Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, DRANKWET. Yan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2559. Woensdag 24 Maart 1915. 26e Jaargang aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M- DE JONGE, te Ter Ne u zen. van 29 Maart tot nadere aankondiging. DE OORLOG. Officieele communique's. PARIJS, 21 Maart. Avondcommuniqné De vijand heeft de kathedraal van Soissons wederom beschoten en haar ernstig bescha digd. Wij zijn Zaterdagavond een weinig vooruitgekomen ten oosten van de hoogte ten noordoosten van Mesnil. Zaterdag hebben wij den grooten en den kleinen Reichsackerkopl, verloren. Heden her overden wij den kleinen Reichsackerkopf, terwijl een tegenaanval tot herovering van den grooten Reichackerkopf nog voortduurt. BERLIJN, 22 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier heden Een nachtelijke poging van de Fransehen om zich in het bezit van onze stelling aan de zuidelijke helling van de Lorette-hoogte te stellen is mislukt. Ook in Champagne ten N. van Lemesnil is een nachtelijke aanval van de Franschen mislukt. Alle pogingen van de Franschen onze stel- lieg op den Reichsakerkopf terug te nemen, zijn vruchteloos geweest. De strijd bij Dixmuiden. Stemming van soldatenbrieven. Aviateurs. Een Zippelin boven Brugge, 't Verkeer. SLUIS, 20 Maart. De Belgische artillerie heeft een vijandelijk transport beschoten op het front Dixmuiden Fessen, deelt de Fran- sche legatie te 's-Gravenhage mede. Fessen moet zijn Eesen. 't Is dus een een beschieting in dezelfde richting als op het kerkhof te Dixmuiden, dat op den weg Dix muiden Eesen ligt (den weg CixmuidenRous- selaere). De Belgen hebben dus een deel van dien weg onder vuur en wel Noordelijk, gelijk de Engelschen en Franschen hem Zuidelijk bestoken (in de omgeving Staden Rousselaere). Er is werking bij Dixmuiden. Woensdag en Donderdag klonken hier de geweldige, korte slagen van 't geschut uit dip richting, soms ivel 60 per minuut, en goed te onderscheiden van 't Engelsche marine-geschut, meer Noorde lijk op de hoogte van Westende. Heden, Vrjjdag, was het stil, maar de sneeuw warrelde over Vlaanderen en bij vlagen gierde de wind. Ik meldde, dat Duitschers en Belgen te Dixmuiden aan weerskanten van de 5 ser liggen, 'k Vind dit weer bevestigd in een brief van het front. Een soldaat schrijft, geheel zon der omslag »Bij Dixmuiden liggen zij langs weerskanten op den boord van de Yser en zij verwijten (schelden) malkaar, dat het schan dalig is.« In alle brieven de stemming van vernieuwden strijd. Zoo in -dezen »Ik hoop dat er in 't kort wreede slagen zullen gedaan worden, want wij zullen den Duitscb willen achteruitkloppen, maar het zal niet gemakke lijk gaan en toch zal hij moeten gaan. Het is wreed (kolossaal) van de Englishmans, die af komen met hun kagons Gij zult hem (den Duitscher n.l.) wel ne keer zien passeeren door Thielt (woonplaats van den schrijver in 't midden van West-Vlaanderen) in volle charge en wij er achter maar dan blijf ik voor eenige dagen thuis*. Een ander schrijft: »Sedert vier maanden hebben wij weinige mannen verloren. Maar nu met den zomerkant gaat het veranderen ons leger is weerom zoo sterk als in het be gin. Wij zullen hier met den Engelschman een goede rol te 3pelen hebben, om den Duitsch uit ons land te verjagen er komen hier groote legermachten bijeen, ook veel ka nonnen. In 't korte zal het hier stinken, en, wij zullen, misschien binnen eenige weken, kunnen vooruit gaan. Als wij zijn de (Duit scher) linie kunneu doorbreken, zal hij voor zeker loopen, gelijk wij het gedaan hebben (n.l. na Antwerpen). Vriend, mocht dat waar zijn! Dat de goede God ons daarvoor zegene, omdat het zou wel- gelukken, om onze moeders, zusters, familie en kennissen eens te mogen bezoeken. Maar wij mogen daar niet aan denken, ol wij kun nen onzen dienst niet doen. Want als wij 't hoofd weg hebben naar huis en omstreken, staan wij te treuren, maar als wij eens zullen vooruitgaan en zegevierend dorpen en steden wederom zullen kunnen bin- nnn treden, zal vreugde ons weder in 't hart komen. 't Zit er nu voor goed op, dat is voor dood of overwonnen. Het is wreed om het te zeggen, en het is nochtans zoo. De retraite (terug tocht) kennen wij niet meer, wij zullen den Pruis nu leeren. Ik denk, dat wij hier de over macht hebben. Vriend, heb goeden moed en courage tot den einduitslag, want wij zullen de overwinnaars zijn. Ik kreeg gisteren inzage van een brief van een hooggeplaatst persoon, dien ik niet nader noemen mag. Maar hij is het waarlijk en kan spreken. Hij schreef»Ons leger is weer goed uitgerust. Aller hoop en moed zijn zeer leven dig.... en gegrond.» Treinen met gewonden zijn voorbij Brugge en Thorhout gestoomd. Gewonden kwamen ook te Ostende aan. Te Eecloo liggen er 700 (ge wonden en zieken). Vrachtauto 's keerden van 't front naar Brugge terug met geweren, ran seis en andere uitrustingstukken van gevalle nen en gekwetsten. Een ander teeken van meer actie er komen weer aviators. Maandag zweefden er vier bo ven lxnokke. Woensdag werden er twee door het geschut te Zeebrugge bestookt. Een Taube steeg op, om den strijd in de lucht aan te gaan, maar week weldra. Donderdagnacht zweefde een Zeppelin boven Brugge. Ongetwij- felt is het dit luchtschip geweest, dat bommen op 't station te Calais wierp. Te Brugge zijn veel mariniers. Maar van Brugge, Gentwaarts, ontmoet men weinig sol daten. De beschikbare manschappen zijn aan of nabij 't front Met paspoorten is men zeer streng te Brugge. Vrouwen, die vroeger tameljjk gemakkelijk een schein voor Nederland kregen, moesten nu wel tienmaal naar de Kommandantur gaan. eer het haar gelukte een pas te verkrijgen. Man nen beneden de 45 jaar kunnen er geen be machtigen. Nog altijd zijn er Duitsche burgers aan den arbeid tusschen Knokke en Heyst aan 't ver sterken van de kust, oudere en jongere maar velen, door een of ander gebrek voor den krijgsdienst ongeschikt. (Tel.) Heft gevechf bij Sft. Eloi. LONDEN, 21 Maart. (Reuter. Part.) De ooggetuige in het Engelsche hoofdkwartier beschrijft het gevecht bij St Eloi op 14 en 15 dezer. In den avond van den 14en trachtten de Duitschers na een allerhevigst geschutvuur, op onze loopgraven gericht, onze linie te bestor men. Die poging gelukte zoover het dan zuid westelij keu sector betrof, waar de loopgraven ingestort en onhoudbaar waren. Ten Oosten van het dorp echter hield onze infanterie hardnekkig stand. Het vuur van onze mannen was zoo kalm en goed gericht, dat de verliezen der aanvallers verschrikkelijk waren. Onze mannen bleven tot het laatste op hun post, d. w. z. tot zij overstelpt werden door de meerderheid van de Duitschers. Vervolgens stormden de Duitschers op de reserve-loopgraven en den heuvel ten Zuid oosten van het dorp aan. Zij drongen tot in het dorp zelf door, maar werden er niet lang met rust gelaten. Onze eerste tegenaanval geschiedde 's nachts om 2.30. Die slaagde slechts ten deele. De vijand bleef in het bezit van St Eloi en eenige verschansingen. Door een tweede poging, bijna twee uur later ondernomen, dreven wij hem geheel het dorp uit en heroverden alle loop graven, die niet verwoest waren. De heuvel bleef echter nog in handen der Duitschers, olschoon ze zoo zwaar onder vuur genomen, dat die stelling van weinig nut kan zijn. Het gevecht in St. Eloi zelf was allerhevigst. Toen de Duitschers het dorp hadden veroverd wierpen zij in de straten versperringen op, waarachter ze machinegeweren opstelden. Die moesten bestormd worden. Telkens en telkens trokken onze mannen er, een voor een tegen op De verliezen telden ze niet, totdat het dorp van den vijand was gezuiverd. Den 15en deden de Duitschers een laatsten zwakken en vruchteloozen aanval om het vor- loren terrein te heroveren. Volgens de gevangen genomen Duitschers waren hun verliezen zeer groot. Vooral leed de reserve zwaar onder het granaatvuur. Onze beschieting van de vorige dagen had groote schade toegebracht aan hunne loop graven. De Woensdag en Donderdag gingen rustig voorbjj behalve dat er hevig geschutvuur was op verschillende puuten, in het bizonder Nieuw- Oapelle. Donderdagochtend namen 200 Duitschers het mistige weder waar om te trachten hun oude loopgraven te bereiken door bij le Touquet over de open ruimte te loopen. Ze werden echter gezien en velen vielen er onder ons vuur. Tumult in den Rijksdag. Ledebour over heft militarisme. BERLIJN, 20 Maart. (Wolffbureau.) De Rijksdag zet de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken in de tweede lezing voort. Ledebeur (sociaal-democraat) verklaartHet militaire bestuur tracht de Fransche deelen des lands te germaniseeren. Vandaar het ver langen der Elzas-Lotharingers naar de Fransche heerschappij. (Groote onrast. Geroep van rechts: »Waar blijft de Godsvrede Ik onderschrijf alles vervolgt Ledebour wat tot lof van onze dappere troepen en legerbevelhebber tot heden gezegd is, maar het legerbestuur is, wat de politieke aangele genheden betreft, niet om de hoogte. Ik was er over ontzet, dat voor elk door de Russen in de asch gelegd dorp drie Russische dorpen in vlammen zouden opgaan. (Lieb knecht: roept: Barbaarschheid Algemeen tumult. Geroep van rechts»Ongehoord Verraad Wij laten niet toe, dat het opper ste legerbestuur zoo aangevallen wordt De vice-president roept Liebknecht tot de orde. Ledebour gaat dan voort »Door dergelijke maatregelen worden niet de Russen, maar de Polen en Litaurs getroffen, op wier bondgenootschap wij moeten rekenen.* (Nieuw tumult. Geroep »Sluiten Vice-president Dove verklaart niet toe te kunnen staan, dat op het legerbestuur critiek wordt uitgeoefend. Ledebour beproeft op denzelfden toon voort te gaan, doch weer ontstaat groote onrust en een geweldig lawaai. De afgevaardigden sprin gen opgewonden op en roepen om rust. Uit de rijen der sociaal-demoraten wordt van twee plaatsen geroepen »Spreek toch in opdracht uwer fractieDaarop vervolgt Le debour »De Duitsche politiek moet zoodanige wegen volgen, dat deze volkeren in Duitschland een beschermer van hun vrijheid zien. Dat is mqn overtuiging als sociaal-demoraat en Duitsch patriot. (Stormachtig gelach.) Dit doe ik in het belang van mijn geliefd Duitsch vaderland en het belang van Europa.* (Luide tegenspraak. Geroep: »Pfuf!« en onrust. BERLIJN, 20 Maart. Wolff-bureau). Na Ledebour voerde Delbrück het woord tlij zeidej: »Het zou met den tegenwoordigen toestand niet in overeenstemming zijn, indien ik op de redevoering van Ledebour antwoordde. Graat Westarp (Conservatief) zeide Ik be treur ten zeerste de critiek van Ledebour en Liebknecht. Ik hoop, dat de sociaal-democra tische partij een dergelijk optreden zal af keuren. De handelwijze van Ledebour brengt in een zeer ernstigen tijd het vaderland schade toe.. Basserman (Nationaal liberaal) sluit zich bij deze protesten aan. »Wij staan vol bewonde ring*, zegt hij, »over de wapenfeiten van ons leger tegen de Russische overmacht. (Bravo geroep). Wij betreuren de noodzakelijkheid van der gelijke vergeldingsmaatregelen, maar als de Russen alles platbranden, vrouwen verkrach ten (geroepHört, Hört), moeten wij dan van het legerbestuur niet de energie verwach ten, om aan een dergelijke onmenschelijke wijze van oorlogvoeren een einde te maken (Levendige toejuichingen). Gröber (Centrum)De sociaal-democratie heeft zich herhaaldelijk op het standpunt van gemeenschappelijke vaderlandsliefde geplaatst. Wij erkenden dit dankbaar. (Toestemming). Daarmede zijn de verklaringen van Ledebour niet te vereenigen. (Zeer juist). Indien het legerbestuur in den uitersten nood tot het uiterste middel van vergelding grijpt, dan is dit middel van internationaal-rechteljjk standpunt toelaatbaar en de volksvertegen woordiging zal zich er niet tegen verzetten. (Levendige toejuichingen). Fischbeck (vrijzinnig) »Wij betreuren het dat, met het oog op de eensgezindheid in den Rijksdag, die ook in de eergisteren door het lid Scheidemann gehou den rede tot uiting kwam, thans een sociaal democraat dergelijke verwijtingen doet hoo- ren. Dat juist Liebknecht zijn vriend bij sprong, bewijst, dat beiden slechts een kleine minderheid in de sociaal-democratische partij vormen.* (Teekenen van instemming.) Schultz (Rijkspartij) »Naar ik hoop, blgft de vlek, die thans op het schoone beeld der Duitsche eenheid is ge vallen, slechts een kleine vlek», TER VEI VOLKSBLAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij ben is ingekomen een verzoek schrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein van ADRIANA PIETERNELLA LEUNIS, weduwe van Abraham van Overbeeke, wonende te Ter Neuzen, voor de kelderlokaliteit van het perceel plaatselijk gemerkt 38 en gelegen aan de Westkolkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 15 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. MUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bier huishouders en verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, den 23 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZING A

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1