Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Ds Hoffyberg crïtiseert de houding Van „pe standaard" Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2557. Woensdag 17 Maart 1915. 26e Jaargang DE OORLOG. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 eent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 eent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 eent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk vei> tninderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken W oensdag- Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Dat de houding van »De Standaard® ook ten opzichte van den oorlog, dien wij thans beleven niet op den naam van eerljjk en openhartig mag aanspraak maken, hebben we na T Aug. reeds meermalen kunnen ervaren. Waar het aan het blad niet mogelijk is om recht te praten, wat gansch onverdedigbaar is. daar tracht het voorzichtig en lijmerig gebruik makend van kleine gebeurtenissen en bij om standigheden stemming te maken in bepaalde richting. Geen wonder dat menigeen, ook onder de partijgenooten reeds den roep slaakte God dank, dat we een ministerie als het tegen woordige hebben, dat strikt rechtvaardig eene besliste neutraliteit handhaaft en opkomt voor de rechten van ons kleine land, waar het pas geeft en ongeacht de partij, tot welke het protest moet gaan. De houding van »De Standaard« heeft reeds eenige malen den toorn gewekt van de Chr.- Hist. Nederlander. Niemand minder dan de bekende afgevaar digde en rechtsgeleerde mr. deSavarnin Lohman heeft een paar malen het blad terecht gezet om de manier, waarop dit orgaan het recht, ja de verplichting der neutrale staten volkomen negeerde. Daardoor heeft het Anti-Rev. blad een slech ten dienst aan zijn land en volk bewezen. Het heelt niets gedaan om het rechtsbewustzijn des volks wakker te roepen en levendig te houden, maar integendeel er op gewerkt, om dit rechtsgevoel zooveel mogelijk te onder drukken. Het is de politiek der kleinheid, die we vroeger in binnenlandsche kwestie 's reeds meer dan eens op de kaak moesten stellen. Gelukkig, dat ook in eigen kring nu en dan daartegen front wordt gemaakt, al zijn de stemmen er tegen maar enkele en betrek kelijk zwakke. Thans heeft ook de Muidensche predikant, de Weleerw. Heer H. Koffijberg in eene brochure „Gij, Calvinisten" van zijne afkeu ring doen blijken over de „Standaard" leiding der laatste maanden. Genoemde predikant stelt de volgende drie vragen le Of die (d. w. z. de leiding van „De Stan daard) wel tegen beginsel-verdoezeling genoeg zaam op haar hoede was 2e Of die wel tegen éénzijdige opvatting van sommige schriftuurplaatsen voldoende bedacht was 3e Of die wel het hare er toe bij droeg, de beteekeuis der kleine volken in 't algemeen en van Nederland in het bijzonder, in de Christelijke volkerenfamilie van Europa gees telijk te helpen versterken Aangaande het trachten goed te praten van Duitschland's inval in België, besluit ds. Koffyberg »Onze slotsom kan dan ook geen andere zjjn, dan dat de anti-revolutionaire partij wel zal doen, in zake de bindbaarheid van het Recht in 't algemeen en het Volkenrecht in 't bjjzonder, het te blijven houden met wat »De Standaard® van vóór 1 Aug. 1914, altoos heeft geleerd. Geleerd als in 1878, toen zij schreef: »Recht is, waar het beginselen raakt, recht, of het is niet. En is het recht, dan blijft het ook recht, onder wat volk of hemelstreek ge ook verkeert. De schrijver meent, dat de leiding van »De Standaard« niet kan strekken tot versterking van »den eerbied voor tractaten», tot ver sterking van den >redelijken grondslag voor 4e internationale betrekkingen® en tot ver sterking van »'t recht® en bestaansrecht der kleine natiën®, waarvan Ons Program getuigt. Wie de waarheid wil, heeft gelegenheid te over gehad, die te vinden. Thans kan hem ook het protest van Ds. Koffyberg op den goeden weg helpen, waarom wij de lezing van deze brochure een ieder kunnen aanbevelen. Officieele communique's. PARIJS, 14 Maart. (Reuter.) Avondcom- miniqué Engelscbe vliegtuigen hebben Westende krachtdadig met bommen bestrooid. Het succes van de Engelschen bij Neuve Chapelle is gebleken volkomen te zijn. Zij zijn vooruitgegaan op een front van 3 K.M. met een diepte van 12 tot 15 honderd meter, en hebben achtereenvolgens drie linies loop graven en een sterk werk ten zuiden van Neuve Chapelle genomen. Hevige tegenaan vallen werden afgeslagen. De vijand heeft zware verliezen geleden en veel meer gevan genen in handen der Engelschen moeten laten dan aanvankelijk werd bericht. De Engelsche veld- en zware artillerie heeft het krachtig optreden der infanterie goed voorbereid ,en gesteund. Wij hebben ons nieuwe front in Champagne versterkt en uitgeoreid, 300 meter loopgraven in de Argonnen genomen en twee tegenaan vallen afgeslagen. BERLIJN, 15 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier van heden Twee vijandelijke kanonneerbooten hebben gisteren, zonder uitwerking, Westende be schoten. Een aanval op een door de Engelschen bezette hoogte ten Z. van Yperen heeft goeden, voortgang gemaakt. Gedeeltelijke aanvallen van de Franschen ten N. van Lemesnil in Champagne zijn met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de Vogezen wordt op sommige punten nog gevochten. De strijd bij Neuve Chapelle. LONDEN, 13 Maart. (Reuter's bijz. dienst.) De »ooggetuige« in het Engelsche hoofdkwar tier zegt in zijn beschrijving van de inneming van Neuve Chapelle: »De slag begon Woens dagochtend te 7 uur 30 met een hevig bom bardement door een groot aantal kanonnen en houwitsers, die zoo snel schoten, dat het klonk alsof een reusachtige machine aan den gang was. Dat duurde 35 minuten. Onze manschappen konden zich in dien tijd gerust vertoonen en zelfs in veiligheid rond wandelen. Maar daarna werd het sein tot den aanval gegeven en binnen een half uur was de geheele reeks Duitsche loopgraven in en bij Neuve Chapelle in onze handen. Behalve op een enkel punt werd er bijna geen tegenstand geboden voor de loopgraven, die hier en daar letterlijk vol lagen met dooden en stervenden, half bedolven onder aarde en puin. Het meerendéel der overlevenden be toonde geen lust meer om te strijden. In het noordoosten van het dorp echter hield een troep Duitschers, die zich verdekt hadden op gesteld, de verdediging gedurende eenige uren vol. Drie aanvallen met het doel hen te verdrijven mislukte, ondanks den heldenmoed, door de onzen betoond. Tegen twaalf uur echter kwamen versterkingen en toen werden de Duitschers verdreven uit hun laatste bolwerk in het dorp. Intusschen was aan de rechterzijde uit de richting van Richeburg een soortgelijke aanval gedaan op het Biez-bosch, een rechthoekig bosch van ongeveer 1000 yards ten zuidwesten van Neuve Chapelle. Ook hier werd weinig tegenstand ondervonden. 's Middags rukten de troepen, die Neuve Chapelle hadden genomen nog verder op naar het oosten en wonnen zij bijna 400 yards, terwijl aan hun linkerzijde benoorden het dorp onze voorwaarfsche beweging over zeer grooten afstand werd voortgezet en het gevecht voort duurde tot lang nadat de avond was gevallen. Intusschen waren de vijanden ernstig ver zwakt en gaven zij zich op sommige gedeelten van het slagveld in groepen over. Gedurende den geheelen dag handhaafden de Duitschers zich in een sterke positie ten zuiden van het dorp, waar zij lagen in een reeks verschansingen, omgeven door prikkel draad. Deze positie was bekend onder den naam Port Arthur. Eenige uren duurde het gevecht rondom die stelling, tot zij te 5 uur 30 met de bajonet stormenderhand werd genomen. In den loop van den dag werden twee ver meldenswaardige daden verricht door onze vliegers. Een hunner, die vloog op een hoogte van slechts 150 voet, ten einde zijn doel niet te missen, wierp een bom op een belangrijke spoorwegbrug te Meenen, die een der pijlers vernielde, terwijl een andere, die over de spoor wegkruising bij Kortrijk vloog, een bom liet vallen op het station, waardoor dit totaal ver nield werd. Deze beide punten zijn van buiten gewoon groot belang voor de Duitsche ver bindingen. De Duitsche batterijen beantwoordde dien dag het vuur onzer artillerie niet krachtdadig. Donderdag werd even hevig gevochten als Woensdag De vijand deed tegenaanvallen op verschillende punten, speciaal uit het Biez- bosch, maar onze kanonnen openden daarop een zoo krachtig vuur, dat de Duitschers er niet uit kwamen. Er werd op enkele punten eenig terrein gewonnen, maar over het geheel bleef de toe stand vrijwel dezelfde als den vorigen dag. De vijand bood krachtigen tegenstand, maar al zijn pogingen om ons uit de stellingen, die wij veroverd hadden, te verdrijven mislukten met groote verliezen aan zijn zijde. De Duitsche artillerie was nu krachtiger gaan optreden, Neuve Chapelle werd hevig beschoten en langs de geheele linie hagelden de granaten. Het is moeilijk een denkbeeld te geven van den indruk, dien ons succes op onze man schappen had gemaakt. De vijand was voor het oogenblik verslagen en op den terugtocht. Eu dit bewustzijn maakte, dat ouze hospitalen gevuld werden met de vroolijkste menigte ge wonden, die daar ooit was gezien. Ook op de wegen zag men gewonden pratend en lachend wegstrompelen uit de vuurlinie. De colonnes krijgsgevangenen boden hun ook een prettigen aanblik. De gezichten dier mannen waren geel geworden door de uitwerking van de lydiet en de meesten zagen er uitgeput uit. Allen erkenden, dat de aanval een volslagen verrassing was geweest.® Duitsche krijgsgevangenen. HAVRE, 13 Maart. (Reuter.) Hier zijn 2000 Duitschers, die door de Engelschen krijgs gevangen zijn gemaakt, aangekomen op hun weg naar Engeland. Alweer een Belgisch succes. PARIJS, 14 Maart. 3 uur De Belgen hebben weer een succes aan de A ser behaald hun artillerie heeft n.l. met ondersteuning van ons zwaar geschut een Duitsch steun punt op het kerkhof te Dixmuiden vernield. De vijand heeft leperen beschoten waardoor een aantal burgers werden gedood. oorts heeft hjj Soissons en Reims gebombardeerd na een vruchteloozen aanval bij laatstgenoemde plaats te hebben gedaan. De Franschen sloegen twee tegenaanvallen in Champagne af, vervolgden den vijand en namen een aantal loopgraven. In een dezer lagen 100 dooden en werd een groote hoeveel heid krijgstuig gevonden. De Franschen stuitten een aanval bij Four de Paris. 11 uur. Westende werd vanuit Engelsche vliegtuigen krachtig gebombardeerd. Het suc ces der Engelschen bij Nieuwkapelle blijkt buitengewoon groot te zijn. Zij zijn vooruit gegaan op een front van 3 K.M hebben ach tereenvolgens drie achtereenliggende loopgra ven en een sperwerk ten Zuiden van Niew- kappelle genomen. Hevige tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Deze heeft zware verliezen geleden en veel meer gevan genen in handen der Engelschen achtergelaten dan eerst werd bericht. De Engelsche veld- en zware artillerie beeft het infanteriegevecht krachtig voorbereid. Wij hebben ons nieuw front in Champagne uitgebreid, 300 Meter loopgraaf in Argonne genomen en twee tegenaanvallen afgeslagen. Het succes bij Schoorbakke. Te Ostende. 'ft Ypersche front. SLUIS, 14 Maart. (Telegraaf.) Tal van Belgen waren wat teleurgesteld bij het lezen van 't communiqué, dat een vooruitgang van de Belgen in de richting Schoorbakke vermeldde Ze waren tevreden over het succes, maar hun teleurstelling zat hem in dien naam Schoor bakke. Men meende, dat de verbondenen al over de Yser waren. En Schoorbakke ligt wel aan de Oostzijde van de Yser-rivier, maar aan de Westzijde van het Yser-kanaal. De ver bondenen zijn zeker over de Yser, maar bij Nieuwpoort, Lombardzijde, waar ze meester zijn van het groote duin. Men stelt zich de frontlijn te veel voor als een rechte lijn, terwijl ze juist van Lombard zijde, 3 K.M. ten W. van't Yser-kanaal, naar Dixmuiden kronkelt. Zoo bezetten de Duitschers zelfs nog eenige hoeveversterkingen aan gindsche zijde van de Yser bij Stuivekenskerke, vanwaar ze waar schijnlijk Veurne bombardeeren, wat wel een twintigmaal geschied moet zijn, zonder echter groote schade aan te richten. De overwinning bij Schoorbakke, de vooruitgang van 400 a 500 M., is van geen kbine beteekenis, want het is een zege in een verschrikkelijk oord be haald, in 't overstroomde gebied, waar van den soldaat zooveel krachtsinspanning, uithoudings vermogen en beleid worden gevergd. De overwinning is nog van beteekenis om dat de Duitschers juist nieuwe kracht ontwik kelden bij de Yser, getuige de versterkingen er aangevoerd, welke ik meldde. Het volk verwacht alleen den vooruitgang in de richting Ostende. Het staart verwach tend naar de duinenlijn. En te Ostende merkte men juist in de laatste dagen weinig van den oorlog. Een nieuw ontvangen bericht zegt me, dat 'ter stil en rustig is. Er komen wel gewon den aan en ook is het er een gaan en keeren van troepen, maar dat is niet ongewoon en men heeft er andere dagen beleefd. Wordt er bij Lombardzijde hevig gestreden, dan is het te Ostende veel woeliger dan het nu was dan is de aanvoer van gewonden grooter, dan zijn de begrafenissen op 't kerkhof Jaij het nieuw militair hospitaal talrijker. Maar men moet strijd verwachten over de heele A serliju. Wordt er bij Schoorbakke gestreden, dan is het verkeer drukker over Ghistei en van hier naar Brugge en Thorhout, dan te Ostende. Te Brugge kwamen gisteren dan ook veel gewonden aan, gewonden, die bleven of door gevoerd worden. Schoorbakke, dat een over- TER EM SBI.il). HCTMIII l l IIWIIIW eit

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1