Laatste Berichten. INGEZONDEN STUK SEN. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Burgerlijken Stand. Het verlies der Duitsche onderzeeërs. Naar aadleiding van het bericht, dat de »U. 8« in het Kanaal vernield is, en de be manning gevangen genomen is, terwijl ook meegedeeld wordt, dat de marine-autoriteiten te Plymonth van meening zijn, dat een andere boot door de »Thordis« vernield is, herrinnert de maritieme medewerker van de »Times« aan de verliezen, die de Duitsche ouderzeeboot- flottille3 reeds geleden hebben. »Tot dusver waren slechts twee Duitsche onderzeebooten door onze schepen vernield zoo schrijft hij. »Op 10 Augustus werd de »U. 15geramd door den kruiser «Birming- ham« en 23 November werd de »E. 18« ge ramd, terwijl de bemanning door den torpe dojager »Garry« gered werd. Beide booten zonken. Op 24 October werd meegedeeld, dat de torpedojager Badgereen andere boot geramd had. Men meende, dat zi} zonk, maar de Duitschers hebben dit tegengesproken en zeiden, dat het vaartuig goed en wel thuis was gekomen. Er is geen twijfel, of de mindere activiteit der onderzeeërs in de laatste dagen vindt haar oorzaak gedeeltelijk in een veranderde taktiek, welke gevolgd wordt. Zoo lang de onderzeeërs niet aangevallen werden, konden zij eenige langzame en kleine vaartuigen doen zinken, maar toen men offensief tegen hen optrad, moesten zij hoofdzakelijk voor hun eigen veiligheid zorgen. De »U. 8.« is een der eerste Duitsche on derzeeërs, in Kiel in 1910 gebouwd. De eerste vijf booten waren alleen voor proefnemingen gebouwd. De »U. 8.« verschilt weinig van de andere U-booten tot »U 20«, wat groote aangaat. Ondergedompeld is de waterverplaat sing ongeveer 300 ton. Dc snelheid is 13 knoop boven en 8 onder water. Men gelooft dat de boot drie torpedolanceerbuizen heeft de bemanning telt pl.m. 30 man Luchtaanval op een boot. Een der tankbooten van de admiraliteit, die in een Engelsche haven ligt, is aldus meldt onze Londensche correspondent bij de Oost kust aan een luchtaanval ontsnapt. 1 usschen Yarmouth en Spurn Point zag de boot een vliegtoestel snel op haar afkomen, loen de machine dichtbij was gekomen, begon zij te dalen. De kapitein der boot begreep die ma noeuvre en liet zijn boot zigzagsgewijze varen, om het mikken zoo moeilijk te maken. Van uit het vliegtoestel werden drie bommen snel achter elkander geworpen, zonder dat één er van de doot raakte. Haar kapitein wist zoo handig te manoeuvreeren, dat de vijand in de lucht geen kans had zijn doel te treffen en den aftocht blies. De strijd aan de Oardanellen. De »Ag. Milli« verneemt van de Dardanellen, dat de Engelsch-Fransche vloot Vrijdag met zeven harer groote eenheden de omgeving van Geikli en de forten Koemkali en Sedil Bahr zonder resultaat beschoot. De verktnningsafdeelingen welken zij wilden landen werden teruggedreven door het hevige vuur der Turksche batterijen. Q De »Voss. Ztg«. verneemt: Het resultaat van de beschieting van Vrijdag der Dardanellen- forten was feitelijk volkomen negatief. De batterijen zijn geheel ongedeerd gebleven en er zijn geen verliezen aau manschappen te betreuren. Blijkbaar is het ook Vrijdag den Engelschen schepen niet gelukt de opstelling der Turksche batterijen te ontdekken. Hun granaten ver- spieidden enkel schrik onder de burger-bevol king, maar brachten niemand eenig letsel toe. Een mededeeling van de Engelsche Admi raliteit bevat de volgende nadere bijzonderheden van de jongste operaties in de Dardanellen Woensdag kon de actie eerst in den namiddag beginnen ofschoon het weder ook toen nog ongunstig was. De Irresistible,»Albion,« »Prince George en «Triumph* hervatten den aanval op het fort Dardano en de verdekt opgestelde kanonnen in de nabijheid. Deze wa ren minder actief dan te voren en werden thans door de schepen met meer zekerheid onder vuur genomen. Bij een verkenning door een hydroplane werden verschillende kampen en twee vaste batterijen ontdekt. Donderdag was het schoon weder geworden. Het mijnen vegen en de beschieting werden toen geregeld voortgezet Er zijn landingstroepen aan wal gezet te Kum Kali en Sedd el Bahr om voort te gaan met de zuivering van het terrein. Aan den ingang van de straat werden vier Nordenfelt-kanonnen ontdekt en vernield, die de dorpen in bedwang hielden. Er hebben eenige schermutselingen plaats gehad aan beide oevers. In een Engelsch communiqué wordt mede gedeeld, dat de Britsche troepen, die aan wal zijn gezet om de vernieling van de forten aan den ingang der Dardanellen te voltooien, 19 man aau dooden, 25 aan gewonden en drie aan vermisten hebben verloren. Vrijdag zijn drie Engelsche slagschepen een aanval begonnen op de forten luimelieh, Medjidieh, Hamidieh eu Namazieh, die deel uitmaken van de verdedigingswerken van de engte. Het kruitmagazijn van Hamidieh is in de lucht gevlogen, twee andere forten zijn be schadigd. Wat thans aan de Dardenellen gebeurt zal van groote beteekenis zijn op het verdere ver loop van de krijgsoperaties. Zal het aan de vereenigde Engelsche Frausche vloten gelukken de Dardanellen te forceeren Toch is hetgeen reeds in eenige dagen be reikt werd van ontzaglijk groot belang, hoe zeer men te Konstantinopel, en te Berlijn de beteekenis ervan zou willen verkleinen. Want niet het feit op zichzelf, dat duizenden tonnen ijzer door het zware scheepsgeschut ziju uit gebraakt over de forten Sedil Bahr en Koem Kaleh, ter weerszijde van den ingang der zeestraat gelegen, en deze sterke verdedigings werken bijna vernield hebben, is zoo bijzonder interressant Engeland heeft daarbij o. a. zijn zwaarste en beste scheepskanonnen laten mee spreken, en daarmee is het lot van kustver- sterkingen bij voorbaat beslist, mits de aan vallende partij iets wagen wil. Het merk waardige, en voor Turkije onrustbarende, ligt het stelselmatige van dezen aanval op de Dardanellen. Klaarblijkelijk is de expeditie met oroote zorg voorbereid en wordt ze krachtig voortgezet. Zeer zorgvuldig worden alle maatregelen genomen om de onderneming tot een goed einde te brengen. Men laat de schepen zeer langzaam voortgaan en onder- tusscben worden landingsdivisies aan wal gebracht en bombardeert een eskader de smalle landengte van het schiereiland van Gallipoli bij Boelaïr. Het bezwaarlijkste bij dit alles is de for- ceeriug der engte van Tsjanak. Hier is de zeeëngte nauwelijks twee kilometer breed, en ze wordt van alle zijden verdedigd door sterke forten, met de beste moderne middelen bezet; bovendien neemt men aan dat een aanzienlijk deel van het Turksche leger (dat in den Kaukazus en bij Suez niet overmatig veel te doen zal hebben) voor de verdediging der Dardanellen beschikbaar is gehouden en daar nu in verschillende afdeelingen de aanvallers opwacht Inderdaad is de zaak waar het hier om gaat, een kwestie van »zijn of niet-zijn» voor Turkije. PARIJS, 8 Maart. (Reuter.) Officieel bericht vanmiddag Wij hebben gisteren onze vorderingen in Champagne uitgebreid door ten' noordwesten van Souain loopgraven te nemen en gevange nen, w.o. officieren, te maken. In de streek van de Maasheuvels heeft onze artillerie een vijandelijke mortier van 42 cM. zwaar beschadigd. Het stuk moest worden ontmanteld en is naar de achterhoede gezon den. In Lotharingen zijn wij ten noorden vsn Badonviller opgeschoten. In de Vogezen heb ben de Duitschers gistermiddag een hevigen tegenaauval gedaan op den Reichackerkopt. Zij slaagden er in tot den top door te drin gen, maar na een verwoed handgemeen heb ben onze schutters hen teruggedreven en zijn meester van het terrein gebleven. De verliezen van den vijand zij i buitengewoon zwaar. In 'Opper-Elzas is een vijandelijke aanval op onze voorste stellingen ten zuiden van het spoorwegstation Burnhaupt door het vuur van onze infanterie afgeslagen. In de Boekowina. LONDEN, 8 Maart. (Eigen bericht.) Uit Novo Selitza wordt aau de Daily Uhron.» gemeld, dat de Oostenrijkers in de Boekowina over het geheele front terugtrekken, terwijl de Russen hen op de hielen zitten. De her bezetting van Tsjernowitz door de Russen is aanstaande. WEENEN, 8 Maart. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier In de nog voortdurende gevechten in Rus sisch Polen hebben onze troepen veelvuldige voordeelen behaald, den tegenstander met zware verliezen uit verscheidene vooruitge schoven steunpunten en loopgraven verdreven. Ook in West-Galicie hebben onze troepen succes gehad met een korten aanval in de streek van Gorlice, waar zij door de vijande lijke loopgravenlinie heenbraken en na een bloedig gevecht Gorlice veroverden. Verschei dene officieren en meer dan 500 man zijn in dat gevecht gevangen genomen. In de Karpathen wordt hardnekkig gestreden. In de streek bij Lupkow hebben de Russen gistermiddag met sterke strijdkrachten, die voor een deel bestonden uit versterkingen, welke de gedunde rijen aanvulden, een aanval ondernomen, die ondanks de zware verliezen tot driemaal toe werd herhaald. Telkens is de vijne, die tot dicht bjj onze stellingen doordrong, onder vernietigende verliezen terruggeslagen Honderden doodden liggen voor onze stellingen. Op een ander gedeelte van het front zijn onze troepen, na aanvallen der Russen te hebben afgeslagen, bij verrassing tot het offen sief overgegaan, hebben een door vijand sterk bezetten top genomen en 10 officieren en 700 man gevangen genomen Op een aangrenzende hoogte ziju bovendien 1000 Russen gevangen genomen. In Zuidoost-Galicië heeft een sterke troep vijandelijke ruiterij, die zonder verband met andere wapenen een aaval deed op een vleugel van onze stellingen, een duchtigen klap gehad. De aanval op de Dardanellen. LONDEN, 8 Maart. (Reuter.) Naar de ad miraliteit meedeelt schieten de krijgsverrich tingen tegen de Dardanellen goed op. Be gunstigd door mooi weer hebben Zaterdag de Queen Elisabeth, Agamemnon in Ocean de forten op de zuidzijde van »het nauw» (de engte bij Kilid Bahr) over het schiereiland Gallipoli heen beschoten. Vier Engelsche oor logsschepen en een Franseh bombardeerden tegelijkertijd de torten bij Kaap Kephez. Zondag hebben vier Fransche schepen de batterij bij Uardanus, ten zuiden van Kaap Kephez, tot zwijgen gebracht, terwijl de Aga memnon en Lord Nelson de verdedigingswer ken van »het nauw» rechtstreeks onder vuur namen en de forten Soemili, Medjidieh en Hamidieh I tot zwijgen brachten. Op deze torten werden ontploffingen waar genomen. Het fort Hamidieh 11 heeft sedert de ontploffing op 5 dezer niet meer gevuurd. De Gaulois, Agamemnon en Lord Nelson werden ieder driemaal getroffen. De bescha diging is echter niet ernstig. Op de Lord Nelson zijn drie man licht gewond. BERLIJN, 8 Maart. (Wolff.) De bizondere correspondent van den Lokai-Anzeiger aan de Dardanellen, die Enver pasja, den minister van oorlog, en Talaat bei, den minister van binnenlandsche zaken, bij een inspectie aan de Dardanellen heeft vergezeld, seintVanochtend vroeg bereikten wij den ingang der Dardanellen bij Tsjanakkalan. Om 10 uur daagden er voor de zeeëngte vijf groote schepen op en naderden met groote vaart om hun dagelijks bombarde ment te beginnen. Zonder bepaald plan, zonder systeem, vuurden zij 30 c.M. granaten at op beide oevers. Niemand wond er zich over op. Na een poos antwoordde een batterij op den Aziatischen oever, een tweede, een derde een zesde volgde. Er werden maar weinig salvo's gelost. De artilleriecommandant die naast mij het vuur leidde, glimlachte. Nog niet het tiende deel van zijn kanonnen liet hij vuren, en toch was de uitwerking al merk baar. De Engelsche schepen kregen twee treffers en vermeerderden hun vaart. Het gevecht werd voortgezet. Op één batterij vuurden de schepen in een uur 60 granaten af. Geen enkele trof. Het zware Turksche geschut aan beide zijden van de zeeëngte antwoordde niet eens op deze nuttelooze kruitverspilling door de Engelschen. Met hun landingspogingen zijn de Engel schen nog minder fortuinlijk. Waar ze ook maar opduiken, worden ze met gevoelige ver liezen te water geworpen. De stemming is hier uitstekend, daar men bier dagelijks ziet hoe weinig succts de zoo genaamde overweldiging heeft. Totdusver zijn ten minste 6000 granaten van het allerzwaarste kaliber door den vijand verschoten, met geen ander gevolg dan dat twee verouderde versterkingen aau den ingang der zeeëngte, die met oude stukken waren toe gerust, zijn platgeschoten. De eigenlijke Dar- danellenforten ziju volkomen onbeschadigd. ^Men zal opmerken dat deze berichten geheel in strijd zijn met de officieele meaedeelingen van de Engelsche Admiraliteit. Red LONDEN, 8 Maart Off. Vier marine-vlieg tuigen hebben gisteren een tocht gemaakt naar Ostende en daar 11 bommen geworpen op een onderzeeboot uie gerepareerd werd en 4 bommen op de hoofdkwartieren in het Kurhaus. Alle machines en vliegers zijn ongedeerd teruggekeerd er is waarschijnlijk groote schade aangericht. Andere onderzeebooten werden niet gezien. De Duitsche nederlaag bij Grodno. PETROGRAD, 8 Maart. De Duitschers leggen hun terugtocht uit Grodno uit alsof zijgenoodzaakt waren het aldaar opereerende leger elders te gebruiken De Duitsche terug tocht werd echter uitgevoerd onder voortduren den drang van onze troepen, als een gevolg van de gebeurtenissen op 27 Februari, toen twee Duitsche legerkorpsen werden verslagen, uauat onae troepen, gesteund door vesting artillerie hoogte 1663 hadden veroverd, welke het geheele operatiegebied daar beheerscht. Wij maakten daarbij 1606 krijgsgevangenen en veroverden 6 kanonnen en een aantal rni- traljeurs. Het Duitsche leger verloor in dit gevecht 12 a 15 duizend man, te oordeelen naar de achtergebleven lijken. Daarna bepaalde de vijand zich, na eenige vruchteloozen tegenaanvallen op hoogte 1003, tot uitsluitend verdedigend optreden. Wij namen het eene dorp na het andere en maakten overal krijgsgevangenen. Onze aanvallen werden slechts opgehouden door het vijandelijk vuur. Tegenaanvallen werden niet gedaan. Op 5 Maart werd Ossowitz nog met zwaar geschut beschoten, daarna nog slechts met lichtgeschut. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Contracten voor de levering van suikerbieten. Bij het sluiten van eenig contract dienen de verbouwers er op te letten, dat bij de plaats der levering niet alleen vermeld wordt de gemeente, maar tevens de tot nog toe gebruikelijke leverplaats, 't zij station, tram, stationspoor of haven. Verder dient daarin opgenomen te worden, dat wanneer de verkooper binnen den vast- gestelden tijd van 20 September tot 22 No vember niet kan lossen op wagon of in schip, hij zulks mag doen op de thans gebruikelijke losplaatsen, waar de bieten liggen voor reke ning van den kooper en dat wanneer de kooper deze wijze van levering beperkt of belet, de verkooper bet recht heeft zijne bieten onmiddellijk kaan anderen te verkoopen mits hij daarvan den kooper per deurwaarder ken nis heelt gegeven. Door de fabrieken in Nederland (behalve in Zeeland) is bepaald, dat wanneer de oorlog de levering der bieten mocht onmogelijk maken, de landbouwer de voorschotten, die hij ontvangen heeft, niet behoeft terug te betalen. Deze bepaling dient men in het contract ook op te nemen voor Zeeland. Bij het contracteeren met fabrikanten in België woonachtig is het van het uiterste ge wicht, dat deze koopers hun domicilie kiezen in Nederland en Nederlandsche borgen stellen voor de betaling der koopsom onmiddellijk aan het einde van den tijd van levering, zoo als die in 't contract is aangegeven. Men overwege het voorgaande ernstig vóór men een contract teekent. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN. AARDENBURG, 9 Maart 1915. DAGEN. Voorn. Nam. Woensdag 10 Maart 8328 9.22 Donderdag 11 10.17 11.6 Vrijdag 12 11.43 Zaterdag 13 0.13 0.38 Zondag 14 1.— 1.19 Maandag 15 1.37 1.54 Plinsdag 16 2.11 2.26 TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 2 Maart. Jacobus Snap, 24 j., jm. en Jacoba Janneke Bare- man, 21 j., jd. 5 Maart. Constant Eugène Gustave Vanheesbeke, 49 j., wedn. en Maria Ludovica Moeussens, 34 j., wed. Joseph. Wagenaar, 30 j., jm. en Dina de Kubber, 30 jjd. Huwelijks voltrekkingen. 4 Maart. Jan Stout- hamer, 42 jwedn en Jacoba Amelia Harm. 43 j., wed Jacobus Cornelis Helmendach, 26 jwedn en Anna Meeusen, 25 j., wed. Cornelis Daniel de Rijke, 27 j. jm. en Tanneke van de Hooft, 24 jjd. Geboorten 28 Febr Constance Francisca Jeanne, d. van Constantinus Claes en Regina Francisca Lauret. 3 Maart. Jacomina Franijoise, d van Francois Verbrugge en Janna Scheele. Roger Al- phonse Augusta d. van Henricus Bombeke en Joanna Levina Gislena Proost. Marinus Johannes, z. van Oene Ebe de Vries en Catharina Pietei- n'ella Adriaansen. 4 Maart. Wilhelmina Eliza Emi- liana, d. van Pieter Jan Frans Vanhorenbeeck en Joanna Catharina Maria Charlotte Ghende. Jacobus Cornelis, z. van Jacobus Cornelis Huijssen en Ma ria Savels. Overlijden. 3 Maart. Francois de Bree, to j., wedn. van Janna de Meester. 11 11 11 11 11 AXEL. Huwelijks-aangiften. 18 Febr. Hendrik Petrus Hensen (van Rotterdam), 25 j jm. en Catha rina Helena Kolpn 21 j., jd. 19 Febr. Adriaan van Dixhourn, 23 j., jm. eu Helena Johanna Maria Pinters. 21 j., jd. 26 Febr. Arij Jaunes Sohieman, 23 j., jm, en Adriaua Elisabeth Wiemes, 23 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 25 Febr. Salomon Hame link, 30 j., jm. en Wilhelmina Böeije, 24 j., jd. Geboorten. 17 Febr. Meeuwes, z. van Pieter Cor- nehssen en Anna de Bruijne. 20 Febr. Suzanna Jo hanna, d. van Jan Meesen en Janna Potters. 21 Febr, Aaltje, d. van Willem de Feijter en Janna Maria Boeije. 22 Febr. Jan, z. van Gerardus Marinus Stouthamer en Adriana Paulina Wiest. Leendert, z. van Leendert de Kraker en Leeutjo Koster. 26 Feb. Jan, Z. van Jan Dieleman en Suzanna de Kraker. Krijn, van Krijn Hamelink en Elisabeth Jozina Hamelmk. 28 Febr. Jan, z. van Pieter Penne en Francina Schieman. Overlijden. 20 Febr. Cüarel Hoi man van üeu Steen 6 w., z. van Cesar Aitüur eu Cornelia Clara Petrouelia Aarsen (van Leuven,B.) David Kotvis, 44 j. eehtg. van Maria de Kraker. 21 Febr. Coleta de Meij, 75 j., wed. van Constautin van den Abeele. 22 Febr. Pie ter van de Velde, 7 m., z. van Cornelis en Frunoina Hameliük. 24 Feb.. Abraham Adam Goosen. 3 m,. z. van Pieter Leendert en Cornelia Schieman. 28 Febr. Alina Maria van den Bon, 11 m., d. van Jules Marie Joseph eu Marie Verguuie Roënue.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3