Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vfiör het afscheid. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2539. Woensdag 13 Januari 1915, 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by Tooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Orootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, ^Deze^CourantjTOT8oh,jDt eiken Woensdag- mi Zaterdagmorgen b^j dep Uitgerer M. DE JONGE, te T« r Nn n Uit verschillende uitlatingen van »De Volks wil* blijkt, dat het blad op het punt is van zijne lezers te scheiden. Slechts enkele nummers zullen blijkbaar meer uitkomen. De redacteur acht het doel bereikt. Of dit voor het land van Hulst niet te optimistisch gedacht is Ongetwijfeld heeft het blad een taak ver vuld. Aan velen zijn inderdaad de oogen geopend. Al was er veel in »De Volkswil,waar mede wij niet konden instemmen, toch hebben wij meer dan eens onze bewondering moeten uitspreken voor den heer Van Dalsum, die als eenling ging optornen en later met succes tegen de macht van misbruiken en het kliek- régime, die zoo ongestoord in het land van Hulst heerschten. Verguizing en smaad, benadeeling op allerlei manieren heeft de redacteur geleden maar hij bleef pal staan voor zijn goed recht. Dat velen in den laatsten tijd met sym pathiseerden met het standpunt en meenden, dat niet onrecht genoemd werd, wat onrecht moest heeten kan niet ontkend worden. Toch was ook voor hen, die De Volkswil* lazen, hierin veel begrijpelijks. Wij denken hierbij aan een artikel over onze streek, dat onze sympathie niet had en dat wij zelfs niet gahsch gevaarloos achtten. Wie had kunnen denken, dat men in een veelbewogen tijd voor zijne consequentie's kon komen te staan Dit verklaart veel over de houding van het blad in den laatsten tijd. Maar overigens is veel en goed werk met eere verricht. Bij het laatste nummer is er waarschijnlijk reden nog een woord tot afscheid te spreken. DE OORLOG. Fransch communiqué. PARIJb, 9 Jan. (Reuter.) De vorderingen, gisteren door ons gemaakt ten noorden, van Soissons, zijn behouden gebleven. Hedenochtend is een nieuwe aanval der Duitschers afgeslagen. De door ons veroverde loopgraven tusschen Pert hes - les- H u rles en hoogte 200 werden krachtig aangevallen. De vijand werd volko men teruggeslagen en leed ernstige verliezen. In Belgie en Frankrijk. PARIJS, 10 Jan. (Reuter.) (Communiqué). In Champagne van Reims tot Argonne heeft onze artillerie met groot succes de Duitsche loopgraven beschoten. De stellingen, die v/g te Perthes hebben veroverd, zijn door ons ingericht. Een tegenaanval der Duitschers ten wes ten van Perthes is afgeslagen. Aan de grens van de hoeve Beau Séjour hebben wij een dubbel succes behaaldwij hebben terrein gewonnen aan de westzijde en een verschansing genomen aan de noord zijde. Onze artillerie heeft een aanval afgeslagen bij het bosch van Apremont en eveneens aanvallen in de Vogezen, Waltwiller en Thann. Officieel Duitsch rapport. BERLIJN, 10 Jan. (W. B.) (Officieel be richt uit het Groote Hoofdkwartier.) Het slechte weder duurde ook gisteren nog voort. De Leie is op eenige punten tot 'een breedte van 800 M. buiten hare oevers ge treden. Pogingen van den vijand om ons uit onze stellingen in de duinen bij Nieuwpoort te verdringen mislukten. Ten noordwesten van Soissons hervatten de Franschen hunne aanvallen zij werden gisteren, met groote vm-liezen aan hun zijde, teruggeslagen. Meer dan 100 gevangenen vielen in onze handeu. Heden is het gevecht in die streek opnieuw begonnen. I en wasten en ten oosten van Perthes (ten noordoosten van bet kamp van Chalons) deden de Franschen opnieuw hevige aanvallen. Zij werden echter afgeslagen en leden zware verliezen. Wij maakten 150 man krijgsgevan gen. In Argonne wonnen wij opnieuw terrein. Hier en in de streek van Apremont (ten noorden van Toul) duren de gevechten voort. In den nacht van 8 dezer poogden de 1 ransc'nen nogmaals het dorp Burnhaupt te veroveren; hun poging mislukte echter totaal. Onze troepen namen nog 230 Franschen ge vangen en maakten een machinegeweer buit, zoodat bij Burnhaupt in het geheel 420 man schappen en twee officieren krijgsgevangen werden gemaakt. De Fransehen hebben blijkbaar ook hier zware verliezen geleden. Een groote menigte dooden en gewonden ligt voor het front en in de aangrenzende bosschen. In de Boven-Elzas hebben slechts weinig beteekende gevechten plaats gehad. Omstreeks middernacht sloegen onze troepen bij Nieder-Aspach een aanval der Franschen af. PARIJS, 11 Jan. (Reuter.) Communiqué.) »Van de zee tot aan de Leie werden bij af wisseling kanonschoten gewisseld. In de streek van La Boisselle hebben wij ons na een hevig gevecht meester gemaakt van een loopgraaf. Jen noordoosten van Soissons hebben wij bij bergkam 132 een aanval der Duitschers afgeslagen en twee linies loopgraven genomen over een front van ongeveer 500 M., een voort zetting in oostelijke richting van de op 3 Jan. veroverde loopgraven, waardoor wij in het volle bezit zijn van bergkam 132. Noordelijk van Soissons grepen de Fran schen, die zich in een klein gedeelte onzer voorste loopgraven vastgezet hadden, opnieuw aan, doch tot nog toe zonder resultaat. De strijd duurt voort. In de nabijheid van Soupir hadden in de laatste dagen geen gevechten plaats. Oostelijk van Perthes hernamen onze troe pen het hun ontnomen gedeelte loopgraaf. De vijand leed zware verliezen. In de Argonnen gingen wij weder vooruit. In den Boven-Elzas heerseht in het alge meen kalmte. Offcieele Duitsche berichten. BERLIJN, 11 Jan. (W B.) Officieel wordt door het groote hoofdkwartier gemeld Op het westelijk oorlogstooneel hadden in de omstreek van Nieuwpoort, Yperen en zui delijk daarvan slechts artillerie-gevechten plaats. De Fransche aanval bij La Boisselle, ten N.O. van Albert is volkomen mislukt. I en noorden van Perthes hebben wij een loopgravenlinie van 200 M. veroverd. I en noorden van Beau Séjour gaf dé vij and zich alle moeite om het blokhuis, dat hij verloren had, te hernemen, hij deed twee hevige tegenaanvallen met gesloten gelederen, die beide werden afgeslagen. In de Vogezen is zeer veel sneeuw geval len.» Duitsche officieren voor den Franschen krijgsraad.^ BERLIJN, 8 Jan. (Eigen telegiam.) Het geval van de Duitsche officierenpatrouille, welke bij de uitoefening van haar militaire plichten den 6en September in den rug van het Fransehe leger optredend, in gewonden toestand gevangen werd genomen en voor een Franschen krijgsraad gebracht, welke haar leden, tegen de bepalingen van het volkenrecht in wegens plundering en het vernielen van hindernissen tot ongehoord hooge gevangenis straf veroordeelde, heeft reeds tot nadere ge volgen geleid. Naar de »Lok-Anzeiger* ver neemt, is de zaak door de Duitsche regeering ter hand genomen en door neutrale bemidde- ling zijn bij Frankrijk stappen gedaan welke ten doel hebben het reeds gevelde vonnis te doen vernietigen. In Duitschland heerseht zoo schrijft het blad nog vooral natuurlijk in legerkringen, groote verontwaardiging over zulk een wijze van optreden. Aviateurs boven Brugge en Zeebrugge. SLUIS, 9 Jan, (Eigen tel.) Hedenmorgen, ongeveer tien uur, werd de rust aan de kust door hevig kanongebulder gestoord. Men sprak reeds van een bombardement van Zeebrugge en zelfs van Brugge, toen men, in die rich ting starend, veel dichterbij groote, schitte rende vonken in de lucht zag en daarna aér- oplanen ontdekte. Ik zag er twee. Sommigen beweren er vier onderscheiden te hebben. Ik zag duidelijk de schittering der barstende shrapnelis, er door de kustbatterij heengescho- teu. De aviateurs verdwenen in de donkere wolken. Ze moeten te Zeebrvgge weer zicht baar geweest zijn, want na eenigen stilte klonk daar snelvuurgeschut en geweergeknal. De aviateurs deden een verkenningstocht want het is weinig waarschijnlijk, dat ze bommen lieten vallen, daar er geen dergelijke ontplof- fingsgeluid vernomen werd. Het weer dezen morgen zonnig, is tegen den middag veran derd en werkt nog de krijgsbewegingen tus schen Ostende en Nieuwpoort tegen. Bommen op Duinkerken. DUINKERKEN, 10 Jan. (Reuter) Een twaalftal Duitsche vliegmachines vloog heden boven Duinkerken en aangrenzende gemeenten en wierp ongeveer dertig bommen Ten ge volge van de genomen voorzorgsmaatregelen waren er slechts weinig slachtoffers en ook de materieele schade is niet zeer belangrijk. Vliegtuigen boven Calais. LONDEN, 11 Jan. (Eigen Bericht.) De Daily Chron.« verneemt uit Frankrijk, dat Zaterdagavond Calais het bezoek kreeg van een Zeppelin en drie vliegtuigen, die op groote hoogte beven de stad vlogen. Zij gingen in de richting in de richting vnn Dover. De luchtkanonen werden in stelling gebracht, maar de Duitsche vliegtuigen zetten zonder eenige schade aan te richten hun reis voort, De Zeppelin kwam uit bet binnenland van België en passeerde boven Veurne en Duin kerken. De sfrijd om Nieuwpoort. De bijzondere medewerker van het Hbl. schrijft het volgende: Sedert eenige dagen had ik weinig gelegen heid tot schrijven. Dit zit zoo. Ik had mij naar Nieuwpoort begeven om de kleine actie der verbondenen met nauwkeurigheid gade te slaan. Nu is dat op zich zelf heel goed Doch van hier is het moeilijk kopij naar de post te krijgen. Doch ik heb nu gelegenheid u mijn 'ervaringen te doen weten. Reeds van den 31en Dec. af, toen St. Joris is ingenomen door de verbondenen, hebben dezen hun actie onafgebroken voortgezet. Tel kens kwamen ze eenige honderden meters voor uit met het gevolg, dat ze nu behalve van uit zee, ook van af het land Ostende en de daarop uitloopende wegen kunnen bestrijken. Langs den anderen kant kunnen de geallieerden zelfs den weg naar Brugge beschieten. Men laat dit achterwege ter wille van de onver mijdelijke schade, die dan het reeds zwaar ge troffen België zou lijden. Men heeft aan dezen kant van het front gegronde hoop dat behalve op Antwerpen, de Duitschers zich in hoofdzaak op de Maaslinie en langs Hollancsch Limburg zullen terugtrekken. Men zou nu gaarne de Duitschers met hun macht in 't open veld willen ontmoeten. Doch nu 't in Vlaanderen niet gaat om 't innemen van vestingen, zijn de Duitschers erg schuw om een groot gevecht te aanvaar den. Blijkbaar hebben ze bemerkt, dat nu langs den ser voldoende troepen en reserves aanwezig zijn. Inderdaad, behalve de Belgen, franschen en Engelscbe landtroepen zijn hier nog Fransche marine-soldaten, Canadeézen en Algerijnen. En allen wedijveren nu om de eer om Vlaanderen voor de Belgen te heroveren. Bewonderenswaardig is 't te zien hoe veel dapperheid de Belgen aan den dag leggen, ternauwernood aan 'tfront gekomen, verzoeken ze tot de verkenningspatrouilles en de voor posten te mogen behooren. Voor 'teerste dienen evenwel de Algerijnen uitmuntend. En de Fransche marine-soldaten blijken vele scherp schutters in hun rangen te tellen. Ik vernam hier van menigen voorpost en schildwacht der Duitschers, die in de duinen door hen was neergelegd. In de duinen, ja! Daar is'teen eigenaardig operatietoonecl. De gesteldheid daar doet mij denken aan onze eigen duinen. Die hoogten zijn zoo vele natuurlijke verdedigings aanvals- en dekkingspunten. Dat is het wat hier den toestand zoo gecompliceerd maakt. Eenerzijds de inundatie met de ser, anderzijds de duinen met hun dekking. Desniettemin gaat het voor de bondgenooten steeds vooruit. Want ook in de buurt van Ramscappelle en Pervys zijn ze met hun stellingen naar voren gekomen. Zeker, de strijd is moeilijk, doch er is den bondgenooten alles aan gelegen, langs dien kant de Duitschers terug te dringen. Immers dan kon hun front omgebogen worden, en moeten de Duitschers om niet omsingeld te worden zich terugtrekken. Het onmiddellijk voordeel voor de bondgenooten is dan een korter front, en bovendien kunnen zij zoo de bewoners van Westvlaanderen van levensmiddelen voor zien en de daar aanwezige mannen vrij maken. Ik was den 6en nog getuige van een infan- teriegevecht ten Noorden van St. Joris en zag toen. hoe de Duitschers na een korten weer stand zich overgaven. Velen hadden oud-model geweren en patronen van 15 m.M. op de basis, terwijl de gewone patronen 10 m.M. op de basis meten. Uit een en ander blijkt dat de uitrusting niet eerste klas is. Doch er zijn nog andere zaken, die de aandacht vragen. Zoo o a. de verpleging der zieken bij de Duitschers. Van krijgsgevangenen vernam ik, dat vele zieken en gewonden van hen onderweg sterven. De trajecten zijn zoo lang, en de treindiensten zoo gebrekkig En dan, klaagde hij, we zijn hier hij bedoelde de plaats van waar hij kwam onder een bevolking, die ons niet gunstig gezind is. Ik merkte hem op, dat dit toch nog al natuurlijk was. Ik wees hem op Leuven, Dendermonde enz. »Achja! Das hat der Alcool getan*. Inderdaad, die opmerk ing heb ik reeds meer gehoord Doch in- tusschen zijn de offers maar gebracht. Doch ik liet de krijgsgevangenen spoedig weer los, wijl ze onmiddellijk weer achter 't front werden afgevoerd. Want dit laatste is een der eerste zorgen. De krijgsgevangenen worden onmiddellijk weggevoerd. Dit met het oog op een mogelijken tegenaanval. Er zijn echter betrekkelijk weinig soldaten noodig om zulk een transport te begeleiden. Van pogingen tot ontvluchten van krijgsgevangenen vernam ik niets. Toch heb ik meermalen er naar ge vraagd. Doch ze schijnen, eenmaal zich over gegeven hebbende, niet weer te willen ont vluchten. TER 1VEEZEISCH VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1