Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, De geslaagde oorlogslceaittjt Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2540. Zaterdag 16 Januari 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per B maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 aent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Al is de aanneming der Oorlogsleening in de Tweede Kamer niet zonder strijd geweest, toch zal bijna ieder met een gevoel van vol daanheid hebben gezien, dat veel meer werd ingeschreven dan gevraagd was, 275 millioen was benoodigd. Meer dan 400 millioen werd geteekend. De hooge rente (5°/u) en de bedreiging met de gedwongen leening zijn zeker machtige factoren tot het welslagen geweest. Toch mag het resultaat schitterend genoemd worden. Voor de regeering is het verblijdend, dat ze niet tot eene gedwongen leening behoeft over te gaan, maar vooral, dat het Neder- landsche volk met vertrouwen achter haar staat. Voor het land is het een reden tot heuge nis dat zoo duidelijk gebleken is, dat ieder gevoelt, dat er offers gebracht moeten worden en dat men bereid is ze te brengen. Wij weten niet, wat de toekomst brengen zal. Maar dat ieder met meerder vertrouwen de komende tijden tegemoet treedt, dat is zeker ook een verheffend resultaat van de zoo welgeslaagde oorlogsleening. DE OORLOG. In Belgie en Frankrijk. PARIJS, 13 Jan. (Reuter.) (Communiqué van hedenmiddag.) Door het aanhoudende slechte weder werden de operaties langs bijna het geheele front belemmerd. Aan de Aisne rondom hoogte 132 wordt hevig gevochten. De 'Duitschers ontplooiden een groote strijdmacht. Wij handhaafden ons boven op de hellingen ten westen van de hoogte, aan het oosten moesten onze troepen wijken. Het gevecht duurt voort. Tusschen Soissons en Berry-au-Bac bracht onze artillerie een ontploffing teweeg in de batterijen van den vijand. Van Reims tot Argonne hebben hevige artillerie-duels plaats. In de streek van Souains is de uitsprin gende hoek ten noorden van de hoeve Beau Séjour nog in onze handen. Wij hebben er eeD loopgraaf ingericht op minder dan 6 M. afstand van de Duitsche loopgraven. Van Argonne tot den Moezel hadden van tijd tot tijd artillerie-gevechten plaats. In de Vogezen was het mistig en sneeuwde het hard. Offcieele Duitsche berichten. BERLIJN, 13 Jan. (W. B.) Mededeeling van het groote hoofdkwartie: In de omstreken van Nieuwpoort had een hevig artillerie-gevecht plaats, dat de ontrui ming der vijandelijke loopgraven bij Palings- brug, een voorstad van Nieuwpoort, ten ge volge had. De vijandelijke aanvallen aan het kanaal van La Bassée zijn definitief afgeslagen. Even eens werden de Fransche aanvallen op La Boisselle, op de hoogvlakte bipNouvron, af geslagen. Op de met succes bekroonde Fransche aan vallen op de hoogte bij Croucy is een Duitsche tegenaanval gevolgd, die eindigde met een volslagen nederlaag der Franschcn en terug verovering van de hoogte ten N.O. van Culïies en ten noorden van Croucy. De Duitsche troe pen namen bezit van deze beide Fransche stellingen, waarin zij 1700 Franschen gevan gen namen, vier kanonnen en eenige mitrail leurs buit maaktan. De Fransche sappen-aanval tpgen St. Mihiel werd met succes afgewezen. Onze troepen namen bezit van de hoogten ten noorden en noordoosten van Nomeny. De toestand in de Vogezen is onveranderd. Een Duitsche vliegmachine neergeschoten. PARIJS via LONDEN, 13 Jan. (Reuter's bijzdienstEen treffend verhaal hoe een «Taube« bij Amies werd neergeschoten, is te Parijs bekend geworden. Toen Zondag een der meest ervaren Fran sche vliegers met een officier als waarnemer naar de Fransche linie's terugkeerde, werd bij Rijsel een vijandelijke vlieger opgemerkt. Men besloot jacht op hem te maken en zette dus de metoren aan. De vervolging duurde een uur en werd zoo handig verricht, dat de Duit sche vlieger dacht dat hij het gevaar ontkwam; hij ontdekte ziju fout te laat. Toen hij onge veer twintig meter van zijn tegenstander af was, nam de Fransche offiicier-waarnemer hem rustig op den korrel van zijn repeteergeweer en gaf vier schoten af in geregelae opvolging Het eerste schot trof den Duitschen officier waarnemer midden in het hart (het bleek dat hij de zoon was van generaal Falkenhayn, den chef van den generalen staf)het tweede en derde schot troffen den bestuurder, het vierde raakte de machinerie. Plotseling begon de «Taube* te dalen en kwam neer midden tusschen de Fransche stellingen. De Franschen machine bereikte slechts enkele meters ver der den grond. Toen volgde een treffend too- neel. De twee bestuurders liepen op elkaar toe en terwijl de Duitscher zijn ongewonden hand uitstak zeide hij «Hoewel mijn vlucht mislukt is ben ik er trots op een man als gij zijt tot tegen stander te hebben gehad. Kapitein v. Falkenhayn was dadelijk dood geweest. Het eenige papier dat bij hem ge vonden werd, was een klacht van zijn vader, dat het vliegerskorps niet die goede diensten had weten te bewijzen, welke men ervan verwacht had. De Keizer bij den sirijd. BERLIJN, 14 Jan. (Wolff.) Officieele kennis geving uit het groote hoofdkwartier: Bij Nieuwpoort en ten zuid-oosten van Yperen zijn artilleriegevechten geleverd. De vijand heeft de badplaats Westende buiten gewoon hevig beschoten en zal ze binnenkort geheel vernield hebben. De vijandelijke tor pedobooten verdwenen zoodra er op hen ge vuurd werd. Ten gevolge op den aanval van 12 dezer ten noord oosten van Soissons hebben onze troepen opnieuw aanvallen gedaan op de heu vels van Vregny en hebben ook deze hoog vlakte van vijanden gezuiverd. Terwijl de regen neergutste hebben wij tot het donker werd op den kletsnatten leemgrond loopgraaf na loopgraaf stormenderhand genomen en den vijand lot aan den rand der hoogvlakte te ruggedreven. Wij hebben daarbij 14 Fransche officieren en 1130 man gevangen genomen, vier kanonnen, vier machinegeweren en een zoeklicht vermeesterd. Dit schitterend wapen feit is onder de oogen van den keizer bevochten. De geheele buit, in de gevechten van 12 en 13 dezer ten noordoosten van Soissons gemaakt, bedraagt volgens nauwkeurige op gaven 3150 gevangenen, acht stukken zwaar geschut, een revolverkanon, zes machinege weren en ander oorlogstuig. Ten noord-oosten van Camp de Chalons hebben de Franschen gisterochtend en - middag met sterke strijdkrachten aanvallen gedaan ten oosten van Perthes. Op sommige punten waren zij onze loopgraven binnengedrongen, doch zijn daarop door hevige tegenaanvallen er weer uitgeworpen en op hun eigen stel lingen teruggeslagen. Zij hebben 160 gevan genen in onze handen gelaten. In Argonne en de Vogezen is niets van belang gebeurt. PARIJS, 14 Jan. (Reuter.) Officieele mede deeling van vanmiddag drie uur Ondanks den mist is er rond Nieuwpoort een hevig artilleriegevecht geleverd. Een hoeve ten zuidoosten van Struyvekens- kerke (ten N.W. van Dixmuiden), die den vijand diende als opslagplaats van munitie, is door Je Belgen vernield. In de streek van Lens heeft onze artillerie groepen vijandelijke sappeurs, die bezig waren loopgraven aan te leggen verdreven. Ten noorden van Soissons is den geheelen dag verwoed gevochten, met name om de twee hoogten nabij Crouy. Onze tegenaanval is aan den linkerkant van het gevechtsterrein eenigszins opgeschoten in het centrum hebben wjj ondanks herhaalde aanvallen van den vijand onze stellingen rond het dorp Crouy gehandhaafd, doch voor Vregny hebben wij terrein verloren, daar de verbindingslijn onzer troepen gevaar liep, aangezien de sterk gezwollen Aisne verscheidene door ons gebouw de bruggen had weggeslagen. Wij hebben stellingen bezet ten zuiden van de rivier op de lijn van Crouy tot Missy (5 K.M. ten oosten van Soissons aan de Aisne) en houden op de noordelijken oever bruggehoofden bezet. In plaatselijke gevechten in de streek van Perthes hebben wij ten noorden van Beau Séjour loopgraven opgeblazen, teneinde den vijand in zijn actie te belemmeren. Van de overige gedeelte van het front is niets te melden. De verovering van Perthes. Een correspondent van de «Times* achter het Fransche centrum seint dd. 9 Jan. Een maand van buitengewoon hard werken is nu bekroond met de verovering Perthes-les-Hurlus. De geschiedenis van de verovering van dit dorp gelegen in het midden van de Champagne Pouillense en ongeveer op gelijken afstand van Reims en Verdun, toont de bewonderens waardige poging van den Franschen om in deze streek vooruit te komen en de moeilijk heden waarmee ze te kampen hebben. De eerste ernstige aanval van onze bondge- nooten op de Duitsche linies, van Reims naar de Argonnen, begon in het laatst van de eerste week van December en in de laatste drie weken ging nauwelijks een dag voorbij zonder dat in de officieele communiqués melding werd gemaakt van hevige gevechten in het dal van de Suippe, in het gebied van Perthes en Mesnil-les-Hurlus en romdom de hoeve Beau Séjour, gelegen tusschen dit laatste dorp en Masiges. De eerste veertien dagen ongeveer had het Fransche offensief weinig beteekenend succes, maar op 20 December werd een be langrijke vordering gemaakt tusschen Prosnes en Beau Séjour. Dit voordeel werd den vol genden dag nog bevestigd en de Duitschers werden toen uit een reeks loopgraven gedre ven over een afstand van ongeveer een mijl in de omgeving van Perthes. Maar de laatste meters van een stelling worden met evenveel kracht verdedigd als de laatste meters voor het einddoel op het voetbalveld en de Cham pagne Pouilleuse is buitengewoon geschikt voor de verdediging in een belegeringsoorlog. De kalkachtige kleibodem is uitnemend geschikt voor den aanleg van krachtige loop graven en onderaardsche gangen, waartegen alleen zwaar geschut iets kan uitwerken. Een waarlijk schitterend optreden gaf den Franschen troep nieuwen moed. Het werd bekend dat de Duitschers, beducht over den Franschen opmarsch van Grandpré (in de .Argonnen) een afdeeling sappeurs hadden gezonden om de linie 7an de Dormoise te versterken en dus nieuwe stellingen te maken op niet verren afstand van de thans zoo bedreigde. De Fransche bevelhebber besloot een stouten zet te doen. Op Kerstnacht rukte een bataljon Alpenjagers met een berg- batterij en twee zoeklichten, uit om een nachtelijken aanval te doen op vijandelijke versterkiugen. Zij verlieten te 10 uur de buurt van Sousin en de hoofdwegen vermijdend, marcheerden ze een uur lang eer ze voeling kregen met den vijand. Toen stieten zij op een Duitschen voorpost. Het bevel was gegeven oin geen schot te lossen. De bajonetten waren opge zet en de aanval op den vijand was zoo snel uitgevoerd, dat allen werden gedood of ge vangen genomen. Binnen een half uur was de troep weer op weg in de richting van Tahure, van waar voortdurend het gedonder van de zware Duit sche kanonnen kwam. Na een korte marsch werden de stellingen van den vijand bereikt. Van hun standplaats af zagen de Franschen neer in een kleine inzinking. Hier zagen zij de Duitsche kanonnen, waarvoor de Duitsche infanterie gekampeerd was. Haastig en in het verborgen werden de voorbereidingen voor den aanval getroffen. Toen werd tot den aanval geblazen. De zoeklichten werden ge richt op den niets vermoedenden vijand en de chasseurs luide schreeuwend om de geringheid van hun aantal te verbergen, vielen de Duit schers met hun bajonetten aan. Een gelukkig schot van een der Fransche kanonnen dat tusschen de Duitsche batterij viel en een hoeveelheid munitie tot ontplof fing bracht, verhoogde de wanorde in de vij andelijke gelederen en in een kwartier was alles afgeloopen. Vóór de Duitschers, die in aantal de meerderheid hadden, den tijd hadden zich te verzamelen en een tegenaanval te on dernemen, waren de Fransche troepen alweer veilig op den terugweg. Vóór het aanbreken van den dag bereikten ze weer hun eigen linies. Door zich in het bezit te stellen van Pertbes-des-Hurlus hebben de Franschen zich genesteld op een beheerschend terrein, dat slechts vijf mijlen verwijderd is van den spoorweg BazoucourtApremont en hun op marsch hier en in de buurt van Mesnilles- Hurlus en Beau Séjour, zal, indien zij zich kunnen handhaven, beteekenen dat weldra een aanzienlijk deel van de lijn onder het vuur der Franschen kanonnen zal zijn en dus on bruikbaar voor den aanvoer van voorraden. Dit succes maakt veel goed van de minder gunstige operaties elders. Weliswaar hebben onze bondgenooten nergens grooten tegenslag gehad in het gebied van Reims, maar tusschen Reims en Perthes is de toestand toch weinig verbeterd. Cernay-les-Reims is nu tot «niemandsland* geworden, maar alle pogingen om de Duit schers verder vau de hoogten terug te drin gen zijn vruchteloos geweest. Het ongelukkige Reims is nog niet bevrijd. Uit Pervyse. Een medewerker van het «Hbl.c schrijft d.d. 8 Jan. Sedert mijn vorigen brief is er weer eenige verandering ten goede gekomen voorde bond genoten. Ondanks de voortdurende en hefti ge artillerie-aanvallen, wisten de verbondenen wederom met hun stellingen langs dezen kant vooruit Je gaan. Dit vooruitgaan ge schiedt in de laatste 14 dagen sterker dan voorheen. Kon men vroeger zeggen, dat de vooruitgang 10-tallen meters bedroeg, nu kan er gesproken worden van 100-tallen meters per dag soms. Dat zal binnenkort nog wel anders worden, als het nieuwe Engelsche geschut van groot kaliber hier aankomt. Want uit goede bron vernam ik dat zulk geschut binnenkort ten tooneele zal verschij nen. Doch of de Duitschers dan nog wel aan de Yserlinie zullen zijn? Steeds meer maken ze een terugwijkende beweging. Daar entegen verhoogen ze hun luchtactie. Ik schrijf verhoogen. Zoowel letterlijk als figuur lijk is dit waar. Immers de vliegers en de luchtschepen, die sedert 2 Jan. hier komen blijven zoo hoog

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1