Op Zee. UIT QU2E 0MSJSVIN3 Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Huogwatergetij te Ter Neuzen. zwaai geschut. De battery ran Kaap Helles antwoordde. Een granaat trof van 11,000 yards afstand de Agamemnon, doodde 3 man en ver wondde er 5 ernstig. De Irresistible en de Gaulois onderhielden een welgericht vuur op Orkhanieh en Kumkaleh, de Queen Elisabeth beschoot met groote nauwkeurigheid Helles en bracht er het geschut tot zwijgen. De Vengeance en Cornwallis stoomden daarop naderbij onder dekking van het ver dragende geschut en bombardeerden Helles van dichtbij. De vernieling van Helles was hiermee voltooid, terwijl Orkhamieh en Kumkaleh een zeer lang zaam en onnauwkeurig gericht vuur openden. KONSTANTINOPEL, 27 Febr. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier deelt mede dat vij andelijke schepen door een beschieting van zeven uren met zwaar geschut Dinsdag de buitenste forten van de Dardanellen op enkele plaatsen hebben beschadigd Niettemin, zegt het Turksche bericht, hadden wij slechts 5 dooden en 14 gewonden. Ook Woensdag heeft de vijandelijke vloot de beschieting hervat, doch zich in den namiddag teruggetrokken buiten het bereik van onze batterijen te Addil- Bahr. SOFIA, 27 Febr. (Reuter.) Er zijn 600 Turksche gewonden te Konstantinopel aange komen als gevolg van de beschieting der Dar danellen op 19 Februari. De „Dacia." De *Dacia< is in het Kanaal door'een Fran- schen kruiser aangehouden en naar Brest opgebracht. De >Dacia« dit ter herinnering is het Duitsche schip, dat, in de Noord-Ameri- kaansche haven Galvestone binnengeloopen toen de oorlog uitbrak, door een Amerikaan werd gekocht, en, met katoen bevracht, nu naar Hamburg op reis was, waar het oorspron kelijk thuis behoorde. De verkoop wordt door Engeland als een schijnverkoop aangezien, die, indien hij als een bona fide-verkoop werd aanvaard, het nemen van des vijands koopvaardijschepen tot een fictie zou maken. In schijn verkocht aan een ander zouden zij dientengevolge te midden van den zee-oorlog even veilig de zee bevaren als een neutraal schip. Het opbrengen van de »Daeiat zal aanlei ding geven om de zaak voor een prjjzen-ge- recht te brengen, ten einde een principieele beslissing over deze wijze van doen uit te lokken. De represaille-maatregelen der entente. PARIJS, 28 Febr. (Reuter.) In een artikel naar aanleiding van de inbeslagneming van de Dacia door een Franschen kruiser maakt de Temps een vergelijking tusschen het optreden van Frankrijk en Engeland, die het recht eerbiedigen en het menscheljjk leven ontzien, en de zeerooverij der Duitschers, die zonder vorm van proces handelsschepen met hun bemanningen laten zinken. Het blad voegt daaraan toe Doordat Duitschland zich buiten de wet stelt, geeft het ook ons onze vrijheid van handelen terug. Wij zullen daarvan echter geen misbruik maken, maar voortgaan het eigendom der onzijdigen te sparen en hun zeehandel zoo weinig mogelijk te belemmeren. Wij zullen geen aanslagen doen op het leven van non-combattanten,' maar op zee alles in beslag nemen, waarvan wij vermoeden, dat het aan Duitschers behoort, uit Duitschland komt of voor dit rijk bestemd is. Het prjjzen- hof zal dan later uitspraak doen en schade vergoeding toekennen of de inbeslagneming bekrachtigen. Frankrijk en Engeland brengen gaarne hulde aau de menschlievende en ver zoenende denkbeelden belichaamd in de voor stellen van president Wilson. De houding van Duitschland belet hen ech ter de rechtmatige represaille-maatregelen, tot welke zij besloten hebben en die morgen ter kennis der onzijdigen zullen worden ge bracht, op te schorten. De onzijdigen zullen intusschen gemakkelijk de moeilijkheden daar van kunnen vermijden door'een strenger toezicht op de lading uit te oefenen. LONDEN, 1 Maart. Door de regeeringen van Frankrijk en van Groot-Brittannië is heden aan de regeeringen der onzijdige landen een verklaring toegezonden, waarin gezegd wordt, dat alle onzijdige schepen met waren, welke ook, die vermoed worden bestemd te zijn, voor Duitschland, Duitsch eigendom te zijn of uit Duitschland afkomstig, aangehouden en naar havens der bondgenooten opgebracht zullen worden. De noodige maatregelen zullen worden getroffen om gevolgen van terugwerkenden aard af te wenden en den onzijdigen zooveel mogelijk schade te besparen. Wie een' aangenamen avond wil door brengen, vindt daartoe, blijkens achterstaande advertentie, gelegenheid pp Donderdag 4 Maart. Dan spreekt voor het Nntsdepartement Ter Neuzen de heer Kühn uit Amsterdam, die een' welverdienden naam heeft als declamator. Het programma van den avond ziet er aan lokkelijk uit. Wij noemen meer in het bij zonder eene schets »Een Sint-Nicolaasavond* door Justus van Maurik. Voor velen zal het eene aantrekking te meer zijn, als ze vernemen, dat die schets niet in druk is. De heer Kühn geniet tevens de reputatie, dat hij zoo uitstekend Vlaamsch kan spreken, wat nader bljjken kan uit eene ander nummer van het programma. Gerekend wordt op een druk bezoek, zoowel van leden als van niet-leden. Men weet toch, dat de Nutsavonden op niet al te bezwarende voorwaarden ook voor de laatsten toegankelijk zijn. Te Hoek, waar de vorige week tot drie maal toe in 't zelfde huis brand uitbrak, is gisteren opnieuw brand uitgebroken. De brandweer die vlug ter plaatse was kon de brand spoedig blusschen. Vermoedelijk ont stonden de branden door slechte constructie van den schoorsteen, die thans is afgebroken. Het huis was niet geassurreerd. Op voorstel van een der wethouders, is door den gemeenteraad van Hoek een verzoek gericht aan den minister van financiën, spoedig te willen overgaan, tot het indijken der schorregronden bij den Stellepolder, annex het leggen van een verbindingsweg tusschen Oost-en Westel. Zeeuwseh-Vlaanderen. Het is te hopen dat aan dit verzoek, vooral met het oog op de benarde tijdsomstandigheden, kan worden voldaan. Het zou aan een enorm aantal werkloozen geruimen tjjd werk ver schaffen. Het geheele werk èn indijken èn verbinding kan geschieden zonder geldelijk nadeel voorde schatkist, daar de waarde der alsdan in te dijken gronden ernorme grooter is dan de onkosten van al de werkzaamheden bedragen. Vrjjdag werd te Axel de derde jaarverga dering gehouden van de „Vervenigiug van Zeeuwsche fokkers". Uit het jaarverslag bleek, dat de kas sloot met eeu nadeeiig saldo van 73.67. De ont vangsten bedroegen 2563.38, waaronder een post van f 1200 voor entree enz. bij de ge houden paardententoonstellmg en concours- hippique. De uitgaven beliepen 2637.05, met een post van f 94 voor nadeeiig saldo en f 500 als rente voor geleend kapitaal. Het aantal leden bedraagt 76. In het jaarverslag W6rd gewezen op teleur stelling wegens een door den oorlog vervallen concours-hippique, doch de toekomst beloofde veel goeds, daar men party moest trekken van de omstandigheid, dat men in Duitschland veel gebrek had aan zware paarden, welke voorheen meestal uit België werden ingevoerd en men nu wellicht hier zou komen koopen. Gewezen werd ook op de pogingen ter ver- beUHng van de paardenmarkten. EeD gedeelte terrein werd wter verpacht voor voetbalveld. De aftredende bestuurleden, de heeren B. C. Puylaert, Kr. van Hoeve en Th. Daelman weiden herkozen. By de omvraag werd de mogelijkheid van bet houden van em paardententoonstelliug niet uitgesloten en besloot men zooveel moge lijk ongestoord op den ingeslagen weg voort te gaan. Voor eeD concours-hippique achtte men den tjjd niet gunstig. Nog werd bepaald om bjj eventueelen ver koop van de geplaatste tenten voor de vluch telingen, welke tenten ontruimd moeten wor den, een oog in het zeil te houden, daar deze misschien een goedkoops gelegenheid geven tot het aanschaffeu van paardenstallen op het terrein van het concours-hippique. Zaterdag jl. werd te Philippine door een nog onbekende oorzaak een der wieken van den houten windmolen weggeslagen. Nadat de andere wieken nog eenmaal rond gegaan waren, sloeg de geheele molen met een vreeselijk gekraak omver. De molenaarsknecht, die aan het malen was, had zich door een behendigen sprong buiten gevaar kunnen stellen. Daar lag nu de molen als een kaarten huis in elkaar. Van de mole- naarskar, werd een wiel tot splinters geslagen, terwijl een dichtbijstaand stal gedeeltelijk vernield werd. Gelukkig kwamen geen verdere ongevallen voor. Hiermede mist Philippine het pittoreske, dat een hooguitstaande molen aan een dorp pleegt te geven. Daar de molenaar reeds het vorige jaar een motor geplaatst heeft, zal de molen niet meer opgebouwd worden. De molen was gebouwd in 1725, dus had den respectabelen ouderdom van bijna 200 jaar. Door den commissaris der Koningin is benoemd tot lid der Gezondheidscommissie, zetel Hulst, de beer F. van Waesberghe, burgemeester van Hulst. Sedert drie jaar worden te Koewacht de dooden van beide nationaliteit begraven op een op Nederlandsch gebied even buiten het dorp gelegen terrein. erd qu na het afsluiten der grens een Nederlander begraven, dan ging juist als vroeger alles gewoon zijn gaughet lijk door bloed verwanten en vrienden begeleid werd des morgens ter kerke gebracht en de Duitschers maakten voor die gelegenheid de versperring aan het Kerkstraatje open de vensterluiken der huizen hierin gelegen, werden gesloten tot na de kerkelijke plechtigheid en het vertrek van de begrafenisstoet. 8 Donderdag overleed, voor het eerst na het afsluiten der grens iemand in het Belgisch deel der paiochie, en Zaterdagmorgen werd de overledene na afloop van den kerkeljjken dienst begraven. Het lijk waarachter bloed verwanten, buren enz. werd tot de versperring toebracht. Hier stonden vier mannen van Zeeuwsch Koewacht klaar, die met behulp der Belgische dragers de kist over de grens schoven. Een Duitscher gaf nauwlettend acht, dat elk op zjjn bodem bleef, want welke internationale verwikkelingen zou een misstrap in letterlijken zin in dit geval kunnen na zich sleepen 1 De geestelijke trok met de dragers naar het kerkhof, familie en vrienden konden rechtsomkeert maken, hoe gaarne ze ook hun dierbaren overledene naar zijn laatste rustplaats hadden vergezeld. Het vreemde geval lokte veel nieuws gierigen. Zaterdag jl. hield de vereeniging »Hulp in Nooa» tot uitkeering bij ziekte en over lijden te Schoondjjke haar jaarvergadering. Uit de rekeuing bleek, dat aan 21 ledenis uitbetaald f 355.50. De ontvangsten hebben bedragen 924,76, de uitgaven 372,30, alzoo goed slot f 552,46. J Met het oog op de huidige tijdsomstandig heden is 2 maanden vrijstelling verleend aan de leden van het betalen van contributie. In de plaats van het overleden bestuurslid J. de Visser werd gekozen J. F. Haartsen. lot vice-voorzitter in plaats van wijlen J. de Visser werd benoemd I. Seen. In de Donderdagmiddag te Cadzaöd gehouden raadsvergadering is het primitief kohier van den hoofdelijken omslag vastge steld op een bedrag van 6279.27. De hoogste aanslag bedraagt 491,311/. en de laagste 0 29. De staat van oninbare posten op den hoof delijken omslag over 1914 is goedgekeurd op een bedrag van 33,52en dat der belasting op de bonden op f 4.50. De aandeelen 3 en 4 (de laatste) van de geldleening van 1908 en 19 van 1913 werden uitgeloot. Vaart in de Wielingen. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, heeft vast gesteld de navolgende nieuwe verordening: Artikel 1. Alle vaart in de Wielingen is verboden bewesten de lijn, die de rood en zwart horizontaal gestreepte ton van de Sar- dijngeul verbindt met het hooge licht van Nieuwesluis, en bezuiden de Walvischstaart, tenzij het vaartuig voorzien is van een loods. Aldus moeten de vaartuigen, die niet van een loods voorzien zijn, de route van- en naar de reede van Viissingen nemen door de Sardijngeul. Artikel 2. Overtredingen van deze ver ordening wordt, ingevolge Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 («taatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Door bovengenoemde verordening vervalt de publicatie van den 25en Januari 1915. Verbod van uitvoer van peulvruchten uit de provincie Zeeland. Op grond van artikel 35 van de Wet van 23 Mei 1899, (Staatsblad No. 128,) wordt door mij de uitvoer van bruine boonen, witte boonen, groene erwten (kleine kookerwten), kroonerwten en schokkers uit de provincie Zeeland, met ingang van heden verboden. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. Een mijn ontploft, wijf menschen verongelukt. Z1ERIKZEE, 2 Maart. Op de kust in de nabijheid van. de haven alhier, is hedenmorgen een aangespoelde mijn ontploft, waarbjj vyf menschen het leven hebben verloren. Van het aanspoelen was geen bericht ge geven aan de militaire autoriteiten, zoodat de mijn niet bewaakt werd. Vermoedelijk hebben jongens met het gevaarlijke voorwerp ge speeld en zoo het noodlottig ongeluk ver oorzaakt. De namen der verongelukten zijnVan Burg, oud 66 jaar; De Haas, 16 jaar en drie zoons van den landbouwer Catshoek. De laatste wonen dicht by de plaats waar het ongeluk plaats bad. PARIJS, 1 Maart. (Reuter.) Het officieels bericht van vanmiddag drie uur zegt dat er niets is toe te voegen aan het communiqué van gisteren, behalve dat in Champagne de vermeesterde steunpunten thans zijn bevestigd en een doorloopende linie van 2 K.M. lengte ten noorden en noordwesten van Perthes vormen. In de Vogezen zijn onze aanvallen eenigs- zins opgeschoten. WEENEN, 1 Maart. (Wolff.) Off. bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Gunstige gevechten op het westelijk deel van het front in de Karpathen hebben verscbei- vooruitgeschoven stellingen der Russen in ons bezit gebracht. Daarbij hebben wij 19 officie ren en 2000 man gevangen genomen en veel oorlogstuig buitgemaakt. In de streek tnn Zui den van dé Djnestr zijn, na aankomst van Russische versterkingen, verbitterde gevechten gaande. Alle aanvallen, door den vijand op onze stellingen ondernomen, zjjn ouder zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In Polen en West-Galicië zjjn ook gisteren slechts artilleriegevechten geleverd. LONDEN, 1 Maart. (Part.) Uit St. Peters burg aan de Daily Telegraph Er is nog geen voldoende reden om van groote overwinningen of snelle en beslissende voorwaartsche bewegingen te spreken, maar op bjjna alle punten slaat de schaal onmis kenbaar ten gunste van Rusland door. De Russen hebben in sommige streken belang- rjjke plaatseljjke voordeelen behaald, waarvan krachtig party is getrokken en die bij een gewonen loop van zaken hun invloed moeten doen gelden op die sectoren van het uitgestrekte slagfront, waar de beslissing nog twjjfelachtig is. In militaire kringen is men van oordeel, dat er niet het minst gevaar meer is voor een overtocht van de Duitschers over de Njemen. Hun toestand ten noorden van Grodno en in de streek van Prasnycz is zoo onzeker, dat zjj nauweljjks kunnen hopen zich te handhaven in het gebied, dat zjj bjj hun laatsten inval hebben bezet. Van Kowno tot Olita (ten zuiden van Kowno) is het betrekkeljjk rustig en hier is de vjjand bljjkbaar niet van plan zich verder van de spoorwegen, waarvan hjj afbankeljjk is voor den aanvoer van versterkingen en voor raden, te verwjjderen. De Duitschers hebben hun hoofdmacht aan de Njemen samengetrokken tusschen Olita en Grodno, maar zelfs daar hebben zjj geen voordeel kunnen behalen. Integendeel, op het oogenblik gaat het krachtigst offensief uit van onze bondgenooten,. die een belangrjjke stelling bjj Kei bask i (17 K.M. ten Noorden van Grodno) hebben vermeesterd, 10 kanonnen hebben genomen en verscheidene honderden gevangenen gemaakt. De Duitsche troepen, hierbjj betrokken, behooren tot het 21ste le gercorps, dat in tjjd 7an vrede aan de gren zen ligt en dat eerst onlangs van het weste- ljjk front naar het oosten is overgebracht. 1 usschen Ossoviec, waar het artilleriege vecht voortduurt, en Jedvabno wordt nog ge vochten, maar de beslissing op dit deel van het front zal zeer zeker elders vallen, met name in de streek van Prasnycz, waar de vooruitzichten van onze bondgenooten zeer hoopvol zjjn. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekking. 25 Febr. Gerrit Sebastiaan Blankert, 23 j., jm. on Elisabeth Catharina van Wjjck, 20 j., jd. Geboorten. 21 Febr Joseph Leopold Wilhelmina, d. van Augustinus Antonius De Pauw en Carolina Maria Coipaert Cornelia Sophia, d. van Geleijn Kroon en Pieternella Wiskerke Constant Theodoor, z. van Jan Paul Walland en Maria Elisabeth Sem- melink Rosalia Joanna, d. van Joannes Baptists Verberght en Emma Léonia Vergauwen. Jan, z. van Jacobus de Mul en Martha Maatje Dieleman. 22 Febr. Cornelia Maria, d. van Petrus Franciscus Obrie en Clemerce Joos Ferdinand Armand, z. van Josephus Alphonsus Deley en Maria Rosalia Carmanne. 23 Febr. Rosalia Johanna, d. van Johan nes Baptists Slock en Cornelia Adrians Veekman. Pieternella Maatje, d. van Willem Antonie Riemens en Pieternella Maatje van Dixhoorn. Gijsbrecht Pieter, z. van Jacobus Pieter Veerman en Wilhel mina Neeltje Lansen. 24 Febr. Geertruida Her- mina, d. van Oene de Vries en Willemina Mar- garietha Riemens. Johan, z van Abraham van Overbeeke (overl.) en Adrians Pieternella Leunis. 25 Febr. Johanna Margaretha, d van Jacobus de Rijke en Johanna Margaretha Herrebout. 26 Febr. Jan, z. van Jan van Drongelen en Wilhelmina Kolijn. Josephus Petrus, z. van Frederik Johannes Francises de Witte en Christina de Kraker. Debora, d. van Jacobus Wisse en Anna van Fraeijenhove. 27 Febr. Cornelis Pieter, z. van Cornelis Hofman en Maria Jacomina Haak. Matilda Fransina, d van Süvo Hjalmat Suominen en Francina AUetta An- dreassen. Overfijden. 27 Febr. Cornelis de Kubber, 8 m., z. van Johannes en Suzanua Adrians Verberkmoes. DAGEN. Woensdag Donderdag Vrjjdaa Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Yoorm. Nam. 3 Maart 2.43 3.1 4 3.19 3.35 5 3.53 4.11 6 4.30 4.49 7 5.10 5.33 8 5.59 6 25 6.59 7.40

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3