J. PEmiTGA, Gent. Café „Het Nederlandsch Wapen", ~~bin n eIslanix UIT QNZE OMGEVING. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hüogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Een ander telegram uit Tiflis meldt, dat de Turken van Erzeroem met de beste trans portmiddelen, zware artillerie, houwitsers en mortieren vertrokken waren, maar dat deze alle onderweg bleven steken. De kleine ka nonnen werden toen op kameelen meege voerd. De Russische artillerie vernietigde de Tur ken volkomen. BERLIJN, 9 Jan. (Korr. Norden.) In offi- cieele Turksche kringen te Berlijn meent men dat de Russische berichten over een Russische overwinning in den Kaukasus in den vorm, waarin ze zijn verspreid, niet juist kunnen zijn, daar nergens in den Kaukasus een ge heel, laat staan 2 Turksche legerkorpsen opereeren, maar ver van elkaar verwijderde kolonnes, waarvan er geen de sterkte van een geheel legerkorps heeft. Uit Servië. LONDEN, 11 Jan. (Part.) Aan de Daily Chronicle wordt het volgende gemeld Den löden December bracht ik een bezoek aan Belgrado. Den volgenden morgen werd ik in de vroegte gewekt door het gebulder van zware kanonnen. Het basgeluid der scho ten werd gevolgd door gesmoorde ontploffings knallen van springende granaten en vergezeld door een knetterend geweervuur. Twee en twintig salvo's uit de zware kanonnen telde ik. Ik kon mij van de mogelijkheid van dit geschutvuur geen rekenschap geven, daar ik wist, dat de Oostenrijkers het meerendeel van hun artillerie op de vlucht hadden achter gelaten en dat wat zij hadden medegenomen ver buiten schootsafstand van Belgrado stond. Bovendien waren de kanonnen, welke ik nu hoorde, van veel grooter kaliber dan de veld stukken. Het geheim werd mij opgehelderd, toen ik mij naar buiten begaf. Het geschut, behoorde aan twee monitors, die den Donau waren komen afzakken tot aan het punt, waar de Save in de rivier valt, en het vuur was ge richt op de pontonbrug. Deze te vernielen was blijkbaar het doel. Weinig aandacht werd geschonken aan de stad, hoewel geen dag voorbijgaat, of er vallen granaten in de een of andere wijk. Denzelfden morgen waren er nog twee neergekomen in de door mij be woonde wijk. Deze monitors zijn een plaag en men zal er zich van moeten bevrijden. Meer dan dat mag ik er niet van zeggen. Maatregelen wor pen met dit deel genomen. Op het eerste gezicht schijnt Belgrado niet veel geleden te hebben van het bombardement. Langs den breeden weg van Therasia gaande, is men bijna aan het eind, voordat men een huis ziet, waarvan de bovenverdieping is af geslagen, met alleen nog een fragment van wat een dak is geweest. Echter zijn vele gebouwen, welker gevels nog intact zijn, niet meer dan geraamten Het krombaanvuur heeft de granaten door het dak doen slaan en zijn verwoesting in het inwendige aangericht. Dit is b.v. het geval met den vleugel van het koninklijk paleis. De ramen zijn verbrijzeld, doch het metselwerk heeft niet geleden. Binnen het gebouw is echter alles vernield. Van de openbare gebouwen is bet museum een vorme- looze hoop van wrakstukken en de universi teit is zoo geteisterd, dat het eenvoudigste redmiddel zal zijn een geheel nieuw gebouw op te richten. Het hoogste gedeelte van de stad heeft het meest geleden, behalve misschien de wijk romdom het station, die geheel met den grond is gelijk gemaakt. De scheuren in het plavei sel toonen, dat de granaten een groot ont ploffingsvermogen bezaten. Zoo is een groot gat van ten minste 12 voet diep, 15 voet lang en 8 voet breed. OP ZEE. Officieele communique's. PARIJS, 8 Jan. (Reuter.) Officieel. Een groot Turksch transportsohip is den Sen Jan. tengevolge van een mijn-ontploffing in den ingang van den Bosporus gezonken. Een an der transportschip, onder escorte van den Turkschen kruiser »Medjedieh», zonk den 5en Januari in de Zwarte Zee tusschen Sinope en Trebizonde. Üe Russische pantserkruiser «Mer- curia» en de Russische torpedojager »Gnievni» vielen het konvooi van de «Medjidieh» aan, die, hoewel door verscheidene projectielen ge troffen, er in slaagde te ontsnappen. CONSTANTINOPEL, 8 Jan. (Wolff.) De groote generale staf deelt mede De Russische vloot beschoot heden in strijd met het vol kenrecht, de open stad Sinope, waardoor twee huizen licht beschadigd werden. Verlies aan menschenlevens valt er niet te betreuren, Vier barken zijn gezonken. Daarentegen be schoten Turksche schepen met succes de Russische troepen, die zich in en ten Noor den van Makriali aan de Russische kust be vonden. Den 5den Jan. deed een Engelsche krui ser ten Oosten van Mereinas een poging, om te landen. Het vuur vanjonze kustwacht dwong den vjjand terug te trekken, met achterlating van vier dooden. De beschieting van Alexandrette. Over het verschijnen der Engelschen sche pen voor Alexandrette, waar zij in December de kust ten Noorden van de stad beschoten, meldt de correspondent van de »Tasivir-i- Efkiar* nog eenige bijzonderheden. De En gelsche kruiser kwam na de beschieting van den spoorweg bij Pajas zoo spoedig mogelijk naar Alexandrette, waarheen de beide loco motieven van den beschoten trein gevlucht waren. De uitlevering van het geheele garni zoen en van alle wapens binnen 18 uur, werd geëischt, anders zouden alle staatsgebouwen gebombardeerd worden, verklaarde de com mandant, dat hij voor iederen gedooden Turk een Engelschman zou laten ophangen, waarop de Engelschen over de zaak beraadslaagden. Ten slotte kwam men overeen de beide loco motieven in de lucht te doen springen. Na eenigen tijd verklaarden de Turken, dat zij geen dynamiet hadden, daar de geheele voor raad reeds naar Damascus gebracht was. De Engelschen wilden toen de Turken het noodige dynamiet afstaan. Ondertusschen was echter een ingenieur op een bijspoor naar den be schoten trein gereden en had de geheele rij wagens aan zijn kleine locomotief gekoppeld. Hij reed daarmede naar Mersina. Toen de Engelschen dat hoorden, maakten zij snel de beide locomotieven onbruikbaar en achter volgden den vluchtenden trein, dien zij echter niet konden bereiken, daar hij te ver het binnenland in ging. De Russische kruiser »Askold« en een Eugelsche hebben daarna nog in de haven van lumurtalyk het Duitsche stoomschip »Odessa« in den grond geboord. Dschemal pasja heeft een proclamatie aan de bewoners van Syrië uitgevaardigd, waarin hij de offervaardigheid der bevolking prijst en verder een beroep doet op haar vader landsliefde. De loop der bevolking in de gemeente Ter Neuzen over 1914 was als volgt: Geboren125 118 248 Gevestigd294 247 541 ~784 Overleden66 42 108 Vertrokken292 246 538 646 Bevolking op 31 Dec. 1914 9526 n 31 1913 9388 Alzoo vermeerderd met~138 Er werden voltrokken 79 huwelijken. Levenloos werden aangegeven 7 kinderen. Door B. en W. alhier zijn op de aan beveling voor gemeente-ontvanger geplaatst de heeren D. Tholens Az. en H. J. van den Ouden. Eindelijk is het gelukt in onze ge meente vuor de militairen een Algemeen Mili tair Tehuis te verkrijgen. Maandagavond had op de bovenzaal van het flötel du Commerce de opening plaats. Daarbij waren aanwezig de commissie tot ontwikkeling en ontspanning van militairen, de officieren van het garnizoen en zeer vele militairen Namens de commissie werd het woord ge voerd door den voorzitter den milicien Don terwijl door den burgemeesler de commissie met de oprichting werd geluk gewenscht. Hier deed zich het jonge militaire muziek gezelschap hooren, dat over verschillende goede krachten blijkt te beschikken. Ter afwisseling hadden ook voordrachten plaats. In onze gemeente vertoeven op het oogenblik ruim 800 behoeftige vluchtelingen, die bijna allen in de gebouwen van de staal fabriek wonen. Het comité dat hen verzorgd, heeft allen van een stel onderkleeren kunnen voorzien. De burgemeester ontving dezer dagen het verblijdend bericht, dat H. M. de Koningin vijf luiermanden heeft beschikbaar gesteld voor de a. s. moeders onder de vluchtelingen. HOEK. De loop der bevolking in deze gemeente over 1914 was als zolgt Geboren 37 m., 37 vr., totaal 74. Gevestigd 59 m., 49 vr., totaal 108 Overleden 19 m., 8 vr., totaal 27. Vertrokken 42 m., 43 vr., totaal 85, Bevolk op 31 Dec. 1913 1340 1354 2694 1914 1375 1389 2764 alzoo vermeerderd met 70 personen. Voltrokken huwelijken 19. Levenloos aangegeven 1. Onwettig geboren 3. Vrijdagavond werd te Axel de 14e jaar vergadering gehouden van Werkmansbelangc, onderlinge maatschappij tot geldelijke uitkee- ring bij het verliezen van varkens. Het jaarverslag gaf de volgende mededeelin- gen: Het aantal leden bedraagt 148, donateurs 20. Er werden aangegeven 158 varkens; daar van zijn ziek geweest 29, waarvan weer 13 zijn onteigend en 16 gestorven. De inkomsten bedroegen /667,fi3 en de uit gaven /"460, 70 zoodat er een batig slot is van f 206,83. Het jaar 1914 is dus voor de vereeniging gunstig geweest. Het kapitaal der vereeniging bedroeg op 1 Jan. J. 1. j 1545,17. De heeren C. P. Minjon en F. G. van Ta- tenhove, die aan de beurt van aftreding wa ren, werden als bestuurslid herkozen ieder met 43 van de 48 geldige stemmen. Er wa ren 51 briefjes ingeleverd, waarvan 3 blanco. De uit te keeren schadevergoeding werd voor 1915 vastgesteld op 45 cent per kilo levend gewicht, terwijl in de maand Februari geen contribntie zal betaald worden voor 1 varken. Het entreegeld voor nieuwe leden bleef bepaald op 1 gulden en de bezoldiging van den secre taris-penningmeester werd verhoogd tot ƒ45. Op de Zaterdag te Axel gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren aan gevoerd 41 paarden. Er werden vier prijzen van vijf gulden toegekend, n.l aan L. H. van den Akker, W. P. Dieleman en Joz. van de Wege, allen kooplieden alhier en aan de wed. F. de Munck, landbouwster te Zuiddorpe. Er waren vele Hollandscne kooplieden. De handel was zeer levendig. Met ingang van 11 Januari is benoemd tot conducteur op den stoomtram Uzendijke Sas van Gent, de heer Pol Taalman te Phi- lipine. Uit Sas van Gent wordt gemeld, dat de postdienst met Gent en Oost-Vlaanderen, door middel van het Nederlardsche consulaat te Gent vandaag, waarschijnlijk voorloopig opge heven is. Volgens geruchteu zou het Ouitsche bestuur in België zelf een postdienst instellen voor Oost-Vlaanderen. Naar men verneemt, bestaat er uitsluitend voor handelsbrieven nog eenige mogelijkheid om in België besteld te worden. Uit Koewacht wordt aan Zei. gemeld Het toezicht aan de grens is in de laatste dagen weer veel verscherp, zoodat het voor de Belgen zeer moeilijk wordt op Hollandsch grondge bied te komen. Verleden Zondag is de bezetting met een 100 man vermeerderd, waardoor het mogelijk is de schildwachten dichter bij elkaar te plaat sen. De Duitschers handelen als heer en meester, loopen de huizen binnen, zoeken naar plaatsen, waar wapenen of patronen ver borgen liggen, nemen personen gevangen en laten ze meestal na eenigen tijd weer vrij. Verleden week was er om 5 minuten over achten nog volk in eene herberg. Twee uhlanen traden binnen, en met be hulp van eenige andere Duitsche soldaten werden al de bezoekers, een twintigtal, als mede de zoon van den waard gevangen ge nomen. De herbergier werd wegens zijn boo- gen leeftijd vrijgelaten. De herbergbezoekers werden naar Stekene overgebracht en daar opgesloten zonder eten of drinken. Na 2 dagen en 2 nachten vasten werden zij weer losgelaten. Zij zullen vooreerst na 8 uur wel niet meer in de herberg zijn. Het toezicht op het vervoer van brieven is zeer streng en enkele personen, die brieven bij zich hadden, zijn reeds naar Gent overgebracht. 11. M. de Koningin heeft Vrijdagmiddag een gevechtsexercitie bijgewoond die op een stuk heuvelachtige heide bij de Woeste Hoeve oostelijk van den Arnhemschen weg gehouden werd. Tegen 12 uur kwam H. M. met gevolg en vergezeld door generaal Pop en den luitenant De Roemer per auto van Arnhem op het ter rein aan. H. M. steeg na aankomst te paard en volgde de exercitie waaromtrent Zij zich door generaal Pop liet inlichten. Na afloop der oefening werden de man schappen in gesloten colonnen opgesteld. H. M. reed langs de troepen, overal waar Zij pas seerde door luide hoera's van de manschappen begroet. Een donderend hoera uit de duizenden kelen klonk toen H. M. weer in haar auto steeg. Kolonel Land zette het Wilhelmus in, onmiddellijk door de troepen geestdriftig over genomen. Hoewel de mannen een vermoeiende oefening achter den rug hadden in den kouden regen met feilen wind, klonk hun gezang machtig over de heide. Men meldt ons uit Den Haag d.d. 11 Jan. Kon hedenmiddag omstreeks 3 uur reeds met zekerheid worden gemeld, dat het bedrag, waarvoor op de Staatsleeuing was ingeschre ven, stellig 300 millioen bedroeg, sedert is ge bleken, dat het totaal der inschrijvingen, dit bedrag nog verre overschrijdt, zoodat het hedenmiddag omstreeks 5 uur reeds 405 millioen bleek te bedragen. Bij het departement van Financiën zijn reeds verscheidene telegrafische gelukwenschen voor den minister, mr. Treub, ingekomen voor het welslagen der leening, o.a. van den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, den heer S. P. van Eeghen, en van de Ver eeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. LONDEN, 12 Jan. (Tel.) Aan de »Daily Telegraph« wordt uit Havre gemeld, dat koning Albert een bezield protest indiende bij den Paus tegen de wijze, waarop de Duit schers kardinaal Mercier behandelden en tegen de wreede onrechtvaardigheid, waaraan zijn volgelingen bloot stonden, die niet vreesden, den nadruk te leggen op het onmiskenbaar recht van hun rechtvaardige zaak. LONDEN, 12 Jan. (Hand.) Volgens een telegram uit Boekarest aan de Temps* zullen 3 lichtingen van de Roemeensche reserve tegen 25 Januari worden opgeroepen en 3 andere lichtingen zes dagen later. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften.8 Jan. Florus van der Peijl, 27 j.. jm. en Maatje Jacomina Kiel 28 j., jd. Izak Willem van der Vliet, 26 j., jm'. en Margarietha Anna Openneer, 24 j., jd Frans Hermanus Geensen, 27 j., jm. en Geertruida Maria Loof. 25 j.t jd. Abraham van der Hooft, 20j., jm en Cornelia Dane, 21 j., jd Geboorten. 6 Jan Passchier, z. van Jacobus van Wijck en Cornelia Adriana Geelhoedt. 8 Jan Elizabeth Adriana, d. van Christiaan Ollebek en Adriana van Sabben. 8 Jan. Sara Maria, d. van Petrus Simons en Maria Sara van der Peijl. 9 Jan. Johannes Pieter, z. van Cornelis Jozias Huijssen en Tanaetje Margrietha Wilhelm. 9 Jan Maatje, d. van Marinus Ve>-helst en Jacoba de Groote. Overlijden. 9 Jan. Catharina Santina Overdulve, 3 m. d. van Jacob en Neeltje Elizabeth Donze. HOEK. Huwelijksaangiften. 20 Dec. Willem Jacobus de Feijter, 32 j., jm. en Levina Francina Kielman, 23 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 10 Dec. Adriaan Scheele, 21 j., jm. en Ebrina Hamelink, 23 j., jd. 17 Dec. Willem Jacobus de Feijter, 32 j., jm. en Levina Francina Kielman, 23 j„ jd. Geboorten. 8 Dec Maria Pieternella, d. van Eichardus Hubertus de Pau en Tanneke de Kraker. 12 Dec Elizabeth Anna, d. van Jacobus Rouw en Elizabeth van Wjjck. 21 Dec Dingeman, z van Dingeman Scheele en Catharina de Regt. 30 Dec. Pieter, z. van Abraham Tollenaar en Janna Ver- brugge. Overlijden. 20 Dec. Louis Rominsen, 75 j., we- duwn. van Suzanna van der Hooft. AXEL. Huwefljks-aangiften. 17 Dcc. Julius van de Steene, 48 j., wedn. en Anna Maria Steppe, 24 j., jd. 28 Dec. Johannes Antonie van den Berg, (van Hengelo), 32 j., jm. en Maria Jozina van Doorn, 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Dec Willem Adriaan Scheele, 21 j, jm. en Sara Willemsen 32 j., jd. Geboorten. 20 Dec. Janneke Elisabeth, d' van Andries van Drongelen en Elisabeth Neeltje van Bendegem. 25 Dec. August, z. van Adolf van Britsom en Melanie Maria Cecilia van Remoo'rtere. Josephus Leonaidus, z. van Jacobus Franciscus van Mossevelde en Magdalena Maria Savoij 27 Dec Johanna Adriana, d. van Jan Cornelisse en Debora Crina Brakman 28 Dec Catharina, d van Mechiel de Visser en Cornelia van de Wege. Vitalus Augustinus Joseph, z. van Guilielmus Augustinus Wiendij en Elisa Carolina Muller, (van Antwerpen B.) 29 Dec. Charel Herman, z. van Cesar Arthur van den Steen en Cornelia Clara Petronella van Aarsen, (van Leuven B) Overlijden. 19 Dec. Agnes Alphonsina, 10j., d. van August en van wijlen Godeliva de Kever. 20 Dec. Anthonij Verhelst, 80 j.. echtg van Christina Meertens. 23 Dec. Maria PhelomenaBoënne,69j., d. van Charles Louis en Melania dè Paepe, (beiden overl.) 31 Dec. Gilles de Bokx, 86 j., wedn. van Adriana Dieleman. DAGEN. Voortn. Nam. Woensdag 13 Januari 11.41 Donderdag 14 0.13 0.42 Vrjjdag 15 1.10 1.34 Zaterdag 16 1.59 2.22 Zondag 17 2.43 3.5 Maandag 18 3.26 3.45 Dinsdag 19 4.5 4.23 St. Baafsplaats 6. Rechtover den Rathskeller en Vlaainsch Tooneel. Aanbevele nd. mann. vr totaal. ni. vr. totaal. 11 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3