Op Zee. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. kering te zijn van de verdediging. Het vuur was voor het grootste gedeelte naar het noorden en het zuiden gericht, terwijl de uitval bij het krieken van den morgen in oostelijke richting ondernomen werd. De Russen staan op minder dan 1 mijl afstand van de forten. Hun verliezen bedragen nog geen 100 man. liet viiegtuig, dat dagelijks naar Krakau vliegt, is met be langrijke documenten van het garnizoen ver- meesterd; De Russen zijn besloten geen groote verliezen door de verovering van de vesting te lijden. Zij willen na de inneming gelijk tijdig tegen Krakau en Hongarije optrekken. 6000 Oostenrijkers, gevangen genomen in het laatste gevecht bij Przemysl, zijn te Lemberg aangekomen. Aan de Dardanellen. LONDEN, 21 Maart. (Reuter.) De admi raliteit bericht Wegens het ongunstige weder zijr. de krijgs verrichtingen tegen de Dardanellen afgebroken. Verkenningen met watervliegtuigen zijn on mogelijk, zoodat niet uitgemaakt kan worden, hoe groot de schade is, door het bombardement van de forten op 18 dezer aangericht. Geen groote verwachtingen moeten dienaan gaande gekoesterd worden, aangezien de aanval wegens de door de drijvende mijnen geleden verliezen niet tot het einde werd doorgezet. De macht van de vloot om door de meerderheid van haar vuur de forten te beheerschen, schijnt vast te staan. Verschillende andere moeiljk- heden en gevaren zijn ondervonden, doch niets is voorgevallen dat het geloof kan rechtvaar digen, dat de verliezen van de onderneming o-aan boven hetgeen werd verwacht en boven de voorzieningen, welke daarvoor werden ge troffen. De Britsche verliezen zijn 61 dooden, gewonden en vermisten. Admiraal Robeck prijst de schitterende houding van het Fransche smaldeel, dat geheel onversaagd is gebleven na het zware verlies. Admiraal Guepratte voerde zijn schepen met de grootste dapperheid in den strijd, die op korten afstand gevoerd werd. KONSTAN TIN OPEL, 22 Maart. (Wolff.) Naar het groote hoofdkwartier mededeelt is het ook heden in de Dardanellen rustig ge bleven. Nederlandsche schepen opgebracht naar Zeebrugge. Zaterdagavond kwamen de passagiers en een gedeelte der bemanning van de Ned. stoom schepen Batavier V en Zaanstroom met den laatsten trein van Gent alhier aaji. Beide schepen waren door de Duitsche onder zeeboot U 28, dicht bij het Maasvuurschip aangehouden en naar Zeebrugge opgebracht. Over het voorgevallene met het stoomschip Batavier V, kapitein Lindeman, wordt nog het volgende medegedeeld Donderdagochtend om halt vijf is de Batavier V van Hoek van Holland vertrokken en werd omstreeks 61/, uur daarna, ongeveer 6 of 7 mijl west ten zuiden van het vuurschip Maas, gepraaid door de Duitsche duikboot L 28, die seinde, dat onmiddellijk gestopt moest worden. Terwijl hieraan voldaan werd en een Duitsch zeeofficier zich, vergezeld van een matroos, aan boord van de Batavier V begaf, kwam het stoomschip Zaanstroom, van de Hollandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam, in zicht. Dit stoomschip kreeg hetzelfde bevel als de Batavierboot. De scheepspapieren werden op gevraagd en kort daarna kregen de gezag voerders van Batavier YT en Zaanstroom het bevel onder eigen stoom de duikboot te volgen naar Zeebrugge. Volgens mededeeling van een paar matrozen van de duikboot, had deze, wetende dat deze stoomschepen moesten komen, zes uur liggen wachten in de omgeving waar zij aangehouden zijn. Te Zeebrugge aangekomen ontvingen de gezagvoerders van beide stoomschepen last in de haven ligplaats te nemen en een militaire wacht van de Duitschers kwam aan boord. Gelast werd, dat de kapitein, de le en 2e stuurman, de machinist, de donkeyman, een stoker, de holmeester, de kok, een bediende en twee matrozen van de Batavier aan boord moesten blijven de overige bemanning werd Zaterdag vrijgelaten. Ook de passagiers werden vrijgelaten, uitgezonderd veertien of zestien Belgen, die in de termen vielen om als militair te dienen. Onder deze 14 of 16 passagiers bevonden zich 2 priesters, zooals onze zegsman meent, Franschen. Zij zijn onder militair geleide per spoor van Zeebrugge naar Brugge gebracht. Zaterdagmiddag is een begin gemaakt met de lossing van de lading, eerst het geslachte vee en de andere voedingsmiddelen. Dan kwam het stukgoed aan de beurt. Het vrijgelaten deel van de bemanning kon Zaterdagmiddag per spoor van Zeebrugge naar Ter Neuzen vertrekken, waar deze mannen 'savouds aankwamen. Sommigen hunner zijn Zondagmorgen met den loods, die ook vrijge laten is, om 7 uur van daar met de boot naar Vlissingen vertrokken, waar zij den trein namen, die om° 12 u. 28 min. aan het station D. P. alhier aankwam. Het overige deel van de vrij gelaten bemanning is later op den middag hier aangekomen. Hun bagage zou nagezonden worden. Bommen naar een Nederlandsch schip geworpen. Het van Buenos-Ayres naar Amsterdam bestemde Nederlandsche stoomschip Zeven bergen, van de N. V. Furness Scheepvaart en Agentuur Maatschappij, gisteren te IJmuiden binnengekomen, bericht, dat uit een Duitsche vliegmachine twee bommen naar het schip zijn geworpen, welke echter geen doel heb ben getroffen. Uit IJmuiden seint men ons nader: Omtrent den bommenaanslag op het Neder landsche stoomschip Zevenbergen kunnen wij het volgende mededeelen. De Zevenbergen was onder commando van kapitein F. Jaski Zaterdagavond om 6 uur van de Duins vertrokken waar het stoomschip twee dagen was opgehouden Het schip kwam met regeeringsgraan uit Rosario. Hedenmor gen om° half twaalf, toen de Zevenbergen op ongeveer 8 mijl West van de Noordhinder stoomde, zagen de kapitein en de tweede stuurman H. Verhagen op eenigen afstand een zwarte rookko om en een hooge water zuil boven het schip uitvliegen. Opziende ontwaarden zij op niet bijzondere hoogte een vliegmachine, Taube-model, met het bloote oog door den inmiddels geroepen eersten stuurman R. Coerkamp, aan de na- menvlag, die onderaan de machine wapperde duidelijk herkend als een Duitsche vliegma chine. Met den kijker zag de tweede stuurman, dat de Taube ten minste met 2 vliegers be mand was. Tot groote ontzetting van de be manning liet de Taube een bom vallen, die op ongeveer 85 tot 40 voet aan stuurboord zijde bij het voorschip in het water viel en ontplofte Kort daarop werd een tweede bom uit de Taube geworpen, die op nog geen zeven meter afstand van het voorschip ontplofte voor zij in het water terecht kwam. Door den hevigen schok werden drie mannen van de wacht te kooi uit hun bed gesmeten. Beide bommen misten dus hun doel. Daarop achtervolgde de Taube enkele andere schepen, aan de witte pijpen kenbaar als Engelsche stoomschepen van Leith waarop tevoren ook reeds bommen waren geworpen. Na eenigen tijd keerde de Taube weder te rug, bleef een oogenblik boven de Zevenbergen zweven, doch wierp geen bommen meer en verwijderde zich ten slotte in Westelijke rich ting. De Zevenbergen voerde 3 natievlaggen in de masten, had twee Hollandsche vlaggen op de brug en had er op dek drie uitgespreid. Van de officieren van de Zevenbergen, ver namen wij nog, dat Zaterdagmiddag, toen de Zevenbergen met een aantal andere schepen aan de Duins lag een vliegmachine 4 bommen had geworpen, waarvan niet gezien werd, dat zij doel troffen. Voorts rapporteerde de Zevenbergen nog, dat Donderdag 18 dezer des middags om 12 u. 15 bij het Royal Souverein vuurschip twee bemande sloepen, een redingssloep met onge veer 14 man en een werksloep met 8 man werden opgemerkt. Toen de Zevenbergen er heen stoomde om hulp te bieden, kwam een Engelsche torpedoboot aan, die de bemanningen oppikte en de sloepen liet drijven. Men deelde ons ook nog mede, dat opgemerkt was, dat er van de achtervolgde Engelsche handelsschepen op de vliegmachine werd geschoten. De bemanning was zeer onder den indruk van het gebeurde en had zich gehaast op het dek van het schip de namen Zevenbergen, Rotterdam, Holland te schilderen. Vluchtoord Hontenisse. De Belgische minister van Kunsten en We tenschappen, de heer Poullet, heeft Dinsdag 1.1. in gezelschap van dr. G. Oosterbaan, inspec teur bij het staatstoezicht op de volksgezond heid, een bezoek gebracht aan het vluchtoord te Hontenisse. Z. Exc.* werd aan den steiger te Walsoorden verwelkomd door den waarnemenden regee- ringscommissaris, dr. R. Verdeijen, waarna hij zich onmiddellijk naar het vluchtoord begaf. Door den heer C. A. Caumaert werd minister Poullet rondgeleid in de ziekenbarakken. Hij onderhield zich lang met de patiënten en was vol lof over de inrichting der barakken en de uitstekende zorgen, besteed aan alle zieken, in het bijzonder aan de typhusl jders. Z. Exc nam naderhand een kijkje i i de eetzaal, waar een 800 bewoners van het vluchtoord aan tafel zaten, en drukte herhaaldelijk zijn tevreden heid uit, dat allen er zoo gezond en opgeruimd uitzagen. Evenzeer trof hem de kinderlijkheid in de slaaploodsen en de laatste overblijvende tentjes. Den waarnemenden regeeringscommis- saris sprak Z. Exc. zijn dank en zijn hooge waardeering uit voor de toewijding en den op offeringsgeest van alle, die de belangen der vluchtelingen in het vluchtoord behartigen. De bewoners hebben het bezoek van een hunner Belgische ministers zeer op prijs ge steld en Z. Exc. verscheidene malen hartelijk toegejuicht. Z. Exc. gebruikte de lunch bij mevrouw de baronesse K J A. G. Collot d' Escury, wie hij zijn dank betuigde voor al hetgeen de familie Collot d' Escury voor zijn landgenooten gedaan heeft, sedert het begin der vluchtelingenbewe- ging De Havenwerken van Ter Neuzen. Naar wij vernemen, bestaat er bij den Rijks- Waterstaat het plan, om de ontworpen haven werken, die reeds ter uitvoering op de begroo ting voor 1915 zijn gebracht, te verbeteren. Zoo ligt het in het voornemen om de havens meer diepte te geven dan het tegenwoordig ontwerp bedoelt. Intusschen schijnt het met de onteigening van de voor den aanleg be- noodigde gronden niet vlot te gaan. Den eigenaren, zal wel per deurwaarders-exploit een bod worden gedaan, overeenkomstig de taxatie van de betrokken commissie. Geven de eigenaren dan niet toe, dan zal tot ge rechtelijke onteigening worden overgegaan. Alle eigenaren hebben sommen gevraagd die eenige bonderde percenten gaan boven de taxatiesom. Intusschen is het te voorzien, dat van den havenbouw dit jaar weer niets komt. De plannen zijn thans onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, in ver band met de Provinciale subsidie. Het schijnt, dat het niet noodig is, dat de Provincie zal bijdragen in de meerdere kosten van de havens in verband met de meerdere diepte die door den Hoofdingenieur te Middelburg wordt voorgesteld. Bij het Zaterdag te Axel gehouden toe- latiugs-examen voor de rijks-normaallessen en de daaraan verbonden voorbereidende klasse zijn geslaagd voor de derde klas: Ch. J. M. Rottier te Hulst; voor de eerste klas E. van Dixhoorn te Axel, F. C. Janssen Verplanke te Hengstdijk, E. F. Poppe te Graauw, M. A. de Putter te Neuzen, J B. vau de Velde en C. L. J. Wortman te Zaamslag, M. J. Vermeilen te Sas van Gent en L. M. P. Waelput te Zuiddorpe; voor de voorbeidende klasse, eerste afdeeling G. Bakker te Neuzen. P. A. Eggermont en H. L. Wijn te Honte nisse, M. P. Poppe en M. F. Wielpnd te Axel. Men schrijft uit Koewacht. 3. de B. van Stekene, die in den nacht van Woensdag op Donderdag een hoeveelheid vlas over de grens trachtte te brengen en die daarbij door een geweerschot in de dij getroffen werd is Zaterdag aan de bekomen verwonding overleden. De B„ een goede vijftiger, die een vrouw en een aantal kinderen achter laat, was in deze streek een zeer bekend smokkelaar. De nieuwe kiezerslijst. De min. v. binnel. zaken heeft als zijn meening aan Ged. Staten, ter kennisgeving aan de gemeentebesturen, kenbaar gemaakt, dat zij, die in 1915 kiesbevoegdheid zouden erlangen voor prov. staten of gemeenteraad, voor die bevoegdheid komen te staan op de suppletoire lijst. Zij krijgen dus twee volg- nommers. Engelsche tweedekker geland. Men seint ons uit Oostburg Hedenmorgen heeft onder de gemeente Sint Kruis bij den Lingeput een Engelsche tweedek ker, gemeikt Aéro no. 753, een noodlanding gedaan. In het vliegtuig bevonden zich twee vliegers. Zij waren des morgens in de richting Duinkerken opgestegen voor verkenning langs de kust, waar zij door de Duitsche troepen fel beschoten werden, zonder echter getroffen te worden. Bij de Hollandsche grens kregen zij een defect aan den motor, waardoor zij gedwongen werden hier te landen In het eerst waren zij nog van plan te ontvluchten, doch door de spoedige komst van militairen en burgers zagen zij van hun plan af. Zij zijn naar Oostburg overgebracht en geïnter neerd. Morgen zullen zijnaar Groningen gaan. De vliegers waren in het bezit van een Mau sergeweer, revolver en patronen, benevens verschillende kaarten, welke zjj aan de mili tairen overhandigden. PARIJS, 22 Maat. (Reuter,) Officieel bericht van vanmiddag In Argonne hebben wij den vijand twee gevoelige nederlagen toegebracht. Bij Baga telle hebben wij drie mijnen doen ontploffen, een Duitsche loopgraaf bestormd en haar on danks een krachtigen tegen-aanval behouden. Vijthonderd meter verder heeft de vijand, na twee mijnen te hebben doen ontploffen en onze loopgraven te hebben beschoten, een storm aanval gedaan over een front van 250 meter. Na een verwoed gevecht van man tegen man, is hij afgeslagen. Toen hij zich terugtrok, kwam hij onder het vuur van onze artillerie en heeft uiterst zware verliezen geleden. PETERSBURG, 22 Maart. (Telegraaf-agent- schap.) Officieel wordt uit het groote hoofd kwartier gemeld In den nacht van 21 Maart werd een leven dig artilleriegevecht tegen Przemysl voortge zet. De bezettingstroepen, welke, opnieuw trachten uit te vallen in Noordoostelijke richting, naar Ouikovitze, werden met zware verliezen op de forten teeuggeworpen. Ter gelegenheid van het heugelijk feit van het innemen van Przemysl verleende de tsaar heden aan den opperbevelhebber, grootvorst Nicolaas, de orde van Saint George tweede klasse en aan den legercommandant, generaal Ivanoff, de orde van Saint George derde klasse. De inneming van Przemzsl is een wapen feit, waarvan de beteekenis moeilijk overschat kan worden. Het is op één lijn te stellen met de verovering van Antwerpen door de Duit schers en is in ieder geval van veel grooter belang dan de capitulatie der Noord-Fransche vesting Maubeuge. Duidelijk blijkt het van welk gewicht deze Galicische vesting was, als men bedenkt, dat de pogingen tot haar ontzet maandenlang de operaties op het Oostelijk oorlogsterrein hebben beheerscht. BERLIJN, 22 Maart. (Korrespondenz Nor den.) Aan het Berliner Tgbl. uit het Oosten- rijksche oorlogsperskwartier De Russen hebben in de Karpathen groote versterking gekregen en zetten er alles op een succes te behalen. Hun aanvallen, overal met kracht ondernomen, zijn echter met ernstige verliezen voor hen afgeslagen. Er heeft zich een reusachtige slag ontwikkeld, waarvan omvang en duur nog niet te schatten is. De verliezen zijn zoo groot, dat het de vraag is of die kunnen aangevuld worden. BERLIJN, 22 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier van heden Uit Memel zijn de Russen gisteren na een kort gevecht ten Z van de stad en een hard nekkig gevecht in de straten weer verdreven. Onder de bescherming van de Russische troepen heeft het Russische gepeupel zich aan have en goed van onze inwoners vergrepen en den pariculieren eigendom op wagens gela den en over de grens gebracht. Een rapport over deze gebeurtenissen zal nog openbaar gemaakt worden. Ten N. van Mariampol hebben de Russen verscheidene aanvallen ondernomen, die alle afgeslagen zijn. Zij leden daarbij zware verliezen. Ten W. van de Orcyz bij Jednorozek, ten N.O. van Przasnysz en ten N.W. van Cie- chanow zijn aanvallen van de Russen bij dag en bij nacht door ons vuur gestuit. 420 gevangenen bleven bij deze gevechten in onze handen. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Maart. Jacobus Snap, 24 j., jm. en Jacob» Janneke Bareman, 21 j., jd. Joseph Wagenaer, 30 j., jm. en Dina de Kubber, 30 jjd. Geboorten. 15 Maart. Mathilda Anna Hedwig, d. van Elsa Agnes Rindert. Dirk. z. van Louis Alexis Frederic Le Maten Hendrika Adriaan Turken burg. 16 Maart. Johannes Adrianus, z van Jan Dieleman en Johanna Adriana van der Hooft. 19 Maart. Jacoba Adriana, d. van Pieter Verduin en Elisabeth Dooms. Overlijden. 15 Maart Anna Catharina Vernimmen, 13 j., d. van Petrus en Rozalia Maria de Rijk. 17 Maart. Pieternella Paulina van de Velde, 29 j d van Gelein (overleden) en Suzanna de Kraker. 20 Maart. Boudewijn Elve, 76 j., wedn. van Cor nelia van der Peijl. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag Donderdag Vrjjdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 24 Maart 6.35 7.11 25 7.56 8 55 26 9.11' 10.39 27 11.16 11.44 28 0.8 29 0.28 0.47 30 1.5 1.23 ff ff ff ff ff II

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3