Van het Oostelijk oorlogstooneel. öp Zee. gaug van 't Yserkanaal bestrijkt, 'tligt aan den weg over St. Pieterskapelle en Gbistel naar Brugge, heeft, zooals men weet, reeds een bloedigen naam. Daar en te Tervate en 't achtergelegen Stuyvekenskerke, werd wel 't hardnekkigst geworsteld, zoowel met't geschut als de bajonet, t Zijn namen, die dikwijls op de doodenlijst voorkomen. En nog altyd worden troepen naar de Yser gezonden. Om dit bevel, naar het front te gaan, ontstond te Ostende bij Brugge zelfs ruzie onder de militairen, die beweerden, dat het hun beurt nog niet was en de anderen, die volhielden, dat het wel zoo was. Een drukke troepenbeweging werd ook rond Rousselaere opgemerkt, daar voor 't Ypersche tront, vanwaar heden weer gestadig 't kanon bonkte. Recruten, maar ook andere mannen, worden geoefend op het schietplein te Lende- lede bij Kortrijk. Overal 't zelfde nieuws: zoo hedenmiddig weer «Maandag vertrekken de soldaten van Moerkerke naar 't front» Zoo worden de maatregelen genomen voor een vernieuwden hardnekkigen strijd, nu 't voorjaar aanbreekt. Aan 't front in Vlaanderen. Te Lendelede bij Kortrijk. Het Ouitsch viiegplein te Gits. De straatweg Dixmuiden-Roussefaere. De ruïnen wan Dixmuiden. Onze correspondent te Sluis meldt ons d.d. 12 Maart Als voorbeeld van den toestand aan 't front in Vlaanderen, kan ik in enkele woorden dien van Lendelede schetsen. Lendelede ligt aan de spoorlijn Kortrijk Rouselaere en was een welvarend dorp met veel landbouw, en ook eenige nijverheid. Er is een weverij, maar de Üuitschers hebben de fa briek ingericht totkoestal. Er stonden soms tot 600 rundereu. Een tweetal weken ge leden stonden er 340 koeien, die men wegens mond- en klauwzeer, (in Vlaanderen zegt men de muil- en pootplage) op enkele dagen slachtte Twintig stuks werden onder 't volk uitge deeld en de overige naar 't front gestuurd. Te requieeren valt er bijna niets meer. Lendelede bezat een kostschool, waar ge woonlijk 300 meisjes hun opleiding ontvingen. Deze school alsmede 't klooster en de feest zaal liggen meestal vol zwaargewonde Duit- schers, maar er komen ook wei Franschen en Engelschen. Bij de jongste gevechten rond Vperen, was de aanvoer weer zeer groot. De trein bracht er van Kortrijk en Iseghem, autu's kwamen van Lédeghem. Het volk zag vooral met; jmedelijden naar eenige Engelschen een was een oog uit- en een arm afgeschoten, een ander rechterarm en rechterbeen kwijt, een derde beide handen enz. 't Waren zwaar ge wonden, die bij de bestorming van een loop graaf achtergebleven waren. Ook ziet men nu en dan gevangenen door trekken, niet alleen van de verbondenen, maar ook.van de Duitschers, soldaten, welke met de handen op den rug geboeid heen ge leid worden, omdat ze weigerden langer in de loopgraven te blijven. Zondag voor een" wenk nog 43. Hoe het in die loopgraven gesteld moet zijn, blijkt den dorpelingen wel, als de soldaten komen rusten. Ze zijn van tot top tot teen met een laag slijk bedekt. Onder de zieke militaren te Lendelede kwam typhus en scheurbuik voor. Er is op 't dorp veel armoede. Kolen ontbre ken ook. Men velt hoornen en zaagt de stam men aan stukken. Men strooit er bij 't eerste branden wat zout op. Dit schijnt een goed mid del te zijn tegen 't natte hout. Te Gits, aan de andere zijde van Rousselaere, is, zooals ik reeds meldde, een flink ingericht viiegplein van de Duitschers. Men heeft het aangelegd, een tweetal kilometer achter tdorp, tusschen 't kasteel van baron Gilles de l'elichy en het Franciscaner-klooster. De monniken moesten hun gesticht verlaten, dit is, zoowel als het kasteel, dat op een heuvel, den Gitsberg staat, en waarvan men een ver gezicht heeft door Duitschers betrokken. Het viiegplein bezit 7 hangars, voor aeroplanen. Er zijn dan bezine-reservoirs, ammunitiehan- gars. mitralleurs onder afdakjes in koperen open buizen in de grond zitten bommen, welke door draden verbonden zijn en als vuur pijlen a%eschoten kunnen worden, wanneer vijandelijke aeroplaneu boven 't plein zweven. Ik meldde, dat dit plein reeds door aviatenrs aangevallen werd. Verleden week waren niet minder dan 7 aeroplanen boven Ingelmunster in een strijd gewikkeld. Waarschijnlijk was 't vliegtuig, welks daling te Aaltre, ik meldde, een van die geweest. Een Fransch viel bij Lendelede, De aviateurs maakten den mutor onschadelijk. M-n weet, dat de Duitschers een ander viiegplein met observatieballon te Gontrode, tusschen Gent en Aalst bezitten. Gits zelf ligt buiten 't front, maar alles is er in gereedheid, om er ingetrokken te worden, 't Gansche achtergebied van 't front is met loopgraven doorsneden. De eerste verdedi gingslijn ligt op den straatweg Dixmuiden StadenRousselaere en vandaar in de richting naar Meenen. 't Geschut van de verbondenen reikt tot dien straatweg, want Sleyhage, een gehucht, dat er op ligt, 5 K.M. van Rousselaere en waar van ik in Januari reeds de ontruiming door de burgelijke bevolking meldde, is reeds zwaar gehavend, evenals 't volgend dorp, Dix- muidewaarts, het al meer genoemde Staden. De strijd bij Yperen duurt in alle hevig heid voort. Gisteren en heden hoorden we aanhoudend het gebonk der kanonnen van ginder. Het gedonder van de 42 cM. kanonnen op Nieuwpoort, waarvan u 't Fransche commu niqué spreekt, was hier duidelijk hoorbaar. Allang had men in Vlaanderen gesproken over 't vervoer van de 42 centimeters, gelijk men 't geschut noemt. Maar ieder groot stuk werd daarvoor aangezien. Ze zijn er dus toch. Nieuwpoort ligt al bijna in puin.'t Moet waar schijnlijk geheel verdwijnen. In den laatsten tijd was vooral Nieuwpoort- bad,. een half uur van de stad, 't mikpunt van de Duitschers. Is het om de groote sluizen te doen, die de overstrooming der Yserstreek regelen Nieuwpoort is al bijna gelijk Dixmuiden, waarvan ik al gisteren een prentbriefkaart ont ving met 't opschrift«Ruïnen van Dixmui den». 't Was de Westzijde der Groote Markt. Van de groote herberg de Concorde,'s Maan dags de verzamelplaats, de beurs der boeren van Veurne-Ambacht, ii niet meer over dan'n hoop puin. Dan de uitgebrande gevels met grijnzende gaten van een hooge particuliere woning, er naast het burgemeestershuis, de populiere herberg «De Botermijn« en een sla gerwinkel Een type van al Dixmuidens straten, waar de Duitschers in kelders huizen en verschanst zijn, maar, immer waakzaam, want de Belgen handhaven zich nog steeds aan den overkant van de Yser, tegen de ruï nen stad. Wat al drama's zal West-Vlaanderen van Kortrijk tot de zee nog beleven Men is in angstige en toch hoopvolle ver wachting. Tel. De sappen-oorlog in Champagne PARIJS, 14 Maart. (Reuter's bijz. dienst.) (Officieel.) In de omgeving van de boerderij «Algiers» ten oosten van Reims wordt de sappen-oorlog nu al reeds eenige maanden gevoerd. Men legt sappen en contra-sappen aan weerszijden, totdat het oogenblik gekomen is om de mijnen tot ontploffing te brengen. Degeen die daarbij het meest initiatief toont, is in het voordeel. Onze genisten leverden onlangs opnieuw een bewijs van hun koel bloedigheid en technische vaardigheid. Toen de luisterposten in een vandesapptn bemerkt hadden, dat de vijandelijke tunnel tot in hun nabijheid was genaderd, werd de mijn in gereedheid gebracht en het gat uitgegraven om onze mijnkamer dieper te leggen, daar blijkbaar de Duitschers hun mijn lager wilden aanbrengen. Terwijl een soldaat aan het boren was zag hij plotseling zijn werktuig in de leege ruimte gaan en begreep hij dat hij de Duitsche sappen bereikt had. Onmiddelijk werden alle lichten gedoofd en de noodige springstoffen aangebracht om het mijnenhoofd te laden. Twee genie officieren gingen met twee man, met de ge laden revolver in de vuist, in de vijandelijk tunnel en keerden in ons werk terug, nadat zij uit het vernemen van gefluister op korten atstand de zekerheid hadden gekregen, dat de tunnel aan Duitsche zijde was bezet. Onze gang werd afgesloten met planken en on middelijk werd het laden van de mijn begon nen. Deze arbeid was uit den aard der zaak zeer vermoeiend. Ten einde 's vijands op merkzaamheids niet te trekken, werden de luchtkokers niet gebruikt, zoodat de kaarsen telkens uitgingen. Toch ontdekten de Duit schers wat wij deden en onmiddellijk regende het slagen met houweelen on den bodem van de Duitsche tunnel. Maar onze mannen gin gen met verdubbelden ijver voort en voordat de Duitschers in staat waren iets te doen, werd onze mijn, geladen met 650 K.G. spring stof, tot ontploffing gebracht, waardoor de Duitsche tunnel vernield werdde Duitschers die er in werkten, stikten. De verovering van de hoogvlakte van Valquois. De verovering, door de Franschen, van de hoogvlakte van Valquois en de helft van het dorp van dien naam, in het oosten der Ar- gonne, na eenige dagen van waDhopigen strijd verschaft hun een belangrijke stelling, welke de Duitschers in September bezetten, toen zij Verdun trachtten te omsingelen. Het dorp Valquois is gelegen op een dui zend voet hooge plateau, en de kelders der huizen, in de rotsen uitgehouwen, beschutten den vijand tegen artillerievuur. De Duitschers hadden deze stelling in een ware vesting ver anderd met onderaardsch ttaversen en sluit- wegen. De allerlaatste aanval der Franschen, die op 17 Februari plaats had, bracht dadelijk den aard dezer verdedigingswerken aan het licht, en men bereidde zich grondig voor op een tweeden aanval, die op 28 Februari werd ondernomen. Een hevig vuur van de zware kanonnen openden den weg voor de Fransche troepen, die kort daarop het dorp binnenrukten, dat op een puinhoop geleek. De rotsgewelven der kelders waren onder het gewicht der zware granaten bezweken en overal waren diepe en groote gaten zichtbaar. De Duitschers ondernamen een tegenaan val en dreven de Franschen 's middags terug. Dezen keerden echter reeds een uur later weder terug, na opnieuw de actie hunner infanterie met zwaar geschutvuur te hebben ingeleid, en dreven de Duitschers uit het Zui delijk deel van het dorp, dat slechts dooreen enkele straat in tweeën wordt verdeeld. Twee tegenaanvallen van de Üuitschers, die versterkingen hadden laten aanrukken, werden onder bloedige verliezen voor den vijand afge slagen, maar ten slotte moesten de Franschen, die voortdurend aan enfileerend vuur hadden blootgestaan, werder terug. Gedurende den nacht en den volgenden dag, werden vier Fransche aanvallen met ernstige verliezen afgeslagen, maar om 2 uur in den daarop volgenden morgen verlieten drie Fran sche regimenten hunne loopgraven en begon nen de zeer steile, bijna onbegaanbare helling, die naar het plateau voerde, te beklimmen. Het was een wanhopige onderneming, mrar de manschappen waren vast besloten te over winnen. Hun krachtsinspanning, die 24 uren aanhield, had succe3 en de vijanden moesten wel hun loopgraven prijsgeven en naar het dorp terug trekken, waar de Franschen des middags voor de derde maal binnentrokken. Een verbitterd gevecht van huis tot huis volgde. Vier tegen aanvallen der Duitschers werden afgeslagen en ten slotte verkregen de Franschen vasten voet in de hoofdstraat, die het dorp in twee helften verdeelt. Den volgenden nacht mislukten twee aan vallen der Franschen op het kerkhof, het brand punt der Duitsche verdediging. Er trad een rustpoos van 24 uur in, waarna de Duitschers, na versterkingen te hebben doen aanrukken, op 3, 4 en 5 Maart opnieuw aanvallen, welke aanvallen alle onder zeer zware verliezen voor den vijand werden afgeslagen. Na dien tijd hernieuwden de Duitschers hun pogingen niet meer. Fransche generaals gewond. Generaal Manoufy, bevelhebber van een Fransch leger en generaal Vidaret, comman dant van een der korpsen van dat leger, zijn, naar Reuter uit Parijs seint, door een kogel getroffen, terwijl zij door een schietgat de Duit sche linies opnamen. Men heeft nog niet kun nen vastellen of de verwondingen van ernsti- gen aard zijn. Hun verwondingen moeten, volgens bericht uit Duitsche bron uit Genève, zeer zwaar zijn. Manoury verloor aldus de N. R. C. het linkeroog en zijn ouderkaak werd verbrijzeld, Villaret kreeg een granaatsplinter in de her senpan en moet getrepaneerd worden. Onder »trepaneeren« wordt naar men weet de operatie bedoeld, waarbij een gat in den schedel wordt geboord. Uit Berlijn We vernamen hoe iemand uit onze omge ving een brief uit Berlijn ontving op welks omslag onder de postzegel uit vrees voor de censuur was geschreven hoe in de hoofstad van üuitschland reeds drie honger-oproeren hadden plaats gehad. En een correspondent van het «Hand» heeft een schrijven van een voornaam Duitsch handelshuis aan een Nederlandsch bandels- vriend gelezen, waarin aangeboden werd, een zeker artikel, waarvan in Duitscbland de uit voer verboden is, toch naar Nederland te leve ren, daar hiervoor wel op medewerking van de Duitsche regeering kon gerekend worden, mits de Nederlandsche koopers de tegen waarde in allerlei artikelen op voedingsgebied voor mensch en dier wilden leveren. Voor onderhandelingen te dezer zake werd verwezen naar een bestuurslid eener machtige handelsorganisatie, wonende in een der Duitsche koopmanssteden. Midd. ct. BERLIJN, 15 Maart. (Wolff) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier van heden Het aantal gevangen genomen Russen bij de gevechten ten N. van het bosch van Augus- towo is tot 5400 gestegen. Ten N. en N.O. van Przasnysz hebben de Russen met een sterke troepenmacht aange vallen. Alle aanvallen zijn, met zware verliezen voor den vijand, mislukt. Ten Z. van den Weichsel geen verandering. WEENEN, 15 Maart. (Korr.-Bureau.) Een oorlogscorrespondent meldt Met het invallen van den dooi is in Galicië een krachtig Russisch tegenoffensief aange vangen, dat de gebeurtenissen aan alle fronten in de schaduw stelt. Vooral gisteren is het tot buitengewoon hevige gevechten, in het bijzonder aan de wegen naar Cisna, Baligrod, Uszok en Turka en in de streek van Visko, gekomen. Op dit froDt is dag en nacht gevoch ten. De Russen brachten steeds weer nieuwe krachten in de vuurlinie, zoodat aan de Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen in de Karpathen de hoogste eischen werden gesteld. Wanneer gezegd kan worden, dat alle aanvallen der Russen zonder uitzondering werden afgeslagen en de Russen overal buiten gewoon zware verliezen leden, dan beteekent dat de hoogste lof voor de troepen der bond- genooten. Zij hebben zich in deze week weer onder de moeilijkste omstandigheden en tegen een veelvoudige overmacht een ijzeren muur betoond. De aanvallen der Russen in Zuidoost- Galicië zijn eveneens mislukt. Bij Czernowitz kwam het slechts tot schermutselingen van de voorposten. St. PETERSBURG, 14 Maart. (Pet. Tel.- Ag.) Mededeeling van den groote generalen staf Tusschen Njemen en Weichsel wordt de strijd alleen in de valleien van de Omulew en de Orzye en in de richting van Przasnyez langs een front van 50 werst voortgezet. De pogingen van den vijand om voorwaarts te dringen werden overal afgeslagen. Onze troe pen hebben gisteren een tegenaanval onder nomen en zich van verscheidene dorpen meester gemaakt. In de andere streken op de rechteroevers van de Bobr en de Narew en op den linkeroever van den Weichsel is het bij geschut- en geweervuur gebleven. In de Karpathen heerscht een hevige sneeuw storm. In de streek van den Loupkowpas hebben wij terrein gewonen en meer dan 600 gevangenen gemaakt, o. w. 14 officieren, en verder 7 mitrailleurs vermeesterd. Aan het front Rabbe - Radzeiw—Studenne zetten de Oostenrijkers hun pogingen om ons front in te drukken voort, doch zij leden ernstige verliezen. In de streken van Kozioucka en Rozanka hebben de Duitschers hun hevige, onophoudelijke aanvallen op onze stellingen hernieuwd. Deze aanvallen zij i echter overal met reusachtige verliezen voor den. In een tegenaanval maakten wij verscheidene honder den gevangenen. In Oost-Galicië hebben wij gemakkelijk herhaalde aanvallen van den vijand bij Nezwiska a/d. Djnestr afgeslagen. Bij deze gevechten is een Oostenrijksch bataljon door onzen tegenaanval verstrooid. Een onverhoedsche aanval heeft ons in het bezit gesteld van de vijandelijke stellingen bij het dorp Madkowice in de streek van Przemysl, Een Oostenrijksch bataljon, dat deze stellingen bezet hield, werd gevangen gemaakt. Schepen getorpedeerd. LONDEN, 14 Maart. (Reuter.) De Head land». «Andalusian«, «Indian Cityen «Adeu- wen» zijn volgens een mededeeling van de admiraliteit getorpedeerd door de U. 29. Men zegt, dat de kapitein van dat vaartuig in September de «Crescy», »Aboekir« en »Hogue« heeft getorpedeerd. Een Duitsche onderzeeër aan het werk. LONDEN, 14 Maart. (Reuter's bij z. dienst.) De «Indian City» is getorpedeerd door een Duitschen onderzeeër. Het schip werd 13 Maart 's morgens om acht uur aanvallen in het gezicht van St. Marijs, een der Scilly-eilanden (ten zuidwesten van Lands End). De onder zeeboot bleef een uur in de nabijheid een groote menigte keek van de kust toe. De onderzeeër belette de equipage niet om in roeibooten in veiligheid te komen. Twee pa trouillebooten verlieten ijlings de haven en stoomden naar de onderzeeboot, die op tien mijl afstand was. Zij openden het vuur, waarop de onderzeeër onderdook, om een paar minu ten later twee mijl meer westwaarts weer op te duiken. De jacht werd voortgezet, maar de vijand wist gemakkelijk patrouillebooten te ontloopen. Daarop bemerkte de onderzeeboot de «Headland», welk schip spoedig was iuge- haald. Maar de »Neadlaud« wist met vollen stoom, zigzag varend, aan den vijand te ont komen. De onderzeeboot verdween daarop in westeljjke richting, blijkbaar jachtmakende op een derde schip.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2