Vrienden in den Nood Duizend in een Lood mm Loop der bevolking te Ter Neuzen Hüogwatergetij te Ter Neuzen. Door gansche leven, op el.Ken leeftijd blijft de KLOOSTERBALSEM eer} ware vriend. m f t* «ringen, in den loop van den dag alle zijn gefnuikt en teruggeslagen. Wij zijn tot den aan val overgegaan in de nabijheid van Skempe (ten N.O. van Lipno), dat door den vijand met bekwame spoed is ontruimd. Aan de Bzura en de Rawka blijven het ka non- en geweerduel voortduren. Over bijna heel dit front heeft onze artillerie zich met goed gevolg met de artillerie van den vijand gemeten en verscheidene van zijn batterijen tot Zwegen gebracht. Onze troepen zijn er in geslaag,i eenige plaatselijke aanvallen van den vijand op dit front af te slaan. Ten Zuiden van de Pilica en in Galicië is niet gevochten. Het kanon deed zich aan weerzijden slechts ep een enkele plek hooren. In de Boekowica hebben wij al vechtende Vorokhta genomen. Wij hebben den vijand, die een poging deed om tot het offensief over te gaan in de streek van Kerlibaba, terugge slagen en den bevelhebber van een bataljon met verscheidene officieren en meer dan 160 soldaten gevangen genomen. BINNENLAND. De koningin en het leger. Een milicien schrijft uit Den Haag aan de »Soldatenkrant« Het is mij een behoefte het onderstaande mede te deelen Op den 16en Januari hadden wij een divi sie-oefening. Het weer dat we hadden was echt guur. Nu en dan hadden we regen en hagelbuien, die ons in het gelaaat striemden. Maar wat mij en zeker ook de anderen goed deed, was dat onze geëeerbiedigde Koningin zoo geheel en al met haar soldaten meeleeft. Immers bij Voorschoten stond zij in de mod der, in regen en wind het voorbijtrekken der troepen aan te zien gedurende ongeveer 4 uren, Dit deed mij en naar ik hoop al onze solda ten ontzettend goed en geeft blijk, hoe onze Vorstin in deze tijden met haar soldaten mee leeft. Ik hoop niet, dat het gebeurt, maar moest het zijn dat ons vaderland nog eens in gevaar kwam dan zouden wij allen eendrachtig zon der rang of stand, ons leven veil hebben voor Koningin en vaderland. UIT QN2B OMGEVING. In de op Dinsdag 2ö Januari a.s. des voor middags te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een Gemeente-Ontvanger. 4. Benoeming van een Leeraar in de Staats wetenschappen en Staatshuishoudkunde aan de Gem H. B. S. 5. Voorstel tot wijziging voorwaarden waar onder subsidie is verleend aan de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij. 6. Voorstel inzake adres van W. Estor. 7. Voorstel inzake gebruik lokalen H. B. S. 8. Voorstel tot aangaan eener geldleening tot dekking der kosten van ondersteuning aan werkloozen. 9. Wijziging begrooting dienst 1915. 10. Reclames Hoofd. Omslag Supp. Kohier 1914. Bij beschikking van de Minister van Landbouw is benoemd tot lid van de commis sie van toezicht op de Rijkslandbouwwinter- school te Gaes, W. P. Verplanke, te Bier vliet. Ten overstaan van den ontvanger der registratie te Hulst werd Dinsdag te Koewacht aan het gemeentehuis in het openbaar aan de meestbiedenden verkocht: c. a. 3000 K G. tarwe, een 4000 K.G. bloem en ongeveer 16 vaten petroleum in vaten, kannen en bussen. Al die goederen waren afkomstig van inbe- slag neming door militairen en rijkspolitie. Buitengewoon veel koopers en nieuwsgierigen waren aanwezig. Zeer hooge prijzen werden niet besteed, alles bleef het middelmatige. Naar schatting is ongeveer een 2300 a 2100 gulden gemaakt. Naar men te Koewacht vernam zijn alle producten der suikerfabriek van den heer M. Lippens, burgemeester te Moerbeke door de Duitschers Zaterdag j 1. aangeslagen. Niets mag meer door de fabriek verkocht en gele verd worden. Alle bruikbare producten, vooral suiker, worden in wagons opgeladen en naar Duitschland vervoerd. Een tweedekker boven de Schelde? Het >N. v. d. D.« meldt: Dinsdagmiddag, zoo vernam onze corres pondent te Hansweert van een kapitein eener boot, heeft een vlieger van onbekende nationa liteit een bom laten vallen in het Engelsche gat (op de Ooster-Schelde). De ontploffing was hevig. »In verband hiermede melden wij dat Dins dagmiddag boven Noord-oeveland, op eene hoogte van omstreeks 300 meter, een tweedek ker van onbekende herkomst waargenomen is. In de week van 13 tot en met 19 Jan. 1915 kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 3 gevallen van typhus of febris tyhoïdea uit Hontenisse, 2 uit Vlissingen, 1 uit Sluis, St. Maartensdijk en St Janssteen 2 gevallen van roodvonk te Ter Neuzen, 1 geval van diphteritis te Retranchement. Mijn ontploffing. De in den Scheldemond gestationneerde marine wordt wel zwaar beproefd. Eerst de mijnramp te Westkapele nu die in de Wie lingen waarvan we in ons vorig nummer reeds met een enkel woord gewag maakten. Als men denkt aan de gezinnen waarin het doodsbericht van een zoon ontvangen werd, komt een gevoel van diep medelijden op met hen die zoo hard getroffen werden. Maar ook een gevoel van 'verbittering over het, nu ja. noodzakelijke maar toch zoo noodlottige ge bruik van die helsche werktuigen, welke vooral in onze omgeving al zooveel schade, schrik en ellende hebben veroorzaakt. Het feit zelf is kort vermeld. Op het ver spreide bulletin deelden we er het volgende over mee Des namiddags om 2 uur was de luit. ter zee 2de klasse Luden met 4 schepelingen, alle opvarenden van H.M. »Triton« met de motorsloep in de Wielingen tegenover Nieu- wersluis werkzaam met veranderingen aan te brengen in het mijnenveld. Waarschijnlijk tengevolge van het te vroeg rijzen eener mijn bij het lichten, kwam deze tegen de boot en ontplofte, sloep en opvarenden uiteenscheurend. Slechts stukken der lijken der slachtoffers werden op de plaats des onheils gevonden en door een torpedoboot te Vlissingen aangebracht. Het slachtoffer Grijspaardt uit Middelburg was de machinist bij de Mij. Zeeland. Hij was eenige zoon en bereikte den leeftijd van 22 jaren. De luit ter zee Luden was naar wij verne men 26 jaar oud. Van andere zijde deelt men ons mede, dat gedood werden luitentant ter zeer 2e kl. L. M. Luden uit Amsterdam de korporaal-torpedist B J. de Jager, Stamb. 3184 de zeemilicien-matroos L. Reeman Stamb. 546; de zeemilicien-machinedrijver J. M. Grijs paardt Stamb. 975 en de zeemilicien A. L. van den Elshout, Stamboek. 765. M. Ct. Kerknieuws. Zondag 24 Januari 1915. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/a u., en nam. 2 u., Da. A. Tim merman. Sluiskil. Voorm. 9'/a u., en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Halst. Voorm. 10 u., Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u„ Da. J. F. van HulateijD Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooawijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5'/a Dhr Kok van Ierseke. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooawijkatraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en ó'/a U-, leeakerk. Lokaal „Eben-IIaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/a u., Evangelisatie. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd C. J. van Hecke, bakkersknecht, Noord straat 78 van Antwerpen M. C. Pladdet, veldarbeider, Baandijk van Hoek Th. J. Linthorst, koopman, Nieuwstraat 13 van Deventer. Vertrokken S. W. Versloot, bakkersknecht, O 36 naar Axel J. de Braai, koewachter, P 94 naar Hoek C. J. de Ridder, agent van politie, Dekkerstraat 42 naar 's-Gravehage C. J. van Broekhoven, werkman, O 193s naar lJzendijke M. Herrebout, koewachter O naar Hoek. Gemengde Berichten. Eene aardige illustratie op het aanhonden van schepen wegens contrabande levert de Nieuwe Courant. Ouder het opschrift: »Van boterham tot bom« vertelt dit blad »De margarine loopt gevaar baar goeden naam als vreedzaam voedingsmiddel kwijt te raken Een Zweedsche stoomboot, de Vega, die met een lading margarine uit de Zweedsche haven Helsingborg naar Kalmar, een andere Zweedsche haven, voer, is door een Duitsehe duikboot aangehouden en naar Swinemünde opgebracht. Men zegt, dat dit gebeurd is, omdat marga rine een olie bevat, die men gebruikt bij het fabriceeren van ontplofbare stof. Men kent het verhaal van den Nederlandschen vluotvoogd, die, toen hij geen kanonskogels meer had, een lading Edammer kaas opschoot. Het schijnt nu de tweede keer te worden dat het zuivelbedrijf zich op dit gebied be weegt, ditmaal met martiale margarine.* Laatste Berichten. Gisterenmorgen werd boven Hoek een vliegmachine gezien, die in de richting Wal cheren over de Wester-Schelde verdween. Een bericht in de Midd. Ct. meld Omstreeks half elf werd boven de Wester- schelde ter hoogte van het voormalig fort Rammekes een ééndekker waargenomen, welke na eenige zwenkingen boven de ïivier daalde in de Oostelijk van bet fort gelegen Schorer polder. Hier daalde het vliegtuig in een omgeploegd bouwland, de toegeschoten bewoners van de naburige boeven zagen hoe het in de weeke klei wegzakte eenige meters nog vooruitdrong en dan over den kop sloeg. Toen zij naderbij kwamen was de vlieger, het was een Fransch militair vliegtuig met slechts één bestuurder bemand, reeds onder de machine vandaau gekropen. Hij sprak hen top in het Fransch en toen zij dit niet ver stonden wees hij op zijn pols, waar het bloed langs droop. Inmiddels waren ook eenige Belgen nader bij gekomen, die langs den dijk aan het wormen steken waren en waarvan een voldoende I ransch sprak om zich met den vlieger te onderhouden. Deze verklaarde Franschman te zijn, wat ook bleek uit de notionale kleuren aan de onderzjjde van de vleugels van het vliegtuig, en boven België verkenningen te hebben ge daan. Hij was door de Duitschers beschoten en verwond aan den linkerpols door een geweers kogel. Het gaatje was in de jas duidelijk zichtbaar. Hoewel hij een kaart bij zich voerde, ver klaarde bij verrast te zijn zich op Hollandsch grondgebied te bevinden. Hij vroeg den weg naar de meest nabije stad, waarop men hem naar Vlissingen verwees en hij langs den dijk daarheen wandelde. PARIJS, 21 Jan. 11 uur. De vijand heeft onze stellingen ten Noorden van Notre Dame de Lorette hevig beschoten. Daarna deed hij te 5 uur s morgens een nieuwen aanval die echter terstond werd afgeslagen. In Champagne bezetten wij twee kleine bosschen ten Noorden van de hoeve Beau Séjour. Een tegenaanval van den vijand mislukte. In de Argonne trachtten de Duitschers een aanval te doen op een uitlooper bij St. Hubert. Onze loopgraven werden door een hevig vuur vernield, waarna de Duitschers tot een aanval overgingen deze werd echter afgeslagen. Het infanterie- en artilleriegevecht bij den Hartmannsweilerkopf duurt voort. INGEZONDEN STUKZEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Nu onder de thans heerschende omstandig heden de uitvoer van tal van artikelen ver boden is, moesten regelingen getroffen worden om aan de uitvoerverboden de hand te kunnen houden. Het is mij echter gebleken, dat de daaromtrent uitgevaardigde voorschriften nog niet algemeen bekend zijn, zeer ten nadeele van de exporteerenck-n en het is daarom, M de R., dat ik u verzoek mij wel in de gelegenheid te willen stellen, door middel van uw geacht blad belanghebbenden in te lichten. Eén dier voorschriften dan is deze »Geen inlading ten uitvoer mag ge schieden dan onder toezicht van ambte naren en op vertoon van eene aangifte, terwijl de colli dienen te worden geopend, ten einde den inhoud te kunnen visiteereu. Bovendien is het, ter verkrijging van eene juiste omschrijving der goederen in de aangifte ten uitvoer noodig, dat die aan gifte door de afzenders zeiven wordt ingevuld c De goederen worden dan onder verzegeling gebracht en blijft aan het grenskantoor, als regel, eene nadere visitatie achterwege, terwijl in andere geAallen de visitatie aan het-grens kantoor plaats heeft, welke dikwijls met veel oponthoud en onkosten gepaard gaat. Iedereen dus, die goederen wenscht uit te voeren geeft daarvan vóór dat hij met de in lading begint, kennis aan de ambtenaren van de belastingen, met opgave van den tijd wanneer de inlading zal plaats hebben en onder overlegging der vrijaangifte ten uitvoer. Hij handelt daarmede bovenal jn zijn eigen belang. U, M. de R. dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Uw dw. Oosterhuis, Kommies-verificateur. Ter Neuzen, 22 Januari 1915. 7 DAGEN. Zaterdag 23 Januari 6.39 7.3 Zondag 24 7.27 7.58 Maandag 25 8.32 9.12 Dinsdag 26 9.55 10.38 Woensdag 27 11.15 - 11.47 Donderdag 28 0.15 Vrjjdag 29 0.38 0.59 Voorm. Nam. A D VERTENTIEN. In de eerste levensjaren -V'! In den woeligen kindertijd: Op den laterer) leeftijd ONOVERTROFFEN tegen open huid bij zuigelingen, tegen roofjes, kliertjes, uitslag, ring- en dauwworm, brand, ontstoken huid bij voedingstoornissen. ONONTBEERLIJK ter onmiddellijke ver zacht.ng en volledige genezing zonder lit- teekens van brand- stoot- of snij wonden, brandblaren, bloedbleinen, kneuzingen, open plekken, schrammen, buileD, zweren, ont vellingen, winterhanden en voetet ONFEILBAAR tegen oude en nieuwe won den, huiduitslag, gebarsten handen, spier- verrekkingen, spit in den rog, lendenpijn, zeere borsten, kloven, aambeien, zoowel bloedende als andere. Op den pijnlijken ouden dag: EEN UITKOMST tegen rheumatiek, rheu- matiscbe zenuwpijnen, jicht, podagra, stram heid in de ledematen, Ischias, stijlheid in de ledematen enz. Zelden stelt «le Kloosterbalsem teleur, heerlijk, verzachtend en ver rassend snel is zijne genezende werking. Altijil tot «uuniddellijk ge bruik gereed, mag de Kloosterhalsein dan ook in géén enkel gezin ontbreken. In elk gezin waar kinderen zijn, moet «1e Kloosterbalsem op een vasten plaats in de kast te vinden zijn. Prijs per pot f 0.75, 1 1,20 en f2,50. Eischt ROODEN BAND met haudtee- kening L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE—Leünis Axel, J. H. VAN DIXHOORN en L, B. A. ROL F F LzHulst, F. L. VER WILG BEN v. d. Hooft; Zaamslag, D. RIEMENS— Janssen. 11 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3