Van het Oostelijk oorlogstooneel. toestand voor de soldaten in de loopgraven van 't slijkerige en door overstruoming al te water rijke gebied schier onhoudbaar. De pninen van Dixmuiden met de kwartieren in de kelders, die schoorsteenen door de gewelven, zijn een eldorado, vergeleken bij de loopgraven. En zoo zouden de Duitschers zich in het nog veel gaver Ieperen ook willen nestelen. Maar evenmin deze gevechten leverden lepe- ren aan de belegeraars. De polygoon van leperen blijkt een onneembare veste te zijn, zooals menige militair zich de boschrijke en heuvelachtige streek aan de muren der stad voorstelt. Er kwamen veel gewonden te Rous- selaere en Ivortrijk aan. Er werden er ook naar Deinze en Gent gevoerd, en rechtstreeks naar Duitschland. Deze week zag men drukke troepenbewegin gen te Rousselaere, in verband met die actie aan 't front. In 't begin der week herbergde het stadje ongeveer 5000 militairen. In menige herberg der achterwijken klonk muziek en zang en werd er gedanst. Maar veel soldatpn zien er neerslachtig uit. Overigens is de toe stand in deze en andere steedjes achter 't front onveranderd. Voedsel ontbreekt niet. Maar elke week zijn de lijsten van hen, die onder steuning behoeven langer. Veel heeft de burgerij te danken aan moe dige stadgenooten, die met onverflauwbaren ijver telkens voor proviandeering zorgen en laarbij allerlei bezwaren uit den weg te rui men hebben. Zoo mag ik hier wel eens wijzen op den burgemeester van Oudenaarde, den heer Paul Raepsaet, een naam, in Vlaanderen zeer be kend. De heer Raepsaet, die ook senator is, had juist voor 't uitbreken van den oorlog zijn ontslag als burgemeester van Oudenaarde ge nomen. Hij begreep echter, dat hij nu vooral zijn stad groote diensten bewijzen kon en trok daarom zijn ontslag in, tot groote tevredenheid zijner medeburgers, die vertrouwen stelden in zijn kunde en wijsheid. Werk is er bijna niet. De brouwerijen, welke het steeds zeer druk hadden 't Oudenaardensch bier is wijd ver maard moesten hun bedrijf verminderen bij gebrek aan paarden voor 't vervoer. De weverij van M. Saffer is gesloten. Hier en daar wordt er in andere fabrieken wat gearbeid, om het personeel eenige verdiensten te gunnen. Maar er is veel armoede te Oudenaarde. De burgemeester, die rust had kunnen nemen, doch vrijwillig een zware taak op zjjn schou ders nam, werkt onverpoosd om 't leven zoo dragelijk mogelijk te maken en wordt vooral bijgestaan door den schepene Van der Stuke- len. Allerlei moeilijkheden moeten overwon nen werden. En werkte nu ieder maar mee Maar in een tijd als deze komen zeer zeker de goede, doch ook de slechte karakters uit. Zoo waren er bakkers te Oudenaarde, die slecht brood aan de werklieden leverden en 't goede brood verder zonden. Aan deze bakkers werd dan eenvoudig geen meel meer verstrekt. Daarop boosaardige critiek, geheime tegen werking, enz. Een nieuwe vereeniging. »Het Burgersbelang», werkt in 't bijzonder voor den middenstand, welke zeer lijdt door het niet betalen der schulden. Ik wijs op dit alles eens, om aan te toonen, hoe velen, die bleven, aldus moesten hande len tot welzijn van 't volk en zeker geen rustige dagen kennen. Er wordt binnen en buiten 't land tot welzijn van 't beproefde volk ge werkt en betreurenswaardig zijn twisten over den plicht van 't al of niet blijven in het vader land. Oudenaarde is verder rustig. In de groote prachtige zaal van 't raadhuis, waar met Pa- schen de Nederlandsche, Zuid-Afrikaansche en Vlaamsche studenten nog vergaderden en pro fessor Bodenstein een rede hield, waar toen zoo gevoeld werd de jonge kracht der vooruitgang van Groot-Nederland, vergaderen nu de over- heerschers voor hun Protestantsche godsdienst oefening, terwijl de Katholieke militairen daar voor in een kerk samen komen. Nu en dan is er groote beweging rechts op de Markt, waar in de zaal van het liberaal vereenigingsgebouw de passen voor den omtrek verschaft worden. Al dat pas gescharrel, tamelijk ver achter het front al hoort men hier toch 't kanon uit Noord-Frankrijk, van Yperen en de Yser 7 dient om het verkeer te temperen. De verlich ting in de stad is voldoende. Op het land maken de gegoeden nu veel gebruik van carbiet, dat in de nog bestaande bladen druk geadverteerd wordt, als bijv.»Garbure. Per 100 kilo's aan 00 fr. der beste hoedanigheid, bijzonder ge schikt voor huislichten. Ook verkoop van acéty lènelampen Eigenaardig zij sommige advertenties in de blaadjes, welke nog op 't platteland en in de steden verkocht worden .Bijv. «Beetzaad, gras zaad, klaverzaad. De ondergeteekende berich ten hunne klanten, dat zij dit jaar, evenals op vorige jaren, zullen voorzien zijn van alle soor ten van zaden van gewaarborgde kiemkracht en zuiverheid. Aangezien er geen postverkeer is, zullen zij dit jaar geen kateloog zenden, maar zij zullen sprekelijk zijn t'elken Vrijdag te Gent«. Of »Bougies, (kaarsen) en chocalade te bekomen aan voordeelige prijzen*. Of Kolen Kolen! Bij A. D. P. kan men op 6 of 7 dagen huiskolen en machinekolen bekomen van de beste gekende Hoedeng. Bracquenieskolen. Met deze macbienkolen voor de fabrieken te gebrui ken doet men eene besparing van 25°/0. Hét be stuur van den koolput zendt op aanvraag kos5 teloos, een man voor eenige dagen, om aan uwen stoker te leeren op welke manier hij de 25°/0 kan winnen*. En dan in al zijn tragiek »In September 11.. sneuvelde in een der gevechten rond Leu ven, op het veld van eer, M. Leon Poelman, soldaat bij het 25e linieregiment, klas 1010, zoon van Romaan Poelman, bloemist, Rooge- broekstraat, te S'Amandsberg*. liet' aéroplaan-duel, waarvan ik in mijn vo rig bericht sprak, was al te Zeebrugge begon nen. Elkaar bestokend, vlogen de aviatenrs tot boven Brugge. Al meer en meer naderden ze elkanr. Te S'Andries, even buiten de stede, werd het pleit beslist. De Taube stortte in de groentevelden. De Duitscher was dood. Zijn tegenstander vloog naar 't Westen, naar 't front Heden, met het praehtig weer, werden, te Zeebrugge, Ileijst, Knokke aéroplanen ver wacht en hielden de Duitschers streng de wacht, Maar er verscheen vandaag geen enkele. Ook aan de Yser bleef het stil. Twee dagen met de Engelschen op pad. De correspondent van het Alg. Hbl. schrijft uit Poperiughe, d.d. 1(5 Febr. het volgende Bij Yperen zijn het de Engelschen, die zoowel de verdedigende als de aanvallende bewegingen leiden, 't Was hier bekend, zooals trouwens hier veel bekend is dat de Duitschers be langrijke troepenafdeelingen aan het Wester front hadden onttrokken. Dies traden de Verbondenen in nauwer overleg om hun offensief over geheel het Westelijk front opijieuw in te zetten. De Fransche generaals Foch, Durbal en Mandhuy, die groote troependeelen onder hunne bevelen hebben, werkten allen samen voor gezamenlijke operatie. De Duitschers trachtten, hunne gewoonte getrouw, hun troepen-vermindering te bedekken, door vooral Nieuwpoort en het duinengebied met zwaar geschut te bewerken. Doch dit kuustje is hier al bekend. De Engelschen, die met groot élan twee rijen loopgraven langs het kanaal van Yperen op de Duitschers hadden heroverd, wisten dat ze niet zonder meer die stellingen zouden kunnen houden. Daarom trad de artillerie met groote activiteit op. Vooral om de loop- graveu ten zuiden van Yperen ging het heet toe. Tusschen St. Jean en Tillebeke zijn n.l. eenige boschjes, die steeds nog een punt zijn dat door 'de vijand kan gebruikt worden, zoo de stellingen niet verder naar voren worden gebracht. 't Was nu de taak van eenige bataljons Engelschen om ten deele gedekt door die boschjes, het zoo aan te leggen, dat ze den weg vrij maakten voor de volgende troepen. Bovendien was de bedoeling zoo ver vooruit te komen, dat Yperen buiten het bereik der Duitsche kanonnen kwam. Die opdracht was wel vereerend, doch ook gevaarlijk. De Duitschers toch. die eveneens dit punt van groot belang weten, hadden groote troependeelen tegen Yperen samenge trokken. Ze weten evenzeer dat van Yperen naar St. Orner de wegen gaan naar Duinker ken en Calais met Grevelingen in 't midden. Als een wig stuurden ze dan ook hun troepen in die richting voort. Ik zag van tamelijk nabij den strijd. Tel kens wierpen zich de bataljons infanterie op de stellingen door de Engelschen bezet. Doch telkenmale als de in gereedheid gehouden re serves der Duitschers naar voren kwamen, werkte het geschut der bondgenooten de massa's weg. 'tWas ontzettend de verliezen te zien. Op sommige momenten leek het of de October- dagen aan de User waren weergekeerd. Bij honderden vielen de soldaten op eenige hon derden meters van de loopgraven. Ook uhlaijen, die op het veld verschenen, konden er slechts den dood vinden. Natuurlijk hadden ook de Engelschen aanmerkelijke verliezen. De ambu lances hadden 't dan ook druk. De strjjd ein digde na twee dagen en een gedeelte van den nacht onafgebroken te hebben geduurd, daar mee dat de bondgenooten hun stellingen be hielden. Ik heb de Engelschen hier nu aan het werk gezien. Ze hebben een manier van optreden die in haar onverzettelijkheid eenig is. Als het fluitje tot den aanval seint, dan snellen ze als gold 't den voetbal in handen te krij gen op het aangewezen doel aan. En terug wijken, daarvan weten ze niet. Ze vallen ook met troepjes, doch onbewogen gaan de (vol gende er langs of er overheen. Als hef yuur der tegenpartij al te hevig is, laten ze zich, als door één veer bewogen, in heele rijen vallen, en hun kleeding maakt ze dan zelfs op slechts eenige honderden meters -afstand bijna onzichtbaar. Alles wijst, er op, dat ze goed voorgeoefend zijn. TIj zag o.a. een onder deel van een aanval op een kamerloopgraaf. Een kamerloopgraaf noem ik een deel van een loopgravenrpeks, die grooter is dan de rest, en welks ruimte gewoonlijk dient tot verzamelplaats voor postenindeeling enz. Zoo'n soort klein kwartier dus. Nu dienen die ge deelten ook wel eens tot bergplaats van mu nitie enz. Zulk een stuk van de loopgraven- reeks is dus nogal van gewicht en men be grijpt, dat de tegenpartjj er nogal op gesteld is zoo'n gedeelte te veroveren. Welnu, hier zag ik een tijdje lang de mannen in handge meen. Hier zag ik hoe menschen op slechts eenige meters afstand elkander doorstoken met de bajonet. Schrikkelijk is 't dat te zien. Ontzettend zoo de menschen tot het uiter ste gedreven op elkander te zien botsen Soms komt 't voor, dat aanvaller en aangevallenen, beiden het offer worden. Bijnajj gelijktijdig dringen soms de bajonetten in de lichamen der tegenstanders door. 't Is dan ook wel voorgekomen, dat we na het woeden van den slag zoo 3oms lijken vonden. 't ls dan ook schriklijk langs de loopgra den te gaan 11a het gevecht, 't Zien van al die verstijfde lichamen, en verwrongen trekken, waar vaak al het menschelijke vreemd aan is, eischt dan ook stalen zenuwen. Daar zie ik op een plekje van eenige honderden vier kanten meters, ongeveer 300 dooden. Vriend en vijand die als 't ware in den dood veree- nigd zijn. Op en over elkander liggen ze er met de gapende wonden, 'en kleine beekjes van bloed, die er de grond rondom heen zwartrood kleuren, blijven nog lang nadien als sprekende getuigen tegen hetgeen er geschiede. En nog is de strijd niet uit. We verwachten ook in de komende dagen opnieuw feilen strijd. Uit de kampen achter het front der bond genooten komen dan ook steeds weer nieuwe troepenmassa's. Ook Canadeezen zijn er weer gekomen en dan verder naar de zeekant Bel gen en Franschen. De Koning deed dezer dagen een luchttocht met een tweedekker, 't In niet de eerste maal, zeide men mij, en zal wel niet de laatste maal zijn. Hij wil van alle gevaren zijn deel hebben. Uit Antwerpen. Iemand, die juist uit Antwerpen terug is, deelt ons mede, daar uit bevoegde bron ver nomen te hebben, dat bij de Coeckerill-werf te Hoboken bij Antwerpen duikbooten zijn en nog steeds worden gemaakt. De werklui van een groote onderneming, belendend aan deze werf, verwonderden er zich reeds lang over, dat men de werf met een hoogen muur om gaf. Mijn zegsman zoo schrijft men ons verder en eenige anderen werden hiervan op de hoogte gesteld en, door de werklieden geholpen, slaagden zij erin spoedig te ont dekken wat er aan de hand was. Op die onderneming 11I. was er een groote hijschkraan, die zij wisten te gebruiken om een blik te werpen aan de andere zijde van den nieuwen muur. Mjjn zegsman stelde de aanwezigheid vast van een groot aantal Duitsche werklui, marine-personeel en nog onafgewerkte duik booten. Eenige dagen later werd de hijsch kraan opgeëischt en nu bleek aan de boven bedoelde getuigen, dat men daarmede duik booten in het water nederliet, ter vaststelling van de zeewaardigheid, proefstoomen, enz. Bij nadere zijdelingsche navraag bleek, dat men dan later de goedgekeurde, afgewerkte duikbooten per spoor naar Zeebrugge of Oostende overbracht en wel onherkenbaar ver pakt of verdeeld. Aan mijn Belgen bij den Yser. In „De Vlaamsche Stem" dicht Karei van den Oever Laaien uwe bajonetten ros van gloed blinkt het koper der trompetten rood als bloed z'et gÜ ginds uw Vlaandren blaken, hoort gij uw. steden spokkrend kraken, Belgen, houdt dan moed Flapt een doodswind uit het Noorden in de vaan wervelt smoor uit Vlaandrens oorden op u aan ziet gij ginds uw Vlaandren rooken en uw steden snerpend smooken, Belgen, blijft dan staan Ach, hoort gij een gillend schreien uit dien brand ziet ge bloedschijn op de weien van een land hoort ge soms door bosschcn, hagen, d'angstschrei van uw volk opvlagen, Belgen houdt dan stand Rjjst soms uit den droom der duinen 't vaderhuis. Wie, wie blaakte 't straks tot puinen 't Is de Pruis. Prangt dan Belgen uw geweren, gaat den valschen vijand keeren, Belgen, houdt u struisch Twee Zeppelins verongelukt. In den zwaren Zuiderstorm, waarin op 17 Februari het luchtschip »L lil* bij Fanö aan de Westkust van Jutland is vergaan, is ook het luchtschip #L IV* verongelukt. Het is, tengevolge van een defect aan' de motoren, bij Blaavandshoek in Denemarken gestrand, en later naar zee gedreven. Van de bemanning zijn volgens een Wolff's bericht uit Berlijn, elf man gered, onder wie de comman dant vier man worden vermist. De geredden zijn voorloopig te Vaarde onder gebracht. De Duitsche oorlogsmarine is met het ver ongelukken van twee luchtschepen »L 3« en »L 4* leelijk gehandicapt. Naar men weet worden met deze letter de «Zeppelins* aan geduid. De »L 1« en »L 2« waren reeds vóór den oorlog vergaan. De beide die daarop volgden, behoorden tot de grootste en nieuwste luchtschepen der Duitsche vloot. Ze werden in de periode 1913—'14 gebouwd en zjjn waar schijnlijk maar kort voor den oorlog gereed gekomen. De »L 3* mat 27.000, de »L 4* 30.000 kub. M. inhoud. Dit laatste was het grootste luchtschip ter wereld. Het kon een snelheid van 80 K.M. in het uur bereiken. De luchtkruiser kon tot op 2500 M. stijgen en twee etmalen zwevende blijven. Hij was 165 M. lang, 18.4 breed en 21 hoog. Voorzoover de officieele opgaven strekken, is de Duitsche marine nu van al haar lucht schepen beroofd. De Duitsche nota aan de Vereenigde Staten. De «Daily Mail* zegt: Een nota, waarin dreigementen handig door een gemengd zijn met klaagliedereu over Groot-Britannië's denkbeeldige onmensche- lijkheid, is door Duitschland aan de Veree nigde Staten gezonden. Feitelijk stelt het de Vereenigde Staten voor de keus om de zijde van Duitschland te kie zen, door Groot-Britannië te bewegen den in voer van voedsel in Duitschland toe te laten, of anders de verwoesting van Amerikaansche schepen door Duitsche mijnen en onderzee booten te aanvaarden. In de Vereenigde Staten is men van mee ning, dat wanneer er iets aan Amerikaansche schepen overkomt, Duitschland er voor aan sprakelijk is. Een Reuter-telegram, Zaterdag van Washing ton verzonden, behelst, hoe het kabinet van Noord-Amerika in den breede heeft beraad slaagd over de gevaren, welke voor tot die nationaliteit behoorende schepen voortvloeien uit de verklaring van Duitschland als antwoord op het protest der V. S., dat het zich niet verantwoordelijk stelt voor schepen, die het oorlogsgebied binnen varen. De ministers weigerden voorloopig zich uit te laten over wal Amerika zal doen. De Engelsche «Morning Post* verneemt uit Washington, dat de «Washington Post* welk blad vroeger Duitsch gezind was, thans schrijft, dat mocht een Amerikaansche koop vaarder opzettelijk worden vernield of zelfs bij ongeluk, het verlies aan menschenlevens de openbare meening in de republiek aan de overzjj van den oceaan zóó zou opzwepen, dat er oorlog uit ontstaat. Bij ons weten, had nog geen Amerikaansch blad het kind zoo onbewimpeld bij den naam genoemd. PETERSBURG, 21 Febr. (Reuter.) Het communiqué van den Russischen generalen staf meldt Nadat de Duitschers, na een reeks van bui tengewoon hevige en hardnekkige aanvallen, die hen ontzettend veel offers kostten, de on mogelijkheid hadden ingezien, om door ons front op den linkerkant van de Weichsel heen te breken, gingen zij einde Januari over tot de uitvoering van een nieuw plan. Na in het binnenland de formatie van verscheidene nieuwe korpsen voltooid te hebben en beslottn te hebben om het transport van troepen van het Westelijk front voort te zetten, opdat deze tegen ons zouden kunnen opereeren, brachten de Duitschers, hierbij georuik makend van hnu zoo dicht spoorwegnet in Oost-Pruisen een aanzienlijke strijdmacht in 't veld en trachtten ons 10e leger, dat zeer sterke posities langs de Angerap en de Masurische meren in nam, een nederlaag toe te brengen. Om van het succes van deze operatie verzekerd te zijn, brachtten de Duitschers ook af deelingen van hun troepen, die aan het front van de Bzura en Ravka stonden, naar den rechter-oever van de Weichsel. De concentratie der Duit schers in Oost-Pruisen werd reeds den 4en Februari opgemerkt, maar op welke schaal deze concentratie plaats had, kon slechts eenige dagen later worden vastgesteld. Daar onze leger-bevelhebbers tengevolge van het gemis aau spoorwegen niet snel genoeg op het Oost- Pruisische front de noodige troepen konden

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2