TiP- Ti PIlMHABRIEk. (joeflkaopstadresyoorPiaiio's Muziek-Instrumenten J. PEUÏTINGA, Gent. Café „Het Nederlandsch Wapen", v Vulpenhouders. UIT ONZE OMGEVING. Laatste berichten. Burgerlijken Stand. Huogwatetgetij te Ter Neuzen. Advertentiön. Ieder die zich ZONDAG laat Fotografeeren krijgt een Albumpje cadeau. 'sMorgens en s' avonds, het beste uur voor een kop Lemberg onder de Russen. In de Karpathen. Van Fransche zijde. Van Russische zijde. Oosienrijksch tegenbericht. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 20 Januari 4,42 5 Donderdag 21 5.19 5 37 Vrjidag 22 5 57 6.17 Zaterdag 23 6.39 7 3 Zondag 24 7.27 7.58 Maandag 25 8 32 9.12 Dinsdag 26 9.55 10 38 TIP-TOP. ANTOINE MES, MIDDELBURG. St. Baafsplaats 6. j M. DE JONGE. TER NEUZEN Ondergeteekenden, door de voortdurende steiging der leder- en fournituurprijzen genoodzaakt, maken bekend dat zij vana heden, alle hunne prijzen, zooals die bestonden voor Aug. 1914, met 40 °/o moeten, verhoogen. breedte van zes K.M. heeft ontruimd en onder het krachtdadig vuur van ons geschut en onze machinegeweren in wanorde op de naast- bijliggende heuvelreeks is teruggetrokken, met achterlating van tal van geweren en veel munitie in de oorspronkelijke stelling. Op het overige front in West-Galicië heeft de strijd zich bepaald tot wederzijdsch ge schutvuur. In de Karpathen zijp slechts onbeteeke- nende gevechten tusschen patroeljes geleverd. ST. PETERSBURG, 18 Jan. (Reuter.) Me- dedeeling van den grooten generalen staf Op den linker Weichsel-oever hebben wij op 17 Jan. een nacbtelijken tegenaanval on dernomen en de loopgraaf heroverd in de buurt bij het dorp Goumine, waarvan de vij and zich had meester gemaakt, waardoor wij den ouden toestand hebben hersteld. Alle Duitschers die zich in de loopgraaf bevonden zijn in de pan gehakt. Ten O. van Petrokoff heeft onze artillerie een vijandelijke gepantserde auto vernietigd. Nieuwe pogingen van de Duitschers om Tarnow met zwaar geschut te bombardeeren zjjn door het goed gerichte vuur van onze artillerie verijdeld. Van onze andere fronten is niets van be lang te melden. Uit Weeneu wordt aan den »Berl. Lokal- Anzeiger» geseind Uit brieven, die vluchte lingen uit Lemberg te Weenen ontvangen, kan men zich eenigszins een voorstelling ma ken van den tegenwoordigen toestand in de hoofdstad van Galicië. Op straat ziet men voornamelijk Russische militairen en vreem delingen. Doordat er zooveel ambtenaren, kooplieden en marskramers uit Kief, Moskou, Saratof en Oherson in de stad zijn, wordt er bijna uitsluitend Russisch gesproken. Burgers met dragondersabels gewapend doen dienst als politieagenten. Vermagerde studenten van de Polytechnische School zijn conducteurs op de electrische trams. De Petersburgsche tijd en de orthodoxe kalender zijn ingevoerd. De stedelijke schouwburg is gesloten. De bioscopen staan leeg. De vroegere ambtenaren, professoren en onderwijzers lijden gebrek. De scholen zjjn nog niet heropend, en de Technische Hooge- school is in een hospitaal veranderd. De gouverneur-generaal woont in het pa leis van den stadhouder, de stedelijke com mandant in de Oostenrijksch-Hongaarsche Bank. De gasfabriek en de Electrische Centrale hebben bij gebrek aan kolen het bedrijf sterk moeten beperken, de straten zijn derhalve slechts zrwak verlicht. De weldadigheidscommissie verdeelt dage lijks 23,000 porties eten. Professoren, ambte naren en landeigenaars genieten ervan mee. Alleen den docters gaat het iets beter. Vrou wen van aanzienlijke burgers, verkoopen op straat Poolsche bladen, voor zoover die nog mogen verschijnen. De bevolking is van de buitenwereld afgesneden, maar zij heeft, on danks de ondragelijke toestanden, de boop nog niet upgegeven. Uit Petersburg wordt aan de Times* ge seind Van een officier, juist uit Galicië terug gekeerd, verneem ik, dat de operatiën in de Karpathen tijdelijk volkomen stilstaan ten ge volge van sneeuw en koude. De Russen houden alle belangrijke passen bezet, dank zij een schitterend wapenfeit van een van de regimenten van de Kaukasische divisie van grootvorst Michael. Zich vasthoudende aan de staarten van hun flinke bergponies beklommen de mannen 's nachts een naar het leek onbegaan- 'baren bergtop en aldus kwamen ze in den rug ■van-een Honveldbataljon. De Hongaren werden verrast en gaven zich over. Grootvorst Michael, die steeds bij zijn divisie te velde is, was ook bij dit wapenfeit tegenwoordig, De »St. Ct,« van gisteren bevat de wet (Staatsblad no. 576) van den 21stfi'n December 1914, tot goedkeuring der dading met de gemeente Ter Neuzen betreffende den eigendom van een gedeelte der voormalige vestinggrondeu aldaar. Tengevolge van de malaise in den mos- selhandel schijnt er te Philippine in ver schillende gezinnen gebrek te komen. Ver schillende ingezetenen hebben zich dan ook gedurende de laatste dagen tot het Steun comité gewend, teneinde ondersteuning te krijgen. De milicien B. v. H. van Philippine die ongeveer een maand geleden te 's Graven- hage onder de wapenen kwam, is aldaa* •overleden. Door medewerking van een paar ingezetenen werd het lijk naar Philippine ge bracht, waar het Woensdag jl. begraven werd. De militairen aldaar droegen hun krijgsmak ker ten grave waar zij ook een krans neder- legden. Voorwaar een droevig voorval voor de moeder van den gestorvene, voor wie deze de eenige kostwinner was. AXEL. De loop der bevolking in deze gemeente over 1914 was als volgt: Gevestigd 106 m., 94 vr., totaal 200. Geboren 68. m., 78 vr., totaal 146. Vertrokken 104 m., 91 vr., totaal 195. Overleden 35 m., 34 vr., totaal 69. m. vr. totaal. Bevolk, op 31 Dec. 1913 2552 2510 5062 1914 2587 2557 5144 alzoo vermeerderd met 82 personen. Geborenen niet behoorende tot de werke lijke bevolking 8 m., 4 vr., totaal 12. Overledenen niet behoorende tot de werke lijke bevolking 3 m., 9 vr., totaal 12. Levenloos aangegeven 4. Voltrokken huwelijken 37. De toestand te Koewacht, is, wat kerke lijke aangelegenheden aangaat, in zooverre verbeterd, dat, op verzoek der Bdgische geeste lijke overheid door het Duitsche legerbestuur is toegestaan, dat weder de kapelaans in de pastorie op Belgisch gebied mogen inwonen. Ook mogen de kerkelijke diensten des Zondags door de verschillende gee>telijken verricht wordeu deze mogen op geregelde tijden en ook als dringende omstandigheden hun tegen woordigheid vereischen, over de grens komeu. In verband hiermede is dezer dagen een Duitsch generaal van Gent, die voor de geestelijken deze blijde boodschap kwam brengen, op de pastorie ^geweest. Overigens is de toestand, die in anders opzichten door het grootere aantal Duitsche militairen nog wat strenger is gr- worden, nog dezelfde als voorheen. Als een bijzonderheid mag hierbij wel aan gemerkt woulen, dat Z mdag de bewoners van hei Keikst aatje aldaar, een weg van een 110 M., die van de grens naar de k-ik loopt, bij br-t begin en tijdens de laatste mis, 10 uur, hun vensterluiken aan de straatzijde motsten sluiten. Ilulst. Het drukken, uitgeven en versprei den van »De Volkswil* is door den territorialen bevelhebber in Zeeland verboden. De Duitsche Keizer heeft te kennen gegeven, dat het zijn wensch is, dat zijn a.s. verjaardag alleen in de kerken en scholen zal worden herdacht. PARIJS, 18 Jan. 3 uur. Er heerscht storm achtig weder vanaf de zee tot aan de Oise, v.n.l. in België. Twee aanvallen der Duitschers bij Austriche werden afgeslagen. In het de partement Perthes trad onze artillerie krachtig* op en nam zij de stellingen van den vijand onder vuur Wij veroverden een groot aantal loopgra ven bij Pont a Mousson. In het eene deel van het bois de Pêtre, dat nog in handen van den vijand was sloegen wij een tegenaanval af. PARIJS, 18 Jan. 11 uur Door het ont ploffen van een munitiebergplaats waarin een granaat viel is een gedeelte van het dorp la Boiselle, dat door onze troepen bezet was, in brand geraakt en moesten wij het prijsgeven. Wij heroverden het echter hedenmorgen na een hevige aanval. De vijand beschoot St. Paul bij Soissons. In Champagne vlogen vier vliegmachines over onze stellingen en werden beschoten twee machines werden neergeschoten aan den kant var. Bar le Due. De machines waren in goede orde. Wij maakten de 4 vliegers krijgsgevangen. Ir. de Argonne werd bij tusschenpoozen kanon- en geweervuur gewisseld. Van de Argonne tot de Vogezen sneeuwt het en is het stormachtig weer. PETROGRAD, 18 JaD. Off. De generale staf van het Kaukasische leger meldtDe vervolging van het Turksche leger, dat bij Kara-Oergan werd verslagen, wordt voortgezet. Wij versloegen bij Jenikem na een hevig ge vecht gedeelten van de 32ste Turksche divisie, die met groote verliezen overhaast vluchtten en 2 mitraljeurs en de bagage der officieren achterlieten. Wij maakten een groot aantal krijgsgevangenen. De verliezen der Turken bij een cavalerie- aanval van een Siberisch kozakken-regiment bedroegen ongeveer 300 man aan dooden en gewonden. Op andere fronten hadden geen belangrijke krijgsverrichtingen plaats. WEENEN, 18 Jan. Off. Ten Noorden van de Weichsel grepen geen gebeurtenissen van beteekenis plaats. Op de hoogten ten Oosten van Szaklic/yn noodzaakte onze artillerie de Russen dooreen concentrisch virur eenige der voorste loop graven te verlaten. Deze achterwaartsche be weging sloeg naar andere gedeelten van hun front over, zoodat ten slotte over 6 K M. de vijand zijn voorste stellingen moest ontruimen en zich onder hevig kanon- en geweervuur van onze zijde moest terugtrekken naar de naaste hoogten, waar zijn vroegere stellingen lage». Op het overig deel van het front hadden slechts artilleriegevechten plaats. In de Karpaten vielen alleen eenige pa trouille-schermutselingen voor. TER NEUZEN Geboorten. 10 Jan. Rosalia lima Sidonia, d van Pieter Johannes Willems en Maria Melanie Dierick. Philippus Adriaan, z van Jacobus Haak en Geertruida Rottier 12 Jan. Johan nes Gijsbrecht, z van Godefridus Adrianus Matthijs Louwerens Koevoets en Johanna Helena Schoon- akker. Eduard Marcel Albert, z. van Francois IJsebaert en Maria Angelina Wijckmans 14 Jan. Jannetje Johanna, d. van Jacobus Francois Stoffels en Francina Jolijt Jacobus Francois, z. van Pieter Dieleman en Maatje van Oadsand. 15 Jan. Janneke Debora, d. van Theodorus Aarnoudse en Maria Adriana van der Wielen. Overlijden. 10 Jan. Joseph Geerinck, 2 w., z. Constant en Anna Catharina van Maele. 11 Jan. Juliaan Joseph Bursens, 79 j.," weduwn. van Sophia Josepha de Groot. Johannes van Maelsaeke 74 j weduwn. van Helena Sara van der Wiele. Geer truida Rachel Riemens, 22 m., d. van Willem en Janneke Elisabeth Wielaud 16 Jan. Janna Buijze, 58 j., echtgenoote van Jan de Bree. AXEL. Huwelijks aangiften. 12 Jan. Cornells Lisseveld (van Amsterdam), 28 j., jm. en Cornelia IJzebaart, 32 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Jan. -Jacobus van Doeselaar, 22 j. jm. en Dina Dieleman, 21 j., jd Geboorten. 1 Jan. Helena, d. van Christiaau de Pooter en Pieternella Hofman. 3 Jan. Jan z van Jan Frederik den Doelder en Neeltje Magdalena Klaassen. 5 Jan. Petrus, z van Camilles Alphon- sius Verstraeten en Leonie Breapoel. 6 Jan Janneke Maria, d. van Marinus Haak en Jacomina Dieleman. 7 Jan. Rosalia Philomena Josephina, d. van Jan Baptist Spoelders (van Mechelen) en Maria Ludovica de Maijer. 13 .Ian. Leendje, d. van Marinus de Fotuw en Janna Cornelia Meijer. Overlijden, 31 Dec. 1914. Louisa Antoiaettade Calnwé, 86 j., wed. van Charies Louis Temmerman. 6 Jan. Abraham Le Feber, 7 m., z. van Pieter Le Feber en Catharina Sara van Honte. 12 Jan. Maria Angelina Siebens (van Penis B.) oud 59 j d. van Petrus Benedictus en Rosalia Amelia Huigelen (beiden overl.) 13 Jan. Jacobus Constantinus van Damme, 40 j.. echtg. van Mathilda de Bakker. Aanbevelend en.alle soorten Men vrage Geïllustreerde Prijscouranten Rechtover den Rathskeller en Vlaainsch Tooneel. Aanbevelend. J. V. D. SLOOT. A. MOGGRÉ. J. J. v. W1JCK. G. v. NUNEN. J. DE LEEUW. A. J. SCHIRRIS. A. F. v. HAUWE. C. PLADDET. J. LANSEN. A. J. v. d. SLOOT. P. W. WIELAND. G. J. BERREBOUT. J. ROTTIER. P. J. DRABBE. H. D. BOL. t

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3