BOEKJES Yan het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee, BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. aangevende het Hoogwatergetij te Ter Neuzen, M. DE JONGE. - TER NEUZEN. Schip getorpedeerd Nog meer schepen getorpedeerd. Schip in de lucht gevlogen. Ontsnapt. Engelsche onderzeebooten in de Oostzee Een Fransche torpedoboot gezonken Fransche legerberichten. Liebknecht onder de wapenen Aan de Limburgsche grens. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 3 Februari 3.42 3.59 Donderdag 4 4.18 4.35 Vrijdag 5 4.55 5.15 Zaterdag 6 5.35 5.59 Zondag 7 6.23 6.50 Maandag 8 7.21 7.57 Dinsdag 9 8.40 9.27 VERKRIJGBAAR BERLIJN, 1 Febr. (Wolff.) Ambtelijke mede- deehng uit het groote hoofdkwatier vao beden Ten Noorden van den Weichsel hebben wij de Russen in de streek ten Z.W. van Mlawa nit eenige plaatsen, die zij daags tevoren voor ons front bezet hadden, verdreven. In Polen ten Zuiden van den Weichsel heb ben wij weer terrein gewonnen. Ten Zuiden van de Pilica hebben wij onze aanvallen her nieuwd. WEENEN, 1 I ebr. (Wolff,) Officieele ken nisgeving uit het groote hoofdkwartier In Russisch Polen en West-Galicië zijn gisteren hevige gevechten geleverd. Het hel dere weer, dat verkenningen begunstigde, gaf aanleiding tot tal van gevechten en schermut selingen tusschen verkenningsafdeelingen, waarbij, op verscheidene punten door onze troepen plaatselijke voordeelen zijn behaald. De algemeene toestand in de Karpatben is sedert de laatste gebeurtenissen onveranderd. Nieuwe aanvallen der Russen ten westen van den Lupkowerpas zijn afgeslagen. Bij een gevecht in het bergwoud hebben onze troepen vijf officieren en 800 man van de Russen gevangen genomen, twee kanonnen en twee machinegeweren buit gemaakt. In Boekowina is niets van belang gebeurd. WEENEN, 1 Febr. (Wolff.) Het opper commando deelt mede De overgangen in het woudrijke bergland der Karpathen, ten zuidoosten van de Lup- kower bergkam, waren reeds herhaaldelijk het tooneel van de heftigste gevechten. Van de groote krijgsverrichtingen in Russisch Polen en West-Galicië ver verwijderd, vormden zij voortdurend aantrekkingspunten voor den vij and, om door bezitneming ervan een toegang tot Hongarije langs verschillende wegen ter beschikking te hebben. Het gelukte onze troepen na een vierdaagschen heldhaftigen strijd den Uszokkerpas aan de Russen te ontrukken. Moesten onze daar strijdende troepen op 1 Jan. voor overmachtige vijandelijke strijdkrach ten opnieuw de linie op de hoogtekam ont ruimen en op de volgende hoogtelinie terug gaan, zoo hielden onze troepen op dit front tot voor enkele dagen stellingen bezet zoowel bij Beirevhelv, zuidelijk van Vezerszall en Volovec, als bij Oekermezoe, Nemet Mokra en Koeroes Mezoe. Herhaalde pogingen van den vijand om door te breken werden telkens weer afgeslagen. De hierop tot herovering van de pashoogten ondernomen aanvallen hebben overal tot vol ledig succes geleid. In een strijd van ver scheidene dagen, waarbij de krijgsverrichtingen ten zeerste bemoeilijkt werden door het zware terrein en de slechte weersgesteldheid, werd stelling op stelling veroverd. Niettegenstaande de Russen versterkingen lieten aanrukken en zij talrijke tegenaanvallen deden, werd toch dagelijks terrein gewonnen. Ten slotte werd over de geheele linie de pashoogte bereikt. Pij deze moeilijke gevechten hebben de bier optredende, betrekkelijk zwakke troepen buiten gewone dingen gedaan. LONDEN, 31 Jan. (Reuter.) De Duitscbe onderzeepoot no. 21 boorde het stoomschip »Ben Cruachan* van Northshields met een torpedo in den grond. De bemanning van 21 koppen is te Fleet wood aan de Engelscbe kust geland. De »Ben Cruachan« was een kleine kustvaar der. De commandant van de onderzeeboot gaf de equipage tien minuten tijd om in de boo ten te gaan. De bemanning werd later opge pikt door een smak. LONDEN, 31 Jan. (Reuter). De Ben Crua chan* is vroeg in den morgen in den grond geboord. Om half één 's middags ving dezelfde on derzeeboot het stoomschip »Linda Blaochic, van Manchester naar Belfast, vlak west van Liverpool op. De uit tien koppen bestaande bemanning ondergiog hetzelfde lot als die van de »Ben CruacheD*. s Avonds kwam te Liverpool een stoomboot binnen met het bericht, dat de bemanning gezien had, hoe de onderzeeboot een derde stoomschip in den grond boorde. ILEETWOOD. 31 Jan. (Reuter.) De over levenden van de »Ben Cruachan* en de »Linda Blanche« verklaren, dat de Duitsche officieren zeiden: »Wij betreuren, dat wij u overlast moeten aandoen, maar wij hebben bevel ont vangen alle Engelsche vaartuigen in den grond te boren. De kapitein van den treiler »Niblick« ver telde, dat hij een kist met veertig reddings gordels had opgepikt, zonder dat uit iets bleek of het schip, dat die kist verloren had, vao aanmerkelijke grootte was. HAVRE, 31 Jan. (Reuter.) Het Engelsche stoomschip »T<>ko Maru» is hedenmorgen acht mijlen ten noordwesten van Kaap de la Hève (even ten noorden van Havre), in de lucht ge vlogen. De oorzaak is niet bekend. ^Eer. treiler redde 57 man. Het schip had 97,000 kisten schapenvleesch, benevens een hoeveelheid kleeren voor de Belgische vluch telingen aan boord. LONDEN, 1 Febr. (Reuter). Uit LeHavre wrrdt gemeld: Zoowel de »Tokomaru» als de »Icaria» werd getorpilleerd zonder voorafgaande waarschu wingen. LONDEN, 1 Febr. (Eigen telegram). Uit Havre wordt geseind, dat de »Icaria» van La Plata afkomstig was, geladen met koffie, sui ker en huiden en zonder erg voortvoer, toen er onder de waterliju een ontploffing plaats had. Het schip begon dadelijk te zinken en heesh zijn noodvlaggen. Eenige Fransche torpedo jagers snelden ter hulp en twee sleepbooten sleepten de »lcaria«in zinkenden staat naar de haven. De leden der bemanning van de »Tokomaru*, die in Engeland zijn aangekomen, verklaren, dat het schip zoo goed als stillag, wachtend op zijn loods, toen er onder in het vaartuig een ontzettende ontploffing plaats bad. Het water stroomde binnen het schip, dat spoedig begon te kapsijzen. Alle hens kregen bevel, zich in de booten in te schepen. Een paniek had niet plaats. Gemeld wordt nog, dat alleen de scheepspapieren gered werden. Gelukkig was het kalm weder en daardoor konden de booten ondanks het kapsijzen van bet schift, veilig te water wordeo gelaten. Drie Franschë trawlers, dio kwamen opdagen, red den de bemanning. Het ministerie van Marine heeft naar aam leiding van het torpiileeren van weerlooze han delsvaartuigen oen communiqué gepubliceeerd, waarin wordt gezegd, dat de Duitsche vloot tbans blijkbaar besloten is, de internationale wetten stelselmatig en met. opzet te schenden. Zij heeft zichzelve thans buiten den schoot der maatschappij gesteld. De geheele wereld komt vol afschuw in verzet tegen deze daden, een beschaafde natie onwaardig. LONDEN. 1 Febr. (Eigen bericht.) De Daily News» erkent, dat de verrichtingen der Duitsche onderzeeërs in de lersche Zee te Liverpool diepen indruk hebben gemaakt, maar dat er noch sprake is van een paniek, noch van eenige verlamming van het verkeer in de Merseyhaven. De passagiersboot »Graphie» van Belfort naar Liverpool, is over een afstand van zeven mijlen door een Duitschen onderzeeër vervolgd. Aan allen aan boord 200 koppen onge veer waren de reddinggordels uitgereikt De reddingbooten waren gereed. Na een op windende jacht kwam de »Graphic» door handige manoeuvres van den gezagvoerder veilig te Liverpool aan. De Zweedsche courant »Nya Dagligt Alle- handa*, die te Stockholm uitkomt, verneemt van welingelichte zijde* verschillende mede- deelingen, die volgens het blad erop wijzen, dat de aanval op de Duitsche kruiser »Gasèlle« gedaan is door groote moderne Engelsche onderzeebooten onder bevel van Engelsche officieren en met Engelsche bemanningen. De onderzeebooten zouden reeds geruimen tjjd gele den in de Oostzee zijn gekomen. Russen kunnen het onmogelijk geweest zijn, daar Rusland geen onderzet ërs bezit van die grootte en werkings sfeer, dat zij op zulk een afstand van de basis zouden kunnen ageeren. Sinds eenigen tijd was het bekend, dat drie groote Engelsche onder zeebooten in Helsingfors lagen en verder weet men, dat een vierde onderzeeër van hetzelfde type het verkeer tusschen de Finsche kust en de Russische marinestations in de Oostzee on derhoudt. Volgens het blad waren de Engelsche offi cieren te Helsingfors zeer mededeelzaam over de wijze waarop het hun gelukt was in de Oostzee te komen. Zij vertelden n.l. dat zij den weg door de overvloedig met mijnen bestrooide Groote Belt hadden genomen. De onderzeeërs hadden zich onder de wateropper vlakte gehouden, alleen met eet bovenste ge deelte van de periscoop boven water en zoo waren zij eenvoudig in het kielwater eenige handelsschepen gevolgd, die mijnenloodsen aan boord hadden. Dik wijls moesten de onderzeeërs, om niet ontdekt te worden, dalen en wachten totdat er weer een koopvaarder kwam, welke zij konden volgen. De loodsencommandant te Malmö acht het iotusschen onmogelijk, dat de onderzeebooten werkeljjk door de Groote Belt zijn gekomen. Naar gemeld wordt verklaarde de minister van Marine Augagneur, in een onderhoud met den l'arijschen correspondent van de »Times«, dat verleden w=sek aan de Belgisehe kust te genover Nieuwpoort een Fransche torpedoboot gezonken zou zijn. Vijf leden van de uit veer- tig koppen bestaande bemanning verdronken. Volgens latere berichten moet het de torpedo boot »219< van het station Duinkerken ge weest zjjn. De redding der overlevenden ge schiede door de torpedoboot »218*. Kiesrecht. Het was te voorzien dat velen wegens de tijdsomstandigheden hun kiesrecht zouden ver liezen. Vooral onder belasting- en loonkiezers hadden verscheidene dit burgerrecht moeten opofferen. De regeering heeft door een ingediend wets voorstel dit trachten te voorkomen. Nadat dit voorstel in de Tweede Kamer was aangenomen, heeft thans ook aan de Eerste Kamer er hare goedkeuring aan geschonken, zij het dan ook na hevige bestrijding van verschillende leden der rechterzijde. Prof. Bavink en nog eenige van de rech terzijde huldigden eene mildere opvatting, ^.terwijl alle linksche leden er voor waren. Zoodoende kwam het wetsvoorstel er met 25 tegen 16 stemmen door en zullen zij, die in 1914 hun kiesrecht hadden, het in 1915 behouden. Dankbare geïnterneerden. In de kazerne te Leeuwarden heeft een der geïnterneerde Belgische militairen, in te genwoordigheid van al zijn wapenbroeders,, en namens dezen, een door hem geschilderd landschap aangeboden aan den commandant van het interneeringsdepot, den luitenant kolonel J. P. A. 1 ermaat, als blijk van waar- deering voor de goede zorgen aan hen besteed. De kapelmeester van het muziekkorps der geïnterneerden sloot zich namens zijn muzi kanten bij deze hulde aan en bood den com mandant een foto van het korps aan. Overste I ermaat bedankte met enkele woor den en wenschte hen, zoowel in hun nieuwe verblijfplaats als na den oorlog alle goeds toe. Het muziekkorps luisterde deze plechtig heid op. Ger. Kerken. Aangenomen het beroep te Winschoten door ds. C. Bruins te Axel. Bedankt voor het beroep naar Ter Neuzen door ds. W. den Hengst te Veenendaal. Zaterdag 20 Jan. overleed te Sas van Gent zekere .7. de M., schipper, vermoedelijk tengevolge van het gebruiken van kruidesiroop die hij aldaar bij een winkelier had gekocht. Daar deskundigen bij onderzoek inderdaad schadelijke bestanddeelen in de siroop aan troffen is het lijk met de siroop op last der justitie in beslag genomen en naar Middel burg overgebracht ten einde aldaar gerechte lijk geneeskundig te worden onderzocht. Aan de wijk »De Valk», te Sas van Gent, is Zaterdagnacht door een Duitschen schildwacht doodgeschoten een smokkelaar, die niet voldeed aan de herhaalde sommatie om te blijven staan, Men schrijft ons uit Koewacht: Vrijdagmiddag kwamen te Koewacht eeni ge Duitschers, aldaar gedetacheerd, met een Belgisch kanon aan, hetgeen heel wat conster natie en ontsteltenis op het Belgisch gedeelte van het dorp teweeg bracht. Zij hadden het in de op een half uur af stand van hier gelegen Moerbeeksche wijk Kruisstraat* uit den grond opgedolven, bljjkbaar op aanwijzing van inwoners dier wijkde akker waaruit het opgedolven is, was reeds begroeid met rogge. De pachter van dien akker heeft met zijn gezin bereids uit vrees voor straf, ofschoon de goeie man hoogstwaarschijnlijk van niets weet, de vlucht genomen een vrouw, een inwonend familielid kon niet gauw genoeg weg komen en is aangehouden. Naar men beweert zijn in die buurt nog meer kanon nen en ook mitraljeurs ingegraven de Duit schers delven en zoeken nu op alle mogelijke plaatsen aldaar. Het kanon had een wijdte van 11 c.M en had volgens een Duitscher een waarde van 40.000 francs; het was echter gedemonteerd, daar het sluitstuk verloren of vernield was. Een landbouwer van Koewacht (B.) moest het kanon met bijbehooren, wagens enz., naar Antwerpen vervoeren. Midd. Cr. De twee leden der equipage van de »Admi- nistrateur de Badtsc die te Antwerpen waren gevangen genomen voor het vervoer van brie ven, zijn naar »de Zoom* meldt, ieder tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. PARIJS, 1 Febr. 11 uur. De vijand heeft hedenmorgen de loopgraven ten Noorden van den weg La Bassée Béthune hevig aange vallen. Hij werd echter teruggeslagen en liet vele dooaen achter. Bij Beaumont trachtte de Duitsche infanterie ten Noorden van Albert bij verrassing een onzer loopgraven te ver overen. Zij werd afgeslagen met achterlating van de bommen, welke zij met zich voerde. In het gebied van Fontaine-Madame en het bois la Gracy werd een groote bedrijvigheid aan den dag gelegd. In de Argonne, in de richting van Bagatelle werd een Duitsche aan val afgeslagen. Een onzer loopgraven, die ondermijnd was, werd vernield. Zij was echter reeds door onze troepen verlaten. In de V ogezen en den Elzas, waar veel sneeuw gevallen is, hadden geen krijgsbedrij ven plaats. PARIJS, 1 Febr. (3 uur). Op het Noorde lijk deel van het front had een artillerieduel plaats, len Z.O. van Yperen beproefden de Duitschers aanvallen op de hoogten Noorde lijk van het kanaal. Zij werden echter onmid- delijk door artillerie- en infanterievuur tot staan gebracht. In Champagne, ten Noorden van Mesniel- lesMerlus bevestigden wij onze posities in het kleine bosch, dat wij eergisteren verover den. In de Argonne was de dag betrekkelijk kalm. Hier schijnen de Duitschers in de jongste gevechten zeer te hebben geleden. BERLIJN, 1 Febr. De bekende socialist Liebknecht en zijn partijgenoot, de oud pre dikant Gohr, die zich als vrijwilliger had opgegeven, zijn onder de wapenen geroepen. Uit Maaseijk wordt bericht: een Duitsche patroelje ontmoette drie personen uit Lom mei, blijkbaar smokkelaars. Zij zetten het op een loopen toen ze door de Duitsche soldaten wer den opgemerkt. Dit wekte achterdocht en de Duitschers vuurden. Een der vluchtenden, K. geheeten, werd gedood. Men weet, dat onlangs eveneens iemand uit Lommei werd gedood. Een tweede verdronk bij die gelegenheid in het kanaal. Dat waren lotelingen, die door de Duitschers werden achtervolgd. Uit Lanaecken komt het volgende bericht: door een Duitsch controleur werd het tram personeel, dienst doende op de lijn Maaseijk Lanaecken gevisiteerd. De controleur bleek in 't bezit van naar Engeland bestemde brie ven, hem gegeven door den directeur van een steenkolenmijn te Eysden. De direc teur zoowel als de conducteur werden onder scherpe bewaking naar Tongeren overgebracht. TER NEUZEN. Huweijjks-voltrekkingen. 28 Jan. Florus van der Peijl, 27 j., jm. en Maatje Jacomina Kiel, 28 j., jd. Geboorten. 26 Jan. Pieter, z. van Adriaan Gerard van Driel en Maria Suzanna Clarisse. 11 11 >1 11 1? voor liet jaar 1915. Bewerkt door eeu Ambtenaar van den Waterstaat.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3