Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Vaderlandsliefde. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2541. Woensdag 20 Januari 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters n&sr plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W o e 8 (i a g - en Zaterdagmorgen by den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. Dat het met de militaire vergoeding vreemd kan toegaan, weten wij uit gevallen in onze streek. Meer dan een, die hit niet noodig heeft, ontvangt in de hoedanigheid van vrouw of ouder van een militieplichtige vergoeding, terwijl er andere gevallen tegenover staan, waarbij het gezin het niet kan ontberen en de aanvrage om vergoeding niettemin wordt afgewezen. Dit wijst er op, dat er iets aan de controle ontbreekt, zooals dit trouwens ook reeds bij uitkeeringen van steuncomité's is gebleken. Meerdere, en bovenal rechtvaardige controle is op verschillend gebied een dringende eisch. En als we eenmaal het genot van den vrede rondom ons, smaken, dan zal hoogst waar schijnlijk nog menig woord vallen, over wat thans niet algemeen bekend is of althans niet geopenbaard wordt. Dan zal heel wat gesproken worden over vergoedingen aan gezinnen van miliciens en landweermannen, over onderstand van het steuncomité en over hulp aan vluchtelingen. Reeds heel wat gevallen raakten ons bekend, waarvan evenwel de publicatie op dit oogen- blik tot geen resultaat zou voeren of zelfs tegen het algemeen belang zou indruischen. Dit willen wij alleen zeggen, dat het woord vaderlandsliefde, dat tegenwoordig zoovelen graag in den mond nemen, niet den heiligen klank voor ons meer heeft, als dien we zoo gaarne vooral in deze tijden zouden wenschen. Trouwens, reeds van de eerste dagen der mobilisatie af, zijn hieromtrent ook in ons goede land treurige ervaringen opgedaan (meu denke slechts een oogenblik aan de handelaars van verschillende voedselartikelen, die de aan bidding van den Mammon stelden boven de vaderlandsliefde). Wij willen deze weinig opwekkende beknopte beschouwing eindigen en even aanhalen, waar om onze gedachten ondanks onszei ven, voor de zooveelstej maal in deze richting geleid worden. Het was een geval door het soc. dagblad Het Volk aangehaald, dat ons deze overdenking in de pen gaf. Het Volk schrijft dau over een geval van o. i. ongerechtvaardigde vergoeding aan land- weerplichtingen, waarvoor toch de algemeene kas wordt aangesproken, waartoe toch ieder een in den lande moet bijdragen. Het geval is het volgende »Ts Uithuizermeeden (provincie Groningen) logeerde de vrouw van een christelijk onder wijzer in Den Haag. Deze dame is de dochter van eeu rentenierend landbouwer, die pas een mooie villa deed zetten. Deze dame ontvangt per dag 0,90 vergoeding. De burgemeester stond er op, dat de dame zelf de som geregeld kwam halen. (Wou deze burgemeester op het eergevoel werken? Nog zoo kwaad niet, dunkt ons, al scheen het resultaat nihil. Red.) De betrokken onderwijzer verklaarde bij gelegen heid, dat hij 1400 gulden salaris geniet, dit salaris krijgt uitbetaald, doch daarentegen de landweervergoeding in het geheel moet afdra gen aan het christelijk schoolbestuur in Den Haag. Wethouder De Wilde zit in het school bestuur en zei de onderwijzer het zal dus wel in orde zijn Er werd bijgevoegd, dat de onderwijzers er niet aan zouden hebben ge dachtde vergoeding aan te vragendoch dat het sclioolbesttiurop aanvrage had aangedrongen, onder beding van de medegedeelde regeling, om zoo de nadeelen voor de school te ver minderen. Naar wij vernemen, is in de afdeelingen der Kamer bij de behandeling van de militaire ontwerpen, aan de, regeering gevraagd of dit alles in den haak is.« Moeten wij na zoo'n treffend blyk van rein nationalisme niet vol begeestering uitroepen Leve ons dierbaar Vaderland DE OORLOG. Heft gevecht bij Vregny. BERLIJN, 15 Jan. (W. B.) Omtrent het gevecht bij Vregny schrijft de militare mede werker van den »Berl. Lok.-Anz.« »Doorde bestorming van de hoogvlakte van Vregny, die plaats had in tegenwoordigheid van den Keizer, kreeg de aanval op de hoogten bij Cuffies en Crouy op 12 dezer groote beteekenis, daar nu de spits van de wig, die hier in de Fransche stellingen is gedreven, tot een breedte van 9 K.M. is uitgebreid, De hoogvlakte van Vregny ligt juist 9 K.M. ten Oosten van de hoogvlakte van Cuffies, het kleine plaatsje zelf ligt 3'/2 K.M. ten noorden van de Aisne. Daartusschen en bet in oost- zuidoostelijke richting vau de Aisne gelegen plaatsje Condasur liggen twee forten, die door de hoogten van Vregny evenzoo beheerscht worden als Soissons door de hoogten bij Crouy en Cuffies. De luchftraid boven Osftende. LONDEN, 17 Jan. (Eigjn tel.) De »DaiD Cronicle» verneemt vau de Fransch-Belgische grens, dat vliegers een succesvoller; tocht bo ven Ostende deden. Zij lieten bommen vallen op den spoorweg, het station en de militaire kazerne. Er volgden luiie ontploffingen. De schade is aanzienlijk. De vliegers ontkwamen ongedeerd. LONDEN, 18 Jan. (Reuter). Eerst thans zijn te Londen eenige bijzonderheden bekend geworden over den stoutmoedigen raid der En- gelsche aviateurs boven Ostende. Een aantal aviateurs van de marine vloog boven de stad. Een aviateur liet 24 bommtn vallen. Spionnen gearresteerd. LONDEN, 17 Jan. (Eigen tel.) De politie te Duinkerken heeft strenge maatregelen ge nomen om spionnage te voorkomen. Ongeveer honderd personen, die Fransche uniformen droegen, en wier misdrijf aan het licht kwam, werden in hechtenis genomen. In de stad wordt geen vreemdeling toegelaten. Iftaliaansche vrijwilligers. ROME, 17 Jan. (Reuter). Talrijke Ita- liaansche jongemannen, die als vrijwilligers naar Frankrijk vertrokken waren, zijn gearres teerd en vervolgd. Maar de rechtbank te Anioni heeft hen allen vrijgesproken, uit over wegingen die zeer vleiend waren voor de »edele burgers, bezield met een hoog ideaal van beschaving en broederschap.» Veel vrijwilligers vertrekken naar Frankrijk om de open plaatsen in het Garibaldi-regiment in te nemen. Er vertrekken ook tal van offi cieren. Generaal Ricciotti Garibaldi heeft ver klaard, dat hij zoo noodig, ook zou vertrekken. BERLIJN, 18 Jan. (Wolff.) Officieele kennis geving uit het groote hoofdkwartier In de streek van Nieuwpoort zijn alleen artilleriegevechten geleverd. De vijand heeft de laatste dagen geen aanvallende bewegingen ondernomen. Aan de kust zijn op verscheidene plaatsen Engelsehe mijnen aangespoeld. Bij La Boisselle (ten noordoosten van Albert) hebben onze troepen de Franschen, die zich weder op het kerkhof en de hoeve ten zuid westen daarvan hadden genesteld, met de ba jonet verjaagd en drie officieren benevens honderd man gevangen genomen. In het Argonnerbosch hebben wij verschei dene loopgraven op de Franschen veroverd en de Fransche bezettingen ervan bijna geheel in de pan gehakt. Bij een aanval der Franschen op onze stel lingen ten noordwesten van Pont a Mousson is op een heuvel, twee K.M. ten zuiden van Vilcey (halverwege tusschen Pont a Mousson en Thiaucourt) de vijand tot in onze stelling doorgedrongen. De strijd duurt voort. In de YTogezen en den Boven-Elzas hebben sterke sneeuwjacht en mist het krijgsbedrijf belemmerd. PARIJS, 18 Jan. (Reuter.) Officieel bericht van vanmiddag drie uur Van de zee tot de Oise en voornamelijk op het front in België heeft stormachtig weer geheerscht. Bij Autriches zijn twee aanvallen der Duit- schers afgeslagen. In de streek van Perthes heeft onze artillerie zeer goed werk gedaan. Wij hebben daar vijandelijke stellingen .veroverd. Bij Pont a Mousson hebben wij in het eenige deel van het bosch Le Prêtre, dat nog in 's vijands handen was gebleven, verscheidene Duitsche schansen vermeesterd en later een vijandelijken tegenaanval afgeslagen. LONDEN, 18 Jan. (Reuter.) De ooggetuige bij den Engelschen generale staf zegt in een bericht, gedagteekend van 16 Jan., dat op 12 Jan. een waarnemingspost ten Westen van Quinchy, die op 10 Jan. door onze troepen was veroverd, is ontruimd. Het was er on houdbaar geworden door het vuur van de vijandelijke mortieren. De ooggetuige ontkent echter dat de Duitschers deu post hebben bezet. De vijand zit verschanst in een spoor weg-driehoek achter stapels dwarsliggers en ballast. Ons geschut heeft dan al duchtig huisgehouden. Onze artillerie heeft op 13 Jan. een belang rijke brug vernietigd bij Frélinghien beneden Armentières. Het bericht omtrent de verovering van de Duitsche stelling bij La Basseé was onjuist. Er is daar geen aanval ondernomen. Op 15 Jan. bleef het vijandelijke langs het geheele front in hevigheid toenemen. Het hoogwater begint een weinig af te nemen. De toestand in Leuven. Uit Leuven wordt aan »De Tijd» ge meld Bijzondere maatregelen zijn hier door de Duitsche militairen genomen. Verschillende planken noodwoningen, die ontruimd zijn, werden tot hospitaal ingericht. Er worden hier, naar mij door een offieieele gemeentelij ke autoriteit verzekerd wordt, ruim 200 zwaar gewonde officieren en onderofficieren verpleegd. Daaronder zijn 16 Fransche luitenants en 1 kapitein. Het troepentransport, dat de laatste week van en naar het Westen plaats had, duidt er op, dat de Duitsche opperbevelhebber zeer bijzondere besluiten heeft genomen. Men schat het aantal manschappen, dat hier ver blijf houdt, op 10,000. Het zijn troepen van de reserve. Vrijdagmorgen kwamen hier vier treinen door uit Hoey. Ze vervoerden naar schatting 15,000 a 20,000 soldaten, die des middags naar het Zuidwesten werden doorgevoerde Vrijdagavond kwamen hier uit het Zuidwes ten 1800 gevangen Franschen aaD en eenig. kanonnen en andere oorlogsbuit. De treinen stonden onder strenge bewaking. De gevan genen hebben hier den nacht doorgebracht en moesten in de spoorwegwagons blijven. Iedere gevangene kreeg eerst een keteltje heete soep, waarin een goed stuk vleesch. De Fransche soldaten betoonden zich kalm en tevreden over de behandeling. Drie En gelsehe gevangenen, die hier Donderdagnacht uit de stedelijke gevangenis ontsnapten, zijn, naar ik verneem, bij Tildonck doodgescho ten. De werkloosheid is in de omgeving van Leuven zeer groot. Vandaar is de ellende den laats ten tijd aanmerkelijk toegenomen. Van het Duitsche bestuur hebben wij weinig- last. De laatste requisitie werd gedaan den 3den Jan., toen 5000 liter wijn moest gele verd worden. Er worden weer eenige mark ten gehouden, waarop de boeren hun waren te koop bieden. Van de gemaakte prijzen moet 10 percent gestort worden in het Duit sche fonds tot ondersteuning van noodlijden de burgers. Zoo heet een fonds, dat in Dec. hier werd opgericht en waaruit arme burgers zouden gesteund worden. Er is intusschen nog door geen enkele huismoeder eenige steun ontvangen. Op de markt zijn de prijzen zeer hoog. Boter kost frs. 4,10 per K G. In de omliggende dorpen kan men even eens tevreden zijn. De uitputting heeft daar ook opgehouden, maar wijl geen steun komt opdagen, is er de nood toch groot. Uit Ant werpen en uit Holland komen hier soms la dingen levensmiddelen aan, die echter nauwe lijks voor drie dagen toereikend zijn. Op be vel van den provincialen gouverneur wordt nog alleen door eenige door de gemeente aan te wijzen bakkers gebakken. Van belang is ten slotte nog, wat door de Duitsche genie hier in de onmiddelijke om geving wordt tot stand gebracht. Zuidelijk van Leuven vindt men sterke verschansingeu opgeworpen, dwars door de akkers, waarop de rogge steeds welig groeit. De straatwegen zijn ter plaatse ook opgebrokenvoor de passage zijn slechts smalle stroken gelaten. Over de Dyle zijn nieuwe bruggen geslagen. Dagelijks worden door de troepen hier oefe ningen gehouden. Uift en rond Osftende. De oorlog heeft op één maal het interna tionaal verkeer een heel eind terug gezet. Hoe betrekkelijk dicht ligt Ostende niet in onze buurt Hoe zelden krijgen we over daar heerschende omstandigheden betrouwbaar nieuws De bijzondere correspondent te Sluis van de N. R. C. heeft iemand uit die Belgische kuststad gesproken die op een slinksche manier over onze grens had weten te komen. Hij vertelde dat het leven te Ostende voor de bewoners zeer zorgelijk is geworden, vooral door de schaarte van voedingsmiddelen. Maar van de Duitschers kunnen de menschen al voor 20 frank de zielige gewonde paarden koopen, die deerlijk gehavend van de Yser linie terugkeeren, om geslacht te worden. Ook is er geen groente meer te krijgen, even min als thee en haast geen bier. De Duitschers hebben daarop vrij wel uitsluitend beslag ge legd. De steenkool is lang verbruikt. De gas fabriek staat dus stil. 's Avonds na zes uur mag nergens meer licht branden. In tal van huizen trekken de bewoners zich dan maar in de kelders terug omdat de Duitsche bezet ting volgens den Belgischen zegsman alle vertrekken voor zich heeft verlangd. Mariakerke, tegen Ostende aangebouwd, mag door het publiek niet betreden worden. Daar worden loopgraven gedolven, is de zeedijk met kanonnen bezet en worden (van Mariakerke tot Middelkerke) de lijken begraven van de Duitsche soldaten, die aan de Yser omkwamen. De gezondheidstoestand is inmiddels te Ostende nog goed. De Duitschers hebben de meeste villa's volkomen leeggehaald. Ook vandaar worden piano's vervoerd naar de loop graven. In de geheele stad is overigens geen huis vernield, uitgezonderd het hotel Majestic (en wel door de Engelsehe scheepskanonnen). TER AEIMSCH VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1