Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Openbaar Lager Onderwijs. jtoodzaKclijHe afvuring. Belasting op het houden van honden. Wijziging der kiezerslijst. Yan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2561. Woensdag 31 Maart 1915. 28e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Intere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 aent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Grootere letters naar plaats*uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zat e r (i a g m 0 r g e a bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Aanvragen tot toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan vóór 12 April 1915, voor wat de scholen A, B en C betreft ter gemeente secretarie en voor wat school D te SLUISKIL betreft bij het hoofd dier school. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen minstens 6 jaar oud zijnde of althans in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 29 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het kohier van de belasting op het houden van Honden No. 1 in deze gemeente voor 1915 in afschrift gedurende vijl maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 29 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat de op he len door hen, door afvoering en toevoeging ingevolge de wet tot tijdelijke afwijking van de kieswet, gewijzigde kiezerslijst, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezers lijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, van 23 Maart tot en met 21 April a. s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in af schrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met 15 April a. s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de ge wijzigde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voor komt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Ter Neuzen, 22 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Schreven wij na de bijna systematische aanvallen van Duitsche zijde door middel van bommen en duikbooten op onze handelsschepen, dat b ij n a algemeen in onze pers afkeuring sprak over het gedrag van onzen oostelijken buurman, we zouden nu van algemeen kunnen spreken. Onder de vele protesten in de bladen is thans ook dat van de Standaard gekomen. Een paar weken geleden haalden wij de brochure van ds. Koffijberg aan, die tegen de Standaard, om haar onoprechte houding ge durende den oorlog, te velde trok. Hij wilde, dat de Standaard recht noemde, wat recht, onrecht, wat onrecht was. Door zekere onverklaarbare voorliefde ge dreven, trachtte dit blad altijd eene bepaalde stemming onder de lezers te breDgen, weinig overeenstemmend met onzen volksaard, die immers in eigen land en ook daarbuiten als oprecht geldt. Ook de Standaard kan niet verdedigen, wat met onze schepen is voorgevallen. En al treffen we in het blad nog geene rondborstige meening, geene onomwonden afkeuring aan, van een goedpraten is toch allerminst sprake. Het is geene krachtige uiting tegen datgene, wat ieder Nederlander tegen de borst moet stuiten. JEr wordt gesproken over eene min vrien delijke wijze van optreden. De Standaard schijnt eene meer nette behandeling, een be leefder optreden te wenschen. Hare voorstel ling is nog alsof het iets onvermijdelijks gold. Maar er ligt toch eene afkeuring in hare woorden, al is het dan ook eene zachte. En dat afkeurende deed ons goed. Want, waar ons land en volk onrecht ge schiedt, daar moeten wij dat afkeuren. Hoe algemeener en krachtiger dit dan ge schiedt, hoe beter. Het is in strijd met ons nationaal karakter om ons maar alles te laten welgevallen zonder een woord van protest. Zoo heeft onze regeering het steeds begrepen. Zoo moet ook ons volk het verstaan. DE OORLOG. Officieels communiqué's. BERLIJN, 29 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier: De dag van gisteren is op het geheele wes telijke front tamelijk kalm verloopen. Alleen in de Argonnen en in Lotharingen zijn kleine gevechten geleverd, die in ons voordeel waren. Maarschalk v. Kluck is bij de bezichtiging van de voorste stellingen van zijn leger door een granaatkartetsscbot licht gewond. Zijn toestand is bevredigend. BERLIJN, 29 Maart. (Korr. Norden.) Door splinters van de door vliegers op Straatsburg geworpen bommen, stierven twee meisjes van de postconducteur Lange, 5 en 15 jaar oud. Twee audere kinderen en een vrouw zijn ge vaarlijk gewond. Vijf andere kinderen die wer den getroffen kunnen genezen. PARIJS, 29 Maart. (Havas.) Officieele me dedeeling van hedenmiddag In de streek van Yperen hebben de Fran- schen door middel van een mijn een Duitschen luisterpost laten springen. Ten 0. van de hoogten van de Maas bij Marcheville hebben de Franschen een gedeelte van de Duitscbe loopgraven verloren, die zij Zaterdag j. 1. genomen hadden. Bij Eparges hebben de Duitschers getracht de loopgraven te hernemen, die zij 27 Maart verloren hadden. Na een hevig gevecht is de terreinwinst der Franschen over het algemeen gehand haafd. De Duitschers hebben voet gezet in enkele gedeelten van hun oude loopgraven en de Franschen zijn op andere punten nog voor uitgekomen. Op den Hartmannsweilerkopf hebben de Franschen hun stellingen bevestigd. Het geheele aantal Duitschers dat de Fran schen gevangen namen bij hun aanval, die hen in het bezit van den top stelde, is 6 officieren, 34 onderofficieren en 353 man, die niet gekwetst waren bovendien zijn nog tal rijke gewonden gevangen genomen. SLUIS, 29 Maart. (Part.) Voor Zeebrugge verschenen hedenvoormiddag Engelsche oor logsschepen. Ze schoten echter niet naar de haven, maar in zee, vermoedelijk op een on derzeeër. Van de kust werd druk gesurveil leerd door de Duitschers met een kabelballon te Zeebrugge en met vliegtuigen, welke heen en weer kruisen. Twee kruisers lagen dui delijk in 't zichtvan andere zag men den rook. Men verwacht weer aktie. Het Belgische leger. NEERPELT, 27 Maart (Eigen bericht). De commandantur van dit centrum heeft er ken nis van gekregen dat sedert Januari 1200 Bel gen naar Nederland gevlucht zjjo. Op 30 De cember waren deze allen nog op het appel om de lijst te teekenen. Er ontbraken er telkens meer. Vandaar dat nog scherpere maatrege len op het grensverkeer genomen zijn. In dezen tijd zijn 9 Belgen aan de grens doodgeschoten. Het getal arrestaties bedraagt ook vele honderden. In de tweede helft van Maart zijn 87 Belgen, waarvan 68 vrouwen, opgebracht. Hunne goederen zijn in beslag genomen. Er is hier tijdelijk een hulprecht bank ingesteld, zoodat lichte vergrijpen hier behandeld worden, in tegenstelling met vroe ger, toen alles in Maeseijck werd afgedaan. De Duitschers schieten naar een Nederlandsche visscherssloep. Om Zeebrugge. De strijd aan de Yser. 't Front bij leperen. Nog de lucht-raid. SLUIS, 26 Maart. (Telegraaf.) Schipper v. d. H., van Cadzand, een Nederlandsche vis- scher, was de kleine haven aan de Wielingen uitgevaren, onbevreesd voor mijnen, om daar op de breedte 'tdagelyksch stuk brood te verdienen. Door den wind dreef hij wat westwaarts, even in 't Belgisch vaarwater. Plots bulderde beoosten Knokke uit het duin een kanonschot. Een 200 tal meters van de sloep sprong 't water een huis hoog op. De schipper begreep, dat de Duitschers hem be stookten en maakte dat hij weg kwam in 't Nederlandsch vaarwater. Een tweede schot viel, en toen achtte v. d. H. het maar 't veiligst naar de haven terug te keeren. Dit schot kwam van 't geschut, tusschen Knokke en de Nederlandsche grens opgesteld. Heden waren de Duitschers daar weer aan den arbeid. Al van Nieuwjaar scharrelen ze daar in 't duin. Hedenmorgen klonken te Knokke de mitrail leurs. Menigeen kwam op duin of dijk kijken. Er was echter geen strijd. De recruten, die op 't Golfveld van Knokke-Zoute opgeleid worden, hielden oefening. Rond Zeebrugge is nog steeds geen Engelsch vaartuig te bespeuren. Wel zag ik hedenmid dag heel rustig een stoomtrawler der Duit schers den muur verlaten en in ae omgeving op zee kruisen, terwijl twee Tauben boven Zeebrugge, Heyst en Knokke rondzweefden. Aan den muur zag ik andere vaartuigen, waaronder vermoedelijk de beide binnenge brachte Nederlandsche koopvaarders. Yan de Yser ook heden weer kanongebul der. Bij Nieuwpoort-Lombartzijde strijden de Belgen voort. In den namiddag klonk 't ge schut zeer hevig, zoowel van Nieuwpoort als Dixmuiden. Dat deze laatste stad door de Belgen genomen zou zijn, is nog voorbarig men hoopt echter, dat het spoedig gebeuren zal en er is grond voor de hoop. Maar heel wat ammunitie is er noodig om de verster kingen, door de Duitschers daar aangelegd, te vernielen. Het volk spreekt zelfs van forten op 't kerkhof van Dixmuiden en op den weg naar Woumen, zoo goed hebben de Duitschers zich verschanst. Nog komen er gewonden te Brugge en Torhoutgevangenen zag men er echter niet. Ook te Maldeghem, hier hij de grens, hebben de Duitschers in twee burgerhuizen een ambu lance ingericht. Ik kan u juiste aanduidingen geven van de vechtlinie bij Rousselaere, aan het daar zoo veelbesproken vooruitgeschoven punt, dat het front er vormt. Van groot gewicht is hier de breede weg Hoogledeleperen (feitelijk Brug geTorhoutIeperen.) Welnu, de Duitschers liggen op dien weg tot het gehucht Kersse- lare, 8 K.M. van Ieperen, dus even over Poel- capelle. Langemarck, 2 K.M. ten westen, is aan de verbondenen. Passche'ndaele, 3 K.M. ten oosten, eveneens. Tusschen West-Roozebeke en Passchendaele, werd verwoed gestreden om een watermolen op de beek, die nog steeds in handen der verbondenen is gebleven, ondanks hardnekkige stormaanvallen der Duitschers. De artillerie-gevechten zijn soms zoo hevig, dat 20 a 30 kanonnen tegelijk afgeschoten worden, 't Is dan als een wedstrijd van beide zijden. Maar ze brengen geen wijziging in de strijdlinie, die ook hier al vijf maanden onver anderd is. De eerste ambulance alhier is te West-Roozebeke en m%r oostelijk nog op de Kleppe ten noorden van Dodezeele. Over Kersselare liggen tot nabij Yperen nog over den straatweg de reusachtige boomen, ge lijk ze er op 't laatst van October neergeveld, werden. In 't woud van Houthulst tusschen Lange marck en Woumen zijn duizenden mannen ge vallen. Toen de Duitschers hier voortdringen wilden in November, stond achter eiken boom een Engelschman. Toen is dat vooruitstekende punt in 't front gevormd. De Duitschers rukten uit 't Westen op, de Engelschen wilden Noord waarts hun vleugel omsingelen. Dit mislukte beide partijen hielden elkander in evenwicht en toen ontstond die grillige vorm in 't front, 't vooruitgeschoven punt, dat al die maanden ondanks hardnekkige gevechten, gehandhaafd bleef, maar ten koste vaD dorpen, hoeven, mo lens, huizen. Met kaartjes werd me dit heden door een verstandig Duitsch militair, een aan voerder bij menig gevecht daar, verklaard. Bij de laatste Engelsche luchtraid over Vlaanderen, zijn er, volgens correspondentie aan 't Getrouw Maldegem, ook nog bommen gevallen te Dodezeele en Zwevezeele. Geruch ten liepen daarover. Het blad meldt nu »De vliegeniers zijn ook boven Dodezeele gevaren en wierpen bommen op een troep soldaten. (Dodezeele ligt nabij 't Ypersch front, ten Westen van de spoorlijn RousselaereMeenen.) Ook kwamen zij boven Zwevezeele (tusschen Thorhout en Thielt,) volgden de tramlijn en zakten heel laag. Óp de Hille stonden veel auto's. De Duitschers, die in den omtrek waren, zwaaiden met hun zakdoeken, in de meeoing, dat het een bevriende vlieger was. Ook veel Zwevezeelnaars kwamer. buiten zien. Toen vielen ar bommen. Er zouden ook burgers gedood zijn. Nij moeten we weliswaar voorzichtig zijn met dergelijke berichten 't aantal slachtoffers wordt gewoonlijk overdreven. Men sprak al van twin tig dooden bij den bomaanslag te Poperinghe er waren er acht. Een soldatenstad. Uit Calais wordt van Vlaamsche zijde geschreven Ik heb een wel moeilijke, maar interessante reis gedaan, 'k Ben te midden der soldaten geweest, te midden der vluchtelingen ook. Zeer zeker hebben de Duitschers al lang verleerd nog te spotten met 't paradeieger van Kitchener. Maanden hebben ze dat leger lee- ren kennen en ook vreezen. Maar ze moesten nu den stroom van soldaten eens kunnen zien Overal ontmoet ge Britsehe, steeds even flink uitgeruste strijdmachten. 'k Heb ook een Engelsch soldatenkamp be zocht. Gij zult begrijpen, dat ik de plaats niet noemen mag. Dit kamp is zeker grooter dan Ostendeeen ware houten stad. Honderden en honderden tenten en barakken, stallen voor paarden, ma gazijnen voor levensmiddelen en fourage, bad-, ontspanning- en concertzalen. Een gansche electrische inrichting. De barakken zijn netjes bepleisterd, 't Is of ge een witte stad ziet, bestemd om altijd te bestaan. Een stad met straten natuurlijk. En die straten zijn belijnd door denneboompjes. Plei nen voor voetbal- en golfspel. De Engelsch man neemt ook zjjn sport in den oorlog 'mee,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1