AANBESTEDING 320 If züiïere Pruisische Onderhoadsgrind, 1000,000 K.G. of 1150,000 U MACADAM, Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Op Zee. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. WATERING CADZAND verzamelen, om den druk van den vijand met succes te kunnen weerstaan, besloten zij bo vengenoemd leger uit Oost-Pruisen terug te trekken naar de grens en verder naar de Niemen en Bobr. Bij het uitvoeren van deze beweging werd de rechtervleugel van het tiende legerkorps die door een groote vijandelijk strijdmacht in het nauw gebracht en bedreigd werd in den rechtertiauk omsingeld te worden, gedwongen een zeer snelle omtrekkende beweging te maken in de richting van Kofno. Door deze snelle beweging was het volgend flank-korps niet langer beschermd en dientengevolge be vond het zich in een uiterst hachelijken toe stand. Slechts enkele afzonderlijke regimenteu slaagden er in te ontsnappen. De andere korp sen van het tiende leger, die voortdurend hard nekkig bleven gevechten, trokken zich langzaam terug in de richtingen, die hun waren aange wezen terwijl, zij de aanvallen van den vijand krachtig afsloegen, hem zware verliezen toe brachten en intusschen de ontzettende moei lijkheden wisten te overwinnen die de hooge sneeuw, welke alle wegen bedekten, hun veroor zaakte. Daar de wegen absoluut onbegaanbaar waren, konden de automobielen niet rijden en ook de treinen hadden veel vertraging, terwij- zij dikwijls niet op de plaats hunner bestem ming aankwamen. Langzaam, stap voor stap terugtrekkend, hielden onze korpsen, die den linkervleugel van het 10e legerkorps vormden, den vijand gedurende negen dagen op een tra ject tegen, waarover men anders vier dagen doet. Den 19en Februari trokken deze troepen, retireerend naar Augustot, zich uit het ge- vechtsgebied terug en namen de stellingen in, die hun wareu aangewezen. Op dit oogenblik blijft het Duitsche front zich ontwikkelen langs Ossowiec, langs de wegen van Lomza naar Edvabno, ten noorden van Kadzikly, Michemin, Plock en Plonsk. Op enkele plaatsen zijn de gevechten zeer hevig. Op den rechteroever van de Weichsel zijn op de wegen van Plock Oostenrijksche troepen tusschen de Duitsche opgemerkt. Wij namen gedurende de twee laatste dagen ca. 1000 Duitschers gevangen. In Galicië ging de vijand den 19en en 20en, na zjjn actie met een uiterst hevig bombarde ment te hebben voorbereid, ten Noorden van Zacliczyn tot het offensief over maar hij werd, na drie aanvallen ondernomen te hebben, terug geworpen. De gevechten tusschen Mezü-Laborcz en de hoven-San duren voort en dragen nu eens een defensief, dan weer een offensief karakter. De nieuwe aanvallen, der Duitschers tegen de hoogten van Koziowka, in de streek van Ro- zanka, werden allen afgeslagen. Onze troepen maakten zich na een verbit terden strijd meester van de hoogten ten Zuid- Oosten van Duklaen ten Nood-Westen van Seneeczuw. In Zuid-Galicië bezette de vijand Stanislau. Het bombardement der Dardanellenforten. LONDEN, 20 Febr. (Reuter.) Officieel. De admiraliteit maakt bekend Den 19 Februari 's morgens om acht uur opende de Britsche vloot, bestaande uit slagschepen, kruisers en torpedobooten en gesteund door een sterk Pransch smaldeel, het geheel onder comman do van den viee-admiraal Sackville Garden, een aanval op de forten aan den ingang der Dardanellen. De forten van Kumkale aan Kaap Helles, werden eveneens gebombardeerd met langzaam vuren van grooten afstand. Aanzienlijke schade werd aangebracht aan twee forten, twee andere werden herhaaldelijk getroffen, doch daar deze uit open aardwerken bestonden, kon de beschadiging moeilijk ge constateerd worden. De forten, welke op te grooten afstand lagen, konden het vuur niet beantwoorden. Des namiddags om kwart voor drie kreeg een afdeeling slagschepen bevel de forten op korten afstand aan te vallen met geschut van lichter kaliber. De forten aan beide zijden van den ingang openden toen het vuur en wer den toen op middelmatigen afstand in een ge vecht gewikkeld met de »Vengeance», »Corn- wallis», »Triumph», »Suffronff, «Goulois» en «Bouvet», gesteund door de «Inflexible», en de Agamemnon» op grooten afstand. De forten aan de Europeesche zijde werden blijkbaar tot zwjjgen gebrachteen fort aan den Aziatischen kant antwoordde nog, toen de operaties als gevolg van de duisternis werden gestaakt. Geen der schepen van de geallieerden werd getroffen. De actie werd 's morgens hervat na eene verkenning van vliegtuigen. Het aeroplane- schip «Ark Royal» werkt samen met een aantal gewone en watervliegtuigen. Noorsch stoomschip vergaan. N AKSKOV, 20 Febr. (Wolff.) HetNoorsche stoomschip Bjaska uit Porsgrund, met steen kool van Leith naar Nakskov onderweg, is vanochtend in de Langelands Belt op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is gered. Engelsch stoomschip getorpedeerd. LIVERPOOL, 20 Febr. (Reuter.) Het stoom schip Oambank uit Cardiff' is uit de kust van Anglesea (dus in de Iersche zee) zonder voor afgaande waarschuwing door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Drie leden der be manning zijn door de ontploffing gedood, twee zijn verdronken bij het springen in een boot, de andere opvarenden zijn gered. (De Oambank, in 1899 gebouwd, mat 3112 ton bruto, 1990 netto, behoorde aan Merevale Shipping Cv. te Cardiff. Het schip was met Kopererts van Iluelva naar Garston onder weg. Red.) Engelsch transportschip met 2000 man in den grond geboord HAMBURG, 20 Febr. (Wolff) De Ham burger Nachrichten verneemt uit Stockholm dat een Engelsch transportschip met 2000 man troepen in het Kanaal in den grond is geboord. Aftonbladet van Gothenburg, 't welk het het bericht heeft ontvangen, staat in voor de voor vertrouwbaarheid van de bron. Wij zullen goed doen aan dit bericht niet te veel geloof te hechten. Kolenboot in de grond geboord. BELFAST, 21 Febr. (Reuter.) Zaterdag-- middag te 5 uur hield een Duitsche onder zeeër een Engelsch kolenschip aan de Iersche Zee. Het liet de bemanning vijf minuten tijd om in de booten te gaan en boorde het schip daarna in den grond. Schepen in den grond geboord. LONDEN, 21 hebr. (Reuter). Volgens een Lloyd's bericht, zijn de Engelsche stoomsche pen «Hemisphere», «Highland Brae» en »Po- taro», het Noorsche zeilschip »Semantha» en het Engelsche schip Wilfrid», naar men vermoedt, door de Karlsruhe» tot zinken gebracht. De geheele bemanning en 51 passagiers van de «Highland Brae» werden gisteren te Buenos Ayres aan land gezet. BUENOS A\RES, 21 Febr. (Reuter). De Duitsche boot »Holger» is met dekpassagiers en de bemanningen van de Engelsche stoom schepen Highland Brae», »Potaro», «Hemis phere» en de zeilschepen Wilfrid» en »Se- mantha», die door de »Kronprinz Wilhelm» tot zinken zjjn gebracht, aangekomen. De »Holger» kon niet binnen 24 uur ver trekken, en werd geïnterneerd, Over de schepen, welke in bovenstaand te legram vermeld staan, vinden wjj de volgende bijzonderheden De «Hemisphere», gebouwd in 1897, groot 3486 bruto en 2230 netto tons, behoorde aan de Hemisphere S.S. Co. Ld.» te Liverpool. De «Highland Brae», gebouwd in 1910, groot 1365 bruto en 4646 netto tons, behoor de aan de «Nelson Steam Nav. Co. Ld.» te Londen. De «Potaro», gebouwd in 1904, groot 4378 bruto en 2793 register-tons, behoorde aan de Royal Mail Steam Packet Co.» te Bel fast. De »Semantha» is een Noorsch zeilschip, een stalen vier-ma9t bark van 2280 bruto tons, en behoorde thuis te Risoer. De Wilfrid» is een kleiner zeilschip. De «Holger», de Duitsche boot, waarvan ook sprake is, is 5555 ton bruto en 3609 netto ton groot. Zij werd in 1906 gebouwd en behoorde aan de «Roland Linie Akt. Ge- sellschaft» te Bremen. Een Amerikaansch schip gezonken. WASHINGTON, 21 Febr. (Reuter.) De Amerikaansche consul te Bremen heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken be vestigd, dat de Evelyn gezonken is. Minister Bryan heeft den ambassadeurs Page (te Londen) en Gerard (te Berlijn) om bijzonderheden verzocht. (De Evelyn vertrok den 29sten Januari van New-York naar Bremen en passeerde 15 Febr. Dungenes. Het schip behoort aan de Phila- delphia and ,'Gulf Steamship Cy te Philadel phia, mat 1963 ton bruto en 1185 ton netto, en is in 1883 te Southampton gebouwd.) (Red. „N R. Ct".) De duikboot- en mijnoorlog. BERLIJN, 22 Febr. (Wolff.) Het Italiaan- sche stoomschip Francesca, dat een lading van Lissabon naar Cardiff' had, is niet van Napels kunnen vertrekken, daar de bemanning den dienst in de Engelsche kustwateren wei gerde. BERLIJN, 22 Febr. (Korrespondenz Nor den.) Voor Gothenburg liggen op het oogen blik tien stoomschepen met bestemming naar Engeland, welker bemanning weigert uit te varen. Feitelijk is dus het verkeer tusschen Gothenburg en Engeland afgebroken. Voor Malmö ligt de Elisabeth. De reederij heeft de bemanning, die eveneens dienst weigerde, ontslagen. Naar een bericht van den Lokal-Anzeiger uit Kopenhagen zijn daar gisteren de verte genwoordigers der drie noordelijke rijken bijeengekomen, om te beraadslagen over maat regelen, welke beoogen de scheepvaart in de Noordzee vol te houden. De Deensche minister van buitenlandsche zaken begroette hen met een rede. Heden worden de besprekingen voortgezet. Aan het slot der bijeenkomst zal een officieel rapport over de besprekingen worden gepubliceerd. Volgens een bericht uit Stockholm verklaarde de minister van buitenlandsche zaken in ant woord op een vraag, dat op de conferentie te Kopenhagen ook zou gesproken worden Over de vraag, of men de koopvaardijschepen zou doen convoyeeren. De „Belridge". De Noorsche tankboot Belridge*, die Vrijdag door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd werd, is voor Nederland geen onbekende, schrijft de »Telegraaf« Dit groote Noorsche schip, met 35 koppen bemand, onder den kapitein A. A. Olsen, bezocht reeds meermalen de Amsterdamsche haven en was ook thans weer voor Amsterdam bestemd. Het laatst was de Belridge* te Amsterdam geweest den 13en December van het vorige jaar, komend van Port Athur en geladen gasoline. De »Belridge« meet ruim 7000 ton bruto, en ruim 4400 ton netto. Thans kwam de Belridge* voor de firma Ruys en Co. van Texas, en was geladen met petroleum. Blijkens de laatste berichten, werdde»Bel- ridge« in het Engelsche ('Kanaal nabij Deal, ten Noorden van Dover, door een Duitschen onderzeeër aangeschoten. De tankboot werd in den kop geraakt ;door het schot liet het voorschip vol water, tengevolge waarvan Je kop onderdook. De tanks zijn hermetisch geslo ten en bekwamen geen schade. Aanvankelijk meende men op een mijn te zijn geloopen. De bemanning bleef volmaakt kalm. Men bleef aan boord. Eerst nadat men de stuk ken van een torpedo in den romp vond, wist men, dat men door een onderzeeër was aan geschoten. De onderzeeër had men in het ge heel niet gezien. Latere berichten zeggen, dat de «Belridge» alweer drijvende is. Het schip zal naar Enge land gaan om gedokt te worden en later zijn reis naar Amsterdam vervolgen. In Amsterdamsche scheepvaartkringen is men van meening, dat de Duitschers de Bel ridge» hebben getorpedeerd in de meening, met een Engelsch schip te doen te hebben. Immers, er zijn slechts zeer weinig Noorsche tankboo ten, zoodat men het als zeker aannam, dat de «Belridge» tot de Engelsche handelsvloot behoorde. Het staat vast, dat de torpedo op grooten afstand werd gelanceerd. De heer Luwema, hoofd eener O. L. school te Othene (Zaamslag) welke in de laatst gehouden raadsvergadering tot hoofd der school te Schore was benoemd, heeft thans voor deze betrekking bedankt. Op de verplichte hengstenkeuring Zater dag 20 Febr. te Oostburg gehouden, werden er 57 van de 86 opgegeven hengsten voorge bracht. Goedgekeurd werden er 29,afgekeurd 27 en uitgesteld 1 voor cornage. Voor het stamboek van het Nederlansch trekpaard Belgisch type werden opgenomen 24 hengsten. Met ingang van 1 Maart zijn verplaatst A. de Vries, kom. 3de kl., van IJzendjjke (tijd.naar Nieuw Namen; A. A M. Ver bagen, kom. 3de kl., van Aardenburg (tjjd.) naar St. Jansteen G. Toornstra, kom. 3de kl., van Woensdrecht (tijd.) naar St. Jansteen J. A. de Mandt, kom. 3de kl., van Biervliet (tjjd.) naar KoewachtL. J. Ouwehand, kom. 3de kl., van IJzendjjke (tjjd.) naar Philippine. De heer Chr. Kolen, hoofd der openbare school te Nieuwvliet heeft tegen 1 Mei a.s., zjjn eervol ontslag aangevraagd, wegens vol brachte diensttijd. PARIJS, 22 Febr. (11 uur.) De vjjand beschoot Zondagnacht en Maandag de stad Reims, waarbjj en groot aantal slachtoffers vielen, die aldus moeten boeten voor de nederlagen der Duitschers van de laatste twee dagen. Onze batterjjen hebben een zwaar kanon te Lombaertzjjde vernield en troepen en con- vooien tusschen Leye en Aisne uiteengedre ven. Wjj hebben opnieuw vorderingen gemaakt aan het front Souain— Beau-Séjour. een linie loopgraven en twee batterjjen genomen, twee hevige aanvallen afgeslagen, een groot aantal gevangenen gemaakt en den vjjand zware verliezen toegebracht. On/.e artillerie en infanterie heeft haar meerderheid betoond tusschen Argonne en Maas. Wjj hebben onze aanwinsten bjj het Checybosch uitgebreid en bevestigd en op nieuw door frontaanvallen terrein gewonnen bjj Eparges, zoodat wjj thans bjjna alle stel lingen van den vjjand in handen hebben. Wij hebben het grootste gedeelte van het dorp Stosswehr in den Elzas bezet. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 15 Febr. Jan Stouthamer, 42 j, wedn. en Jacoba Amelia Harte, 43 jwed. 19 Febr. Cornelis Daniel de Rijke, 27 j., jm. en Tanneke van der Hooft, 24 j.,jd. Geboorten. 14 Febr. Dirk, z. van Pieter Dieleman en Cornelia Maria van Maelsaeke. 15 Febr. Frangois Henri, z. van Jan Jacobus van Leeuwen en lohanna Thekla Katharina Maas. 16 Febr. Cornelia, d. van Jan Pieter Scheele en Pieternella Dieleman. 18 Febr. Frederfk Joannes Maria, z. van Alphonsus Carolus Maria De Buijsscher en Maria Ludovica Peeters. 19 Febr. Jan, z van Jan Jansen en Wilhelmina Pieternella de Doelder. Tanneke, d. van Cornelis Kaijser en Tanneke de Kraker 20 Febr. Cornelia, d van Reinier Leunis en Tanneke 't Gilde. André Aloisius Celina, d van Petrus Johannes Cortvriendt en Alice Marie Buijsse Overlijden. 15 Febr. Johanna Cornelia Pothoven, 62 j., wed. van Jannis de Smidt. AXEL. Huweljjks-aangifteu. 9 Febr. Salomon Hamelink, 30 jjm. en Wilhelmina Boeije24j ,jd. Geboorten 1 Febr. Sara, d. van Willem Adriaan Scheele en Sara Willemsen René Benedictus z. van Petrus Joannes Baert en Emelia Adam 5 Febr. Ebrina, d. van Martinus Dekker en Geertrui Schieman. 9 Febr. Augustinus Franciscus Albert Cornelia Marie, z. van Franciscus Hortocarero en Florencia Ludovica Cornelia Jacobs van Antwerpen, België) 11 Febr Elizabeth, d van Karei Marinus Scheele en Christina Maria Martin 12 Febr. Francina, d. van Jan Cornelis Scheele en Jacomina Scheele Cornelia, d. van Jacobus Koster en Elisabeth Jansen van Rosendaal. 15 Febr. Cornelis Benjamin Joseph, z. van Adriaan Abraham Slijpen en Maria Elisabeth Linschoten. Overlijden. 6 Febr. Maria Dingetje Dekker. 4 j d. van Jacobus en Janneke Dieleman. 7 Febr. Camillus Slabbaert, 26 jz. van Augustus en Godeiiva de Kever (overl). 11 Febr. Maatje Scheele 17 j., d. van Karei Marinis en Wilhelmina Penne' ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 18 Febr. Jan Frangois Stoffels, 31 j., jm. en Suzanna Maria Stoffels, 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Febr Pieter Kolfin (van Ter Neuzen), 17 j., jm. en Catharina Maas, 20 j„ jd. 11 Febr Jan Verhelst, 33 j„ jm. en Martina Bakker, 28 j., jd. Geboorten. 7 Febr. Hendrik, z van Cornelis Goossen en Barbata de Pooter. 12 Febr. Jan z. van Hendrik de Bruijne en Janneke Pieternella 't Gilde. 15 Febr. Jan Reinier, z van Jacobus Jansen en Elizabeth Hamelink. Helena Suzanna, d. van Guillaam van Pienbroek en Maria Jansen' Overlijden. 7 Febr. Antje Dees, 57 j., d. van Pioter en Martina Heijnsdijk. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 24 Februari 8.47 9.42 Donderdag 25 10 36 11.17 Vrjjdag 26 11.50 Zaterdag 27 0 17 0 40 Zondag 28 0 59 1 18 Maandag 1 Maart 1 36 1.53 Dinsdag 2 2.11 2.27 van de levering van wan 1 5 c-M en van I3 c.M., volgens in te zenden monster, te leveren op de tramlosplaatsen, gedeelteljjk te Cadzand, te Potjes en te Zuidzande. De opmeting geschiedt op de losplaatsen. Inlichtingen geven de Djjkgraaf de heer P. ERASMUS en de Waterb.-ambt. de beer J. BECU, beiden te Cadzand. De gezegelde inschrjjvings-biljetten worden ingewacht bjj den Djjkgraaf vóór 13 Maart 1915. 1» >1 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3