Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, V). jtoVy t Verlies Van het Kiesrecht. Yan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2554. Zaterdag 6 Maart 1915 28e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. 3 Telef. latere, Na 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgeu by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Woensdagnamiddag werd op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. Hovy. De heer Hovy afkomstig uit Zeist is ook te Zeist overleden. Hij is bekend als stichter van de bier brouwerij en azijnmakerij »De gekroonde Yalk« te Amsterdam. Meer bekend is hij als een der vooraan staande en oudste strijders voor de anti-rev. partij. Als zoodanig had hij voor onze provincie zitting als lid der Eerste Kamer. Op het ge bied van de bijzondere school heeft hij naam verworven. Doordat de heer Hovy, hoewel strijder voor zijne beginselen, met verdraagzaamheid te werk ging en blijk gaf er eene eerlijke overtuiging op na te houden, genoot hij ook de achting zijner tegenstanders. Bij zijne begrafenis heerschte groote be langstelling. Slechts twee sprekers voerden het woord. Het was het verlangen der familie, dat niet meerderen spraken, daarmede handelend in den geest van den overledene. Dr. A. Kuyper schetste in eene uitvoerige rede de verdiensten, werkzaamheid en het karakter van den overledene, waarna Ds. van Schelven met eenige woorden besloot. De oudste zoon van den overledene, mr. H. W. Hovy burgemeester van Loosduinen dankte allen voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Als de rijksbelasting niet vóór een bepaalden tijd betaald is, verliest men zijn kiesrecht. Zoo komen ieder jaar eenige gevallen voor van menschen, die hun burgerrecht op die manier kwijt raken. Als gevolg van de omstandighede^/ is het aantal personen, die eene kennisgeving thuis ontvingen, dat ze van Je kiezerslijst worden afgevoerd, ditmaal grooter dan anders. Ons werden reeds verschillende voorbeelden medegedeeld. Dat in sommige gevallen het zoover niet had behoeven te komen, is zeker. Toch doet zich thans herhaaldelijk het ge val voor, dat niet onwil of losheid, maar dat onmacht de schuld is, dat men een recht ver liest, waarop men als burger prijs stelt. Dat zulke menschen voor langen tijd van dat burgerrecht verstoken zouden zijn, is zeer te betreuren. Voor het vernemen van meerdere gevallen houden wij ons aanbevolen. DE OORLOG. Officieele communiqué's. PARIJS, 3 Maart. (Reuter.) Het officieele communiqué meldt In Champagne bezetten wij de geheele eerste linie loopgraven der Duitscbers, van een punt Noord-Westelijk van Perthes af tot een punt ten Noorden van Beauséjour. Op verscheidene punten kwamen wij nog voorbij deze linie. In de Argonne hadden artillerie-gevechten plaats. Van het overige front is niets nieuws te vermelden. BERLIJN, 3 Maart. (Wolffbureau.) Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier over de operaties op het Westelijk front gemeld Bij St. Eloy, ten Zuiden van Ieperen, werd een aanval van twee Engelsche compagnieën na een bloedig gevecht van man tegen man afgeslagen. Bij Péronne landde tengevolge van een defect aan den motor een Fransch vliegtuig. De in zittenden werden gevangengenomen. De Fransche aanvallen in Champagne hadden niet het geringste succes. Wederom werden de Franschen met zware verliezen in hun stel lingen teruggeworpen. Ten Noord-Westen van Ville-sur-Tourbeont namen wij den vijand loopgraven over een breedte van 350 meter. De Fransche aanvallen in het woud van Consenvoye en in de streek van Ailly en Apre- mont werden gemakkelijk afgeslagen. Onze aanval ten Oosten van Badonviller bracht ons weder een aanzienlijke terreinwinst. Wij brach ten hier ons front in de laatste dagen acht kilometer vooruit. Ten Noord-Oosten van Celles deden de Franschen vergeefsche pogingen om de ver liezen van de laatste dagen te herstellen. PARIJS, 3 Maart. (Reuter,) Officieel bericht van 11 uur 's avonds: Tusscben de zee en de Aisne heeft het ge schut met afwisselende kracht gesproken. De Duitschers hebben Reims gebombardeerd met brandstichtende granaten. In Champagne, op het front ten N. van Souain, Mesnil en Beau Séjour, blijven wij terrein winnen. Wij handhaven ons in de Duitsche loopgraven over een lengte van 6 K.M. en een diepte van 1 K.M. Verschillende tegenaanvallen der Duitschers werden afgesla gen. Een garde-regiment heeft ontzaglijke ver liezen geleden. BERLIJN, 3 Maart. (Wolff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier van heden Een Fransche stoomboot met munitie, die voor Nieuwpoort bestemd was, is tengevolge van een abuis van de dronken bemanning te Oostende binnengevaren, door ons beschoten en gezonken. De gewonde bemanning werd gered. Op de Lonotto-hoogte ten N.W. van Atrecht hebben onze. troepen zicb gisterenochtend in het bezit gesteld van vijandelijke stellingen over een breedte van 1600 M. Acht officieren en 558 Fransche soldaten werden gevangen genomen en 7 machine-geweren en 6 kleine stukken werdeu veroverd. Tegenaanvallen, die de vijand 's middags deed, mislukten. Een nieuwe aanval van de Franschen in Champagne is zonder moeite afgeslagen. Een voorwaartsche beweging van de Fran schen ten W. van St. Hubert in de Argonnen is mislukt. Bij een tegenaanval hebben wij den Franschen een loopgraaf afgenomen. Ook in het bosch van Chippy is een aan val van de Franschen verijdeld. Van Engelsche zijde. LONDEN, 3 Maart. (Reuter. Part.) De ooggetuige bij het Engelsche hoofdkwartier zegt in een bericht van 26 Februari dat de drie voorafgaande dagen zeer kalm waren ver- loopen. Gelijk reeds is gemeld, heeft de vij and in den ochtend van 21 Februari*een klein stuk van een loopgraaf opgeblazen ten Oosten van Yperen en er 40 meter van bezet. Zijn pogingen om verder vooruit te komen zijn gefnuikt door het koelbloedig verweer van onze officieren en manschappen. Een machi- negeweer-afdeeling heeft een stormaanval ge daan over open terrein onder een hagelbui van kogels en gelegenheid gegeven om stuk ken in stelling te brengen, regelrecht gericht op den rand van een bres, die ontstaan was door een ontploffing. De machinegeweren be letten tevens dat de vijand hulp kreeg. De Duitschers poogden met behulp van verbin dingsloopgraven vooruit te komen. Bij een draai van een dier nauwe doorgangen hadden een Engelsch sergeant en een mindere zich opgesteld en zij hebben de loopgraven met hun beiden, zonder eenige hulp, verdedigd. De eene Duitscher na den ander werd door hen neergeschoten of aan de bajonet geregen als hij den hoek omkwam. In den nacht van 21 Februari zijn blijk baar door een ongeluk een aantal magazijnen in de Duitsche loopgraven ten noorden van Armentières ontplott. Een deel van hun linie was in vlammen gebuid. Er is aan zulke on gevallen een groot gevaar verbonden wegens de groote voorraden bommen en handgra naten, die bij deze gevechten in de voorste loopgraven in gereedheid moeten worden ge houden. In den nacht van 23 Februari hebben onze batterijen een aantal vuurpijlen in de Duitsche loopgraven in brand geschoten. Bij hun po gingen om het vuur ts blusschen bewogen de Duitschers zich in 't volle licht der vlam men en wij hebben daarvan gebruik gemaakt door een hevig artillerie- en geweervuur op hen te richten, dat zware verliezen in hun gelederen teweeg bracht. De aanblik van de smalle strook grond tus- schen de linies der tegenstanders in de bos- schen rond Yperen is bijna niet te beschrij ven. De meeste boomen zijn geveld of half doorgehakt en liggen met de toppen tegen den grond. In den zachten, modderigen klei grond zijn ontelbare puttea geslagen van ver scheidene voeten diep. En temidden van de doode boomen en in de modderige kuilen lig gen duizenden lijken van Duitsche soldaten. De meeste lijken liggen daar al sinds No vember. Dit geeft een flauw beeld van deze vreeselijke doodenstreek tusschen ons en den vijand. De strijd aan de Yser. Voorbereidende maatregelen. Schietoefeningen. SLUIS, 4 Maart. (Tel.) Aan de Yser is de strijd weer hervat. Gestadig dreunt het zwaar geschut. Gisteravond, ongeveer half elf, begon het marinegeschut te donderen en het hield een heel stuk van den nacht aan. Blijkbaar was een vlooteskader bij Middel- kerke en Westende weer in actie. Dat het een voorspel van een hardnekkigen strijd is, bewijzen tal van verschijnselen. Te Brugge en te Knokke worden heel ijverig Duitsche recruten gedrild. Ze leeren dus hier aan de Vlaamsche kust en niet in Duitsch- land hun dienst, en worden tevens met het terrein vertrouwd. Al kwamen tot nu toe te Knokke slechts heel licht gewonden uitrusten, toch zijn daar evenals in andere badplaatsen, verscheidene ruime hotels voor den Rooden Kruisdienst ingericht. Tusschen Knokke en Duinbergen- Heyst wordt ijverig doorgewerkt aan de mili taire werken, en niet alleen zijn gewone Duitsche arbeiders maar ook vakmannen daarvoor overgekomen. Te Knokke werd spe ciaal geschut geplaatst om aeroplanen te be stoken. Ik meldde een druk verkeer in de richting van het fort. Kortom, het is bedrij vig langs de Vlaamsche kust. Ook aan de andere zijde van 't front wijst alles op een komenden, hardnekkigen strijd. Veel werd hier gesproken over hevig geweer vuur en mitrailleursgeknal, gisteren van dicht bij gehoord, en allerlei geruchten deden de ronde. Ik kan u verzekeren, dat het hier niet meer was dan een oefening der Duitschers. De schietschijf was een sloep, in zee gesleept. Zulk een sloep werd door den hevigen wind eenige dagen geleden losgelaten, dreef naar den Schel- demond, vanwaar een Nederlandsch vaartuig ze naar Vlissingen bracht. Dat het aan de Yser bijna nooit geheel rus tig blijkt wel uit het voortdurend aankomen van gewonden te Brugge, nu eens meer, dan weer minder. Ook treinen met gekwetsten, van Ostende komende, rijden deze stad voorbij. Bij de Nederlandsche grens. Een correspondent van de Tel. te Sluis meldt dd. 2 Maart In November meldde ik, dat de Duitschers een achttal bruggen, waaronder zeer sterke, (over twee reden stoomtrams) van de Leopols- vaart lieten springen. Men weet dat het ka naal van Heyst naar de Braakman loopt, dus door Noorden van Oost- en West-Vlaanderen, dicht langs de Nederlandsche grens. De Duitschers hebben nu drie dezer brug gen zeer stevig hersteld, de brug aan Maers- hoofde (bij St. Laureins), de Stroobrug, aan den weg van Aardenburg naar Maldegem en de Moerkerksche brug, aan den weg van dit dorp naar Middelburg. Mariniers en genie wa ren er druk aan bezig. Voor de Stroobrug ge bruikte men 112 boomstammen als steunpalen iedere steunpaal bestaat uit 4 stammen. Auto's brachten dikke planken uit Maldegem aan, welke voor de bevloering dienen Men gist hier naar de reden van dit herstel. Allerlei praatjes doen de ronde. In Noord-Vlaanderen liepen sterk de geruchtendat Nederland in oor log was. Met wien wist men niet juist. Maar die bruggen moesten dienen voor 't vervoer van 't geschut naar of van de grens. Anderen dachten aan den aardappelnood in Duitschland en voorspelden, dat de Duitschers over de nieu we bruggen den voorraad aardappelen die er nog ten Noorden van 't kanaal is zullen wegvoe ren. 't Is voor de requisities zoo wordt er dan voorspeld. Maar de eigenlijke reden kent niemand. Het weder opbouwen dezer bruggen behoort tot de militaire werken, die zooals ik meldde, in Noord-Vlaanderen in den laatsten tijd werden uitgevoerd. Menige forsche boom op den middendyk, tus schen de Leopoldsvaart en het kanaal van Schipdonck, moet er aan gelooven en ook hier wordt meer dan een hoekje natuurschoon be dorven. Ook te Eecloo, toch 50 K.M. van 't front, moet de burgerij om 7 uur 's avonds binnen zijn en mag ze niet voor 6 uur 's morgens op straat komen. In dien tusschentijd heeft er menigmaal een druk auto-verkeer plaats op den grooten weg GentBrugge, die door het stadje loopt. Er wordt veel naar 't front ge voerd, waar we bij gestadiger weer een nieu wen, hardnekkigen strijd kunnen verwachten. Sinds Vrijdagavond heerscht daar stilte Geen enkel kanonschot schier hoorden we hier. Wel deed dezen nacht, kort voor 12, een hevige slag menigeen ontstellen. Tnsschen Knokke en het Zwijn was een mijn tegen de door de Duitschers op het strand aangebrachte draad versperring ontploft en had deze versperring vernield. Te Middelburg en waarschijnlijk ook in andere grensgemeenten werd aangeplakt, dat, wie zijn in Nederland gevoerd vee niet terug brengt, yoor de bons der andere opgevorderde waren geen betaling krijgen zal. De redding der twee Duitsche vliegmannen. Onze Londensche correspondent schrijft: Twee Duitsche vliegeniers, werden verleden Dinsdag uit de Noordzee opgevischt door de Engelsche zeil-trawier »New Bay», die de beide schipbreukelingen Zaterdag te Lowe stoft aan wal bracht. Een der beide Duit schers sprak goed Engelsch en verklaarde, dat zij des Zondags Ostende voor een verken ningstocht verlieten. ,Uit andere, door hem gedane mededeelingen bleek echter, dat hun vliegmachine behoorde tot het lucht-eskader, dat dien Zondagavond bommen op eenige plaatsen van Essex wierp. De schipper vaD de trawler vertelde om trent de redding der beide Duitschers het volgende Dinsdagochtend vroeg zag hij op eenige mij- en afstand, vuurpijlen. Het was vinnig koud, TER NEUZEMfl VOLKSBLAD

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1