Vaa bet Oostelijk oorlogstooneel. Toestand in 't Westen. Algemeen wordt verwacht, dat met het voorjaar de strijd, waar deze nu smeulende is, fel zal oplaaien en er beslissende slagen zullen worden geleverd. Omtrent den uitslag van die slagen, met name op het Westelijk front, worden veel voorspellingen gemaakt, maar deze berusten gemeenlijk, onder den in vloed van hetgeen de voorspeller wenscht. op een eenzijdige bloemlezing uit de verschillende mogelijkheden die voor overweging in aan merking komen. Objectieve gegevens voor een voorspelling zijn er natuurlijk wel, maar deze zijn niet of onvolledig bekend. Den lateren geschiedschrij vers zullen ze eerst ten dienste staan ter ver klaring van hetgeen dan niet meer hoeft te worden voorspeld, maar mede tot de geschie denis behoort. Het schijnt intusscben wel, of door de ver wachting van den voorjaarsstorm de thans heerschende betrekkelijke stilstand op het ge vechtsterrein in het Westen nog grooter lijkt dan tevoren. De Belgen hebben een vooruitgeschoven stelling der Duitschers ten Noorden en een ten Noordwesten van Pervyse bezet, terwijl de Duitschers Nieuwpoort met zware mortie ren bombardeeren. Mogelijk is het kanonge bulder, in Zeeuwsch-Vlaanderen vernomen, van deze mortieren afkomstig. Terwijl de Duitschers kortweg melden dat de beslissing van den strijd om Notre Dame de Lorrette bij Atrecht in hun voordeel is uitgevallen, noemt het officieele Fransche bericht onder de vruchtelooze aanvallen der Duitschers ook een bij Notre Dame de Lorette, Er heeft daar dus een aanval plaats gehad, over het resultaat waarvan de strijdende par tijen van meening verschillen. Van Duitsche zijde worden de aanvallen der Franschen in Champagne vruchteloos genoemd, terwijl de strijd nog voortduurt, d. w. z. er nog tegenaanvallen worden voor bereid. Deze zijn dan ook, volgens het Fransche bericht, werkelijk uitgevoerd, maar mislukt, terwijl de Franschen als resultaat van hun eigen aaval de verovering van een heuvel noemen, totnogtoe^jjbor de Duitschers bezet. De kaart van deze streek raadplegende, mag men aannemen dat hier een begroeide heuvel wordt bedoeld, liggende ongeveer midden tusschen Perthes en Tabure, en ongeveer vlak ten Westen van het punt 196 (benoorden Les Mesnil) dat reeds door de Franschen is bezet. Door de bezetting van de heuvels, die zich om Champagne ten Noorden van Perthes, Les Mesnil Beau-Séjour uitstrekt, zijn de Franschen weliswaar niet over een grooten afstand ge vorderd, maar hebben zij toch hun positie in die landstreek aanmerkelijk verbeterd en hun linie versterkt. Over Vauquois geven de Franschen en Duitschers ons geheel tegenstrijdige mededee- lingen. De Franschen, zoo meldde gisteren het Duitsche hoofdkwartier, die zich op de hellingen ten Z. van Vauquois, ten O. van de Argormen, tijdelijk genesteld hadden, zijn daarvandaan weer naar beneden geworpen. De Franschen zelf zeggen echter, dat zij bij Vauquois ligt ten Zuidoosten van Varen nes, net gewonnen terrein hebben versterkt. Oe strijd bij Stuïvekenskerke en Nieuwpoort SLUIS, 18 Maart (Telegraaf.) 't Laaista Fransche communique bevestigt onze inlich tingen van eergisteren, dat de Duitschers aan de Westzijde van de Yser, dus over't kanaal, nog eenige hoevenruïnen bezet hielden, nl. bij StuivekeDskerke. l'wee dier vooruitgeschoven stellingen wer den nu bestormd, een loopgravenlinie, bij Schoorbakke en de vermaarde hofstede Kloos terbroek bij Ond-Stuivekenskerke. Deze hoeve een ruïne nu hing af van het voorma lig klooster, een bezitting eener abdij bij Rijs- seldit klooster is thans, of liever was vóór den oorlog een landgoed, de Vicogne. De weg naar de Yser heet nog Kloosterdreef 't Zijn al dezelfde plaatsen, waar in October zoo hevig gestreden werd, dat het filoed in ae slooten tusschen de weiden stond, en de Bel gen de Duitschers in hun opmarsch ophielden tot het water door regeling der Nieuwpoort- sche sluizen over 't land bruiste. De hoeve Kloosterbroek staat dicht bij de Yser, ook bij het grondgebied Caeskerke, dus in de richting Dixmuiden. Men herinnert zich de beschieting enkele dagen geleden van 't kerkhof te Dixmuiden. 't Is hier dus wel een offensief der Belgen tegen de eenige door de Duitschers bezette Yserstad, Dixmuiden. Hier strijden veel nieuwe soldaten mee van de lichting 1914. De Duitschers bombardeeren Nieuwpoort weer. 't Is als Zuidelijkerde verbondenen loeren op Rousselaere, de Duitschers op Yperen. En hier aan de Yser loeren de verbondenen op Dixmuiden en de Duitschers op Nieuwpoort. Om hun aanval bij Nieuwpoort af te slaan, leenden heden de Engelsche schepen weer, ais Zaterdag en Zondag 1.1., hun medewerking, 't Zwaar marinegeschut rolde over Vlaanderen, 't Was met de vervaarlijke stem van de 42 cM. kanonnen der Duitschers een geweldig gebulder. 't Is druk op den weg Gent Brugge en uit de laatste stad in de richting van 't front. Vracht- en gewone auto's stormen over de wegen. Troepen marcheeren af en aan. En de treinen en auto's vervoeren gewonden. Alles doet dus wel vermoeden, dat de voorjaarsstrijd aangevangen i^ Fransch legerhericht. Het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage deelt mede Het Belgische leger zet zijn voorwaartsche beweging aan de Yser voort. Zijn geschut heeft een vijandelijk transport beschoten op het front van Dixmuiden tot Fessen. Van de Leie tot de Oise was de artillerie in actiede vijand heeft vooral de poorten van Notre Dame de Lorette en de dorpen Carnoy en Maricourt gebombardeerd. In de omgeving van Perthes hebben wij wederom vorderingen gemaakt in de bosschen, welke zich tusschen Perthes en Souain uit strekken. Ten noorden van Perthes hebben wij in weerwil van drie aanvallen, de ver overde loopgraven behouden. De stelling op den weg van Perthes naar I'ahure ten noorden van Mesnil, die den 16den Maart werd veroverd, is voor ons van zeer veel belang. Overigens hebben wij ons meester gemaakt van de stelling ten westen van den heuvel 196 over een lengte van 800 meter en van het terrein ten zuiden, over een diepte van 400 meter. De vijand heeft ten einde het verloren ter rein te herwinnen, een zeer hevigen tegen aanval beproefd. De beweging werd geleid door een landweer-regiment, aangevoerd door de garde. De Duitschers werden letterlijk weggemaaid door onze mitrailleuses. De wei nige overlevenden bereikten hun loopgraven, vervolgd door ons vuur. Al deze onvruchtbare pogingen hadden voor deii vijaud belangrijke verliezen ten ge volge. Een van onze vliegers heeft met goeden uitslag het station van Conflans-Jarny (op de lijn van Verdun tot Metz) gebombardeerd. De strijd in Elzas-Lotha-Hngen, Het succes van de Franschen door de her neming vau den Reichsackerkopf, een van de strategisch belangrijkste heuveltoppen in den Boven Elzas, wordt volgeus een correspondent van de Daily l'elegraph«, door de Duitschers zwaar gevoeld Dagen lang na de herneming er van, trachten zij het feit geheim te houden. Nu geven zijn toe, het een van de bloedigste gevechten is geweest, die in deze streek heb ben plaats gehad. De Fransche Alpenjagers hebben wonderen verricht. Zij werkten zich langs bijna onbegaanbare plaatsen op, verbor- zich in de takken der jjoomen en vuurden als eerste klasse scherpschutters op de Duit- schere in het dal. Een van hen schoot alleen zeventien man neer van een sectie, die de hoogten bestormen moest en noodzaakte de Duitschers hun poging op te geven. Een ander die zich aan een boomtak had gebonden, ver bruikte eenige pakjes patronen voor hij door een granaat buiten gevecht werd gesteld. De blauwe duivels« zooals de Alpenjager* door de Duitschers worden genoemd, boezemen den vijand groote vrees in. De wouden, die hun kogels veroorzaken, zijn meestal doodelijk, doordat zij steeds op levensorganen richten en zelden nun doel missen. Wanneer een Duit schers sneuvelt door een schot in het hoofd of in de borst, is het spreekwoordelijk, dat hij door een blauwen duivei« is neergeschoten De Duitsche verliezen moeten buitengewoon groot zijn geweest, zegt de correspondent van de »Daily Telegraph», want nooit te voren zooveel treinen met gewonden uit Gebweiler vertrokken naar L'olmar en Freiburg. Door de inneming van den Reichsackerkopf beheerschen de Franschen thans de vlakten ten Zuiden van Than en Sennheim, waar de Duit schers zich gedurende den winter hadden ge handhaafd en zal het den Duitschers verder onmogelijk zijn Thann te bombardeeren. flet gevecht duurt nog voort ten Noorden van Thann, waar dikwijls gevechtèn van man tegen man plaats hebben. In andere gedeelten van de Vogeezeu wordt de strijd onmogelijk gemaakt door de sneeuw, die o.a. in het dal van de Larg zoo hoog ligt, dat het dagen lang zal duren voor de wegen weer eenigszins begaanbaar zullen zijn. Het gebruik van motorwagens is daardoor ook ge heel buitengesloten en wagens met wapen transporten hebben de grootste moeite om vooruit te komen. Rapport van generaal French. De Engelsche legatie te 's-Gravenhage deelt het volgende mede Veldmaarschalk French meldt: Het nemen van het dorp Lepinette, ten oosten van Armen- tiéres. brengt de Engelsche linie in deze streek 300 yards vooruit op een front van 800 yards. De strjjd in de streek bjj Neuve Chapelie was den 12den dezer zeer heviger werd toen een krachtige tegenaanval der Duitschers afge slagen eu daarbij 61%krijgsgevaugeuen gemaakt. Den volgenden dag werden nieuwe tegenaan vallen ondernomen, doch daarbij heroverden de Duitschers terrein. Het aantal krijgsgevangenen, sedert den lOden den Engelschen in handen gevallen, bedraagt 1700, waaronder 30 officieren. Te oordee en naar het aantal gevonden doode Duitschers, kunnen de verliezen van den vijand niet ver beneden de 17,000 a 18,000 bedragen. In den avond van den 14den bestormden de Duitschers eenige van onze loopgraven ten zuiden van St. Eloy, na een hevige beschieting en een ontploffing van een mijn. Het grootste gedeelte dier loopgraven werd dezen morgen heroverd. Vliegers hebben met succes Don en Douai beschoten. De gevangenis van Atrecht ontruimd. »La Francs du Nord» schrijft: Verbitterde gevechten worden sinds enkele dagen gevoerd in de omgeving van Atrecht, in verband daarmede worden uitgebreide maat regelen genomen voor de beveiliging vau het leven der non combat bante bevolking. Ook heeft men gedacht aan de gevangenen. Deze zijn op een avond, onder sterk gewapend geleide naar Amiens overgebracht. Krijgsgevangenen in DuËtschland. De snel op elkander volgende maatregelen der Duitsche regeering, waarbij het broodrant soen wordt verminderd, wijst er op, schrijft dr. Brasaeh in »Der Tag*, dat de beschik bare voorraden oorspronkelijk te hoog zijn geschat. Om verbetering in den toestand te brengen, zijn thoretiscb twee manieren mogelijk den voorraad brood vermeerderen, of 't aantal eters verminderen. x Door het afsluiten van den toevoer is het eerste niet wel mogelijk en elke nieuwe over winning maakt het aantal eters grooter. Thans zijn er reeds bijna 800.000 krijgsge vangenen in Duitschland. De schrijver geeft daarom in overweging, den betroken regeeringen te berichten, dat Duitschland tot haar spijt niet in staat is de krijgsgevangenen week aan week onderhoud te verschaffen, wanneer niet de invoer van een evenredige hoeveelheid graan wordt toe gestaan. Duitsche verliezen De acht laatste Pruisische verlieslijsten be vatten, volgens een bericht uit Kopenhagen, de namen van 33,142 gedooden, gewonden of vermisten en brengen het totaal van de tot- dusver alleen door Pruisen geleden verliezen op 1,050,029. Op de pas verschenen lijsten staan de naam van elf officieren en manschap pen, die gewond, en twee die door de Fran schen gevangen genomen zijn. Engelsche verliezen. Totdusver zijn de Engelsche verlieslijsten betreffende de gevechten om Nieuwkapelle de namen van het volgende aantal Engelsche officieren bekend gemaakt: 46 als gesneuveld, 10 als bezweken aan wonden, 2 als bij on geluk gedood, 1 als gestorven, 117 als gewond, 5 als gewond en vermist, 10 als vermist, te zamen 191. Buiten deze officieele opgaven om, is door de familie bericht ontvangen van het sneuvelen van luitenant-kolonel Uniacke, commandant van het 2de bataljon Gordon Hooglanders, luitenant kolonel Me Lean, commandant van het 6de regiment Gordon Hooglanders, twee kapiteins en een luitenant, allen van het hiervoor genoemde regiment. De Belgische gezant bij het Vaticaan. De nieuwe Belgische gezant bij het Vaticaan, Van den Heuvel, werd door den Paus in plech tige audiëntie ontvangen Bij deze gelegen heid overhandigde de gezant den Paus een schrijven van koning Albert, begaf zich daarna naar den kardinaal-staatssecretaris Gasparri en vervolgens naar de St Pieterskerk. De »Osservatore Romano* schrijft over de ontvangst, dat deze met het gewone ceremo nieel plaats vond en een bijzonder hartelijk ka rakter droeg. Men draagt den gezant te Rome door zijn peresocnlijke eigenschappen en den roep, die hem reeds vooraf is gegaan, hooge achting toe. De Paus verklaarde, dat de benoeming van dezen gezant volkomen in overeenstemming was met het vertrouwen, dat Z. H. in hem stelde, an de banden, d"e er tusschen den Hei ligen Stoel en de zeer geliefde Belgische natie bestaan, worden daardoor nauwer toegehaald De represaille-maatregelen. Nadere telegrammen uit New-York en Was hington bevestigen, dat de Engelsche bepalin gen omtrent den handel met Duitschland met kalmte aldaar zjjn opgenomen. Men wijst er met nadruk op, dat deze bepa lingen voor de neutralen veel voordeeliger zijn dan een geregelde blokkade, daar zij geen absolute conficatie van artikelen van contra bande, die op weg naar Duitschland in beslag worden genomen, tengevolge zullen hebben. Het in den grond boren van de «Frye* heeft ook medegewerkt tot belemmering der pogin gen van Duitsche propagandisten om mensch- lievende verontwaardiging te wekken tegen de zoogenaamde uithongering van Duitsche non combattanten. Men komt hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat de oorlog te spoediger zal voorbij zijn, naarmate de economische druk van Engeland op Duitschland toeneemt Ook wordt door velen erkend, dat op En geland de blaam niet valt voor den nieuwen toestand, daar het optreden van dit land het gevolg is van provocatie. Zelfs te Chicago met zijn grooten uitvoer handel, waar men verwachten zou dat groote verontwaardiging zou worden geuit, is men tut dit inzicht gekomen. In een telegram van daar wordt gezegd »Met uitzondering van het Duitsche element is deze groote handeldrijvende streek niet ia het minst getroffen door Eugelands optreden. De algemeene opvatting is, dat de oorlog aan Engeland buitengewone maatregelen op legt. Wij zouden precies evenzoo handelen*, zoo vat de handelsman te Chicago zijn op vatting samen. De »New-York Herald* zegt: President Wilson is van meening, dat Amerika wel wat anders te doen heeft dan zijn tijd en zijn kracht te besteden aan een academisch protest tegen omstandigheden die het toch yermoede- lijk niet kan veranderen. Wel zullen echter tormeele protesten worden gericht tot Groot- Britannië tegen het beginsel van een blok kade op grooten afstand, evenals tegen de Duitsche verklaring omtrent de oorlogszone, die dezen represaille-maatregel uitlokte, maar met deze vertoogen wordt niets anders beoogd dan handhaving van de Amerikaansche tra dities en voor den eerlijken handel zoogoede voorwaarden te bedingen als onder de huidige omstandigheden redelijkerwijze verwacht kun nen worden. Belgische geïnterneerden. Hoe onder de geïnterneerden ieder tracht zich nuttig en aangenaam te maken op eigen wijze, blijkt uit het volgende bericht, dat ons werd toegezonden De te Harderwijk geïnterneerde Belgieobe soldaten Dister .en Colin, tenor en basse- chantante van het Theatre royal de la Monnaie te Brussel, stellen zich voor Vrijdag a s. in den schouwburg te Harderwijk een soiree en ma tinee artistique te geven, met welwillende me dewerking van hunne mede-geïnterneerden Thoen en Rézières van het conservatoire te Luik en Roels van het conservatoire te Gent, en tevens van den heer Gevaerts, directeur van de militaire stafmuziek te Harderwijk. De heer Dister is hier welbekend daar hij van 1901 tot 1911 aan de Haagsche Opera ver bonden is geweest. Het programma zal omvatten het eerste bedrijf van »Faust«, in costuums, met bege leiding van orkest, en voortsaria's uit ope ra's en klassieke werken voor piano, viool en violoncel. Generaal Loke zal de soiree met zijn tegen woordigheid vereeren. Een groep Hollandsche en Belgische officie ren heeft zich bereid verklaard de artisten bjj deze gelegenheid zooveel nogelijk bij te staan. Russisch legerhericht. Bij Osowiec bracht de vijand enkele bat terijen dichter bij de vesting daar het bom bardement op verren afstand geen resultaat opleverde. De artillerie der vesting beschoot succesvol een vijandelijke kolonne, bestaande uit auto's die zware vrachtwagens voorttrokken, waarop onderdeelen van kanonnen, levensmiddelen en munitie werden vervoerd In den strijd op gemiddelde afstanden, die 13 en 14 dezer werd voortgezet tot't invallen der duisternis, was het geschut der vesting steeds sterker. Twee Duitsche kompagniën, die in de streek van Soniondz poogden de bevroren rivier de Bobr te bereikten moesten zich voor het vuur twee a drie K. M. terug trekken en leden groote verliezen. In de streek van Osowiec vielen onze ver kenners des nachts met succes de Duitsche posten aan en brachten gevangenen naar de vesting. Bij Prasznyz onderhielden de Duitschers een zeer hevig artillerie vuur, maar de infan terie kwam niet in actie. Op bijna het ge- heele front werden de Duitschers met succes teruggedrongen, voornamelijk aan de rivier Orzice. In de vjjandelijke posities in de streek van de Bzoera (Midden Polen) is des nachts groote

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2