Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Crttstige dagen. MILITIE. GEMEENTERAAD. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2560. Zaterdag 27 Maart 1915. 28e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 eent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. luiere. No 15. AD VERTEN TIEPR IJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 «ent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkeiyk ver minderd tariel. Grootere letters naar plaatstuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken W Ofiisdae- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M Dlffi JONGE te Ter Neuzen. Inschrijvingsregister en Alphabetiseh Register. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat her INSCHRIJVINGSREGISTER voor de lichting 1916, met het daaruit opgemaakt ALPHABETISCH REGISTER, gedurende acht dagen, van den 25 Maart tot en met den 1 April a. s. ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op: lo. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen worden inge bracht bij den Commissaris der Koningin in de Provincie 2o. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op ongezegeld papier kan worden gesteld; 3o. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteekend, doch dat onderteekening door een ander persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaarschrift eene behoorlijke volmacht wordt overgelegd 4o. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ont vangst bij den Burgemeester ter Gemeente secretarie moet worden ingeleverd; 5o. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tijd en bjj de autoriteit, hierboven vermeld, heen gevolg kan hebben; 6o. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard totdat hij of zij, die het bezwaar schrift indiende, in kennis is gesteld met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. Ter Neuzen, 24 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Als men de Nederlandsche pers van deze week nagaat, dan ontwaart men zoo goed als algemeen ééuzelfden toon, éénzelfde stemming. Het is die van pijnlijke verbazing, van teleur stelling, van groote misnoegdheid over wat ons wedervaren is van onzen machtigen buur man in het Oosten. Het zeer bezadigde .Nieuws van den dag« schrijft, wat ons volk betreft, dat de Neder landers zich ten aanzien van Duitschland on berispelijk »netjes« hebben gedragen. »En de Nederlandsche regeering Zij heeft nog liever, in sommiger oogen, den schijn op zich geladen, in de eerste plaats naar het Oosten te zien, dan zich ooit, en bij welke gelegenheid ook, schuldig te maken aan iets Anti-neutraals ten aanzien van Duitschland». Dit schrijft het blad, dat niemand ook maar eenigszins zal kunnen verdenken van anti- Duitschgezindheid, naar aanleiding van het opbrengen door de Duitschers van de twee Nederlandsche schepen Zaanstroomen Ba tavier F" naar Zeebrugge en van het bommen werpen naar een Nederlandsch schip de Zeven bergen'. ook door Duitschers. Zelfs bladen als .Handelsblad» en .Nieuwe Courant» zijn zeer slecht te spreken over deze handelwijze. Bijna in het geheele land heeft het ge beurde een' slechten indruk gemaakt. Wat de .Zevenbergenbetreft kan misschien nog aan eene vergissing gedacht worden. Wie wel eens een' hoogen toren beklom, kan be seffen hoe moeilijk het is van groote hoogte nauwkeurig te onderscheiden. Toch is ook hier opheldering noodig. Terwijl we dit schrijven, is omtrent het voorgevallene met onze drie schepen van de Duitsche regeering, voorzoover wij weten, Dog geen opheldering onivangen. Thans komt daar uit Londen het bericht, dat een Hollandsch schip met totaal Holland- sche bemanning door den Duitachen onder zeeër U 28 tot zinken is gebracht, gewoon in den grond geboord. De Hollandsche be manning moet door een Engelschen topedo- jager aan land zijn gebracht. De ernst van deze voorvallen zal niemand zich kunnen ontveinzen. Ongetwijfeld zal onze Regeering met wijs heid en doortastendheid in deze zeer moeilijke en ongewoon ernstige kwestie weten op te treden. Wat de reden van deze ongewone en on verantwoordelijke handelwijze is? De uitvoer van aardappelen en verschillende andere levensmiddelen is eindelijk verboden. Niemand zal zeggen, dat het te vroeg was. Men lette slechts op de kolossale duurte van zoovele levensmiddelen. Ligt het hieraan, dat we deze ernstige be dreiging van onzen handel van onze Oostelijke naburen ondervinden Of is er eene andere oorzaak Naar opheldering ziet ieder dringend uit. Te dringender, nu Frankrijk en Engeland eene zeer tegemoetkomende houding tegenover ons aangenomen hebben bij hunne represaille maatregelen, waardoor de uitvoer uit Neder land naar ons Indië, ook van artikelen uit Duitschland afkomstig, verzekerd is. Geen Nederlander mag den ernst der voor gevallen feiten onderschatten. Toch houden we de gegronde hoop, dat de Duitsche regeering voor reden vatbaar zal zijn en dat het voorgevallene misschien te wijten is aan tej strenge toepassing der instructie's door de commandanten. Laat ons dus het beste hopen. DE OORLOG. De algemeene toestand. Aan het westelijke front hebben zich de gevechten bepaald tot plaatselijke botsingen zonder [groote beteekenis, waarvan het waar lijk niet noodig is in opgewonden woorden als schitterende resultaten van onvergelijke lijke oorlogskunst te spreken. Er wordt gevochten. Hardnekkig en vol moed. Aan weerszijden. Zonder dat echter eenige belangrijke wijziging komt in de op- steling, zonder dat de kilometers-lange frontlijn ook maar in 't minste vefandert. Wat baten successen bij Notre Dame Lorette ot Neuve Chapelle, wanneer de frontlijn niet kan wor den doorgebroken? Wat baten de resultaten in Argonnen of in Champagne, wanneer de tegenstander niet kan worden teruggedreven Bovendien zijn die berichten van kleine plaat selijke successen vaak met elkaar in tegenspraak. Zooals nu weer over den strijd bij Hartmanns weilerkopf. De Duitsche berichten melden, dat daar niet word gestreden, de Fransche van denzelfden dag, dat daar blokhuis en twee loopgravenliniën werden genomen. Hoe dit met eikaar in overeenstemming kan worden gebracht, is niet duidelijk. In het Oosten wordt volgens de verschillende berichten hevig gevochten aan het Karpathen- front. In en om den Oeszok-pas heeft dit gevecht zich ontwikkeld tot een hevigen veldslag, die nog steeds voortduurt. Een groote Russische strijdmacht heeft daar een aanval op de Oostenrijksche stellingen ondernomen, om te trachten over de Karpathen te komen en in Hongarije door te dringen. Het was te verwachten jat, na de inneming van Przemysl, de Russische pogingen om Hongarije binnen te rukken zouden worden hervat. Reeds sedert eenige dagen was de strijd in dit front hevig. Eerst poogden de Oosten rijkers door krachtige aanvallen op de Rus sische stellingen, die zij eenige malen namen en weder verloren, Russische versterkingen aan te lokken wanneer deze aanvallen het gevolg hadden, dat van het belegeringsleger voor Przemysl troepen naar het front Lioesjna Rapica Roesjka moesten worden gezonden, bestond de mogelijkheid, dat de uitval van de Honved-divisie onder generaal Tamasy eenig succes had. De Oostenrijksche aanval kon echter door de Russen worden afgeslagen zonder dat het noodig was hef belegeringskorps voor Przemysl belangrijk te verkleinen, en de uitval mislukte, met het gevolg, dat de vesting moest capi- tuleeren. Het gevolg daarvan is de nieuwe aanval bij Oeszok en Bartfeld, waarvan de Russische be richten melden, dat de Russen terrein wonnen, 4000 krijgsgevangen maakten en eenig geschut buit maakten. In den boog van den Weiehsel hebben geen gevechten van eenig belang plaats gehad. De Russische berichten melden slechts een kleine wijziging in de opstelling aan de Pilitza. En ten noorden van den Weiehsel, in het Naref-front werden eenige zeer hevige ge vechten geleverd om afzonderlijke steunpunten, waarvan het resultaat nog niet vaststaat. Be langrijke wijzigingen kunnen hier in de eerst volgende dagen wellicht worden verwacht. In Egypte is weder een aanval gedaan door Turksche troepen. In den ochtend van den 22en ontdekte een Engelsche patrouille een vijandelijke afdeeling ter hoogte van El Kubri, bij Suez. Berichten van vliegeniers meldden, dat de Turksche macht ongeveer 1000 man sterk was, en samengesteld uit infanterie, artil lerie en eenige cavalerie. Het Engelsche geschut van den post bij El Kubri opende het vuur, waarop de Turken terugtrokken en een kamp betrokken ongeveer 8 mjjlen oostelijk van het kanaal. In den vroegen ochtend van 23 Maart trok een Engelsche strijdmacht, onder generaal Younghusband, op dit kamp aan, en sloeg den vijand uiteen volgens mededeeling van een gevangene bevonden zich de Duitsche generaal von Traumer en drie andere Duitsche officieren bij de Turken. De eerste aanval op het Suezkanaal werd gedaan in het einde van Januari en het begin van Februari. De gevechten bjj Toussoum onder Djemal-pasja hadden plaats op 2 en 3 Februari. Den 4en Februari waren de Turken op den terugtocht. Vau Turksche zijde wordt dit geheele geval voorgesteld als een verkenning, die weldra door een meer belangrijke operatie zal worden gevolgd. Volgens de berichten uit Tenedos waait er een hevige noordoo'ster storm, die alle operaties in de Dardanellen belet. In Konstantinopel maakt men zich over de geruchten over het bijeenbrengen van een landingskorps buiten de Dardanellen of aan de Zwarte Zeekust volstrekt niet ongerust. Een landing in de Dardanellen gaat, vol gens die beschouwing, met te groote en te vele moeilijkheden gepaard, om daarvan eenig succes te verwachten, zoolang niet alle Turksche versterkingen en batterijen zijn tot zwijgen gebracht. En een Russische landing bij Midia wordt onmogelijk geacht, zoolang de Russische vloot geen meester is van de Zwarte Zee, eD zoolang de kusten van de Zwarte Zee door sterke Turksche batterijen worden verdedigd, die elke landing onmogelijk maken. Officieele communiqué's. BERLIJN, 25 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Onbeteekende gevechten op de hoogten van de Maas, ten Z.O. van Verdun, en op den Hartmannsweilerkopf, die nog voortduren, daargelaten, zijn alleen artillerie-gevechten geleverd. De haven van Antwerpen. BERLIJN, 24 Maart. (Eigen tel.) Voor de haven van Antwerpen moet, met medewerking van het Antwerpsche gemeentebestuur, thans de uitvoering van groote werkzaamheden in overweging zijn genomen, in het bijzonder tot verbetering en uitbreiding der dok werken. Men is met de voorgpnomen werken reeds gedeeltelijk begonnen. Het gemeentebestuur heeft voor dit doel bijna 41)00 arbeiders in dienst genomen. De haven van Zeebrugge geblokkeerd Aan »De Tijd» wordt van de Zeeuwsch- Belgische grens geseind d.d. 22 Maart Ik verneem, dat reeds sinds gisteren vroeg Engelsche oorlogsschepen voor de haven van Zeebrugge kruisen. Waarschijnlijk is dit dus een antwoord op het aanhouden en op brengen van koopvaardijschepen en beteekent het een blokkeering van de haven van Zee brugge. Engelsche vliegeniers aan 't werk. Woensdagmorgen vlogen op zeer groote hoogte kort achter elkaar een vijftal vlieg machines over Zeeuwsch-Vlaanderen in Ooste lijke richting. Uit ingekomen berichten blijkt, dat het doel der vliegers was de werf te Hoboken bij Antwerpen, waar Duitsche onderzeebooten worden gebouwd, te overvallen. Volgens berichten zijn het enkele vliegeniers gelukt bommen op de werkplaatsen en op de onderzeebooten te laten vallen. Wij laten hier eenige bizonderheden volgen zooals die door correspondenten worden ge meld Uit Putten (N. B.) wordt gemeld, dat de Engelsche vliegers bommen hebben geworpen op de fabriek van Cockeril waar onderzee- booten worden gebouwd. Een Duitsche granaat werd op een der vliegtuigen afgeschoten, doch viel op de Meir en verwondde een politieagent. LONDEN, 24 Maart. Off. De admiraliteit maakt bekend, dat 5 vliegers van het eskader van Duinkerken vanmorgen (Woensdag) een succesvollen aanval hebben gedaan op de con- structie-werkplaatsen te Hoboken bij Antwerpen, waar Duitsche onderzeebooten worden ver vaardigd. Twee der vliegers moesten wegens het slechte weer terugkeeren, maar twee andere lieten 4 bommen vallen van 1000 voet hoogte af, op de onderzeebooten. Men kon waarnemen, dat in de werkplaatsen brand was ontstaan. Vermoedelijk zijn 2 onderzeeërs beschadigd. In het geheel staan bij Cockeril 5 onder zeebooten op stapel. De vijfde vlieger moest wegens een gebrek aan zijn motor in Nederland dalen en werd daar geïnterneerd. Langs een onderaardschen weg. De correspondent van de Daily Chronicle» bericht uit Noord-Frankrijk »Op het oogen- blik strijdt het Belgische vierde linieregiment tegen de Duitschers op een wijze, welke aan de fantasiën van Edgar Allan Poe herinnert. Vlak tegenover Ramscapelle staat een onge bruikt klooster, welks muren stuk geschoten zijn, maar welks kelders en onderaardsche gangen getuigen van een vreeselijken en toch schilderachtiger: strjjd. TER \EI ZEYM'H VOLKSBLAD. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Dinsdag den 30 Maart 1915, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 26 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1