Mooi Blauw Linnen MODELHOEDEH -s ONTVANGEN: voor Dames en Kinderen. N. QUEQUIERRE. BINNENLAND. JOBAN CONRAD VAN HASSELT, Vlooswijkstraat 7, Ter Neuzen. UIT QUZE OMGEVING. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. "H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. J. L. JÏÏRRIJ-HOEBÉ, Vanaf heden een prachtige keuze Ook ongegarneerUe vormen, fournituren en alles wat tot het modevak behoort. Maatregelen tegen het misbruiken wan de Nederlandsche wlag. De »St. Ct bevat het volgende Op handelsschepen van vreemde nationaliteit, vertoevende binnen Nederlandsch rechtsgebied, welke door het hijscheu van de Nederlandsche vlag of een internationaal naamsein, toebe- hoorend aan een Nederlandsch handelsschip, ook door het aanbrengen van beschilderingen, namen of andere onderscheidingsteekenen op romp, sehoorsteenen en tuigdeelen, den schijn'?" aannemen dat zij de Nederlandsche nationa liteit bezitten of tot een Nederlandsche ree- derij behooren, zullen zoodanige maatregelen worden toegepast, dat hun het vertrek uit en de vaart door het Nederlandsche rechtsgebied wordt belet. Deze verklaring is het gevolg van de zich voorgedaan hebbende feiten dat meerdere vreemde schepen van buitenlandschen oorsprong op hun scheepsromp de namen Rotterdam of Amsterdam hadden geschilderd, of de namen hadden nagebootst van Nederlandsche koop vaardijschepen. Overigens moeten de autoriteiten bedacht zijn geweest op het voorkomend euvel dat vreemde schepen van naburige nationaliteit namen nabootsen, waardoor aan het vertrou wen onzer koopvaardijvloot afbreuk wordt gedaan en onze schepen meer gevaar loopen. De oude schipper De Bruijne op Java, alhier, vierde Maandag 1.1. zijne vijftigjarige bruiloft. Deze dag ging ook in breederen kring niet onopgemerkt voorbij. De schippers in Ter Neuzen waren hun vroegere collega niet vergeten. En reeds 's morgens zag men van zoo wat alle schepen vroolijk het dundoek wapperen. Ieder begreep dan ook op het gezicht daarvan, dat er iets merkwaardigs gebeurde. De Hollandsche en ook Belgische schippers alhier brachten eene som gelds bijeen, om den jubilaris te overhandigen. De Commissie uit hun midden vroeg aan »De vereenigde Werkliedeneene serenade te brengen. Het was 's avonds druk in de nabijheid der woning, waar de gouden bruiloft werd ge vierd, toen het muziekgezelschap zijne op wekkende tonen deed hooren. Getroffen dankte schipper de Bruijne na de tot hem gerichte toespraak voor de eer, hem en zijn gezin'bewezen. De schippersvereeniging Schuttevaer was ook vertegenwoordigd, wat door een paar vlaggen kenbaar werd gemaakt. Daarna werd door eenige straten van Ter Neuzen eene muzikale wandeling gemaakt, die heel wat menschen op de been bracht. De »St. crt.v van Vrijdag bevat in bijv. 181 de statuten van de N. V. Middenstands- kredietbank voor Ter Neuzen en omstreken, welke gevestigd is te Neuzen en omvat de ge meenten Neuzen, Axel, Zaamslag, Hoek, Sas van Gent, Westdorpe en Philippine. De ven nootschap eindigt 31 Dec. 1964. Het kapitaal der vennootschap bedraagt honderd vijl en twintig duizend gulden, ver deeld in vijf seriën elk groot, vijfentwintig duizend gulden iedere serie is verdeeld in honderd aandeelen, elk groot tweehonderd vijftig gulden. De eerste serie is geplaatst. De vennootschap wordt bestuurd door een directie, bestaande uit één of meer directeuren, onder het algemeen toezicht van een raad van commissarissen, die aan een door en uit zijn midden gekozen raad van toezicht het dagelijksch toezicht op de directie opdraagt. De raad van commissarissen bestaat uit ten minste vijf leden en de raad van toezicht uit ten minste drie ledencommissarissen worden door de algemeene vergadering van aandeelhouders benoemd en ontslagen. Wijziging van de statuten kan niet plaats hebben dan met goedkeuring van het bestuur der algemeene Nederlandsche Centrale Midden stands Credietbank. De overgangsbepaling luidt Zoolang geen directie is benoemd worden haie bevoegdheden uitgeoefend door een of meer door den raad van commissarissen aan gewezen personen. In afwijking van het bepaalde wat de wijze van benoeming betreft, zullen voor de eerste maal als commissarissen optreden de heeren J. A. van Rompu, P. J. Scheele, C. Ribbens en Iz. van de Sanae, allen te Ter Neuzen en J. de Feyter te Zaamslag. Toen de winkelier B. en zijn vrouw uit Hoek Vrijdag thuiskwamen, bleek, dat tijdens hunne afwezigheid ongenoode gasten in hunne woning hadden bevonden. Bij nader onder zoek bleek, dat er chocolade, appelen enz. waren ontvreemd. Van de daders is geen spoor te ontdekken. Het ligt voor de hand, dat het misdrjjf door jeugdige boosdoeners werd bedreven, daar er overigens niets ont vreemd bleek te zijn. Een door de politie ingesteld onderzoek leidde tot op heden tot geen resultaat. De rogge, welke laatst door den Bur gemeester der gemeente Zaamslag in opslag was gebracht, kan thans weer aan de eige naars worden in bezitgesteld. Enkelen hebben van deze gelegenheid dan ook reeds gebruik gemaakt. Een vluchtelinge te Zaamslag, die een damesmantel van het steuncomité had ontvan gen, voind in een der zakken een briefje, waarop vermeld was, dat de mantel uit Australië kwam, met het adres van den geefsters, waarbij aan haar, die den mantel ontving, werd ver zocht te willen berichten in wiens handen het kleedingstuk was gekomen. Aan dat verzoek is voldaan. Terwijl een Belgische vluchteling Zater dag te Zaamslag bezig was met op een gas stel boenwas te koken, sloeg op een gegeven oogenblik de vlam in de pan waardoor de inhoud vlam vatte. Bij de daarbij door hem aangewende pogingen om de vlam te blus schen, werden hem de handen en het aange zicht ontzettend gebrand, zoodat direct ge neeskundige^ hulp moest worden ingeroepen. De vrouw van aen heer K. ten wiens huize het ongeval voorviel, stond op dat oogenblik ook in de nabijheid met een kind op den arm. Van vrouw en kind geraakten ook de kleederen in brand doch door de tegenwoor digheid van geest der dienstbode werden de vlammen gedoofd met water. De vrouw be kwam geen lichamelijk letsel, doch een arm van het kind werd geschroeid. Voor het slachtoffer, dat overigens een zeer zwak lichaamsgestel heeft, bestaat er veel kans, dat hij blijvend letsel van het ongeval zal ondervinden. Men schrijft uit Sas van Gent Tengevolge van den heerschenden oorlog is er eene verplaatsing ingetreden van den vlashandel, die vóór den oorlog in vele streken van Oost- en West-Vlaanderen zulke grootte afmetingen had aangenomen. Verschillende kooplieden uit de thans bezette streken heb ben zich in Zeeuwsch-Vlaanderen speciaal hier langs de grenzen gevestigd en doen al het mogelijke om den handel in gemeld arti kel ingang te doen vinden. Hun pogingen zijn thans reeds met een niet te miskennen succes bekroond. De aanvoer neemt gaandeweg toe en ver schaft aan werkvolk en expediteurs reeds eene flinke bron van inkomsten. Een der grootste inconvennienten tot het drijven van dezen handel was het gemis aan bergruimte. Doch ook hierin is voorzien. Er liggen hier n.l. tal van groote ijzeren schepen lin welker ruimen het opgekochte vlas goed geborgen kan worden Nu de eerste stoot tot de opleving van den vroeger zoo drukken vlashandel gegeven is. laat het zich aanzien, dat ook in de toe komst deze bron van inkomsten hier blijvende vesting vinden zal. Men schrijft uit Koewacht Niettegenstaande de strenge afsluiting der grenzen zijn van Maandag 8 tot Zondag 14 Maart, alleen in de onmiddellijke omgeving van Koewacht (dorp), niet minder dan c.a. 20000 K.G bewerkt vlas uit België in ons land binnengesmokkeld. Een landbouwer te Koewacht heeft bij het bewerken van zijn land daar een drie tal Belgische geweren gevonden, die zorgvul dig waren verborgen. Waarschijnlijk weder op aanwijzing van een Belg, hebben de Duitschers Vrijdag te Koewacht in de nabijheid van een boerenerf een 125-tal Belgische geweren uit het water eener kreek opgehaald. Die wapens werden op een kar geladen en de boer, die het geluk had daarxZoo dichtbij te wonen, mocht ze naar Lokeren vervoeren. Gelukkig mag men zeggen, werd deze maal niemand aangehouden daar er niet de minste aanwijzing van schuld in dezen scheen te bestaan. Te Biervliet werd Vrijdag de stemming gehouden ter verkiezing van een notabel bjj de Ned. Herv. gem. Er kwamen elf kiezers op. 5 stemmen be kwam de heer C. Kostense, 2 st. de heer Hanedoes, 2 st. de heer W. Verplanke Az. en 2 st, de heer J. Anthonisse jr Dienten gevolge is het herstemming tusschen vier personen in één vacature, en wel op Vrijdag over 14 dagen. Naar de Bresk. Ct. meldt, zal dit jaar de gewone kermis met Paschen te Groede niet gehouden worden. De ondergang wan de Dresden. LONDEN, 16 Maart. De admiraliteit be richt, dat op den 14en Maart, 's morgens om 9 uur de Engelsche kruisers Glasgow, Kent en de hulpkruiser Ottowa bij het eiland Juan Fernandez de Duitsche kruiser Dresden verrasten. Een gevecht ontstond en na vijf minuten heesch de Dresden de witte vlag. Het schip was zwaar beschadigd en in brand geraakt. Eenigen tijd later sprong het kruitmagazijn, waardoor het vaartuig zonk. De bemanning werd gered Vijftien ernstig gewond gewonde gevangenen werden te Val paraiso aan land gezet De Engelschen leden geen verliezen, geen hunner schepen werd beschadigd. De Dresden was een zusterschip van de Emden, het verplaatste 8650 ton, liep een snelheid van 24,5 mijl en was bewapend met 12 kanonnen van 10.5 c.M., 8 van 5 2 c.M. 4 machinegeweren en twee zijdelingscbe lan- eeerbuizen. Het schip, dat in 1907 van stapel liep, behoorde tot het eskader van Gneisenau en Scharnhorst, doch wist in den slag waarin de overige schepen ten onder werden gebracht te ontsnappen. De Kent is een gepantserde kruiser uit 1901, groot 9950 ton, snelheid 24 1 mijl 14 kanonnen van 7,6 en 3 van 4,7, de Glasgow is een kruiser van 1909, groot 4900 ton, loopt 26,3 knoop en heeft 2 kan. van 15,2 en 10 van 10.2. De zwaardere artillerie vaij de Engelschen zal wel oorzaak zijn, dat de Dresden onmid- delyk tot de overgave was gedwongen. St. PETERSBURG, 15 Maart. (P. T. A.) De groote generale staf deelt officieel mede Op het geheele front in de streek van Prasnycz, van den spoorweg naar Mlawa tot de rivier Orzyc en op den linkeroever daarvan zijn wij al vechtende vooruitgekomen. De tegenaanvallen der Duitschers zijn overal af geslagen. Het geschut van Ossowiec heeft verschei dene batterijen zwaar belegeringsgeschut van de Duitschers, die de vesting beschoten, vernield. Op den linkeroever van den Weichsel is niet gevochten. De toestand in de Karpathen is over 't al gemeen onveranderd. De aanvallen der Oos tenrijkers in de richting van Baligrod en die van de Duitschers op hoogtepunt 992 bij Koziuwka zijn afgeslagen. In Oost-Galicië hebben onze troepen den vijand in de streek ten noorden van Obertyn teruggedrongen. Om Przemysl is de artillerie aan het woord. WEENEN, 15 Maart. (Wolff.) Officieel be richt van vanmiddag Op het westelijk deel van het front in de Karpathen is het gisteren tamelijk rustig ge bleven. Ten noorden van den Uzsok-pas is het tot ernstige gevechten gekomen. Sterke Russische strijdkrachten deden hier 's middags een aanval en drongen tot dichtbij onze stel lingen door, waar zij zich aanvankelijk wis ten te handhaven. In den namiddag hebben onze troepen door een onverhoedschen tegen aanval den vijand echter na een heftigen strijd op het geheele front teruggeworpen. Daarbij zijn vier officieren en 500 man in onze han den gebleven Ook bij onze stellingen aan beide kanten van het Opor-dal is verbitterd gevochten. De Russen, die over de Stryj nog meer verster kingen hadden aangevoerd, ondernamen sedert eenige dagen met sterke strijdkrachten her haaldelijk aanvallen in het dal en op de aan grenzende heuvels. Al deze pogingen om op d#s pashoogten vasten voet te krijgen zijn met de zwaarste verliezen voor den vijand mislukt. De aanval van gisteren, die wederom door ons vuur volslagen is gefnuikt, zal in verband met de groote verliezen van den vijand wel niet worden herhaald. Wij hebben in dit ge vecht 1000 man gevangen genomen. Fransche legerberichten. PARIJS, 15 Maart. 3 uur. Het Belgische leger wint nog steeds terrein in de bocht van den Yser en ten Zuiden van Dixmuiden. De Engelsche troepen, die gisteren bij St. Eloy een zeer hevigen aanval hadden te door staan werden aanvankelijk eenigszins terug gedreven. Zij deden toen echter een tegenaanval en heroverden een gedeelte van het verloren terrein. In de Argonne deed de vijand een derden zeer hevigen tegenaanval met het doel de loopgraven tusschen Four de Paris en Bolanthe, die door ons genomen waren te heroveren. 11 uur. Er hebben heden een groot aantal gevechten plaats gehad, die alle gunstig voor ons zijn verloopen. In de buurt van Lombaertszijde heeft onze artillerie de werken van den vijand hevig be schoten. De Engelschen ten Zuiden van leperen, die gisteren door den hevigen aanval der Duit schers genoodzaakt waren terug te trekken tot achter St. Eloy hebben dat dorp en de daar achter gelegen loopgraven heroverd, on danks de zeer hevige Duitsche tegenaanvallen. Onze infanterie heeft ten Noorden van At- recht, in een schitterenden aanval drie liniën loopgraven veroverd, bij Nötre Dame de Lorette den rand van de hoogvlakte bereikt en 100 krijgsgevangenen gemaakt. Verdir naar het Zuiden .in de buurt van Roclincourt bij den weg naar Rijssel hebben wij verschillende loopgraven in de lucht laten vliegen. De Duitschers hebben een loopgraaf in de buurt van Albert ondermijnd en bezet, doeh werden daaruit weer verdreven. In de bosschen van Champagne hebben wij weder vorderingen gemaakt ten N.O. vanbouain en ten N W. van Perthes. Wij sloegen twee tegenaanvallen af ten N.O. van Mesnil. in de Argonne heerscht groote bedrijvig heid. Twee aanvallen der Duitschers in de buurt van Bagatelle werden afgeslagen, een blokhuis vernield. Twee vijandelijke tegenaanvallen tusschen Four de Paris en Bolanfije mislukten. Onze infanterie veroverde het W estelijk deel van het dorp Vauquois en maakte een groot aantal gevangenen. De Duitschers onder uijnden en vernielden vier onzer vooruitgeschoven loopgraven in het te Preterbosch, ten N. W. van PontaMous- son, maar wij heroverden 2,/a loopgraaf. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 12 Maart. Machiel Leendert Steketee, 26 jjm en Janneke Cornelia Visser, 22j.,jd. Petrus Adriaan Eekman, 22 j jm. en Maria Suzanna Stroo, 1!' jjd. Geboorten. 9 Maart. Jacobus Hendrik, z van Hendrik Johannes van den Ouden en Sophia Antonetta Gaillard. 10 Maart. Elisabeth Pieter- nella, d van Abraham van der Hooft en Cornelia Dane. Joos, z. van Floras van der Peijl en Maatje Jacomina Kiel. Overlijden 13 Maart. Anna Catharinn Ver- nimmen, 13 jd. van Petrus en Rosalia Maria de Rijk. DAGEN. Vrjjdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Voorm. Nam. 17 Maart 2.42 2.56 18 3.11 3.25 19 3.39 3.52 20 4.7 4.20 21 4.35 4.50 22 5.7 5.24 23 5.45 6.7 Heden ontsliep te Dordrecht na langdurig en geduldig lijden in den ouderdom van bijna 64 jaren mijn beste Vadeï, de Hoogedelgestr. Heer Oud-Commies der Posterijen, Oud-Rijksbetaalmeester. Ter Neuzen, den 14 Maart 1915. 15 Markt. L. T. VAN HASSELT. voor schorten. TER NEUZEN. Beleefd aanbevelend,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3