Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, JUt 'WitboeH. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 255J. Woensdag 24 Februari 1^15. 2öe Jaargang DE OORLOG. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver» minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschynt eiken Woensdag- en Z aterdagmorren by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Nouse n. De regeering heeft de diplomatieke beschei den gepubliceerd, die sinds het begin van den oorlog met Engeland en Duitschland gewisseld zijn- Zij heeft deze verzameling van bescheiden ingediend onder den naam van Witboek. Er blijkt uit, dat onze regeering ook in diplomatiek opzicht niet stil gezeten heeft. Niet alleen in onze binnenlandsche staat kunde, maar ook in de buitenlandsche politiek heeft ze zich waardig getoond, ons land te besturen. De Nieuwe Crt. noemt de openbaar gemaakte stukken het Noordzeeboek, blijkens den inhoud geen ongepaste naam. De openbaarmaking van internationaal politieke bescheiden, terwijl zij nog actueel zijn, is een gebeurtenis, éénig in de geschie denis van de Nederlandsche diplomatie, zegt dit blad. Het spreekt als zijn oordeel uit, dat het buitenlandsche beleid van de regeering gedu rende de oorlogsmaanden aan hooge eischen heeft beantwoord. Ook de N. Kott. Crt. bet Handelsblad, Het Volk zwaaien de regeering lof toe voor de wijze, waarop zij voor de belangen van ons land heeft gewaakt en niet minder voor de bekendmaking van de verrich tingen in de verloopen critieke dagen. Ook wjj oordeelen, dat de regeering die lof ten volle waard is. Met flinkheid, met wys beleid en tevens met zeer deugdelijke argu menten, zich grondende op het volkerenrecht, is de regeering in hare protesten opgetreden. Wij raden ieder aan de gepluceerde stukken van het Witboek eens op het gemak na te lezen, ter afwisseling van het oorlogsnieuws. Dan zullen zij een weinig besef krijgen van de moeilijkheden, waar onze regeering ook en vooral iu de buitenlandsche staatkunde tegenover kwam te staan. Zij zullen dan ervaren, dat zij tegen deze moeilijkheden zich opgewassen toonde en op waardige en krachtige wijze optrad bij iedere gelegenheid, die een optreden harerzijds noo- dig maakte. Ook in dit opzicht heeft zij den dank en het vertrouwen der natie verdiénd. Officieele communique's. PARIJS, 21 Febr. ('Reuter.) Het officieele communiqué van hedenavond luidt an de zee tot de Aisne had met tusschen- poozen een kanonnade plaats. In Champagne werd een tegenaanval van den vijand op schitterende wijze afgeslagen, waarop een krachtige achtervolging plaats had. die ons in het bezit stelde van alle Duitsche loopgraven ten Noorden en ten Oosten van het bosch dat wij gisteren bezet hadden. Elders op het front werden twee Duitsche tegenaanvallen afgeslagen en maakten wij nieuwe vorderingen, vooral ten Noorden van Mesnil. Wij veroverden twee miltrailleurs en maakten honderd gevangenen. De vijand deed zeven tegenaanvallen, om de stellingen te hernemen, die hjj de vorige twee dagen ver loren had. Zij mislukten volkomen. Een Duiftsch vliegtuig boven Essex. LONDEN, 21 Febr. (Reuter,) In Essex (ten N. v/d mond v/d Theems) heeft men hedenavond tusschen 8 en 9 uur een vliegtuig voorbij hooren gaan. Een brandstichtende bom viel in een veld bij Bramtrie en veroor zaakte geen schade. Een andere bom kwam neer in den tuin van een huis bij Colchester. Het huis werd licht beschadigd. De ruiten van de aangrenzende huizen sprongen. Niemand werd gewond. PARIJS, 22 Febr. (Reuter) Officieel bericht van vanmiddag drie uur Tusschen Aigonne en de Maas hebben wij aan den zoom van het bosch van Cheppy een vijandelijke loopgraaf genomen en onze stel lingen uitgebreid. Bij Eparges (ten Zuiden van Verdun) heb ben wij terrein gewonnen. Op één punt zijn wij eenigszins teruggetrokken. De infanterie- gevechten, waarin de vijand drie regimenten in het vuur heeft, zijn voortgezet. Aan de Fecht (zijrivier van de III) hebben onze voorposten zich teruggetrokken op de verdedigingslinie die wij sterk bezet houden. De vijand heeft hier bij zijn aanvallen is ge sloten gelederen zware verliezen geleden. BERLIJN, 22 Febr. (Wolff.) De Neue Hamburgej Ztg. deelt mede, dat het z. g. Noordsche stoomschip Belridge, dat in het Kanaal is gezonken aan een Engelsche ree- derij toebehoort, die ook scheepskantoren bezit in Christiania. Haar schepen kunnen de En- gelsche zoowel als de Noorsche vlag voeren. Een Zeppelin boven Calais. CALAIS, 22 Febr.(Reuter-.) Vanochtend om half vijf is een Zeppelin over de stad gevlogen en heeft drie bommen geworpen, die niet de minste militaire schade hebben aangericht. Twee projectielen hebben huizen vernield en vijf inwoners gedood. Er heeft geen paniek geheerscht. Officieel Fransch legerbericht. De Fransche legatie deelt omtrent de krijgsverrichtingen heden het volgende mede Den 19en Februari heeft de vijand de bad plaats Nieuwpoort en de duinen beschoten. Zijn geschutvuur werd door onze artillerie op doeltreffende wijze beantwoord. De vijand schijnt gisteren bij den aanval, die tegen onze loopgraven ten onsten van Yperen werd on dernomen, aanzienlijke strijdkrachten te heb ben saamgetrokken. Na een hevig geschut vuur tegen onze stellingen viel hij met de bajonet aan, maar werd teruggeslagen. De verliezen der Duitschers waren zeer groot. In de streek van Soudin, Perthes, Beausé- jour heeft de vijand in den nacht van 18 op 19 dezer vijf tegenaanvallen ondernomen, om te trachten de loopgraven te hernemen, die hij de vorige dagen verloren had Zij werden alle afgeslagen. De strijd werd voortgezet en wij zijn in deze streek verder vooruit geko men. Het wordt overigens bevestigd, dat de ver liezen van den vijand in den loop der laatste dagen aanzienlijk zijn geweest volgens ver klaringen van krijsgevangen, die verzekerden dat een bataljon geheel werd vernietigd. Op de Maashoogten bij Eparges, zijn vier tegenaanvallen der Duitschers op de loop graven, die wij den 17en veroverd hadden, door het vuur onzer artillerie tot staan ge bracht. Zeer veel lijken bedekken den grond vóór onze loopgraven. Een onzer officieren heeft 200 gedoode Duitschers geteld in een stuk loopgraaf waarom den 13en een hevig gevecht was geleverd. In de Vogezen tusschsn Lusse en Wisem- bach in de streek van Bontomme, is de vijand, na er in geslaagd te zijn vasten voet te krijgen op den heuvel 607, die hij met een regiment had bestormd, er uitgeworpen door een tegen aanval die van onze zijde door anderhalve compagnie werd uitgevoerd. Bij Sattel, ten Noorden van de Sudelhoeve, is de vijand er in geslaagd vasten voet te krijgen op den Oostelijken heuvelkam (Reiekackerkopf.) De strijd duurt voort op dit punt, op dit punt, waar wij een vooruitgeschoven post hadden. Duitsche vliegmachines boven Nlontbéliard. Naar de »Temps« meldt, hebben Donderdag twee Duitsche vliegmachines een bezoek aan Montbéliard gebracht. Zij wierpen eenige bom men, die echter weinig schade aanrichten. De »Tauben» werden hevig beschoten en verdwe nen dan ook spoedig. Een kwaadwillige leugen. Een communiqué van de Engelsche legatie te 's-Gravenhage meldt Het schijnt, dat te Berlijn een officieele be kendmaking is gedaan en aan de Vereenigde Staten is overgebracht, dat de Engelsche on derzeebooten bevolen hebben, om het eerste Amerikaansche schip, dat zij ontmoeten, tot zinken fe brengen er. dan de schuld te ^er- pen op de Duitsche onderzeebooten. Het En gelsche gezantschap is gemachtigd tot de ver klaring, dat bovenstaande bekendmaking een kwaadwillige leugen is. Een strijd in de lucht. De correspondent M. van »De Tijd» seint uit Zeeuwsch-Vlaanderen: In mijn bericht van gisteren deelde ik mede, hoe een Duitsche vliegmachine was opgestegen, om een Engelschman te bekampen, die boven Zeebrugge zweefde ten einde daar bommen te werpen. De uitslag van den luchtkamp wist ik bij het verzenden van mijn bericht nog niet, daar beide vliegeniers waren afgedreven. Thans kan ik over het resultaat het volgende mededeelen: De Duitsche machine trachtte voortdurend, op eenige honderden meters af stand van zijn tegenstander blijvende, boven deze te komen, doch de Engelschman hand haafde zijn voorsprong in de hoogte, steeds de zelfde bewegingen nabootsend. Zoo dreven beiden af in de richting van Brugge. Daar volg de een geweldige kamp, die bijna een half uur aanhield en de bevolking, die in groote groe pen het schrikkelijk schouwspel volgde dezer moderne arenden, in angstige spanning hield. Eerst hadden kanonnen op de vijandelijke vliegmachine gevuurd, doch toen de beide tegenstanders te kort bij elkaar kwamen en daardoor het gevaar ontstond, dat ook de Duit sche aeroplaan getroffen werd, zwegen de vuurmonden beneden. De Engelschman was er in geslaagd, nog steeds boven te blijven. Men hoorde thans duidelijk het geklank der vuurwapens, die de vliegeniers tegen elkaar in werking gesteld hadden, terwijl de motoren der vliegtuigen stil gezet schenen en beide, kort boven elkaar, in een licht-schuinsche richting naar beneden kwamen glijden. Plotseling echter zagen de beangste toeschouwers de onderste machine op de beide vleugels op en neer trillen, dan eens naar links, dan naar rechts. En eens klaps schoot het gevaarte in duizelingwekken de vaart naar beneden, om totaal vernield neer te komen in de gemeente St. Andries bij Brugge, op het terrein van de vroegere worst- fabrieken. De overwinnende Engelschman her stelde zich spoedig, steeg hooger en hooger in een sierlijken spiraalvorm, om ten slotte in Z.-Westelijke richting te verdwijnen. loen de Duitsche machine was neergekomen, slaakten de talrijk Duitsche officieren en manschappen een kreet van ontzetting, en woestdreigend tegen de zenuwachtig opdrin gende menigte burgers, zetten ze oogenblik- kelijk het terrein in wijden kring af. De algemeene toestand in het Westen. Er wordt in de laatste dagen krachtig ge streden om Yperen en langs de Yser. Doch ondanks de herhaalde aanvallen gaat de strijd er slechts langzaam vooruit, en gaan dagen voorbij, waarin de Belgen en Franscben slechts enkele meters grond winnen. Zoo gaat het bij Yperen eveneens. Dagelijks pogen de Duit schers daar vooruit te komen, wijl zij volko men juist inzien, dat de bezetting van Yperen voor hen van groote waarde zou zijn maar vooruitkomen doen zij niet. In de bosschen rond de stad, bij de spoorweglijn Yperen Rousselaere, langs het kanaal van Dixmuyden, bjj Becelaere en Bixschoote wordt bijnajdage- lijks gevochten. Krachtig zijn de Duitsche aanvallen, hardnekkig is de artilleriebeschie- ting, gevolg door bajonetaanvallen, maar re sultaat leveren zij niet op. De Fransche be richten melden, dat de aanval werd afgesla gen en dat een vijandelijke loopgraaf bezet werd, de Duitsche dat een loopgraaf genomen werd. Maar de doorbraak, die de Duitsche troepen zouden willen forceeren, de bezetting van Yperen, is niet geslaagd. De overstrooming van het gebied tusschen Nieuwpoort en Yperen, over een lengte van 25 kilometers en ter breedte van 3 tot 5 kilometer, belet elke troepenbeweging, zoowel voor de fransch— Belgische legers als voorde Duitschers, te meer, daar op sommige plaatsen het water meer dan 2 meter diep is. Onder die omstandigheden begrijpt men vol komen de vraag, die de Engelsche »Opmerkerc bij het Fransche leger stelt: Welke voor- deelen heeft het Fransche leger in de laatste maanden behaald Sedert de groote slagen aan de Seine en de Marne, sedert den strijd in Zuid België, om het oprukkende Duitsche leger tegen te houden en dit te beletten zich van Duinkerken en Calais meester te maken, is er feitelijk geen enkel gevecht geleverd, dat een groot gevolg had. Zeker, er is herhaalde lijk hevig gevochten, zooals bij Yperen, bij Soissons. bij Perthes, in de Argonnen, maar het resultaat was van geen beteekenis in ver houding tot de gebrachte oö'ers. En het is wel merkwaardig, dat de twee groene week bladen in hun platen deze week dezelfde ge dachten hebben afgebeeld Van der Hem tee kent twee locomotieven, die tegen elkaar ge- loopen zijn en niet meer heen of weer kunnen, en Braakensiek twee herten, die in den bronst tijd met de horens zoozeer in eikaar verwayd zijn, dat zij niet meer los kunnen komen, en ellendig moeten omkomen. De beide legers in het westen hebben zich zoo vast weten te werken, dat niemand voor zien kan, wat daarvan worden moet. De een verwacht verandering met het voor jaar, de ander van de aankomst van nieuwe reserves, een derde van andere omstandigheden, doch niemand ziet de uitkomst, die allen verwachten en allen hopen den beslissenden slag die aan deze nuttelooze en noodelooze bloedvergieterij een einde kan maken. De strijd bij leperen. Een kranig burgemeester. De toestand te Oudenaarde. Blijven en gaan. Advertenties in oorlogstijd. Een aeroplaan-duel. Een correspondent te Sluis schrijft d.d. 20 Februari Er is deze week hardnekkig gestreden aan 't Iepersche front. Heden nog hoorden we gestadig 't kanon uit die richting, terwijl het aan de User stil was. Ook gisteravond en hedennacht klonk hevig geschut. De worsteling rond leperen is vooral op twee punten zeer verwoed geweest, twee punten trouwens, waar voortdurend gestreden werd eerst in het bosch van Becelare, Zillebeke, niet ver van de spoorlijn leperenRousselare, en dan Noordwaarts langs het kanaal naar Dix- rnuiden, in de omgeving van Bixschoote. De Duitschers hebben nog altijd voor doel Ieperen. De oversten weten heel goed, dat de bezetting van leperen in Duitschland heel wat geestdrift her-opwekken zou. En dan ook is de TER mJZEISCH VOLKSBLAD

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1