Vao liet Oostelijk oorlogstoooeel. Op het Zuidelijk oorlogstooaeel. Ik sprak heden een jongen Belg van IC jaar uit Aerschot, die zjjn vader, moeder, vier zusters en twee broeders verloren had. De broeders waren gedood met twee zusters, de anderen waren weggevoerd, van hen had hij ondanks vele pogingen uiets meer verno men. Hij had méde behoord tot de in de kerk opgeslotenen in de Augustusdagen. Hij verhaalde van de doodsangsten, die ze daar hadden doorstaan en de ruwe behande ling, die ze hadden ondergaan. Hij was nu naar hier gekomen om te werken in het ar senaal. Familie had hij hier niet en dus sloot hij zich maar bij vreemden aan. Hij was ook een tjjdje in ons land geweest en kon 't daar best schikken, doch met een groep jongelui toog hy naar Engeland, en van daar naar alais. Zoo'n verhaal bevat stof voor heel een roman. Men vraagt zich hier en daar in burger kringen ook wel eens af wanneer het einde er zal zijn. In zekeren kring, waar men door gaans nog al goed ingelicht is, zeide men my: omstreeks Juli zal het wel eindigen. Ik vrees echter dat de wensch hier de vader van de gedachte is. Ik sprak hier dezer dagen ook een beken de figuur uit de socialistische internationale beweging. Hij meende dat de grondslag ge legd was voor tusschenkomst in vredelieven- den zin door de arbeidersbeweging. Men zou dat in de komende maand bemerken. Een krachtige roep om vrede zou in verschillen de landen door de arbeidersleiders gedaan worden. Ik ken dien man als iemand, die gewoon is niet te veel te zeggen, daarom haal ik hier zijn woord aan. Of het waar zou zijn? Te Zeebrugge. Manoeuvres aan de kust. Een correspondent te Sluis meldt d.d 28 Febr Zeebrugge is een fort geworden, wel ver sterkt, flink bewapend, een fort met kanonnen en mitrailleuzen, loopgraven en draadversper- ring, met allerlei werken, die zich tot ver in den omtrek uitstrekken. Deen fort als Luik, Antwerpen, Maubeuge, geen fort als aan den Rijn natuurlijk... maar dan toch een geducht versterkt fort. Vier maanden is er aangewerkt geworden. Villa's werden weggeruimd, te Zeebrugge en te Heyst, kamers en gangen in de duinen gegra ven, wegen opgebroken en afgesloten, plat forms gemetseld. Nog zijn de Duitschers in den omtrek bezig. Kanonnen en mitrailleuzen staan onzicht baar voor de aviteurs opgesteld, als ingegra ven in 't duin of ingemetseld in den dijk. »Laat de Eugelschen nu maar komen !c zegt de Duitsche soldaat met volle overtui ging. Men kent de lucht-raids, welke ook Zee- brugge tot doel hadden. De laatste maal, toen er 41 aroplanen naar de kust vlogen, zijn er hiervan maar 4 boven Zeebrugge gezien. Men weet, dat, toen een bom eee electrische tram trof welke militairen vervoerde, waarvan er 32 gedood en 52 gewond werden. Gisterenavond werd er weer een geronk boven zee gehoord. De Duitsche schildwach ten vuurden dadelijk een pijl af en van Zee brugge begonnen daarop onmiddelijk de zoek lichten te werken. De areoplaan werd waar schijnlijk niet outdekt, want de kanonnen zwegen. Met die lichten worden wel eens grapjes uitgehaald, vertelde men mij. De een of an dere poetsenmaker zwaait soms een lantaarntje en geniet als het volk den volgenden morgen druk redeneert over 't licht van i'tvliegma- chen« of »de Zeppelin*. De Duitschers houden nu en dan oefening te Zeebrugge. Ze richten hun mitrailleuzen op... een bad- kaïretje, of schieten een visscherssloepje, dat ze^een eind in zee gesleept hebben, aan stuk ken. Zoo hebben we hier al een helsch leven gehoord kanongebulder, mitrailler geblaf en geweergeknal, dat waarschijnlijk aan een bom bardement en hardnekkig gevecht deed geloo- ven... en sommige menschen, die op de duinen stonden te kijken, meenden reeds, dat de ver bondenen Ostende genomen hadden en nu naar Zeebrugge oprukten. De Duitschers hielden slechts een oefening. ^Zoo reden en rosten ze verleden week met 15 kanonnen naar 't Hazegraselk stuk was met fl paarden bespannen. Er moet zelfs een groote achterwaartsche be weging gehouden zijn. Een correspondent meldde uit De Panne aan een Nederlandsch ad »Door den inlichtingsdienst is men hier op de hoogte gekomen van eigenaardige ma noeuvres, die de Duitschers 1.1. Woensdag in West-België gehouden hebben. Een geheele le- gei-divisie was in de nabijheid van Brugge ge concentreerd en is met treinen 's avonds naar Ostende gevoerd. De divisie heeft, aangevuld met cavalerie en de gewone bij de divisie be- hoorende batterijen, van Ostende af een ach- terwaartsche beweging gemaakt eu is terugge trokken tot over 't Leopoldskanaal, waarach ter ze standhield. Hiermede eindigden de ma» noeuvras. i Het feit er van kan ik met volle zekerheid melden, daar het reeds van verschillende zijden is ingekomen. De Belgische soldaten hopen dit spel der Duitschere spoedig in werkelijkheid te mogen veranderen.* I ot zoover dit bericht. Eigenaardig is het, dat dienzelfden dag de bezetting van Middelburg in laanderen, Moerkerke en andere dorpen in t kustgebied, bevel kregen zich zoo snel moge lijk voor aftrekken gereed te maken. Het volk drukte die beweging heel eenvoudig uit door te zeggen: »De Duitschers stonden Woensdag op 't vluchten.» Er kwam natuurlijk tegenbevel't was maar een manoeuvre. Maar 's anderdaags moesten tal van diezelfde troepen dan toch vertrekken, terugkeeren naar 't front. De Duitschers bewaken Zeebrugge en om geving natuurlijk gestreng. Ik meldde reeds vroeger, dat het verkeer langs daar zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt Nu en dan hangt een kabelballon boven... de vesting schildwachten staan trouw op hun observatieposten. Een Taube zweeft dikwijls boven land en zee. Thans werkt men meer van dekustafip't land. Daarvoor werden burgers opgetrom meld. Deze moeten arbeiden, maar worden be taald. Een V laming bekloeg zich over dien dwang »De burgers voor het werk aangewezen*, zei hij, hebben eenvoudig te gehoorzamen. En sommige militairen treden ruw tegen hen op, als meenden ze slaven onder hun bevel te heb ben. De betaling geschiedde eerst regelmatig, maar wordt nu nog al uitgesteld.* Prins Leopold wan België aan het front. De »lndépendepce Beige* meldt, dat de oudste zoon van koning Albert, prins Leopold van België, die den titel van hertog van Bra bant draagt, zich thans aan het front bevindt. Prins Leopold, die in 1901 te Brussel ge oren werd, is 14 jaar oud. Zoodra de aanvallen der Duitschers op de versterkte stelling Ant werpen begonnen, werd de hertog van Brabant met zijn jongeren broer, Prins Karei, graaf van Henegouwen, en zijn zusje, prinses Marie José, naar Engeland gebracht, waar zij de gasten waren van lord Curzon, terwijl konin gin Elisabeth zich bij koning Albert in het hoofdkwartier in Vlaanderen bevond. Prins Leopold heeft zijn ouders verzocht wederom naar het leger te mogen gaan. Zij keurden dit, na lang aarzelen, goed. Thans is hy weer in Vlaanderen en heeft met koningin Elisabeth verscheidene ambulances bezocht. Koning Albert heeft hem de loopgraven laten zien°en aan de troepen voorgesteld. Vreugde te Maldegem. De druk. Een vraag. Men schrijft van Vlaamsche zijde aan de Tel. In veel grensplaatsjes krijgt men tot bezet ting, maunen, die uit den slag komen en er weer heen moeten en den rusttijd eens uitvieren. Zoo te Maldegem. Er heerscht daar vreugde en lente. In 't huis van den heer V. M., vroeger burgemeester, zietjmen door de ramen de Duitschers gemakkelijk in zetels en canh- pè's liggen rooken, of ze genieten op de balcons. »Ziet ge een Duutsman, ge ziet ook een sigarre», zegt het volk. Dit is natuurlijk niet erg. Op 't kasteeltje 1. D over de Markt de eigenaar is uitgeweken gaat het al bijzonder lustig toe. Daar klinkt voortdurend de piano en men verzekert mij van verschil lende kanten, dat minder gunstig bekende dames daar de heeren bedienen en 't gebouw schoon houden. Wij willen voorzichtig zijn. Maar zou de overheid, die 't over 't bekende libertinisme der Belgen had, niet eens een onderzoek wil len instellen om na te gaan of er nu maar losse geruchten de ronde doen Want wie van Maldegem komt, zegt, dat 't daar op sommige plaatsen schandalig toegaat. Men verdenke nu de Belgen niet van laf- en laagheid. Vrouwen, meisjes die vroeger al hun eer prijs gaven, hebben ook doorgaans nu geen schaamtegevoel, maar dat er zoo afkeurend, zoo baatvol zelfs, door 't volk over gesproken wordt, bewijst wel, dat dit zich fier en flink houdt. r Dus geweldOch, die bezette plaatsen zijn rustig, we weten het wel. Maar er ligt een druk op. Een notabele eener gemeente, niet ver van» de kust, was op reis geweest naar Brussel. Hij moest zijn paspoort laten afteekenen te Brugge maar daar de kortste weg niet over. deze stad leidde, verzuimde hjj het. Na zijn? terugkeer, werd hjj door militairen weggeleid.; eertien dagen op water en brood», zei een vrouw verontwaardigd. Hij ziet er naar Maar 't ergste is, dat er entwat schuws over hem ligt. Hij is van zenuwgestel zooveel ver anderd». Ja, t is rustig in de bezette plaatsen, maar I veel menschen -zullen »itf 't zenuwgestel ver anderd zijn». Dat is door den druk »Ik ben weg», zei gisteren een man, die over de grens was gewipt. Hy mocht onder geleide van soldaten tot aan de grens komen, om daar kennissen uit Holland te spreken.... Een, twee, drie, hij sprong over de »schei- dinge» en keek grappig naar de verblufte, nu tegenover hem maehtelooze militairen. »Als ge in Holland komt, herademt gjj», zei mij een ander. iocb keeren veel uitgewekenen terug, t Duurt zoo lang, men kan niet altijd in den vreemde blijven. En dan de dreigende be- lasting Maar altijd weer ik schreef't reeds meer maar na maanden is 't nog zoo treft u de onverstoorbare hoop dat de Duitschers zullen vertrekken. Zoo hebben de militairen met planken eenige bruggen over 't Noordelijke kanaal hersteld, waarschijnlijk om de opgevorderde waren naar Brugge te voeren. Doch toen ik een vrouw naar de reden vroeg, antwoordde ze heel gewoon »Dat is om rap te kunnen vluchten van eigen* (natuurlijk). Maar die geduehte versterkingen te en om Zeebrugge, al dat graven in 't land en langs de kanalen »Zouden we waarachtelijk ook hier nog den vollen oorlogo krijgen vraagt men me°dik- wijls. En wie zal die vraag beantwoorden Ze rijst telkens bij u op, als ge 't kanon van 't WeS' telijk kustgebied hoort, zooals gisteren en he den f Is daar een dood punt*, zei me een Duitsch militair. Maar 't voorjaar breekt nu aan, en men zal zich toch moeten losworstelon uit T slijk en 't water van de Yser, uit 't beem van de Ypersche heuvelen. En dan s Drie wagons dooden zijn er hier bij de kust gekomen en begraven tusschen Duin- berghe en Knocke in den dune*, verzekerden me gevluchte bewoners der kust. »ls het waar?* Ik beken oprecht, dat ik het niet weet. Maar zal de dood hier strijders vellen, hier in den vroeger eenzaamsten hoek van Vlaanderen, bij de drie groote hoeven en wijden boomgaard van 't Hazegras, bij die nog zoo vreedzame school van »'t Kalf* bij Siska'1 eigenaardige wafelbakkerij, bij de haven welke nooit tot bloei kon geraken Die vraag houdt velen bezig, wekt heel wat onrust, maar dwingt tot gelaten wachten. St. PETERSBURG, 27 Febr. (P. T. A.) Officieel bericht van den grooten generaal staf: In den loop van den 26sten dezer schjjnen de Duitschers op het grootste deel van' het geheele front tot het defensief te zijn over gegaan. Op den linkeroever van de Njemen zijn op de wegen van Symno en Sorey gevechten geleverd, als gevolg van den opmarsch van onze voorposten. Ten noorden van Grodno heeft de strijd zich bepaald tot een hevig vuurgevecht. In het dorp Tsjarnevo is een Duitsch batal jon met sappeurs opgerukt naar het dal van de Bobr. Onze artillerie liet den vijand zijn gang gaan totdat een deel der kolonne op den door ons bezetten oever kwam, en opende toen het vuur. Verreweg het grootste deel der Duitschers is gesneuveld, de overlevenden, 5 officieren en eenige tientallen soldaten, zijn gevangen genomen. De artillerie van Ossoviec beantwoordt met namen wjj den Duitschers zes kanonnen af en maakten verscheiden honderden gevangenen. Deze hoogte alsmede die naar den kant van liet dorp Kelbaski waren op den avond van den 27sten in ons bezit gebleven. Het artilleriegevecht om Ossewiec duurt voort. In den nacht van den 27sten Februari heeft de vyand, na versterkingen te hebben aange voerd Przasnysz hernomen den heelen daar- opvolgenden dag werd hardnekkig gevochten om het bezit van deze stad, die wij in den avond van den 27sten hernamen. Een groot aantal van de verdedigers werd gevangen we- nomen het juiste getal is nog niet bekend. Up andere gevechtstereinen van den slag bij I rzasnysz hebben wij mede belangrijken voort- ëau& gemaakt. Op verschillende plaatsen liet de vijand zijn proviandwagens en gewonden in den^ steek. Onze troepen spannen zich dapper in om het verkregen voordeel te ont wikkelen, trots den hardnekkigen tegenstand van den vijand en de vermoeienis. Het totaal aantal gevangenen, dat den 27sten reeds achter het front is doorgezonden, bedraagt 08 officieren en 5400 soldaten. Links van den Weichsel en aan de Duna- jec geen verandering. lu^ Oost-Galicië vorderen onze troepen in het ."scetscedal en hebben wij den Oostenrijkers op het front JassinovecRosniatow een ge voelige nederlaag toegebracht. Wij voerden een aanval uit door een dicht bosch. Onze regimenten moesten zich met de bajouet een weg banen, zonder hulp van de artillerie. In dit boschgevecht hebben wij 400 gevan genen gemaakt en 9 machinegeweren geno men. BERLIJN, 28 Febr. (Wolff.) Heden wordt uit het groote hoofdkwartier officieel het vol- I gende gemeld Gisteren waren nieuwe Russische strijd krachten uit Grodno opgetrokken. Ons tegen offensief wierp hen in de voorste verdedigings- werden der vest.ng terug 1800 gevangenen Dieven in onze handen. Ten Noordwesten van Ostrolenka aan de Omulew is een vijandelijke aanval afgesla gen. s Voor vijandelijke strijdkrachten, die in de meerderheid waren, en uit het Zuiden en het Oosten tegen Przasnysz optrokken, zyn onze troepen uit den weg gegaan naar de streek ten Noorden en ten Westen van deze stad. len Zuiden van den Weichsel niets nieuws. succes de zware batterijen /die de vesting be schieten. Daaronder zijn mortieren van elfen twaalf duim. Ons offensief bij Prasnyez wordt kracht voortgezet. Wij hebben de" stad Prasnyez op de Duitschers heroverd. De terugtocht der Duitschers strekt zich over een steeds grooter wordend front uit en neemt op verschillende plaatsen het karakter aan van een wanordelijke vlucht. Het reeds vastgestelae aantal krijgsgevan genen is 40 officieren en 3600 manschappen. Er komen steeds nieuwe krijgsgevangenen by. Onze kavallene neemt deel aan de vervol ging der Duitschers. Op den linkeroever van den Weichsel, aan de Üunajec en in de Karpathen is de toestand onveranderd. In Oost-Galicië en in de streek van Rozniatof hebben wij hardnekkige aanvallen der Oosten rijkers afgeslagen en er in de laatste dagen 19 officieren en 1593 manschappen krijgsge vangen gemaakt en 5 mitrailleurs genomen. ST. PETERSBURG, 28 Febr. (P. T. A.) Mededeeling van den grooten generalen staf: Op den linkeroever van de Njemen, ten Noorden van Grodno, wordt het krijgebedrijf heviger en is het een eind buiten de verster kingen gebracht. Onze tegenaanvallen worden door het vuur van de forten ondersteund De hoogten en dorpen zijn afwisseld in Duitsche en Russische handen. By de bestorming van de hoogte 100,3 De slag van Ppasnysz. PETROGRAD, 28 Febr. (P. T. A.) Toen de slag bij Prasnysz het hevigst woedde be richtten de Duitschers reeds omtrent een schitterend succes en deelden zy mede, dat zij een groote buit en talrijke krijgsgevan genen hadden gemaakt. Wij weten echter, dat feitelijk toen onze troepen in het begin van het gevecht een algemeene terugtrekkende beweging maakten, slechts een handvol dapperen achter bleven! die aanvankelijk de toegangen tot de stad verdedigden en ten slotte heldhaftig vochten in. de stiaten van de stad en hun leven en vrijheid duur verkochten. De kracht van den tegenstand dier dappe ren blijkt uit het Duitsche communiqué, waarin wordt gezegd, dat de slag by Pras nysz buitengewoon hevig was, dat de stad tot een vesting was gemaakt, ofschoon er slechts gewone loopgraven lagen. Thans hebben onze troepen door hun ze gevierenden opmarsch sedert 24 Februari aan de Duitschers een welverdiende les gegeven voor hun onjuist communiqué betreffende den slag bij Prasnysz. De beschieting van de Dardanellen-forten. LONDEN, 27 Febr. (Reuter) De admirali teit deelt mede dat by het hernieuwde bom bardement op 25 dezer der Dardanellenforten, vier forten bij den ingang door het Fransch- Engelsche smaldeel tot zwijgen zjjn gebracht. Daarop zijn vier mijlen van de zeeengte van mijnen gezuiverd. Den 26sten zijn drie Engel sche slagschepen de zeeengte binnengevaren en hebben het fort Dardanus beschoten. Landingstroepen zijn bij Koem Kaleb tn Seddil Buhr aan land gegaan en hebben de vernieling voltooid. De kanonnen in de forten aan den ingang zjjn ook vernield. De krygs- verrichtingen worden voortgezet. Onze verliezen bedragen: vier man gesneuveld, acht gewond. LONDEN, 27 Febr. (Reuter Part.) Do admiraliteit maakt bekend, dat de ingang der Dardanellen verdedigd werd door de vier voor naamste forten, de batterij op Kaap Helles, de forten van Seddil-bahr, Orkhanieh en Koem- Kaleh. Daar het weder was opgeklaard is Donderdagochtend, alhoewel de wind uit't Zuid westen woei, de aanval op bovengenoemde forten hervat. De Queen Elisabeth, Agamemnon, irresistible en Gaulois beschoten de forten langdurig met

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2