Van bet Oostelijk oorlogstooneel. De strijd aan de Yser, De oorlogscorrespondt M. van »De Tijd« bericht uit Zeeuwsch-Vlaanderen dd. 17 Febr. De betrekkelijke rust, welke sinds eenige dagen aan het Yserfront is ingetreden, zal wel veroorzaakt zijn door het vreeselijke slechte weer. Sneeuw, hagel en regenstormen wisse len elkaar af, maken den toestand in de loop graven schier ondragelijk en wegen en ter reinen onbegaanbaar. Toch houdt men den strijd in den omtrek van Nieuwpoort nog vrat gaande, door na en dan een onverhoedschen aanval te doen. Ook bij Dixmuiden wordt nog steeds hevig gestreden en van een rustige bezetting van dit stadje door de Duitsehers is geen sprake meer. De geallieerden hebben het plaatsje voordurend onder artillerievuur, en de Duitsehers kunnen er zich slechts handhaven, door tot in het stadje hun loop graven te leggen. Merkwaardig blijft de stoutmoedigheid der Engelsche vliegers, die ondanks storm, regen of hagel hun koene tochten voortzetten. Gisternamiddag verscheen tot tweemaal toe weer zoo'n waaghals boven Zeebrugge, terwijl de Duitsehers hem uit tientallen vuurmonden beschoten. De vliegmachine was als een kleine stip duidelijk tegen de grauwe wolken afgeteekend en rond er om heen zag men voortdurend lichtfiikkeringen van de ontplof fende shrapnell's die een rookkringetje ach terlieten. De vlieger werd echter niet getrof fen tot groot genoegen van de honderden Belgen, die op of nabij de grenzen het schouwspel stonden gade te slaan. Langs de geheele Hollandsche grens zijn de Duitsehers weer meer troepen aan het samentrekken en in Maldeghem kwamen bijna 2000 cavaleristen aan, terwijl ook weer ka nonnen werden aangevoerd bij de de vele die reeds staan opgesteld. Fransche vliegers die drie Duitsche vliegers doen neerstorten. Van de verrichting van twee Fransche vlie gers, d. w. z. den bestuurder van het vlieg tuig en zijn mitrailleur, die een dezer dagen drie Duitsche vliegtuigen neergeschoten hebben, wordt in het officieel proces-verbaal de vol gende lakonieke mededeeling gedaan Terwijl ik boven de streek van G B vlieg, nadert er een Taube in mijn richting- Op ongeveer 50 meter richt ik mijn mitrail leuse de Taube keert om ik zet ze na op 100 meter, terwijl mijn mitrailleur aanhoudend vuurt. Nadat de achtervolging een minuut geduurd had, glijdt de Taube lang op een vleugel en valt ten zuiden van G.—B., het voorste gedeelte omringd door rook en vuur, stukken verscheurd linnen aan de vleugels. In dezelfde streek zie ik vervolgens twee Aviatiks, waarvan de eene ten noordoosten van M. vliegt. De dichtsbijzijnde beschiet ik met mijn mitrailleuse. Bij het eerste schot is het vliegtuig geraakt. Ik nader het langs een vertikale lijn, al schietende en ik zie de Aviatik omlaag storten. Ik breng mijn toestel weer op 1500 meter hoogte, stijg hooger en vervolg de tweede Aviatik, die ten Noorden van M. vloog. Ik val hem met mitrailleusevuur aan terwijl hij 40 meter onder mij is. Vijftig seconden doet de Aviatik aan het gevecht mee door met een automatisch geweer te schieten, maar weldra wordt hij getroffen. In zweefvlucht blijf ik hem beschieten en aan vleugels en staart ge troffen stort de Aviatiek omlaag. Om vijf minuten voor twaalven land ik te S. M., bestookt door vijandelijke granaten van alle kaliber. Een Belg neergeschoten. In het Belgische dorp Molenbeersel werd een Belg door een Duitscher doodgeschoten. Over de oorzaak loopen de meeningen zeer uiteen, doch vaststaat, dat oij een ten huize van den doodgeschoten Belg, gehouden huis zoeking, een vuurwapen is gevonden. Door het krijgsgereeht uit Tongeren is een onderzoek in loco ingesteld; het gevolg van dit onder zoek is geweest, dat de drie gebroeders van den vermoorden landbouwer, die allen het zelfde h uis bewoonden, gevankelijk naar Maeseijck zijn gebracht. Noodlottige ontploffing te Antwerpen. Tien kinderen gedood. De Belgische troepen uit de vesting Ant werpen hadden, bij hun aftocht, groote hoe veelheden munitie in de gracht bij de Wil- rijksche poort te Antwerpen geworpen om ze niet in handen van den vijand te laten vallen. Donderdagmorgen hebben eenige kinderen, van 11 tot 13 jaar een gedeelte van het kruit opgevischt en op den wal laten drogen, waar na zij het in brand staken. Een ontzettende ontploffing volgde. Een groot aantal kinderen werden ernstig gekwetsthedenmorgen waren er reeds tien, onder hevigen pijnen, aan hun verwondingen overledeD. Brussel, de exfra-belasfïng, overleden generaals, voedsel voorziening. In Brussel blijft het zeer rustig, maar zeer veel inwoners zijn nog afwezig. Zij, die na 1 Maart hunne afwezigheid niet kuimen rechtvaardigen, zullen getroffen wor den door een belasting, krachtens een besluit van de Duitsche autoriteiten, welke het tien voud bedraagt van de personeele belasting, maar het schijnt, dat men onderhandelt over opheffing van dezen, overigens tamelijk moei lijk toe te passen, uaatregel. Gisteren heefr te Brussel de begrafenis plaats gehad van den Duitschen generaal Öchiits \on iSnlshausei van de 20e Landweer brigade. De generaal, die aan een hartkwaal leed, stier! in het paleis van den Hertog van Arenberg, waar hij logeerde. Alle officieren van het garnizoen Volgden den lijkwagen, welke door vier paarden, aan den teugel door soldaten vastgehouden, ge trokken werd. Aan het hoofd macheerde een escadron witte kurassiers in groot tenue. De stoet bega! zich door de Hue Royale en over de boulevard van den Jardin Botauique, naar 't Gare du Nord. Hier werd de militaire eer be wezen. 't Stoffelijk overschot is naar Duitsch- land vervoerd. Langs den geheelen weg ge droegen de voorbijgangers zich zeer waardig en ontblootten het hoofd Ook de ten onzent zeer zeker bekende ge neraal 1 hijs is overleden. Hij stierf tenge volge van een operatie en was 07 jaar. Gene raal Ihijs was, met Leopold II, de schepper van den spoorweg in den Congo (Grands Lacs) en voorzitter van den Raad van Ad ministratie van de Banque d'Outremer. Hij nam een belangrijk aandeel in alles, wat de koloniale politiek betrof, en Leopold II had langen tijd in hem een bekwaam medewerker, vol initiatief. Het gemeentebestuur van Brussel en voor steden, heeft besloten, dit jaar geen Carna valsfeesten te houden en elk bal te verbieden. Zoo is het in het geheele land. Wie zou trou wens onder deze treurige omstandigheden, lust in vermaken scheppen De ellende is groot overal ondanks de bewonderenswaar dige edelmoedigheid van allen. De levensmid delen zijn duur. Ten opzichte van de voedingskwestie, na men de Duitsche autoriteiten voor het geheele land een nuttigen maatregel. Uit vrees voor requisites, ontdeden vele kleinhandelaars zich van zeer jonge varkens en kalveren, zon der er zich rekenschap van te geven, dat het land binnenkort zonder varkens- en kalfs- vleesch zou zijn. Voortaan is het verboden, varkens te slachten, beneden een gewicht van 64 K.g. l'en einde den veestapel te vergrooten, is het bovendien verboden, vrouwelijke kalve ren te slachten. Overtreding van deze voor schriften zal met gevangenisstraf of een boete van 20 tot 200 francs gestraft worden. De gouverneur-generaal van België, baron von Bissing, vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat sedert 15 Januari j.L, de requisites voor de troepen en in het bijzonder die van vleeschwaren, contant betaald moeten wor den. ueze beslissing is het resultaat van de overeenstemming, welke met de provincies is verkregen over de maande!ijksche oorlogs schatting van 40 mil ioen, waarvan 15 Februari, een derde gedeelte moest worden betaald. Vandaag dragen de meeste Brusselaars een concarde in de Amerikaansche kleuren, leder een wenscht zijn dankbaarheid uit te drukken aan de Vereenigde Staten, voor de edelmoe digheid, waarmede zij België van levensmid delen voorzien. De haat der Duitsehers legen de Engelschen. In zijn derde artikel in de Times beschrijft de onderdaan van een onzijdigen staat den haat die in Duitschland tegen Engeland heerscht. Hij heeft er allerlei menschen naar gevraagd ministers, kunstenaars, bankiers, kooplui, professoren, koffiehuisbedienden, wit kielen conducteurs van het spoor enz. en daarbij gemerkt dat in de hoogste maatschap pelijke, ontwikkelde en politieke kringen die haat het sterkst was. »Nooit, nooit,riep een jonge man uit, die ofschoon hij pas in de dertig is, een belangrijk ambt bekleedt, »hoop ik, dat de vriendschap met Engeland hernieuwd zal worden. »Wjj zijn de dupe van Britsche dubbel hartigheid geweest,* merkte een bankier op. »Wij hoopten op en werkten voor overeen stemming met Engeland en wij naderden het doel, toen Engeland te kwader trouw handelde. De Engelschen zijn een ras van lafaards. Zij zouden ons niet alleen aandurven. Ten slotte verzekert de schrijver, dat men in Duitschland het gemis van een staatsman van beteekenis voelt. Een radicaal opmerker zeide hem: Wat geven ons de overwinningen te velde, als wij niet iemand hebben, die sterk, schrander genoeg is, om ons langs de kronkelwegen van de vredes-omderhandelingen te sturen Dat Duitschland er niet in geslaagd is zich de vriendschap van Italië te verzekeren, dat de vriendschap van Roemenië verloren is ge- gaaD, dat men de sympathie van onzijdige staten niet meer heeft de andere ernstige fouten bewijzen, besluit de schrijver, dat er een man met een sterke hand ontbreekt. Engeland en de Duitsche bedreiging Een correspondent van de »Tijd« te Londen schrijft aan zijn blad Dt Engelsche marinestaf is volkomen op de hoogte van de nieuwe aanvalsmiddelen der Duitsehers Zij weet, dat in de duinen van West Vlaanderen kanonnen van ontzaglijke draagwijdte en pas uitgevonden oorlogswerk tuigen zijn opgesteld, om de zee op verren afstand te beheerschenzij weet dat oude scheepstimmerwerven langs de Schelde sedert maanden zijn gebruikt voor het geheimzinnig vervaardigen van duikbooten, die onder water zijn gevoerd naar een duikbootenstation langs de kustzij weet ook, dat er belangrijke stations voor een ontzaglijke luchtvloot in België zijn gebouwd, als basis voor onophoude lijke raids over de zee en samenwerking met de duikbooten, die niet enkel de gewone, maar ook mijnen van een automatische beweegkracht in zig-zag-richtingen zullen uitstrooien. Met deze blinde vernielingswerktuigen, waarbij het onmogelijk is, neutrale schepen van het gevaar uit te zonderen, zal Duitschland trachten niet enkel de Engelsche koopvaardijvloot te treffen, doch de beheersching van het Kanaal aan Engeland te ontnemen. Men zal echter spoedig zien, hoe Engeland zich voorbereid heeft op dezen nieuwerwetschen zeeoorlog, en hoe het erin slaagde, de wapens van den vijand tegen dezen zelf te keeren. De herhaalde aanvallen der Engelsche lucht vloten op de duikbootenhaven te Zeebrugge in de laatste dagen waren slechts een voor spel van hetgeen volgen zal. De strijd in Boekowina. LONDEN, 17 Febr. De bekende correspon dent van de »Daily Chronicle», Martin Dooo- hoe, die thans bi) het Russische leger vertoeft, zendt d.d. 15 Februari uit Novo Selitza, aan de grens van Boekowina, de volgende bijzon derheden aan zijn blad over den strijd rondom Czernowitz, waarbij het gaat om het bezit van den Noordoostelijken hoek van Boekowina. De vijand aldus Donohoe trok in twee colonnes, die 15 mijlen van elkander verwij derd waren, over de Sereth. De zuidelijke colonne bestond uit Oostenrijkers en Beiereu en rukte langs de Roemeense ie grens op. De Noorde lijke colonne bestond alteen uit Duitsehers. Beide colonnes tiokken, niettegenstaande zij door de Russische artillerie zware verliezen leden, over de rivier, rukten overweldigend sterk op en dreigden deu Russen den terug tocht uit Czernowitz af te snijden. Tegelijker tijd werd een derde leger ontdekt, dat langs de Prutb, van Galicië uit, oprukte en een groote omtrekkende beweging uitvoerde. De Russische achterhoede vocht schitterend, maar over het geheele front van 100 mijlbn werd uit alle richtingen een heDge druk op haar uitgeoefend door den vijand, wiens sterkte op drie legerkorpsen wordt geschat. Na gedurende twee dagen de Russische stel lingen op het met sneeuw bedekte plateau voor Czernowitz met zwaar geschut gebom bardeerd te hebben,' ging de vijand tot den aanval over. De Russische artillerie zaaide dood en verderf in de geledereu van den vijand, die op drie puDten door de vallei trok. Duizenden bieven in de sneeuw liggen en de overleven den, dia de hellingen bestegen, vielen onder het geweervuur uit de Russische loopgraven. Vluchtelingen uit Czernowitz zochten een goed heenkomen over de Roemeensche grens, maar de vijr.ud heeft daarheen thans den wpg af gesneden. Toen ik aldus eindigt de cor respondent Czernowitz verliet, in gezelschap var eenige kozakken-officieren, klonk voort durend het gedonder der kanoouen en voerden de Russen in alleiijl versterkingen aan. BERLIJN, 18 Febr. (Wolff.) Bij Tauroggen en in het gebied ten N.W. van Rodno duren de gevechten bij de vervolging nog voort. De vijandelijke kolonne. die bij Kolno ver slagen was, is ten N. van Lomcza door versche troepen opgnomen. Wij vielen den vijand op nieuw aan en de gevechten bij Plock-Raciouz zijn in ons voordeel beslist. Totnogtoe zijn 3000 gevangenen gemaakt. Uit Polen ten Z. van den Weichsel niets nieuws. De oorlogsbuit van de gevechten aan de Oost-Pruisische grens is grooter geworden. Volgens de totdusver bekende uitkomsten, be draagt bij 64,000 gevangenen, 71 kanonnen, 3 ambulace-treinen, vliegtuigen, 150 gevulde munitie-wagens, zoeklichten, tallooze geladen en bespannen voertuigen. Men mag verwachten, dat deze getallen nog hooger zullen worden. ST. PETERSBURG, 18 Febr. (P. T. A.) Officieele mededeeling van den generalen staf. Op den rechteroever van den Weichsel duurt de strijd ongeveer in dezelfde streken voort, de eenige plaatsen is de strijd zeer verwoed. Op den linkeroever van den Weichsel heb ben we een aanval op het front ChawaNy- korofsj in Galicië teruggeslagen. Wij berok kenden daarbij den vijand zware verliezen en maakten 1410 gevangenen. Verder Oostelijk tusschen den Koziawka- en den Wyschkof-pas voerden de Duitsehers een reeks langdurige en onstuimige aanvallen uit, die alle met voor den vijand zware ver liezen zijn afgeslagen. Bijna een heel bataljon werd aan de bajonet geregen. De overlevenden werden gevangen genomen. In Bukowina is de toestand niet veranderd. WEENEN, 18 Febr. Wolffbureau). Offi cieel wordt d.d. 18 Februari's middags mede gedeeld Op het front in de Karpathen van Dukla tot in de richting van Wyszkof, is de toestand over het algemeen onveranderd. Ook gisteren werd bijna overal hevig gestreden. De talrijke, door de Russen beproefde aanvallen op de stellingen der verbondenen, werden afgeslagen onder groote verliezen voor den vijand. Wij maakten hierbij 320 krijgsgevangenen. Door de inneming van Kolomea is den Russen een belangrijk steunpunt in Oost-Ga- licië, ten Zuiden van de Djnestr, ontvallen. Het oprukken van vijandelijke versterkingen uit de richting van Stanislau leidde tot nieuwe groote gevechten ten Noorden van Nadvorna en ten Noord-Westen van Kolomea, welke nog voortduren. In Boekowina is de vijand over de Pruth teruggeworpen. Czernowitz is gisternamiddag door onze troepen bezet. De Russen trokken terug in de richting van Nowosielica. In Russisch Polen en West-Galicië hadden slechts artillerie gevechten en schermutselingen plaats. Duitsche overwinning in Oost-Pruisen. Door de Duitsche overwinning in het oos ten, die door de Duitsche berichten als veel grooter wordt voorgesteld dan uit de aanvan kelijke mededeelingen wel viel op te maken, is voor het oogenblik een einde gekomen aan de Russische bezetting van enkele deelen van Oost-Pruisen. De Russen hadden, daar een troepenmacht bijeengebracht, waarmede zij herhaaldelijk poogden tusschen de Memel en Gumbinnen door te breken. Die pogingen stuitten af op de Duitsche verdediging, maar de daar gele gerde Russische troepen konden door de ca valerie en de voortrukkende infanterieafdeelin- gen niet worden verdreven. De Duitsche troepenmacht werd daar dus aanmerkelijk versterkt, om de Russen tot den den tej-ugtocht te noodzaken. Op den 7en Februari begon de opmarsch der Duitsche legers met een groote zwenking der cavalerie in het front GumbinnenRussische grens, ten einde de daar staande Russische troepen te omsingelen. De cavalerie ging daarbij langs den spoorweg Stallupönen—Kowno, naar Pilwischki, ongeveer 32 K.M. van Eydtkuh- nen waar de spoorwegbrug vernield werd, zoodat de terugtochtsweg der Russen naar Kowno werd bedreigd. Een poging der bezet ting van Kowno om de Duitsche troepen daar te verjagen, mislukte. Inmiddels had de Duitsche centrumafdeeling met snelmarscheu eenige plaatsjes ten wes ten van Pilkallen bezet, deze plaats geno men, en vervolgens door snelle marschen de linie StallupönenWirballen bezet. Daar door was de Russische terugtochsweg naar het oosten afgesneden. Het gevolg was, dat een groot aantal Russen gevangen genomen werd, het jongste bericht spreekt van 50,000, en dat een aanzienlijke massa oorlogsmateriaal in handeD der Duitsehers viel. Uit de jongste telegrammen blijkt, dat de Duitsehers ook in het zuideljjk deel van het gebied tusschen Memel en Weichsel vooruit rukken, en dat de Russen terugtrekken op de fortenlinie. Twee dier vestingen, Lomska en Ostrolenka, worden bedreigd door Duitsche troepen, die over Kolno en Myszynitsj op rukken de Russen willen den opmarsch van Lyck naar Ossowetsj tegenhouden, maar uit Grajewo rukt eveneens een vijandelijke co lonne naar Ossowetsj op, zoodat ook die beweging als mislukt moet worden beschouwd. In het gebied bezuiden den Weichsel heeft de strijd zich bepaald tot artilleriebeschieting, in de Karpathen is de toestand niet belang rijk gewijzigd. Van den strijd in de Boekowina, waar de Russen, ondanks schitterende achterhoedege vechten, genoodzaakt waren terug te trekken, doch zich voor Tsjernowitsj krachtig verde digen, geeft de beschrjjving van Martin Do nohoe een denkbeeld.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2