederen dag ging zij ze melken en bracht dan meteen wel eens een paar brieven mede, te Heille aangekomen, van Belgische soldaten voor hunne vrouwen en kinderen. Op zekeren avond werd zij, bij het oversteken der grens, aangehouden en voor den nacht in een hokje opgesloten. Maar hare bewakers vielen in slaap zij wist uit te breken en vluchtte weder over de gren zen. Doch hier vernam zij, dat de Duitsche overheid had gedreigd, dat, zoo ze niet te rugkeerde, haar man en kinderen naar Duitsch- land zouden gevoerd worden, en aan de ge meente Middelburg eene boete zou worden opgelegd. Daarom besloot zij terug te keeren, en aan de grens aangekomen, werd zij terstond in een rijtuig geplaatst om naar Brugge ver voerd te worden. Maar toen kreeg zij spijt van teruggekeerd te zijn, en begon in het rijtuig te gillen en te tieren, zoodat men haar vastbinden moest. Ze werd naar Brugge ge bracht, maar door de bemoeiingen van enkele burgers heeft men haar na eenige dagen in vrijheid gesteld, en kwam zij naar Middelburg terug. Nu zijn er weer twee burgers uit Middel burg aangehouden, omdat zij over de grenzen hadden willen sluipen en ook een uit Knokke. En toch zijn er nog altijd mannen, ook jonge mannen, die zich bij nacht door de polders wagen, al kost het hun de grootste inspanning over de grens te komen. Menig maal werpen zij zich bij 't hooren van ver dachte geluiden in slijkerige alooten en blijven daar soms een uur liggen. Soms moeten ze weer terug en hooren de kogels om hun ooren fluiten Maar ze geven 't niet op. Onverzettelijkheid en lust iets te verdienen met het vervoer van brieven dringen hem hiertoe. Er worden allerlei listen gebruikt om de brieven over te brengen, ook door menschen, die verlof hebben de grens te passeeren. Een veel gebruikte list bij de vrouwen was de brieven te verbergen in het haar. Anderen in hun schoenen, waarin zij de brieven leggen en daarover een kurken zool plakten. Maar dergelijke kunstgrepen kennen de Duit schers reeds, en dus moet er naar nieuwe worden gezocht. Toch hoedt men zich meestal in die brieven andere mededeelingen te doen, dan van huis houdelijken aard. De koeriers treden dan ook doorgaans op hunne wijze als censor op. Niet lang geleden had iemand een paar honden gedresseerd op het overbrengen van brieven, maar de arme dieren zijn kort daarop op één hunner tochten neergeschoten, De soldaten aan de grens houden zich over het algemeen rustig. Er zijn vriendelijke mannen onder. Af en toe hoort men evenwel eeD wan klank. Zoo waren te Middelburg dragonders aangekomen, wier eerste werk was de pastorie te bezetten en daar een piano heen te sleepen. Het kruisbeeld en het Mariabeeld van den pastoor werden verwijderd en een portret van den keizer daarvoor in de plaats gesteld. Te Maldeghem werd, niettegenstaande het protest der R.-K. geestelijkheid, de dorpskerk opgeëischt, ten einde daariu Protestantsche godsdienstoefeningen te houden. Ook het requireereD geeft dikwijls aanleiding tot onaangenaamheden. Die graan heeft ver borgen en verraden wordt, moet zijn koren missen en krijgt een zware boete. Onlangs werd van een boer, die reeds al zijn graan had moeten missen nog 50,000 kilo hooi opgeëischt. Maar deze hield zich fliuk en eischte eerst betaling in geld voor zjjn graan. Na veel moeite werd hem einde lijk de gelegenheid gegeven naar Brugge te gaan om zijn bons in geldswaardig papier om te zetten. De boeren hebben over het algemeen wei nig lust hun landerijen te gaan bewerken. Ze vreezen, dat de oogst toch voor den Duits man zal zijn. Maar anderen leven in goedver- trouwen, dat tegen den oogst België weer vrij zal wezen. Er zijn verscheidene Nederlandsche boeren, die ook in moeilijkheden zitten, omdat hun land op Belgisch grondgebied ligt, gelijk ook vele Belgen land in Holland hebben. Niette genstaande de bemoeiingen van den Nederland- schen minister heeft de Duitsche overheid niet toegestaan, dat deze boeren hun land in België kommen bewerken, ook al ligt dit land vlak aan de grens. Zoo ken ik een boer, wiens geheele hofstede, behalve zijn huis en een wei, op Belgisch gebieu ligt De Duitsche overheid heeft gezegd, dat de Belgen dat land maar moeten bewerken. Maar de gelegenheid om Belgische arbeiders te huren ontbreekt geheel, en de boeren durven het risico ook niet aan. Het beste was dat er uitwisseling geschiedde tusschen Belgisch en Nederlandsch land. Maar hoe die tot stand te brengen Dikwijls ziet men aeroplanes boven de stad die de omgeving van Zeebrugge verkennen In den laatsten tijd werden er geen bommen geworpen op het grondge bied der stad. Alleen te Sint-Andries en Zweveziele, niet ver van de stad, op soldaten en wat weder nog op de vliegpleinen te Git, op den wegnaar Rousselaere, en te Ghistel, op den weg naar Dixmuiden. Er zijn genoeg levensmiddelen te Brugge voorhanden en de toestand is er ook beter dan te Oostende. Naar de kust worden geen passen afgeJ geven. De Duitschers spreken veel over het tor- pilleeren van Engelsche schepen en voor spellen aan de burgers, dat de Britten spoe dig hongersnood zullen krijgen. Maar het volk gelooft niet veel daarvan. Integendeel. Men begint te mompelen van een mogelijken terugtocht der Duitschers; een verleggen van hun front, meer naar het Oosten toe. Hoe dit zij, de gewonden, die nog steeds in massa's aankomen, worden terstond doorgezonden. Alleen de zwaargekwetsten ontvangen een voorloopige behandeling. Gelijk reeds gemeld is, is de staf van Brugge naar Eecloo overgeplaatst. Ook 'spreekt men ervan, dat cavalerie van het Yserfront reeds is ver trokken. Officieren hebben gezegd, dat Brugge niet te vreezen had. Dat gedeelte van Vlaanderen zou gespaard blijven en ook al zou men terugtrekken. (Hbld.) In België. \ran uit zee wordt weer voortdurend schie ten gehoord. Engelsche oorlogsschepen onder steunen de actie der Belgen in de Duinstreek. I ersonen uit Belgie gekomen deelen mede dat iederen dag zwaar kanongebulder van het Yser front wordt gehoord. ,s Nachts komen voort durend transporten gewonden van het front; zij gaan naar Brugge en andere plaatsen. De Duitschers hebben tot nu toe vergeefs getracht de vliegeniers der bondgenooten die voort durend hun stellingen verkennen, neer te schieten Belgische vluchtelingen, welke zoo juist over de grens komen verteller, dat voor' het Duitsche garnizoen in Antwerpen gisteren morgen plotseling alarm werd geblazen dat dit ook geschiedde voor de Duitsche cavalarie in Calmpthout. Aan het Belgisch Informatiebureau wordt uit Havre gemeld Op 27 Maart zijn hier 250 motorfietsen met zijspanwagen aangekomen, bestemd voor het Engelsche leger. Ze zijn gepantserd en de soldaat die in het aangespannen wagentje zal plaats nemen, heeft een mitrailleuze tot zijn beschikking, om den vijand op een afstand te houden. De woeding van Antwerpen bedreigd. De correspondent van »De Tijd* te Roosen- daal bericht In de levensmiddelenvoorziening te Ant werpen, die tot heden geen réden tot onge rustheid baarde, komt verandering. Van 1 April af zal de bevolking alleen op het kaar- ten-systeem bij de bakkers brood kunnen krij gen tot een hoeveelheid van 200 grammen 1 per dag en per persoon. Varkensvieesch is er bijna in het geheel niet meer te krijgen, en ook de aardappelen worden schaarscher. In vele kleinere gemeen ten rond Antwerpen zijn er reeds dagen ge weest, dat men in 't geheel geen brood meer kon krijgen en de gemeenten, dicht bjj de grens van Holland gelegen, worden niet meer j zóó goed voorzien van Hollandsch brood als f vroeger. Zelfs is de toevoer op verschillende plaatsen geheel opgehouden. De burgers, die het brood geregeld uit I Holland betrokken, waren geen klanten van de plaatselijke bakkers en daar de bakkers alléén hun eigen klanten mogen en moeten bedienen, weigeren zij dikwijls aan deze bur- I gers het benoodigde. Zóó kwam het, dat ik uitgehongerd in een restaurant te Braschaet aankwam, en geen kruimeltje voedsel kon krijgen, om de een voudige reden, dat ze het'zelf niet hadden,, en reeds 2 dagen gevoed waren met aardap pelen. Het is te hopen, dat de Amerikanen spoedig en krachtig zullen ingrijpen, anders zie ik voor België nog donkere dagen tege moet. De Zeppelins. Volgens den Kopenhaagschen correspondent van de Daily Mail zijn de twee Zeppelins, die Maandag van Schiermonnikoog uit waren ge zien, bijna in een sneeuwstorm op de Noordzee vergaan. Een heeft slechts met moeite langs de Deensche kust de grens van Holstein kun nen bereiken en scheen zwaar beschadigd. ST. PETERSBURG, 31 Maart. (Pet. TeL- Ag.) Mededeeling van den generalen staf Op het gevechtsterrein ten westen van de Njemen duren de gevechten voort. In de om streken van Krasnopolo vorderen onze troepen met succes en dwongen de Duitschers gisteren tot een overhaasten terugtocht, waarbij wij ongeveer 200 man met 2 officieren gevangen maakten en 2 mitrailleurs vermeesterden. In de Karpathen werd ons offensief voort gezet. Maandag hebben wij opnieuw 38 offi cieren en ongeveer 1750 man gevangen genomen en 5 mitrailleurs buit gemaakt.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2