Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Stilheid. Tan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2542. Zaterdag 23 Januari 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij Tooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elka regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerke ijk ver minderd tarief. Gbrootere letters naar plaatsiuim .a- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M DE JONOË te Per Neuzen. Een treffend voorbeeld van verdeeldheid op kerkelijk gebied in ons vaderland leert ons het volgende stuk uit de »Nederlaader« (christ- hist.) Men schrijft aan dit blad het volgende »Het geval deed zich voor op het bureau van den militairen commandant in een onzer kleinere provincieplaatsen. De Chr. school, die bijna 400 leerlingen telt, moest ontruimd worden door de militairen en dus werd omgezien naar doelmatige huisvesting. Het oog viel o. m. op het kerkgebouw der Chr. Geref ge meente (men heeft in die plaats Geref Kerk A. en B. en een Herv. Kerk, waar een beslist orthodox predikant staat). Den kerkeraad werd gevraagd of dat kerkgebouw (er konden een 60 militairen in gehuisvest worden) be schikbaar gesteld kon worden. De afgevaar digden verschenen ten bureele van den com- mandant en het volgende gesprek ontspon zich. CommandantIs uw kerkgebouw beschik baar voor het besproken doel AfgevaardigdeNee. C. Waarom Diet A. Dan kan de godsdienst niet gebeuren. C. Maar dan kunt u toch in een der andere kerken vergaderen, b. v. in de Hervormde kerk A. In de Hervormde kerk Dan konden we net zoo goed bij den Joden gaan. C. En daar dan (De C. wees in de richting der A kerk.) A. Nee dat kan ook niet. C. Waarom niet? A. Dat 's een Gereformeerde Kerk. C. O En die derde kerk dan (De C. bedoelde de B-kerk.) A. Nee, ook niet. Dat 's ook Gereformeerd. C. Maar wat zijt gij dan A. Wij zijn Christelijk-Gereformeerd C. O Maar zijn die andere dan on-Chris- telijk-Gereformeerd A. (Zei niets). C. Kijk es heeren, ik bemerk wel, d'r zijn hier diverse etages. Maar nu moet ik u toch wijzen op het belang der kinderen. Het geldt hier de opening eener Christelijke school, en hoe eerder wij gebouwen hebben, boe beter voor het onderwijs. De afgevaardigden zouden er eens over denken en het gevolg was, dat de Chr. Geref. gemeente dan toch maar aan de Ned. Herv. vroeg, 's middags in haar kerk godsdienst oefening te mogen houden. Dit is haar toe gestaan op voorwaarde, dat er een predikant en geen oefenaar zou optreden. Aan die voor waarde is voldaan en sedert zag men de Chr. Geref. broederen zich wagen in een der gevaarlijkste gebouwen OQzer samenleving Is het niet om bij te weenen Zeker, voegen wij er bij. Er is, wat de eenheid op verschillend gebied betreft, veel om bij te weenen in ons kleine land. DE OORLOG. De Duitsche luchfraid op de Engelsche kust. YARMOUTH, 19 Jan. Hedenavond om half negen wierp een bestuurbaar luchtschip verscheidene bommen op de stad en richtte vrij aanzienlijke schade aan. Men vreest, dat er eenige slachtoffers zijn. Het vijandelijke luchteskader bleef tien minuten boven Yarmouth en liet vijf bommen vallen. Drie personen werden gedood en ver schillende huizen vernield. De luchtschepen lieten vervolgens twee bommen vallen te Sheringham, waar geen schade aangericht werd. Ook te Cromer werden bommen ge worpen. Een later telegram meldtBij de raid van de Zeppelin boven Yarmouth werd, naar ge meld wordt, aan een persoon het hoofd afge slagen. Van eenige winkels werden de ven sterruiten verbrijzeld. Twee bommen vielen nabij de kust. Twee andere op gebouwen. Men kon het luchtschip wegens de duister nis niet zien, doch wel was het gesnor der machines hoorbaar. Ook werden er lichtschijn sels waargenomen. De bommen vielen met eene tusschenruimte van ongeveer 10 minuten. Daarna voer het luchtschip over de stad weg. LONDEN, 19 Jan. (Reuter.) Een Zeppelin vloog hedenavond 10.45 over Kings Lynn en liet vier bommen vallen. Eveneens werden bommen geworpen in de nabijheid van San- dringham, waar de koning een verblijf heeft. Te Kings Lynn werden twee huizen ver woest en een beschadigd. In een der huizen werd een jongen van zeventien jaar gedood zijn vader, die onder de puinhoopen begraven was, werd teruggevonden en naar het hospi taal vervoerd. In een ander huis werd een moeder en haar kind gewond. Er werden vijf of zeven bommen geworpen. Het geronk van den motor scheen er op te wijzen, dat de Zeppelin naar het Oosten ging na Kings Lynn te hebben verlaten. LONDEN, 20 Jan. (Reuter.) De koning en de koningin kwaimen gisteren van San- dringham te Londen aan, verscheidene uren voor het Duitsche bestuurbare luchtschip bo ven Saudringham verscheen. Gisteravond 10 uur ongeveer werd boven de Theems, in de nabjjheid van Gravesend, een vliegtuig gesignaleerd. Een valsche verklaring. BREE, 20 Januari. (Telegraaf), In Caulilie werden de secretaris en zijn broeder wegge voerd onder verdenking van vervalsching in geschrifte. Beide heeren liepen onnoozel in de Pruisische klem en dit om de volgende redenen Een jongeman eischte van den sec retaris een bewijs om levensmiddelen in Hol land te mogen koopen. De Duitschers wei gerden een pas, onder voorwendsel, dat de jonge kerel niet voluit dertig jaar was. 's Anderendaags begaf icich dezelfde man hij den broeder van den secretaris die steeds in de weer is, om den memsehen diensten te be wijzen en handig het geschrifj van den sec retaris napent en er bij voegt, dat belangheb bende drie-en-dertig jaar oud was. Goedsmoeds teekende de broeder van den secretaris het gevraagd bewijs, doch op de »kommandantur« herkende men hem. Per auto werden toen pasvrager, secretaris en plaatsvervangend ge meente-schrijver zonder vorm van proces weg gevoerd. Sommige grenslinies worden dichter bezet, doch elders worden 's nachts weer manschap pen voor 't front opge>eischt. Een Engelsch koopvaardijschip getorpedeerd. MAASSLUIS, 21 Jan. Het van Leith naar Rotterdam bestemde Engelsche stoomschip Durward is op 22 mijl ten noordwesten van het vuurschip Maas door de: Dnitsche duik boot U 19 gepraaid. De 'bemanning moest binnen 10 minuten het schip verlaten. Het volk is met eigen booten doo:r de duikboot naar het lichtschip Maas gebracht. Het stoomschip is daarop getorpedeerd. Later is de bemanning door een der stoom- loodsbooten aan den Hoek van Holl and geland en per trein naar Rotterdam gegaan, waar zij in het Zeemanshuis zijn ondergebracht. (De Durward van de reederij (1. Gibson Co. te Leith, in 1895 te Glasgow gebouwd, was groot bruto 1301 en -netto 692 reg'ister ton) BERLIJN, 21 Jan. (Wolff.) Officieele ken nisgeving uit het groote hoofdkwartier Tusschen de kust en de Leie zijn ook gis teren slechts artilleriegevechten geleverd. De eergisteren door ons genomen loopgraaf bij Notre Dame de Lorette is vannacht weer verloren gegaan. Ten Noordwesten van Atrecht hebben de Franschen aan weerszijden van den weg van Atrecht naar Rijssel herhaaldelijk aangevallen, maar zijn teruggeworpen. Ten Zuidwesten van Berry-au-Bac (dat is de plaats waar het front de Aisne oversteekt) hebben wij de Franschen twee loopgraven ontnomen, waarin wij ons ondanks hevige togenaanvailen, hebben gehandhaafd. Aanvallen der Fransehen op onze stellingen ten Zuiden van St. Mi hiel zijn afgeslagen. Ten Noordwesten van Pont a-Mousson zijn wij er in geslaagd een deel der ons drie dagen geleden ontnomen stellingen te hernemen. Onze troepen hebben daarbij 4 kanonnen veroverd en vele gevangenen gemaakt Om de rest van de verloren gegane stelling wordt nog gestreden. In de Vogezen duren ten Noordwesten van Sennhelm de gevechten nog voort. PARIJS, 21 Jan. (Reuter). Officieele ken nisgeving van vanmiddag drie uur Van de Noordzee tot de Leie zijn artillerie gevechten geleverd, evenals ten zuiden van de Somme en aan de Aisne. Wij hebben vijande lijke batterijen tot zwijgen gebracht. In Champagne, ten oosten van Reims, in de streek van Prosne les Marquises en Moron- villiers, hebben wij Duitsche verdedigings werken vernield en den vijand tot ontruiming van loopgraven gedwongen. Voorts hebben wij er een opslagplaats van munitie in de lucht laten vliegen. Ten noordwesten van Beau Séjour hebben wij vorderingen gemaakt en bij verrassing drie vijandelijke posten genomen en er ons genesteld. Onze artillerie is ten noorden van Massi- ges de vijandelijke artillerie de baas geble ken. In Argonne is de toestand onveranderd. Ten zuidoosten van St. Mihiel hebben wij in het bosch van Apremont 150 M. loopgraaf veroverd en een tegen-aanval afgeslagen. Ten Noordwesten van Ponr a Mousson heeft de vijand in het bosch Le Prêtre van de 500 M. loopgraaf, de vorige dagen op hem veroverd, een 20 M. hernomen. Wij hand haven ons overigens krachtig in deze geheele stelling. Op het front bij Thann is de infanterie in de streek van Siiberlech, Hartmanns en Wei- lerkopf in actie. Sedert den nacht van den 19en vorderen wij langzaam op dit uiterst moeilijke terrein. De strijd om St. Paul. De bijzondere correspondent van den »Ma- tin« deelt nog enkele nadere bijzonderheden mede over den strijd om de voorstad van Soissons, St. Paul. St. Paul bestaat uit een klein kasteel, waar omheen eenige huizen liggen, die een steun punt aan de troepen verschaffen. Den 14en hadden onze strijdkrachten ach tereenvolgens de zuidelijke hellingen van het plateau van Vregny ontruimd, schrijft de cor respondent. Ons front ter breedte van onge veer acht K.M. was twee K.M. teruggenomen. De rivier zou voor onze troepen weer de voor naamste dekking worden. De noodzakelijkheid om, ten behoeve van een toekomsttig offen sief, een bruggehoofd vast te houden op den rechteroever, noopte ons met onze uiterste linkervleugel de buitenwijken van Soissons te blijven bezetten. Alleen het centrum trok in zijn geheel terug over de rivier. Onderdeelen van onzen rechtervleugel hadden gedeelten van den rechtervleugel bij Missy versterkt, onder dekking van het geschut van het fort Coudé In den namiddag van den 14en volgde na de ontruiming van Bucy, Moncil en St.- Marguerite, die van hoogte 132. De terugtocht had plaats in volmaakte orde, largs den spoorweg Zonder een paard of een caisson achter te laten, had de veldartillerie van den linkervleugel zich teruggetrokken op St. Vast. Over een afstand van twee K.M. hadden de batterijen drie maal afgelegd om te vuren op de vijandelijke infanterie, die in massa déboucheerde uit de richting van de boerderij Perrière. De Marokkaansche afdeelingen vormden de achterhoede in Crouy. Om 4 uur 's middags slaagden de vijandelijke kolonnes erin, niet tegenstaande hun zware verliezen door onze vijf en zeventigers veroorzaakt, om tegen Crouy op te rukken. Onze tirailleurs hadden in de ruïnen van het gehucht hun mitrailleurs rechts en links van den naderingsweg verdekt opge steld. Er heerscht doodelijke stilte, niets be weegt. geen geweer is te zien. De Duitschers, die blijkbaar meenen, dat de plaats ontruimd is en zich onder ons artillerievuur bevinden, SDellen in den looppas vooruit om dekking te zoeken. Duizend meter, vijfhonderd meter. De Marokkanen laten den vijand naderen. Reeds bevindt zijn spits zich in de dorpsstraat als plotseling van alle kanten de kogelregen los barst. Overal over en om de muren verschijnen geweerloopende mitrailleurs ratelen de plaatselijke gesteldheid belet den vijand zich te ontplooien de Duitschers vallen bij geheele gelederen. De overige trekken zich terug op den rechteroever van een beek. Maar reeds dagen Duitsche versterkingen op. Zij vallen echter niet in het front aan, maar trachten het dorp aan de oostzijde om te trekken. Drie compagnieën Marokkanen worden aangewezen voor een bajonetaanval. Met een ontzettend geschreeuw storten zij zich op den vijand de bajonetten en kolven doen hun werk en voor de tweede maal moeten de Duitschers terug De Marokkanen hadden bevel om Crouy vast te houdeu tot vijf uur. Het is reeds zes uur, maar zij weigeren het dorp te ont ruimen. Twee keer komt een stafofficier de order brengen om terug te trekken. Einde lijk, om half zeven besluiten de tirailleurs te gehoorzamen. Een uur later bezet de vijand hetgeen er van Crouy over is. Onze linkervleugel houdt St. Vast bezet. De troepen hebben zich genesteld in van te voren gereedgemaakte loopgraven, die zich uitstrekken tot 2 K.M. vóór St. Vast en aan geleund zijn op de huizen van St. Paul. De nacht heeft een eind gemaakt aan den infan- teriestrijd, maar de artillerie blijft den vijand beschieten. Aan alle kanten dondert het ge schut en flitsen de zoeklichten, overal staan boerderijen in brand. De aanblik van het ge heel is grootsch, maar vreeselijk. Bij het aanbreken van den dag wordt het infanteriegevecht hervat. Om zeven uur krijgt een bataljon te St. Paul bevel om den vijand die zich gereed maakt een aanval te doen op de loopgraven vóór het gehucht, snel op het lijf te vallen. In een hevig bajonetgevecht wordt deze teruggeworpen tot het station van Crouy. Maar nauwelijks is het zegevierende bataljon teruggekeerd, of reeds zwermen nieuwe vijandelijke afdeelingen om. Twee uur lang volgt de eene aanval op St. Paul op den andere. Men vecht op de akkers, in boomgaarden, op de erven, in de straten en sloppen. En voortdurend is onze artillerie, geleid door de vliegers, in de weer om de Duitsche verster kingen te beletten van het plateau van Viegny af te dalen. Eindelijk eindelijk, tegen twaalf uur, verslapt het élan van den vijand en weldra trekt deze zich terug op Crouy. De Fransche troepen blijven meester van de buitenwijken van Soissons op den rechteroever van de Aisne en van de bruggehoofden. J nr

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1