Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, as kiezerslijst" Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2545. Woensdag 3 Februari 1915. 26e Jaargang aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, lijn Walzoorden—Hansweert—Vlake. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. In tere. \o 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. van 1 Februari 1915 tot nadere aankondiging. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangitte-biljet ter invulling toe gezonden. ƒ1- DE OORLOG. BERLIJN, 1 Febr. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofdkwartier van heden Van het westelijke gevechtsterrein valt niets van belang te melden. LONDEN, 1 Febr. Reuter verneemt dd. gisteren uit het noordoosten van Frankrijk, dat in weerwil van den tegenslag onder groote verliezen op Maandag, de Duitschers aan het front bij La Bassée nog bedrijvig blijven en zware kanonneu hebben aangevoerd. PARIJS, 1 Febr. (Reuter.) Officieel bericht van vanmiddag drie uur Op het noordelijk deel van het front zijn hevige artilleriegevechten geleverd. Ten zuidoosten van Yperen hebben de Duitschers op de schansen ten noorden van het kanaal aanvallen ondernomen, die onmid- delijk door het vuur van onze artillerie en infanterie zijn gestuit. In Champagne hebben wij ten noorden van Mesnil les Hurlus (ten oosten van Perthes) de bevestiging onzer stellingen rond een door ons bezet bosch voltooid. In Argonne, waar de Duitschers in de laatste gevechten groote verliezen schijnen te hebben geleden, is de dag betrekkelijk rustig voorbijgegaan. Troepenconcentraties naar het Ypersche en 't Yserfront. Gevallen van muiterij. SLÜIS, 30 Jan. (Telegraaf.) Ik zei reeds dat de Duitschers ook hun front versterken en kan er nu eenige nadere inlichtingen over ge ven. Voor 't Ypersche front werden veel troepen geconcentreerd rond Iseghem en Ardovie. De eerste plaats ligt 5 K.M. ten Oosten van Rous- selaere, de laatste 5 K.M. ten Noorden. Verschillende geteisterde regimenten heeft men tot enkele nieuwe vervormd. De muiterij, waarvan ik gewaagde, is te Be- veren bij Rousselaere, ontstaan. In 14 dagen tijd moesten een 2000-tal gevangen te Rous selaere op den trein gestoken, zijn. Men be weert dat ze naar 't Oostelijk front gestuurd werden en daar nog een gelegenheid krijgen, om hun dienstweigering goed te maken. Ook in West-Vlaanderen spreekt men over minder goede verstandhouding tusschen Oos- tenrijksche en Duitsche soldaten. Te Rousselaere werd de laatste wijn gere- quireerd Ook aan 't Yserfront had een concentratie van nieuwe troepen plaats. Veel wagens met ammunitie en anderen krijgsvoorraad verlieten gisteren Brugge langs St. Andries, dus in de richting van de Yser. Ook op 't spoor naar Ostende heerschte veel bedrijvigheid. Nieuwe troepen vereenigden zich te Ghistel, een dorp hij den grooten weg van Thorhout op Ostende en van waar er een goede verbin ding is met Nieuwpoort en Dixtnuiden. Er is daar eveneens geschut, benevens een vlieg kamp. 't Gerucht loopt dan ook, dat er nog een ernstige poging zal gedaan worden om in Vlaanderen door te breken. De huzaren, die langen tjjd te Knokke, dus hier nabij de Nederlandsche grens, vertoefden, zijn thans eveneens naar het front vertrok ken. De bezetting werd aan deze kuststreek zeer gedund. Te Knokke ligt nog 100, te Heijst 150 man. Maar men heeft zich den tjjd, dat er veel garnizoen was, zeer ten nutte gemaakt, om ook van Knokke tot de grens de kust flink te versterken. Het weer blijft ongunstig, een koude, jjzige wind heerscht in Vlaanderen, 't Vriest, 't dooit weer begint opnieuw te vriezen En 't is juist op gunstiger weer dat men hoopt. Zoo is het dus een feit, dat aan beide zijden het front versterkt werd. En ieder vraagt zich af: »Zal er nu verandering komen Intusschen keeren er nog dagelijks uitgewe ken Belgen naar hun land terug. Of de nieuwe belastingregeling op dat terugkeeren veel in vloed zal uitoefenen hebben we hier nog niet kunnen vaststellen. Het verhaal van den Franschen ooggetuige. LONDEN, 30 Jan. (Eigen tel.) Het ver haal van den Franschen ooggetuige over de jongste operaties beschrijft de duur gekochte bewegingen der Duitschers ten Oosten van Yperen als buitengewoon belangrijk van meer gewicht zelfs dan die laatstelijk bij La Bassée. Op andere deelen van het front waren de ge vechten van minder beteekenis en overal gun stig voor ons. Buitengewoon slechte weersomstandigheden beletten grootere bewegingen. Desniettegen staande gaan de geallieerden langzaam, maar zeker vooruit. Zij ontvangen geregeld verster kingen, waardoor hun offensieve kracht toe neemt. Dientengevolge zullen de geallieerden hun uiterste krachtsinspanning aanwenden, wanneer zij het grootst aantal troepen te hunner be schikking hebben. Dit alles, om een volledig succes te bereiken, zonder nuttelooze opofferingen. Het Belgische leger is met opmerkelijke snelheid georganiseerd en zijn artillerie heeft op de meest waardevolle wijze de Franschen bijgestaan. Het verhaal beschrijft de zware, Duitsche nederlaag bij La Bassée. Onze Engelsche bond- genooten maakten front tegen het hevigste, Duitsche offensief aan beide zijden van het kanaal van La Bassée. De vijand beproefde onze aandacht af te leiden op verschillende TER YEimSdl VOLKSBLAD. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bier- huishouders eu verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, den 1 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der KIESWET Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij in een andere Gemeente over het laatstver- Joopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één guldendaarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a. s. te doen blijken. Deze aanslag biljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15 Februari a. s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanig aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet of een door Ben Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na •vaststelling der kiezerslijsten aan de belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer ge meente die krachtens artikel 16 derzelfde wet aanspraak ïmeenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15 Februari a. s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijnblijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswetluidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Ryks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks- directe belastingen zijn aangeslagen, bet te dier zake verschuldigde vóór of op den 1 Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenminste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 Januari sedert den 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbeboorende of in huur gebruikten grond of lokalen eD bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31 Januari sedert den 1 Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan 2 personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet, gevoegde tabel ol dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van bet vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrenteworden samen geteld. 3o. dat zij op den 1 Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste ƒ100,(nominaal); ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eenegemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het beBtuur van eene rechtspersoonlijk heid bezittend vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting. Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij hot vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van 25000,bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verBtaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directie belastingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft voor bunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 ver meld, worden de hoofdsom en do Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele be lasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij bet gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijkeu huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte dor gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voor laatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of voor zooveel Israë lieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medberengt dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens bet vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd mede- geteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot bet normale bedrag te zijn ge noten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening ge bracht tot een bedrag, gelijk aan bet normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16, 2o., der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tussohen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourantmet bijvoeging van de adviezen van Gede puteerde Staten voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens art. 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voor komen hernieuwde aangifte onnoodigt indien de plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een buis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsuog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of betzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen of lijirente 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoner van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet is, voor zoover de Gemeente Ter Neuzen betreft, het volgende bepaald GEMEENTE of deel der GEMEENTE. Huur- Minimum prijs, inkomen. BEDOELD 16,1°.! 16, 2°. Vrije Vrije Woning Kost of i en Inwoning Inwoning. IN ARTIKEL 2. 2. Neuzen (kom), Neuzen (overig deel) „0,80 ƒ325,- 275,- r 50,- ƒ25,- 225,- 175,- De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inacht neming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift„Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en inden linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijn handteekening. Ter Neuzen, den 1 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1