Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2548. Zaterdag 13 Februari 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bi] vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. DE OORLOG. Officieele communiqué's. 200 Duitschers te Antwerpen gedeserteerd. Engelsche vliegers boven Antwerpen. Duitsche duikboot in de lucht gevlogen? De Duitschers in België. Uit Antwerpen. Koning Albert aan het Amerikaansche volk. De houding van Italië. Telef. Interc. No 15. PARIJS. 10 Febr. (Reuter.) Officieel be richt van 11 uur 's avonds Wij hebben Dinsdagnacht drie mijnen laten springen te la Boisselle en ondanks den tegen aanval, dien wij met de bajonet afsloegen, de holen, door de ontploffing gemaakt, bezet. In Argonne is van weerszjjden met ge schut geschoten en met bommen geworpen, vooral in de streek var Ooiante en Bagatelle. De Duitschers hebben een hevigen, maar vruehteloozen aanval gedaan op het Maria Theresia-veldwerk. Onze voorpost heeft zonder moeite een Duitschen aanval in Lotharingen aan de noordzijde van het bosch van Parroy afge slagen. Het weinig beteekenende gevecht bij Manon- viller is geëindigd. Onze huzaren vervolgen den vijand. Een aanval der Duitschers op Fontenelle in de Vogezen is afgeslagen. BERLIJN, 11 Febr. (WolffOfficieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier van heden Een aanval in de Argonnen bezorgde ons terreinwinst. De vijand werden 6 officieren en 307 man en twee machiuegeweren en zes kanonnen van klein kaliber afgenomen. In het midden van de zuidelijke Vogeezen hebben wij eenige kleine plaatselijke voordeelen behaald. BERLIJN, 11 Febr. (Wolff) De Vossische Zeitung deelt over de gevechten in Boven- Elzas medeDe Duitschers ontwikkelen nu een bijzonder groote bebrijvigheid in het Larg- dal. Pletterhausen en het daarachter gelegeD Fransche dorp Rechesy zijn sedert Zaterdag onophoudelijk door de Duitsche artillerie be schoten. De bevolking van Rechesy is naar een dorp achter Belfort overgebracht. Ook Pfetterhausen is door de burgerbevolking ont ruimd. PARIJb, 11 lebr. (Reuter). Het officieele communiqué van hedenmiddag luidt: In Champagne werd een Duitsche aanval op de onlangs door ous bezette bosschen ter. Noorden van Mesnil-les-Hurlus afgeslagen. In de Argonne was de strijd om de Marie Thérèse-schansen zeer hevig. Volgens de laatste berichten zijn de Duitsche troepen ongeveer een brigade sterk. Wij handhaafden ons in al onze stellingen. De verliezen van den vijand zijn aanzienlijk de onze ernstig. In de Vogeezen hangt een dichte mist en sneeuwt het hevig. Het gisteren gemelde infanterie-gevecht te La Fontenelle en Ban de Sapt (arrondisement St. Dié) had in een buitengewoon donkere Dacht plaats. Er namen minstens twee bataljons aan het gevecht deel. Wij hadden eenig terrein verloren, maar her wonnen het gisteren bijna weer geheel na een reeks tegen-aanvallen. BERLIJN, 11 Febr. (Wolff-bureau.) Offi cieel wordt d.d. 11 Februarie uit het groote hoofdkwartier gemeld Bij een aanval in de Argonne wonnen wij terrein, zes officieren en 307 man werden krijgsgevangen gemaakt en twee machine-ge weren en zes kleine kanonnen buitgemaakt. Ook in het midden van de Zuidelijke Vogeezen behaalden wij eenige kleine plaatselijke suc cessen. Men meldt ons dd. 11 Febr. Dinsdag nacht heerschte er te Antwerpen groote op schudding. Bij he appel werden nl. 200 Duitschers vermist Onmiddellijk werden bij tal van burgers huiszoekingen gedaan. De huizen werden van boven tot beneden door zocht en zelfs werden kasten opengebroken, om te zien of zich daarin geen manschappen verscholen hadden. In sommige woningen werden kleedingstukken der gedeserteerden ontdekt De personen, in wier woning door de soldaten achtergelaten voorwerpen gevon den werden, zijn gearresteerd. Een Duitscher, die 68.000 mark naar Ca- pellen moest brengen, is met het geld ver dwenen. Uit 't fort van Brasschaet en uit dat van Merxem, zijn de soldaten in massa verdwenen. De desertie gelijkt daar meer aan een rijpelijk overwogen en goed georganiseerden aftocht. Op de deuren hadden de deserteurs geschre ven »Fort zu vermiethen*, (Fort te bunr!!) In het Hotel Weber zaten de vorige week op 'n avond Duitsche officieren gezellig rond de »Stamintisch« en zongen Deutschland, Deutschland ueber allesDat ergerde een Antwerpenaar, die een eindje verder een zaam zijn glas dronk, zoodanig dat hij zich ontsnappen liet »üeber alles Maar toch niet over de Yser De man werd op staanden voet bij den kraag gevat en naar de gevangenis der Begijnenstraat gebracht. BERGEN-OP-ZOOM, 11 Febr De vorige week verschenen boven Antwerpen een tweetal Engelsche vliegers, die door de Duitschers hevig beschoten werden. De Duitschers zoo vertelde mij een Antwerpenaar schijnen nu de buitenwereld te willen wijsmaken, dat het Duitsche vliegers waren. Zij gaven dan ook last aan de Belgische dagbladen om zulks te melden. De redacteur van een blad weigerde echter een dergelijk bericht op te nemen, met de op merking, dat, indien het werkelijk Duitsche aviateurs waren geweest, zeker niet door hun eigen landgenooten op hen geschotenz ou zijn. PARIJS, 10 Febr. (Reuter.) Naar uit Duin kerken wordt gemeld heeft kapitein Hars, gezagvoerder van het Fransche stoomschip Vi 11e de Lille, komende van Bordeaux, verklaard dat hij op 4 Februari des middags om 2 uur een vaartuig in de lueht heeft zien vliegen op 6 mijlen ten N.W. van Duinkerken. Te oor- deelen naar de plaats waar het gebeurde ver moedt hij dat het vaartuig een Duitsche duik boot is uit Zeebrugge. De duikboot moet dan op een mijn zijn gestooten. Zeker eenige duizenden dienstplichtige jonge mannen zijn den laatsten tijd uit België op Hollandsch gebied gevlucht.' Op de Duitsche kommandantur, waar zij zich moesten mel den, heeft men strenge maatregelen genomen. Langs de grenzen in de nabijheid van Luyks- gesteld zijn, voor zoover bekend, ia zes we ken niet minder dan dertien Belgische jonge mannen doodgeschoten. Nu heeft de stroom opgehouden. Maar er wordt een vervolging ingesteld tegen de ouders van de vluchtelingen, die de vlucht zwaar moeten boeten. Ik vernam gisteren nog, dat van 'n boer uit Heppen bij Bourg-Leo- pold een schadevergoeding van 1000 francs werd geëischt, die de boer niet betalen kon voordat hij zijn geheele veestal tegen bespot telijk lagen prijs had van de hand gedaan. V an verschillende andere plaatsen komen ge lijke berichten in. Soms worden de gemeenten aansprakelijk gesteld. De plaatsvervangende burgemeester van het dorp Quaedmechelen is als gevangene naar Hasselt gebracht, om dat hij weigerde een schadevergoeding by de gemeentenaren te innen. Aan verschillende andere gemeenten is een zware boete opgelegd. In hei geheele Zuid Westelijk gebied van België zijn thans nog slechts weinig huizen welke niet beschadigd of vernield zijn. Alles is daar neergeschoten of verbrand. Prachtige ledden. Alles liet men in de vlammen opgaan en den volgenden dag werden de eigenaars zeifs verplicht de lijken hunner beesten te begraven t Is voorgekomen dat de bewoners der streek gevangen genomen werden en eenige boerderijen werden door de Duitsche militairen in de asch gelegd etr den boeren werd zelfs niet de gelegenheid gegeven de beesten te weken opgesloten, alleen omdat ze niet gevlucht waren. In die streken liggen nog zeer veel lijken onbegraven, hetgeen een ont zettende stank veroorzaakt, waardoor al ziekten beginnen te ontstaan Thans zijn de Duitschers begonnen de lijken ter plaatste te verbranden. W at de Duitsche troepen betreft, het geheel begint er natuurlijk wat haveloos uit te zien, maar elk soldaat op zich zelf kan nog best voor den dag komen de mannen gaan nog vrij goed gekleed en nog gezond uit. Dit komt ook doordat de troepen elkander nog al eens afwisselen. Voör een paar dagen zijn hier eenige der vrijgelaten civiel gevangenen uit Duitschland teruggekeerd. Er waren er uit verschillende kampen, sommigen kwamen zelfs van de om streken van Köninsbergen. Allen zagen er ech ter erbarmelijk uit. Sommigen nog barrevoets in hunne klompen, zooals zij waren gevangen genomen op het veld bij het begin van den oorlog. Auderen hadden bij wjjze van sokken vuile lompen aan de voeten. Eenparig klagen zij over de behandeling, die zij ginder te verduren hebben gehad. Uit zondering maken degenen, afkomstig uit het kamp in Mecklenburg, waar zij bewaakt wer den door een militair, die vóór den oorlog te Antwerpen een hotel voor landverhuizers hield. Deze toonde zich inschikkelijk. Het is moeilijk om hen aan 't praten te krijgen. Meest allen zijn gewone lui, boeren of werklieden, en het verblijf van vijf maan den in de gevangenkampen heeft hen zoo schuw gemaakt, dat zij ternauwernood durven ant woorden, wanneer men hun een vraag stelt. Wat zij meedeelen komt op het volgende neer. Allen zijn het eens om te bevestigen, dat het voedsel afschuwelijk was. Het gewone maal bestond uit een afkooksel van bieten, kastanjes cf aardappels. Wanneer er niet genoeg was, werd hun soep aangelengd met een emmer koud water. Verder bestond hun rantsoen uit een maïsbrood voor vier dagen. Te Koningsbergen leden meest allen aan koliek. In een der kampen zijn van de 1800 ge vangenen 150 overledeD. loen zij in Duitsche steden aankwamen, werden zij onder militair geleide door de stra ten gevoerd, waar de bargeis de straatjongens ophisten om hen met stokken te slaan. Overal hebben zij slavenarbeid moeten ver richten, graafwerken, betimmeringen, vervoe ren van balken, enz. De soldaten dreven de on willigen met kolfslagen voort. Degenen die gestraft werden, moesten gedurende twee uren met de handen, de voeten en den hals aan een een paal gebonden bljjven. Als karakteristiek detail: meest alle Brusse laars ondergingen deze straf. Over 't algemeen werden de Engelscben nog slechter behandeld. Men weigerde hun soms de hoogst noodige geneeskundige hulp. Er waren ook in sommige kampen Russische krijgsgevangenen. De Joden onder hen ver klaarden, dat zij zich hadden laten gevangen nemen. Het was hun om 't even, waDt nooit toch hadden zij voor krijgsmansmoed beloond kunnen worden. Op de terugreis hadden de gevangen Bel gen vier dagen zonder voedsel geleefd. Zij wisten niet dat zij vrij gingen worden ge steld, wisten niet waar zij heen gebracht werden. Vele weenden van aandoening toen zij te Antwerpen aankwamen. Zij werden gelogeerd in het landverhuizershotel Winnipeg. Toen hun een stevig maal van soep, vleesch, aard appelen en roode kool, met als dessert een bord rijstpap werd voortgezet, werd de aan doening hun te sterk en zij weeuden en lachten tegelijkertijd. Na het eten zouden zij gaan wandelen, maar ze durfden nauwelijks alleeu de straat opgaan, 's Anderendaags hadden zij zelf met zorg hun bedden gedekt, en hun eerste werk was den meest geletterden onder ben te gelasten met het opstellen van een dankbrief aan het Antwerpsche gemeentebestuur voor de liefde rijke behandeling. Voor hun vertrek naar hunne respectieve dorpen zijn ze in groep gefotografeerd. Op verzoek van de Amerikaansche pers heeft koning Albert van België de volgende mededeeling aan de Vereenigde Staten gezon den »Gij vraagt mij eenige woorden op't oogen- blik, waarop de eerste zes maanden van den oorlog ten einde gaan. Ik voel mij verplicht deze gelegenheid aan te grijpen om mijne dankbaarheid en mijne sympathie aan de Vereenigde Staten van Amerika te betuigen. Met een waarlijk ontroe rende edelmoedigheid en kieschheid zijn de Amerikaansche burgers mijn land te bulp gekomen dat door de bezetting der Duitschers dreigde in nood te geraken, door de buiten sporige requisites, die in geen enkele even redigheid staan met de middelen der bewoners. Zonder de broederlijke hulp Vereenigde Staten zou de hongersnood als een nieuwe ramp op mijne verwoeste gewesten zijn neergeslagen. Het Belgische volk, dat tegen deze smarten beschut is, zal er dankbaar voor blijven. Aan de uitmuntende diplomaten, die zich met zooveel bezorgdheid aan ons welzijn hebben gewijd in deze moeilijke omstandigheden en aan al uwe landgenoonten, die zoo goed den levensmiddelentoevoer hebben georgani seerd breng ik van harte een openbare hulde. Opnieuw heeft het groote Amerikaansche volk aan zijn eeuwenoude traditie getrouw willen deelnemen aan een werk van mensche- lijke solidariteit, aldus aan de wereld kond doende zijn ideaal van rechtvaardigheid en vrijheid.? Uit Rome wordt aan de »Times« gemeld, dat op een te Padua gehouden openbare bij een komst een motie werd aangenomen, waar in wordt gewezen op de noodzakelijkheid van Italië's deelnemen aan den oorlog, aan da zijde der geallieerden, en tot verhindering van contrabandevervoer naar de centrale kei zerrijken. De federatie der Italiaansche pers onder zocht de tegen zekere correspondenten geuite beschuldiging, dat zij van Duitschland geld ontvingen voor een pro-Duitscbe perscampagne. De federatie verklaarde, dat zij niet werd be taald maar voor de reis behoorlijke vergoeding ontving. De federatie betreurt verder de publicatie van door Duitsche consuls geschreven ano nieme artikelen in een Italiaansche courant. Wijders veroordeelt zij de houding van dat deel der pers, hetwelk, na eerst de geallieer den gunstig gezind te zijn geweest, eensklaps pro-Duitsch werd.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1