Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. UitVocr. Van kt Westelijk oorlogstooneel. No. 2550. Zaterdag 20 Februari 1915. 2Ge Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per B maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever, Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 5 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdags orge n bij den Uitgever M DE JONGE te Ter N e u z e n. Eene poos geleden betoogde bet Kamerlid voor Hoorn, de heer de Jong (in de verkiezings campagne heett deze te Axel en te Hoek zich doen hooren), dat het tijd werd, dat de re geering niet alleen den uitvoer van levend vee, maar ook van geslacht vee verbood, daar de eigen ingezetenen van het land later hoogere prijzen (ze zijn er nu al) te betalen zouden hebben, nu zulke groote voorraden naar het buitenland gingen. Ook vreesde hij en anderen met hem, dat de achteruitgang van onzen vee stapel het gevolg zou wezen, als aan den uit voer geen paal en perk gesteld werd. De landbouwkundige P. Teunissen (die voor eene landhouwvereeniging in deze streek op trad en daarom voor onze landbouwers geen onbekende is), gewoonlijk schrijvende onder het pseudoniem A. van der Tuin, trachtte in een landbouwkrouiek aan te toonen, dat vooreerst van achteruitgang in onzen veestapel geen sprake zou zijn. In het belang van de vee boeren achtte bij den buitenlandschen handel gewenscht. Hij beweerde op grond van markt berichten dat vleeseh, spek e d. per K.Cr. maar een paar cent duurder werden en dat ook de slagers hun brood konden verdienen. Een feit is het echter, dat de slagers reeds heel wat duurder moeten inkoopen en dat de prijs voor de verbruikers meer dan een paar centen per K.G. bedraagt. De regeering ontvangt geregeld opgaven over den stand van onzen veestapel. Zijn deze opgaven absoluut vertrouwbaar Wij vragen dit naar aanleiding van iets anders. Ook over de hoeveelheden aardappelen in ons land wordt de regeering ingelicht. Nu hoorden wij reeds meer dan eens van buitenmenschen, die het weten kunnen, dat de opgegeven hoeveelheden grooter zijn, dan de inderdaad aanwezige. Wij kunnen niet beoordeelen, of deze mededeelingen van buitenmenschen juist zijn, maar achten in het belang der zaak scherpere controle noodig. Wij weten wel, dat het moeilijk is verschil lende belangen met elkaar in overeenstemming te brengen. Wat het zwaarst is, moet evenwel het zwaarst wegen. Het belang van allen gaat boven dat van enkelen. En de overgroote meerderheid van het Ne- derlandsche volk mag niet de dupe worden van te sterk doorgezetten uitvoer van ver schillende onmisbare levensmiddelen. DE OORLOG. Officieele communique's. PARIJS, 17 Febr. (Reuter.) Het communi qué van hedenavond luidt: '1 usschen de zee en de Oise heeft onze ar tillerie talrijke afdeelingen vijandelijke troepen uiteengejaagd, eonvooien en caissons vernietigd. Wij namen twee loopgraaf-linies ten noorden van Atrecht, sloegen hevige tegenaanvallen af, maakten krijgsgevangenen en brachten zware verliezen toe. Er zijn veel Duitsche officieren gesneuveld. De voordeelen, die wij den 16n dezer in den sector van Rheims behaald hebben, zijn ge handhaafd en bevestigd. In Champagne zijn wij voordeelen blijven behalen. Ten noord-westen van Pethes hebben wij over een front van meer dan zevenhonderd meter de stellingen van den vijand genomen. Al de tegen-aanvallen van de Duitschers ten noorden van Mesnil-les-Hurlus en Beau- séjour z)jn afgeslagen. In Argonne zijn wij opgerukt naar Bois- la Grurie en hebben onze stelling gehandhaafd niettegenstaande twee hevige tegenaanvallen en een heel bajonetgevecht, dat den vijand duur te staan kwam. Bij Four-de-Paris is een krachtige aanval afgeslagen. Tusschen Argonne en de Maas zijn wij op verscheidene punten vooruitgekomen. In den Elzas hebben we de heuvels genomen, die de Sudelf-hoeve beheerscht. Onze vliegtuigen hebben Freiburg in Breis- gau gebombardeerd. BERLIJN, 18 Febr. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofdkwartier van heden De gisteren gemelde pogingen van den vijand om aan te vallen, duren even vruchte loos voort. Aan den weg Atrecht—Rijsel zijn de ge vechten om een klein stuk van onze loopgraaf, waar de vijand eergisteren in doorgedrongen was, nog aan den gang. Het aantal van de ten N. O. van Reims gisteren door ons gemaakte gevangenen is nog grouter geworden. De Fransehen leden hier bijzonder zware, bloedige verliezen en gaven het verdere offensiel op. In Champagne ten N. van Perthes wordt nog gestreden. Ten O. daarvan zijn de Franschen met zware verliezen feruggeslagen. Zij houden zich alleen staande op enkele plaatsen van onze voorste loopgraven. Het gisteren gemelde aantal gevangenen is tot 11 officieren en 785 man gestegen. Tot een volkomen mislukking leiden ook de aanvallen tegen onze stellingen hij Boureuil- les en Vauquois ten O. van het Argonner- woud en ten W. van Verdun. De hoogte 365 in de plaats Nourroy, ten N. O. van Pont a, Mousson, die op 13 Februari door ons genomen was, zijn, nadat wij de I1 ransche verdedigingswerken grondig vernield hadden, door ons weer ontruimd. De vijand deed geen poging, om onze stel lingen met wapengeweld te heroveren. Voor het overige niets van belang. Officieel Fransch tegenbericht. Vanwege de Fransche legatie wordt onder dagteekening van heden het volgende mede gedeeld Een Fransche vlieger-eskader heeft zeer doeltreffend het Duitsche vliegpark van Chis- telles beschoten en een Engelsch eskader heeft Ostende gebombardeerd. Ten zuiden van Yperen heeft het Engel- sche leger zich meester gemaakt van een aan tal loopgraven van den vijand, waarom sedert twee dagen hevig was gestreden. Bij Bailly heeft onze artillerie met zeer goede uitwerking vijandelijke troepenverzame- lingen, konvooien van automobielen en bom menwerpers beschoten. Nabij Loivre zijn wij vooruitgekomen en in het bosch van Luxembourg hebben wij krijgs gevangenen gemaakt en een mitrailleur ver overd. In Champagne hebben wij op het front, dat zich uitstrekt van ten noord-westen van Perthes tot ten noorden van Beauséjour, ons meester gemaakt van ongeveer drie kilometer loopgraven der Duitschers en verscheidene honderdtallen krijgsgevangenen gemaakt, on der wie vijf officieren. Tien tegenaanvallen door den vijand 's nachts ondernomen, werden afgeslagen. In het Argonnenwoud hebben wij nabij Fontaine-aux-Charmes een blokhuis en een honderd meter loopgraaf van den vijand ver woest. Een zeer hevige aanval van minstens drie bataljons werd door de Duitschers ondernomen tusschen Four de Paris en den heuvel 262 (ten Westen van Baureuilles). Wjj hebben J dezen aanval volkomen afgeslagen, aan den vi]and groote verliezen toebrengende en krijgs gevangenen makende In het boch van Malan- court hebben wij een honderd meter loopgraaf en in het boseh Le Paêtre verscheidene vijan delijke blokhuizen vermeesterd. In tegenstelling van beweringen van het Duitsche communiqué, kan worden gemeld dat wij bij de hoeve Sudel geen enkel stuk loopgraaf hebben verloren. In tegendeel hebben wij een bommenwerper, twee mitrailleurs en 20,000 patronen veroverd. Troepenbewegingen. LEL VEN, 16 Febr. (Telegraaf). Wat gaat er gebeuren vroegen wij, Leuvenaars, elkan der af, toen j.l. Zaterdag per aanplakbiljet bekend werd gemaakt, dat de voornaamste wegen voor de burgers verboden waren voor den tijd van drie dagen en de woningen van 's namiddags vijf tot 's morgens acht uur moesten gesloten blijven. Toen bovendien de geheele militaire bezetting last, kreeg op te rukken en onze «bewakers» in lange treineq naar Brussel vervoerd werden, dacht iedereen, dat op het front in Vlaanderen belangrijke dingen geschied waren. De ambulance-dienst bleef in Leuven ach ter, de genie, infanterie en cavalerie vertrok. Waar die troepen zijn gebleven is onbekend, maar Zondagmiddag zijn hier eenige oude sol daten ingekwartierd. Dezen kwamen van Dierdorf bij Coblenz, naar zij zeggen, en zijn herstelden uit den strijd op het Zuid-Oostelijk front, in den Elzas. Troepjes van drie pa trouilleereu voortdurend door de stad. In verschillende hotels liggen hier nog ge wonde officieren. De bezetting van de pro vincies Bragant, Limburg en Namen is, in aan merking genomen de sterke troepenmachten die aan die bezetting onttrokken zijn, zeer ver zwakt. Het hulp-krijgsgevangenenkamp bij Neerwinder is opgeheven. De gemeentebesturen van alle dorpen in den omtrek hebben bekend gemaakt, dat de ver koop van bier en sterke dranken, anders dan aan personen, die een bewijs vertoonen door het gemeentebestuur afgegeven, verboden is. Het eerste slachtoffer. PARIJS, 17 Febr. (Reuter). Officieel. De Duitsche onderzeeër U 16 heett tusschen Cherbourg en Duinkerken het Fransche stoom schip Ville de Lille« in den groud geboord. De bemanning kreeg vergunning in de booten te gaan. Toen de Ville de Lille« in de buurt van den vuurtoren van Barfleur trachtte te ontsnappen, boorde de onderzeeër het schip, dat niet snel genoeg voer, in den grond. De on derzeeër koerste toen naar een Noordsch schip, om dat in den grond te boren, maar op de verschijning van een torpedoflotille uit Cher bourg doek hij onder. (Het s.s. «Ville de Li 11egroot 997 br. tons, gebouwd in 1877, behoorde aan Cie. des Bateaux a Vapeurs du Nord te Duinker ken.) Aan de Belgische kust. Een berichtgever seint uit Sluis d.d. 17 Febr. Gisternamiddag rond vier uur werd er hevig gevuurd door de Duitsche kustbatterijen op twee Engelsche watervliegtuigen, die nog eens bommen op Zeebrugge ec strategische punten kwamen werpen. Niettegenstaande dit vuren kwamen zij tot driemaal toe terug over de Duitsche posities en telkens begon het geschut opnieuw. Een vliegtuig vertrok in de richting der zee, het andere, blijkbaar getroffen kwam over Nederlandsch grond gebied boven de Schelde zweven, waar het door het geschut van den aldaar liggenden kruiser ontvangen werd. Zachtjes daalde het voort en kwam zich op het wafer stellen op drie kilometers afstand van VlissiLgen, alwaar het binnengebracht werd. De aviateurs waren ongedeerd. Op korten afstand der grenzen alhier worden door de Duitschers parallel loopgraven gedolven. Dezen morgen, ouder een aanhoudenden regen, werd nog eens het Duitsche grof ge sehut ra bij Duinbergen gehoord, doch de weersgesteldheid belette ons iets te bemer ken. Dezer dagen werden talrijke kanonnen van Ostende over Brugge naar Duitschland gezonden om te worden hersteld. le Knocke zijn een 3000 soldaten aange komen, die allen bij de burgers zonder be talen ingekwartierd worden. In de straten te Ostende is het een gedurig voorttrekken van en naar het front van uhla- nen, opnieuw uitgerust, mariniers en reserve- infanterie. Kardinaal Mercier. LONDEN, 18 Febr. (Alg. Handelsbl.) De Morning Post verneemt uit Rome, dat het Vaticaan, onder den indruk der behandeling, die Kardinaal Mercier van Duitsche zijde onderging, aanleiding gaf tot een protest van den II. S. bij de Duitsche regeering en voort durend protesteert tegen de beperking van zijn vrijheid, li, een audiëntie, door Z. H. den Paus verleend aan den Belgischen gezant hij den H. Stoel, Van den Heuvel, en aan Mgr. De Plofge, president der philosofische facul teit van de Universiteit te Leuven, betuigde Z. H. deelneming en leedwezen met den toe stand in België. Een Engelsche lucht-raiü op de Belgische kust. Andermaal hebben Dinsdagnamiddag 40 Engelsche vliegmachines te zamen met 8 Fransche de streek van Zeebrugge en Ostende gebombardeerd om de begonnen actie ten einde te brengen. De resultaten waren zeer bevre digend. De admiraliteit geeft een beschrijving van den lueht-raid en zegt Veertig aeroplanes en hydroplanes bombar deerden Ostende, Middelkerke, Ghistelles en Zeebrugge. Zij wierpen bommen op de zware batterijen ten Oosten en Westen van de haven van Ostende, op de artillerie-stellingen te Mid delkerke, transportwagens op den weg van Ostende naar Ghistelles, op den dijk te Zee brugge om de bres, bij vorige aanvallen ge slagen, te verwijden, op de sluizen te Zee brugge, barken voor Blankenberghe en trawlers voor Zeebrugge. Acht Fransche vliegmachines hielpen de E'ngelschen door krachtig het vlieg kamp van Ghistelles aan te vallen en aldus het opstijgen van de Duitsche machines te belemmeren. De admiraliteit voegt er aan toe, dat steeds instructie wordt gegeven de aan vallen te beperken tot punten van militair belang. Door de vliegende officieren werden alle pogingen gedaan om te vermijden dat er bommen op woonhuizen geworpen worden. Het Belgische leger. Volgens de Temps telt het Belgische leger, na met nieuwe manschappen te zijn aangevuld, thans ruim 100,000 man. De werving ervoor wordt ijverig voortgezet. Indien die echter niet voldoende blijkt, zal de Belgische regee ring waarschijnlijk den algemeenen dienstplicht voor mannen van 18—25 jaar afkondigen. Naar de Daily Telegraph uit Havre ver neemt heeft de Belgische regeeriDg reeds besloten dat de militielichting voor 1915 de mannen van 18 tot 25 jaar zal omvatten, die onmiddelijk onder de wapenen zullen wor den geroepen. Van het besluit zijn getrouwde mannen uitgezonderd.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1